Czy w przypadku zmiany płyty głównej muszę ponownie zainstalować system operacyjny?


8

Wkrótce zaktualizuję mój GA-890GPA-UD3H do GA-990FXA-UD3 lub M5A99X (wciąż decyduję, który z nich).

Czy musiałbym ponownie zainstalować moją konfigurację 14.10, czy jądro po prostu uruchomi się z innym sterownikiem płyty głównej?

Nie aktualizuję procesora, tylko płytę główną.

Odpowiedzi:


13

Ty nie musisz ponownie zainstalować system operacyjny, jeśli aktualizujesz płyty głównej, a jeśli używasz środowiska rozruchowego MBR stylu (dla układów rozruchowych EFI / UEFI, proszę odwołać się do innej odpowiedzi na to pytanie).

JEDNAK może być konieczne późniejsze zaktualizowanie niektórych rzeczy:

  1. Po pierwsze, sterowniki karty graficznej (jeśli karta zintegrowana) wymagają aktualizacji. Ma to na celu upewnienie się, że posiadasz odpowiednie sterowniki do karty graficznej.
  2. Ustawienia sieciowe karty Ethernet, jeśli jest zintegrowana, mogą wymagać zmiany. Jeśli ustawienia sieci i sieci Ethernet wymagają skonfigurowania statycznego, konieczna może być aktualizacja ustawień po zmianie płyty głównej, ponieważ karta sieci Ethernet może otrzymać nowy identyfikator (np. eth1Zamiast eth0czegoś).
  3. Sterowniki dla dowolnych urządzeń peryferyjnych w gniazdach rozszerzeń. Jeśli na płycie głównej są gniazda, w których znajdują się dodatkowe urządzenia (takie jak osobna karta graficzna, karta sieci bezprzewodowej itp.), Możesz sprawdzić, czy sterowniki są poprawnie zainstalowane i zidentyfikowane. Zwłaszcza jeśli są zainstalowane nowe elementy.

W przypadku (1) i (3) prawdopodobnie możesz uruchomić narzędzie „Dodatkowe sterowniki”, które następnie sprawdzi Twój sprzęt i niewolne zastrzeżone zestawy opakowań w celu zidentyfikowania niewolnych sterowników, które mogą być potrzebne do pracy z komputerem.

W przypadku (2) musisz ręcznie ponownie skonfigurować ustawienia, jeśli są one konfiguracją statyczną zdefiniowaną w /etc/network/interfacesMenedżerze sieci lub skonfigurowaną ręcznie.


Nadal nie rozumiem. Czy muszę coś zrobić, np. Uruchomić dodatkowe narzędzie programowe, takie jak „Dodatkowe sterowniki” (BTW nie ma w oprogramowaniu Ubuntu) czy Ubuntu łapie wszystkie nowe urządzenia przy pierwszym uruchomieniu? Wygląda na to, że zawsze lepiej jest zmienić sterownik wideo na tymczasowy na open-source, ale nie jestem pewien co do innego .. Dziękujemy za zrozumienie.
dojrzały

3

Jeśli wymienisz płytę główną UEFI, musisz dodać ścieżki programów ładujących system operacyjny do UEFI.

Można to zrobić za pomocą efibootmgrnarzędzia. Musisz uruchomić system z Ubuntu LiveUSB, znaleźć partycję EFI i dodać rekordy.

Partycję EFI można łatwo znaleźć. Jest to mała partycja fat32, która bootw wielu przypadkach ma flagę.

Programy ładujące EFI to pliki znajdujące się na partycji EFI. Ubuntu ma dwa programy ładujące grubx64.efii shimx64.efi. Ten ostatni jest podpisany kluczem Microsoft, aby móc uruchomić się z Secure Boot on. Ale w większości przypadków jedno z nich działa. Możesz bezpiecznie dodać tylko shimx64.efi.

Te ładowarki znajdują się na /boot/EFI/ubuntu.

Aby dodać rekord do UEFI, musisz uruchomić

sudo efibootmgr -c -l "\EFI\UBUNTU\SHIMX64.EFI" -L ubuntu -d /dev/sdX -p N

gdzie /dev/sdXjest dysk, na którym znajduje się partycja EFI i Nnumer tej partycji. Na przykład /dev/sdb2będzie to wyglądać w ten sposób

sudo efibootmgr -c -l "\EFI\UBUNTU\SHIMX64.EFI" -L ubuntu -d /dev/sdb -p 2

/dev/sda1jest domyślne. Jeśli masz tam partycję EFI, możesz pominąć -di -pparametry.

-c parametrem jest utworzenie rekordu UEFI.

-lto ścieżka do modułu ładującego w formacie Windows rozpoczynająca się z \EFIjakiegoś powodu.

-Lto etykieta. Zobaczysz to w swoim biosie jako opcję rozruchu. Możesz to zmienić na coś innego, ale nie jestem pewien, czy to update-grubnie zmieni na ubuntupowrót.

Jeśli uruchomisz sudo efibootmgr -v, zobaczysz wszystkie swoje rekordy ze ścieżkami i etykietami.

Możesz usunąć nieprawidłowo dodany rekord, uruchamiając

sudo efibootmgr -Bb nnnn

gdzie nnnnjest numer rekordu.

Więcej informacji na temat efibootmgrużyteczności można uzyskać pod adresem

man efibootmgr

Możesz dodawać rekordy dla innych systemów operacyjnych, takich jak Windows, w ten sam sposób. Ale nie mogę podać więcej szczegółów na temat plików i ścieżek, w których się znajdują.


To jest bardzo przydatne. Aby zmienić system BIOS na UEFI, myślę, że dodanie ESP i zrobienie czegoś więcej powinno wystarczyć, prawda?
Kos

1
Zmiana systemu BIOS na UEFI to inna historia. Należy utworzyć partycję EFI i zastąpić grub. Myślę, że to spisek na inne pytanie. Ta odpowiedź dotyczy wymiany płyty głównej UEFI.
Pilot6
Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.