Dodawanie użytkownika do grupy - Dlaczego musiałeś ponownie uruchomić komputer?


36

Nie mogłem uzyskać dostępu do folderu współdzielonego VirtualBox, więc uczyniłem użytkownika częścią grupy vboxsf. Ale nadal nie jest w stanie uzyskać do niego dostępu. Ponowne uruchomienie gościa rozwiązało problem. Czy to błąd? Ponowne uruchomienie nie jest wymagane, aby dodać użytkownika do grupy.

sudo usermod -a -G vboxsf praveensripati

Było podobne zapytanie tutaj .

Używam 11.10 i nie pamiętam, aby zobaczyć podobne zachowanie w 11.04.


1
dzięki za opublikowanie powyżej. Miałem ten sam problem i nie pomyślałem o ponownym uruchomieniu !! Nadal błąd, ale przynajmniej wiem, że ponowne uruchomienie rozwiązuje problem :)
ToughPal

Odpowiedzi:


30

Po wprowadzeniu zmian w grupach użytkowników zmiany nie są od razu widoczne. W tym celu musisz się ponownie zalogować (co jest również możliwe po ponownym uruchomieniu).

Możesz przetestować, do którego należysz, za pomocą id -Gnpolecenia. Po dodaniu się do losowej grupy zauważysz, że grupa nie jest natychmiast widoczna na wyjściu tego polecenia. Jeśli nie chcesz ponownie uruchamiać sesji graficznej („ponowne logowanie”), wykonaj bezpośrednie logowanie:

su - $USER

Wprowadź swoje hasło, a zalogujesz się przy zastosowaniu nowych ustawień grupy. Stamtąd zacznij virtualboxi spróbuj ponownie. Pamiętaj, że musisz teraz pozostawić konsolę otwartą (chyba że używasz screen), aby łatwiej było się ponownie zalogować.


6
Mała uwaga: nie musisz się ponownie logować, aby być częścią grupy: dzwonienie newgr vboxsfpo adduser USER vboxsf(lub usermod, jak użyto w pytaniu) pozwoli ci dołączyć do grupy.
invernizzi

3
@invernizzi Myślę, że miałeś na myśli newgrp. Wygląda na to, że otwarta jest nowa powłoka (podobna do su), ale bez konieczności wprowadzania hasła. Dzięki za wskazówkę!
Lekensteyn,

0

Czy próbowałeś przekazać UID i GID do polecenia mount? Lubię to:

sudo mount -t vboxsf -o uid=1000,gid=1000 sharedfolder mountPoint
Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.