Prawy klawisz CTRL nie jest obsługiwany w Kubuntu 14.04?


8

W mojej nowej instalacji Kubuntu 14.04 nie mogę już używać (całkiem przydatnego) skrótu do poruszania się po słowach: (right) CTRL+ Left (or Right) Arrow.

Klawisz lewy Control działa dobrze. Jeśli spróbuję dodać dodatkowy skrót dla tej akcji w Ustawieniach systemu> skróty i gesty> standardowe skróty> przewiń jedno słowo, pojawi się komunikat o błędzie:

This key is not supported by Qt

Moja klawiatura się nie zmieniła, to podstawowe francuskie klawisze AZERTY 101. Czy jest jakiś sposób, aby coś gdzieś skonfigurować?

Odpowiedzi:


7

Dzięki Unity na Ubuntu 14.04 udało mi się mieć w pełni działający prawy klawisz kontrolny, używając klawiatury „Français” zamiast „Français (variante)”, używając ikony klawiatury w prawym górnym rogu ekranu.

„Français (variante)” jest ustawieniem domyślnym wybranym podczas instalacji ...

Przepraszam, nie wiem, jak to zastosować w Kubuntu!


Działa również dla Kubuntu, dzięki! Jedyną rzeczą jest to, że w Kubuntu musisz wybrać Défautzamiast Français (variante).
Polosson,

Nie sądzę, że to rozwiązanie, to tylko obejście. „Français (variante)” jest o wiele lepszy z wielu powodów (znaki AltGr są bardziej przydatne, na przykład łatwy dostęp do „-”). Wolałbym wybrać odpowiedź @Neptilo ...
PlasmaBinturong,

8

Miałem ten sam problem z Ubuntu 14.04, używając układu „francuskiego (alternatywnego)” (co prawdopodobnie oznacza „Français (variante)”. Wydaje się, że problem pochodzi z błędu w xkb.

Mógłbym go rozwiązać bez zmiany układu i bez ponownego mapowania kluczy .

Wykonaj następujące kroki:

  • Otwórz /usr/share/X11/xkb/symbols/frjako administrator.
  • Znajdź linię include "level5(rctrl_switch)"i usuń ją lub skomentuj. (Komentowanie odbywa się poprzez dodanie //na początku wiersza).
  • Zapisz zmiany
  • Usuń wszystkie .xkmpliki w /var/lib/xkb(lub przenieś je do innego folderu). Zmusi to do przebudowania xkb.
  • Restart.

Ten post na blogu (w języku francuskim) dotyczy problemu i wskazuje ten wpis o błędzie, który pomógł mi znaleźć rozwiązanie.

Mam nadzieję, że pomoże wielu francuskim * użytkownikom ubuntu.


2
Metoda Neptilo jest najlepsza, ponieważ w języku francuskim oelig i OElig nie są znakami egzotycznymi (œ Œ), a Français (variante) jest jedynym, który ma je z AltGr [+ Shift] + o. Bien vu, bon œil ;-)
przydatne

4

Miałem podobny problem. Mój prawy klawisz Ctrl przestał działać po aktualizacji do Kubuntu 14.04. Rozwiązałem to, wykonując następujące czynności:

Sprawdzanie aktualnego mapowania kluczy. W typie terminala:

$ xmodmap -pke | grep 37
keycode  37 = Control_L NoSymbol Control_L

To jest bieżące powiązanie twojego lewego klawisza Ctrl. Teraz sprawdź odpowiedni klucz:

$ xmodmap -pke | grep 105
keycode 105 = ISO_Level5_Shift NoSymbol ISO_Level5_Shift

Miałem ten dziwny wynik, wyraźnie właściwy klucz nie był z niczym związany. Aby to naprawić, skonfigurowałem niestandardowy plik .Xmodmap:

$ echo -e 'clear control\nkeycode 105 = Control_R\nadd control = Control_R Control_L' > ~/.Xmodmap
$ xmodmap ~/.Xmodmap # apply the configuration

Mam nadzieję, że to też pomoże!


Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.