Folder .dbus w folderze domowym należy do katalogu głównego


33

W folderze ~/.dbusgłównym mam folder, który jest tylko do odczytu i zapisu przez root:

drwx------  3 root  root  4096 Feb 17 17:30 .
drwx------  2 root  root  4096 Feb 17 17:30 session-bus

Czy to jest prawidłowe ustawienie? A jeśli nie, jak to się mogło stać?


3
Mam także ~/.cache/dconfi posiadam ~/.gvfsroot. Czy może to wynikać z działania nautilusa jako root?
Insperatus

3
~ / .cache / dconf i ~ / .gvfs będące własnością, aw niektórych przypadkach utworzone przez root, byłyby wynikiem uruchomienia sudo nautilus lub sudo gedit. W wersji 14.04 lub nowszej katalogi te już nawet nie istnieją w nowej instalacji i nie są używane. Przestań więc używać jednego z tych dwóch poleceń
doug

Odpowiedzi:


43

Powodem tego, że są tworzone z własnością root, jest przede wszystkim sposób, w jaki sudozachowuje się pewne środowisko użytkownika. ls: nie można uzyskać dostępu do .gvfs: odmowa dostępu

Ten folder .dbusi .cachecała jego zawartość powinny być własnością użytkownika, do którego należy katalog domowy. Zwykle można go bezpiecznie usunąć, zostanie on ponownie utworzony przy następnym logowaniu (to tylko pamięć podręczna, która w końcu stałaby się przestarzała).

# be careful what you type when you use rm -rf!
sudo rm -rf ~/.dbus

Pamiętaj, że .gvfszachowuje się nieco inaczej, ponieważ jest to punkt montowania (sprawdź wyjście, mountaby potwierdzić). Dopóki masz zamontowane foldery sieciowe, nie dotykaj go.


Dobra informacja. Utknąłem podczas próby skopiowania całego katalogu domowego do Menedżera plików. Więc moim celem było po prostu powiedzieć, aby otworzył się w terminalu na dysku zapasowym i używał sudo cp -r ~/* . TNX od sierpnia 2017 roku!
SDsolar,

W duchu komentarza @SDsolar dziękuję od lipca 2019 r.
WinEunuuchs2Unix

6

Alternatywnie możesz po prostu stać się właścicielem tego folderu rekurencyjnie.

sudo chown -R username:username .dbus

Wiem, że jedynym powodem, dla którego wiele osób wie o tym folderze, jest to, że wykonują kopie zapasowe swojego katalogu domowego i otrzymują błędy z oprogramowania do tworzenia kopii zapasowych.

Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.