Jak wykonać kopię zapasową / sklonować system Windows tworząc obraz odzyskiwania za pomocą Ubuntu


24

Kupiłem nowy laptop z zainstalowanym Windows. Wyczyszczę wszystkie partycje i zainstaluję Ubuntu.

Pewnego dnia prawdopodobnie sprzedam tego laptopa, więc miło będzie go przywrócić do stanu producenta. Chcę wykonać kopię zapasową partycji odzyskiwania, zapisać ją w jakimś pliku i zachować w chmurze. Pewnego dnia przywrócę go i ponownie zainstaluję system Windows z partycji odzyskiwania.

Jakich narzędzi należy użyć, aby uczynić go bezbolesnym? Wypróbowałem niektóre narzędzia Windows na moim obecnym laptopie, kiedy kupiłem go po raz pierwszy, ale po 3 latach nie mogę odzyskać partycji. Utworzyłem kopię zapasową w systemie Windows, więc teraz nie chcę dwa razy popełniać tego samego błędu.


Chciałbym zobaczyć dobrą odpowiedź na to pytanie, ale jeśli nie możesz uzyskać dobrej odpowiedzi, zawsze możesz kupić nowy dysk twardy i go wymienić.
mchid

@mchid to laptop bez dostępu do dysku twardego, musisz go zdemontować, aby wymienić dysk - a także unieważnisz gwarancję.
tomrozb

Myślę, że nie ma płyty dostępu, jak zwykle na spodzie laptopa? Musisz zdemontować laptopa w celu rutynowej konserwacji, takiej jak czyszczenie wentylatora, sprawdź dwukrotnie tę gwarancję?
mchid

@mchid tak, brak dostępu do pamięci RAM, wentylatorów, napędu ...
tomrozb

Odpowiedzi:


25

Oto VeryEasyWay ™, aby to zrobić:

 • pobierz Live CD CloneZilla ,
 • uruchom go
 • postępuj zgodnie z instrukcją obrazu urządzenia, aby wykonać obrazowanie. Dysk do obrazu skompresuje obraz dysku przed jego zapisaniem, więc cała przestrzeń zajmowana przez sam obraz będzie znacznie mniejsza niż przydzielone miejsce na samym dysku!
 • przechowuj obraz dysku utworzonego w chmurze wraz z obrazem dysku CD CloneZilla Live! (Na wypadek, gdyby przyszła wersja CloneZilla nie mogła go przywrócić)
 • Aby być super-bezpiecznym: przechowuj dysk CloneZilla CD i dysk twardy, na którym utworzono kopię zapasową, w bezpiecznym banku na wypadek, gdyby Twoje oprogramowanie w chmurze nie istniało w przyszłości, a dom spłonął później ... ; - )

czy rozumiem poprawnie, że nie muszę wykonywać kopii zapasowej wszystkich partycji? Mam 5 partycji, na największej jest zainstalowany system Windows. Zrobię kopię zapasową 4 z nich, tworząc plik dla każdego na 5. partycji. Czy to wystarczy, aby przywrócić partycje i odzyskać system Windows później, jeśli wyczyszczę dysk, usuwając bieżące partycje, a następnie formatując je w celu rozszerzenia i instalacji systemu Linux?
tomrozb

@tomrozb nope, tworzysz kopię zapasową całego dysku w 1 fille ....
Fabby

1
Twoje rozwiązanie jest w porządku, ale skończę z plikiem 512 GB (wiem, że rozmiar jest mniejszy niż 512 GB), w którym 500 GB to po prostu puste miejsce. Czy nie jest możliwe skopiowanie tego, co chcę bez kopiowania niepotrzebnego miejsca, o które nie dbam? Jak partycja C: /?
tomrozb

1
Ok, więc to najłatwiejszy i najbezpieczniejszy sposób. Powinieneś zaktualizować swoją odpowiedź o te ważne informacje. Zaakceptowano, dziękuję!
tomrozb

2
Whoaa. 500 punktów Dziękujemy. Jesteś gwiazdą:) ... masz kolejne 10!
WinEunuuchs2Unix

11

Zrobiłbym to:

Przejdź do trybu ROOT z Live CD / USB Najlepiej, jeśli nie, to nadal będzie działał z podwójnie uruchomionej instalacji Linux. Otwórz terminal i wpisz:

sudo -i

Następnie dowiedz się, która partycja jest twoim systemem Windows za pomocą tego polecenia:

fdisk -l

Mój pokazuje to:

/dev/sda1 *     2048  206847  204800  100M 7 HPFS/NTFS/exFAT
/dev/sda2     206848 240818175 240611328 114.8G 7 HPFS/NTFS/exFAT
/dev/sda3    240820224 312498175 71677952 34.2G 5 Extended
/dev/sda5    240822272 312498175 71675904 34.2G 7 HPFS/NTFS/exFAT

Więc w moim przypadku /dev/sda1jest bootloader odzyskiwania (Windows). Różnią się rozmiarem, mój miał 100 M, ale widziałem innych, na przykład, jeśli obraz został zainstalowany z MDT, to są większe.

Następny zrzut dysku Utwórz kopię zapasową /dev/sda1partycji do pliku i przechowuj ją w dowolnym miejscu. W tym przypadku zapisałem go w katalogu głównym mojego folderu głównego:

dd if=/dev/sda1 bs=16m of=/home/wubilover/BackupOfSda1-WinRecovPartition.dd

Pamiętaj, że uruchomienie DD zajmuje dużo czasu, więc poczekaj, aż zakończy się :)

to jest to! Aby go przywrócić, zamień if = i of = powyższego polecenia. :) Cieszyć się.


Aby wykonać PEŁNĄ kopię zapasową całego dysku, możesz kupić dysk USB, który jest większy, a następnie zapisać go w .ddpliku na większym dysku. W ten sposób, jeśli coś zepsujesz, możesz uruchomić komputer na Live CD / USB i podłączyć dysk zewnętrzny i przywrócić.

Pełna kopia zapasowa na dysk zewnętrzny:

 • Uruchom komputer na Live CD / USB, poczekaj, aż Ubuntu się załaduje, a następnie otwórz terminal

 • Podłącz dysk zewnętrzny, który jest WIĘKSZY, a następnie dysk wewnętrzny, upewnij się, że jest to NTFS lub EXT3 lub nowszy, aby mógł pomieścić duży plik. Potwierdza to uruchomienie polecenia:

  gksudo gparted
  

  Następnie przejdź do partycji na Ext3 lub NTFS (to nie ma znaczenia, ale jeśli używasz Windowsa, polecam NTFS)

 • Potwierdź, że jest on zamontowany za pomocą

  df -kh
  
 • ZAPASUJ DYSK TWARDY DO ZEWNĘTRZNEGO DYSKU TWARDEGO POPRZEZ (zauważ, że polecenie jest inne niż powyżej):

  dd if=/dev/sda bs=16m of=/media/MyUSBStick/BackupOfSda-TheEntireHD.dd
  
 • I ... jeśli coś pójdzie nie tak, możesz PRZYWRÓCIĆ .ddplik ZEWNĘTRZNEGO DYSKU TWARDEGO DO WEWNĘTRZNEGO DYSKU TWARDEGO POPRZEZ (zauważ, że polecenie różni się od powyższego):

  dd bs=16m if=/media/MyUSBStick/BackupOfSda-TheEntireHD.dd of=/dev/sda 
  

2
Zdecydowanie sugerowałbym tworzenie kopii zapasowych od pierwszego sektora (tabeli partycji), w tym partycji odzyskiwania i być może nieco więcej. :) W rzeczywistości tworzenie kopii zapasowej może być łatwiejsze za pomocą Clonezilla.
Andrea Lazzarotto,

3
Lubię też przesyłać dd przez gzip w celu kompresji. na nowym laptopie będzie wiele pustych bloków do taniej kompresji. powinno to wyglądać dd if=${drive} bs=512k conv=sync,noerror | gzip | dd of=${file}
mniej więcej

2
@ KissMeKimmi: Na większości dysków byłoby znacznie szybciej, należy użyć rozmiaru bloku we / wy w zakresie wielu megabajtów. Zwykle używam 8 lub 16 MiB, ponieważ nieco zbyt duży bufor nie zmniejsza znacząco przepustowości, o ile masz wystarczającą ilość pamięci (więc jeśli nie masz wbudowanego systemu).
David Foerster,

2
@ WubiUbuntu1980: Dekompresja będzie działać tak: gunzip < backup.dd.gz | dd of=/dev/sdX bs=8m. Są conv=sync,noerrorone całkowicie niepotrzebne, a nawet bezcelowe, moim zdaniem, chyba że masz dla nich bardzo konkretny przypadek użycia (czego nie masz).
David Foerster,

2
Kopiowanie dysku, w tym sektora rozruchowego i całej partycji odzyskiwania, powinno wystarczyć. Ale nie umieszczaj go w chmurze (cóż, nie tylko tam). Sugeruję zainwestowanie kilku euro / dolarów w dysk USB 16 GB i przechowywanie go w bezpiecznym, suchym miejscu.
Andrea Lazzarotto,

2

Ta metoda, która obrazuje cały dysk, działa bezbłędnie, aby wykonać kopię zapasową dowolnego systemu operacyjnego, w tym dowolnej wersji systemu Windows. Używałem go wielokrotnie przez lata. Jedynym możliwym minusem jest to, że musisz przywrócić (i zapisać) obraz na dysk o jednakowym (lub większym) rozmiarze z powodu braku kompresji. Plusem jest to, że zajmuje bardzo mało swoim czasie.


Czy wiesz, że twój link prowadzi do odpowiedzi Fabby'ego, który już ma otrzymać nagrodę w wysokości 500 punktów za powyższą odpowiedź? ;) ... Niemniej jednak +1 tutaj i +1 w linku.
WinEunuuchs2Unix

@ WinEunuuchs2Unix Link był literówką. Dzięki za heads-upy. Tak, wiem, że Fabby jest wyraźnie nastawiony na nagrodę.
Elder Geek,

Starszy, już wcześniej głosowałem twój nowy link w zeszłym roku lub w poprzednim roku. To dobra odpowiedź.
WinEunuuchs2Unix

O! Właśnie to zauważyłem! +1 ;-)
Fabby
Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.