Zachowuje się tak, jakby naciśnięty został klawisz Fn laptopa


18

Mam laptopa Fujitsu i wszystko działało dobrze, dopóki nie skończyłem programu Teamviewer. Na klawiaturze ma klawiaturę numeryczną na niektórych literach, których używasz, naciskając przycisk Fn. System działa tak, jakbym nacisnął klawisz Fn i dostaję cyfry, kiedy powinny to być litery. Po naciśnięciu klawisza Fn cyfry przechodzą do liter. Klawisz Fn nie jest zablokowany. Czy istnieje sposób na zresetowanie ustawień klawiatury lub znaną poprawkę. System operacyjny to Ubuntu 11.04 Natty.


thanx to funkcja Numlock włączona, wyłączona, a klawiatura działa dobrze

Kiedy wyłączam klawiaturę numlock, część mojej klawiatury działa jak zewnętrzna klawiatura numeryczna i zamiast cyfr lub liter dostaję strzałki, Home, Page UP itd. Po ponownym włączeniu klawiatury mam cyfry, ale nigdy liter. Jakaś pomoc tutaj?
Kostanos

Odpowiedzi:


26

FnKlucz jest zazwyczaj obsługiwane przez ACPI BIOS zamiast bezpośrednio przez system operacyjny, więc jest mało prawdopodobne, aby coś, co może zrobić sam Ubuntu.

Jedną z możliwości jest włączenie tej opcji NumLock, co może spowodować, że te klucze będą domyślnie ustawione na liczby zamiast liter. Naciśnięcie klawisza (lub kombinacji klawiszy: na moim laptopie Number Lock jest przełączany przez kombinację klawiszy Fn+ ScrLk) ponownie powinno przywrócić normalne działanie.

Jeśli to nie zadziała, ponowne uruchomienie systemu prawdopodobnie przywróci go do stanu domyślnego.


W serii ASUSPRO mam to samo zachowanie. Klawisze fn + num lk przywróciły klawiaturę do normy.
Awi

15

Miał ten sam problem z DELL Inspiron 15 5000 Series:

Rozwiązaniem jest naciśnięcie Fn+ Esc.


Pracujemy również nad Dell XPS 15 Debian 9 Gnome
Basti Destruction

+1 nowy system Intel NUC. Klawiatura Dell (KB216t). To jedyne rozwiązanie, które działało dla mnie. Zauważ, że klawisz [Esc] ma małą ikonę blokady.
arielf

Rozwiązałem również problem na moim Dell Latitude 3550.
sergico

rozwiązałem problem na mojej Dell Latitude 3470! Dziękuję Ci!
unieważnione

8

Na laptopie Samsung jest przycisk „Fn Lock” po prawej stronie klawiatury, dzięki czemu został naprawiony.


4
W Lenovo jest to klawisz Esc. Tj. Fn + Esc przełącza zachowanie klawisza Fn. (BTW, to samo zachowanie w systemie Windows; nic nie znalazłem w biosie.)
Darren Cook

Może być inaczej w przypadku różnych dostawców :-)
Romy Prazhad

2

W Asus Zen Book magiczna kombinacja klawiszy to FN+ Insert.


Potwierdzam to na mojej Zen Book z systemem Ubuntu.
SaTa

1

Dla mnie, miałem tylko nacisnąć Fnz F11. Ta kombinacja włącza / wyłącza num lock na klawiaturze notebooka!

W przeciwnym razie możesz wypróbować inną kombinację na klawiaturze, aby włączyć / wyłączyć num lock.


1

Odkryłem, że problemem jest Num Lock. Miałem ten sam problem i wyłączyłem num lock, a potem zadziałało to dobrze. Jest tak, ponieważ to właśnie rejestruje się jako zwykła klawiatura numeryczna i zamiast naciskać Fn, num lock automatycznie zastępuje klawisz Fn.

Jest to derp, ale łatwo go naprawić.


1

Miałem z tym problem ... FnOkazało się, że na mojej klawiaturze był przycisk -blokujący przez F12... głupie, że mi tego brakowało.


1

Właśnie dowiedziałem się, że na moim laptopie Samsung jest klawisz „Fn Lock” . I nacisnąłem ten klucz przez pomyłkę i zareagował dokładnie tak, jak opisałeś.

Tak więc, jeśli masz ten klucz, po prostu naciśnij go jeszcze raz, a zostanie on naprawiony.


0

Mój laptop (Asus EEE 10 ") miał dokładnie ten problem; naciśnięcie klawisza numlock (wymagało w tym przypadku klawisza fn) naprawiło go.

Interesującą rzeczą jest to, że zanim się zorientowałem, problem utrzymywał się po ponownym uruchomieniu, ale zdarzył się tylko u jej użytkownika. Najwyraźniej Ubuntu zapisuje stan numlocka (na użytkownika) podczas restartów. To stara wersja (10.04), więc nie wiem, czy nadal tak jest.


0

Miałem ten problem na swoim laptopie. Wygląda na to, że naciśnięcie Fn + Num Lk na mojej klawiaturze blokuje klawisz Fn po naciśnięciu (naciśnięcie go powoduje, że działa on jako nie wciśnięty). Prawdopodobnie uderzyłem Fn + Num Lk przypadkowo ze względu na układ klawiatury laptopa.

Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.