Jak zmienić sterownik karty graficznej za pomocą terminala?


12

Niedawno próbowałem zmienić sterownik dla mojej Asus Radeon HD 7870 na prawnie zastrzeżony (przyjaciel powiedział mi, że było znacznie szybsze), ale wydaje się, że to zabiło moją instalację Ubuntu. Teraz, gdy uruchamiam komputer, pokazuje GRUB, wybieram Ubuntu, a następnie uruchamia się na sekundę lub dwie, a następnie na czarnym ekranie. Myślę, że czarny ekran jest spowodowany tym, że dotarł do ekranu logowania, ponieważ w tym momencie mogę do niego włączyć SSH.

Czy ktoś może mi więc powiedzieć, jak wrócić do sterownika typu open source?

Edycja: Dodam, że kiedy uruchamiam Ubuntu z USB, wszystko działa dobrze.

Edycja: Ok, tutaj mój proces dotyczy sterownika.

  1. Zainstaluj Radeon HD 7870 w moim systemie
  2. Uruchamianie, wszystko działa automatycznie automatycznie
  3. Idę i sprawdzam, i używa sterownika open source (sprawdziłem, przechodząc do programu Software and Updates i przechodząc do karty sterownika)
  4. Znajomy zaleca, aby przejść na wersję zastrzeżoną, ponieważ jest szybsza (uważam, że było to coś podobnego do aktualizacji flgrx)
  5. Wchodzę do programu Software and Updates i przechodzę do karty sterowników. Stamtąd wybrałem jedną z aktualizacji flgrx i nacisnąłem OK.
  6. Uruchomię ponownie system, a wtedy nie będzie działać. Po kilku podstawowych problemach, przychodzę tutaj.

Aktualizacja: Dzięki gertvdijk udało mi się wyłączyć zastrzeżony sterownik, ale Ubuntu nadal nie bije. Zgaduję, że z jakiegokolwiek powodu sterownik open source nie został automatycznie włączony. Czy ktoś ma jakieś pomysły? Czy są jakieś dzienniki systemowe, które mogę wam przekazać, aby pomóc w znalezieniu problemu?


Nadal dzieje się w Ubuntu v14 :(
w00t

Czy byłeś w stanie to naprawić? Próbowałem obu kierowców i myślę, że coś się zepsuło, ponieważ teraz dzieje się to losowo ...
Peter Raeves,

@PeterRaeves Jak powiedziałem poniżej, skończyłem tylko na ponownej instalacji partycji systemowej i to naprawiło.
scaru

1
@scaru Następnym razem, gdy ci się to stanie, spróbuj wyczyścić, zainstalować i ponownie skonfigurować xserver-xorg. To właśnie zrobiło dla mnie lewę.
Peter Raeves

Miałem ten sam problem na pulpicie Ubuntu 16.04, tylko ze sterownikami NVIDIA, ale w końcu historia jest taka sama: nie mogłem zalogować się za pomocą trybu graficznego, tylko z konsoli tekstowej ... co naprawiło problem: właśnie wyczyszczenie i ponowna instalacja pakietu xserver-xorg
Luke

Odpowiedzi:


5

W przypadku wersji 14.04 i nowszych tekst dżokeja nie jest zainstalowany ani dostępny w repozytorium. Właśnie wyzdrowiałem z problemu polegającego na tym, że sterownik Noveau spowodował całkowitą blokadę komputera po zalogowaniu i musiałem wrócić do sterownika nvidia. Oto jak to zrobiłem:

Na ekranie logowania zamiast logowania poszedłem do terminala używając CRL + ALT + F2 Type

urządzenia sterowników Ubuntu

aby uzyskać listę swoich urządzeń i zidentyfikować to, które chcesz. Moje wyniki wyglądały następująco:

$ Ubuntu-drivers devices
==ssys/
devices/pci0000:00/0000:00:01.0/0000:01: 00.0 == Modalias: pci: v000010DEd00000391sv00001462sd00000630bc03sc00i00 Producent
: NVIDIA Corporation
model: G73 [GeForce 7600 GT]
sterownik: nvid 304 - zalecany nie-wolny
sterownik do dystrybucji: NVIDIA-173 - niewolny
sterownik do dystrybucji : Xserver-Xorg-Video-Nouveau - wbudowany
sterownik bez dystrybucji : NVIDIA-304-aktualizacje

Chciałem NVIDIA-304, więc napisałem:

apt-get install nvidia-304

Następnie zrestartowałem się i potwierdziłem za pomocą aplikacji komputerowej Dodatkowe sterowniki, że rzeczywiście korzystałem ze sterownika, który wybrałem.


3

Aby odinstalować zastrzeżone sterowniki, powinieneś móc po prostu:

sudo apt-get remove fglrx   fglrx-amdcccle fglrx-pxpress 

jeśli zainstalowałeś standardowe sterowniki, lub

sudo apt-get remove fglrx-updates   fglrx-amdcccle-updates 

jeśli masz „aktualizację”.

Pamiętaj, aby ręcznie usunąć plik /etc/X11/xorg.conf; w przeciwnym razie X nadal będzie szukał zastrzeżonych sterowników i nie uruchomi się poprawnie (przez większość czasu).

To normalnie włączałoby ponownie domyślne sterowniki (open source).


3

Chciałem tylko zagrać tutaj, ponieważ miałem dokładnie ten sam problem (uruchomienie Ubuntu 14.04 LTS). W ustawieniach systemu wybrałem inny sterownik karty graficznej, a po ponownym uruchomieniu komputera mój komputer poprosił mnie o uruchomienie w trybie niskiej grafiki.

Tym, co naprawiło problem, było usunięcie /etc/X11/xorg.conf. Teraz X11 jest menedżerem okien używanym przez Ubuntu i ładuje wszystkie pliki z rozszerzeniem .conf dla jego ustawień (przynajmniej - tak mi powiedział 3 minuty Google).

Ponieważ wahałbym się od razu usunąć pliki, które z perspektywy mogą okazać się niezbędne, zmieniłem nazwę na coś innego:

sudo mv /etc/X11/xorg.conf /etc/X11/xorg.conf.backup
sudo reboot

To rozwiązało problem.

Początkowo moim pomysłem było użycie wiersza polecenia do zmiany sterownika karty graficznej z powrotem. Wypróbowałem ten pomysł, ponieważ nie mogłem znaleźć sposobu na zmianę sterownika karty graficznej. Jedna sugerowana odpowiedź, której należy użyć jockey-text( Jak zmienić zastrzeżony sterownik wideo za pomocą wiersza poleceń? ); jednak począwszy od 14.04 jockey-textnie jest już częścią Ubuntu.

Kilka dodatkowych badań: przeczytałem, że X11 nie tworzy już domyślnie pliku xorg.conf. Powyższe rozwiązanie może nie działać.


+1 za prawdopodobną trafną odpowiedź; Zawartość xorg.confpliku byłaby inna, w zależności od używanego sterownika. Domyślnie ten plik rzeczywiście nie istnieje w 14.04. Uruchomienie zastrzeżonego ustawienia graficznego po raz pierwszy prawdopodobnie wygeneruje xorg.confplik automatycznie ( nvidia-settingsrobi to, więc może być podobnie w przypadku AMD / Radeon).
clearkimura

Usunięcie xorg.conf i ponowne uruchomienie działało dla mnie, Ubuntu 18.04 z procesorem graficznym ATI.
Andrew

1

Po tym, jak nikt nie udzielał żadnych dodatkowych odpowiedzi przez 2 dni, postanowiłem spróbować ponownie zainstalować Ubuntu. Stworzyłem Ubuntu na żywo USB i używając tego powiedziałem, aby ponownie zainstalować Ubuntu (zastępuje pliki systemowe, ale zachowuje moje pliki), i to działało idealnie.


1
to bardzo smutne, że rozwiązaniem jest ponowna instalacja systemu operacyjnego.
sprawdził

0

Przejedź przez SSH:

jockey-text --list

następnie zidentyfikuj sterownik, który chcesz wyłączyć i uruchomić

sudo jockey-text --disable driveridentification

Zamień driveridentificationna identyfikator, który pokazuje twój sterownik (np. xorg:nvidia_experimental_310W moim przypadku). Obecnie nie mogę tego przetestować / zweryfikować.

jockey-textjest tekstową wersją aplikacji „dodatkowych sterowników” w zwykłym graficznym interfejsie użytkownika. Powinieneś być w stanie wykonywać te same zadania, co w zwykłej aplikacji GUI - zobacz pomoc na temat innych zadań:

jockey-text --help

To zadziała w twoim przypadku, gdy mówisz, że nadal możesz się zalogować za pomocą SSH. W przypadku innych czytelników, którzy nie skonfigurowali SSH na swoim komputerze, będą musieli uruchomić system w trybie odzyskiwania lub umieścić na czarnej liście moduł jądra sterownika karty graficznej w wierszu poleceń Grub, a następnie wykonać zmiany dżokeja.


Właśnie uruchomiłem to polecenie przez SSH. Potem powiedział mi, że muszę zainstalować jockey-commons, więc to zrobiłem. Potem ponownie go uruchomiłem. Oto, co otrzymałem: root@david-desktop:~# jockey-text Additional Drivers Searching for available drivers... root@david-desktop:~#
scaru,

@scaru Zakładam, że nie zainstalowałeś sterownika Radeon przy użyciu aplikacji „Dodatkowe sterowniki”? Podaj wszystkie szczegóły dotyczące instalacji sterownika w pierwszej kolejności w swoim pytaniu (edytuj go!). W takim przypadku moja odpowiedź jest nieważna - następnym razem proszę uściślić swoje pytanie!
gertvdijk

ok właśnie zaktualizowałem swoje oryginalne pytanie o kilka dodatkowych szczegółów. Ale tak, zmieniłem sterownik w zakładce Dodatkowe sterowniki w aplecie Oprogramowanie i aktualizacje.
scaru

@scaru Przepraszam, że moja odpowiedź jest błędna - błędnie założyłem, że była to aplikacja interaktywna. Pozwól mi to zaktualizować.
gertvdijk

ok właśnie próbowałem uruchomić jockey-text --list i otrzymałem to: root@david-desktop:~# jockey-text --list kmod:fglrx - Video driver for the AMD graphics accelerators (Proprietary, Disabled, Not in use) kmod:fglrx_updates - ATI Fire GL (Proprietary, Enabled, Not in use) root@david-desktop:~# Więc nie wyświetla listy sterowników open source z jakiegokolwiek powodu.
scaru
Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.