Jak zmienić domyślny układ klawiatury (nie metodę wprowadzania) w Ubuntu 16.04?


14

Kiedy zainstalowałem 16.04, przez pomyłkę wybrałem niemiecki układ klawiatury. Mój komputer to komputer japoński z japońskimi kluczami, ale regularnie używam kilku języków. Jak mogę zmienić domyślny układ systemu dla wszystkich moich języków bez ponownej instalacji systemu operacyjnego? Nie mogę przez całe życie znaleźć GUI lub CLI, aby to zrobić. Wielkie dzięki za Twoją pomoc.


Czy wystarczy to zmienić dla własnego użytkownika? W takim przypadku ustawienia systemowe -> Wprowadzanie tekstu powinny być tym, czego potrzebujesz.
Gunnar Hjalmarsson

Gunnar, dziękuję za twoją sugestię. Mogę dobrze dodawać i usuwać metody wprowadzania tekstu, ale wydaje mi się, że to nie rozwiązuje problemu. Nawet jeśli dodam kolejną japońską metodę wprowadzania tekstu, układ klawiatury się nie zmieni. Np. Naciskam klawisz @ i pojawia się inny znak. Wolałbym również zmienić domyślny układ, ponieważ moje hasła do klucza logowania zależą również od symboli, które mają unikalne położenie na japońskiej klawiaturze.
odchudzić

Odpowiedzi:


4

Nie jestem w stanie odtworzyć problemu, o którym wspominałeś w komentarzach, tj. Włączenie japońskiego układu klawiatury nie zrobiłoby różnicy. Dodałem japoński, a wynikowy układ klawiatury wygląda następująco:

Japoński układ klawiatury

Następnie otworzyłem gedit, przełączyłem się na „Ja” za pomocą wskaźnika źródła wejściowego, a podczas pisania pojawiały się oczekiwane znaki zgodnie z powyższym obrazem.


Gunnar, dziękuję za życzliwą pomoc i wytrwałość. Nie działając poprzednio, ponownie dodałem „japoński” w obszarze Wszystkie ustawienia / Wprowadzanie tekstu i tym razem wydaje się, że zadziałał, zarówno dla „japońskiego”, jak i „japońskiego (Mozc) (iBus)”, którego normalnie używam. Choć jestem zadowolony, najbardziej zastanawiam się, dlaczego zadziałało tym razem, a nie wcześniej. W każdym razie dziękuję.
odchudzić

@SlimDown: Cieszę się, że sprawiłeś, że działało. :)
Gunnar Hjalmarsson

Niedawno skonfigurowałem inną maszynę i napotkałem ten sam problem. Tym razem otworzyłem preferencje IBus w terminalu ibus-setupi nie przełączałem Zaawansowane -> Użyj układu klawiatury systemowej. Ponownie nie jestem pewien dlaczego, ale wydaje się, że to zadziałało. Każdy, kto nadal ma problemy po wykonaniu powyższej metody, wypróbuj preferencje IBus.
odchudzić

14

W skorupce:

sudo dpkg-reconfigure keyboard-configuration

ubibene, dziękuję za sugestię. Wypróbowałem twoją sugestię i skonfigurowałem moją tablicę dla japońskiego układu, a następnie uruchomiłem ponownie, ale problem nadal występuje. To znaczy, wyjścia nie pasują do klawiszy, które naciskam. Nie jestem pewien na czym polega problem. Czy to może być błąd?
odchudzić

@SlimDown: Jaka jest wydajność cat /etc/default/keyboard?
Gunnar Hjalmarsson

# PLIK KONFIGURACJI KLAWIATURY # Zajrzyj na stronę podręcznika klawiatury (5). XKBMODEL = "asus_laptop" XkbLayout = "jp" XKBVARIANT = "OADG109A" XkbOptions = "" BACKSPACE = "przypuszczenie"
odchudzić

@SlimDown: To powinno być zastosowane przez powitanie logowania. Nie mogę powiedzieć, dlaczego to nie jest dla ciebie.
Gunnar Hjalmarsson

3
Świetne rozwiązanie.
Marc van Dongen

1

Zainstaluj klawiaturę „Japanese iBus MOZC”:

sudo apt-get install ibus-mozc mozc-server mozc-utils-gui

Zaloguj się ponownie (to ważne!) I znajdź mozc w Ustawieniach systemu -> Wprowadzanie tekstu po kliknięciu przycisku +.

Jeśli „twojego” japońskiego nie ma na liście, wprowadź to polecenie w powłoce

im-config 

Po kliknięciu przycisku + powinieneś mieć te japońskie źródła wprowadzania tekstu za pomocą klawiatury: japoński (Dvorak), japoński (Kana), japoński (Kana 86), japoński (Macintosh), japoński (Mozc) (IBus), japoński (OADG 109A), japoński (seria PC-98xx)


PeterN, dziękuję za sugestie. Powinienem wspomnieć w moim pytaniu, że regularnie używam japońskiego iBusa MOZC i już próbowałem odinstalować i ponownie zainstalować przy ponownym uruchomieniu. Wypróbowałem również twoją drugą sugestię w terminalu, ale to nie rozwiązało problemu.
odchudzić
Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.