Miniatury (podgląd Nautilus) dla plików „podstawowych” (xpm, png, bmp, gif)


8

Nautilus nie generował miniaturek dla niektórych xpmplików, które miałem, więc próbowałem ustalić, kto był odpowiedzialny za generowanie miniaturek dla plików xpm (jeśli istnieją) lub jakiegokolwiek obrazu w tym zakresie. Natknąłem się na ścianę dezinformacji, przestarzałych specyfikacji i sfrustrowanych poszukiwań.

Gdzie jest więc zdefiniowana miniatura dla takich „podstawowych” obrazów? Sprawdziłem /usr/share/thumbnailersi wspomina tylko pliki pdf, exe i pliki wideo. Brak wzmianki o png, jpg bmp itp. Gdzie są zdefiniowane miniatury obrazów? Wat są oficjalne odniesienia na ten temat?


To jest dziwne, moja pewność, że pokazuje im. Czy możesz dodać zrzut ekranu? i jakiej wersji Nautilus używasz ?, czy próbowałeś z ustawieniami w Nautilus? (Edycja> Preferencje> Podgląd) ?.
Uri Herrera

Odpowiedzi:


13

Kopiąc dalej (i badając dużo), wymyśliłem to:

Informacje o miniaturach obrazów: Wygląda na to, że Nautilus używa libgnome-desktopdo zarządzania miniaturami, a ten ostatni używa libgdk-pixbufdo obsługi typów plików, które nie mają zewnętrznego modułu obsługi /usr/share/thumbnailers. Tak więc „podstawowe” typy obrazów są ostatecznie obsługiwane przez GnomeDesktopThumbnailFactory i GdkPixbuf (odniesienia pokazane dla wersji dostarczanych w Ubuntu 12.04). Obsługiwane formaty można sprawdzić za pomocą tego gdk-pixbuf-query-loadersnarzędzia. W moim systemie oznacza to:

The GdkPixdata format
['gdkp']
['image/x-gdkpixdata']

The Sun raster image format
['ras']
['image/x-cmu-raster', 'image/x-sun-raster']

The PNG image format
['png']
['image/png']

The WBMP image format
['wbmp']
['image/vnd.wap.wbmp']

The JPEG image format
['jpeg', 'jpe', 'jpg']
['image/jpeg']

The ANI image format
['ani']
['application/x-navi-animation']

The TIFF image format
['tiff', 'tif']
['image/tiff']

The XBM image format
['xbm']
['image/x-xbitmap']

The PCX image format
['pcx']
['image/x-pcx']

The Targa image format
['tga', 'targa']
['image/x-tga']

The PNM/PBM/PGM/PPM image format family
['pnm', 'pbm', 'pgm', 'ppm']
['image/x-portable-anymap', 'image/x-portable-bitmap',
 'image/x-portable-graymap', 'image/x-portable-pixmap']

The JPEG 2000 image format
['jp2', 'jpc', 'jpx', 'j2k', 'jpf']
['image/jp2', 'image/jpeg2000', 'image/jpx']

The ICNS image format
['icns']
['image/x-icns']

The BMP image format
['bmp']
['image/bmp', 'image/x-bmp', 'image/x-MS-bmp']

Windows Metafile
['wmf', 'apm']
['image/x-wmf']

The QTIF image format
['qtif', 'qif']
['image/x-quicktime', 'image/qtif']

Scalable Vector Graphics
['svg', 'svgz', 'svg.gz']
['image/svg+xml', 'image/svg', 'image/svg-xml', 'image/vnd.adobe.svg+xml',
 'text/xml-svg', 'image/svg+xml-compressed']

The ICO image format
['ico', 'cur']
['image/x-icon', 'image/x-ico', 'image/x-win-bitmap']

The XPM image format
['xpm']
['image/x-xpixmap']

The GIF image format
['gif']
['image/gif']

Więc te są „wewnętrzne” thumbnailers. I zawiera xpmpliki. Więc coś było nie tak z moimi konkretnymi plikami.

I rzeczywiście pliki nie były standardowe, przed /* XPM *nagłówkiem miały notatkę o prawach autorskich :

// This file is part of BOINC.
// http://boinc.berkeley.edu
//

/* XPM */
static const char *atiicon_xpm[] = {

Po usunięciu komentarzy miniatury były generowane tylko plik.

Ciekawe, że nawet przy „nieprawidłowym” nagłówku domyślna przeglądarka obrazów w Gnome („Eye of The Gnome” lub eog) była w stanie wyświetlać pliki! Więc albo pliki nie są w rzeczywistości nieprawidłowe, albo podziękowania eogza możliwość ich otwarcia! W każdym razie, ponieważ jest możliwe, aby otworzyć i eogzastosowania gdk-pixbufzbyt, mam wypełniony błąd wlibgnome-desktop żądając thumbnailers być generowane dla takich niestandardowych xpmplików. Dziękujemy za pomoc w promowaniu błędu!

Kilka uwag na temat moich badań:

ThumbnailerSpec jest wymieniany w kilku miejscach jako specyfikacja „zewnętrznych miniatur”. Ale to nie ma z tym nic wspólnego! Mówi o używaniu D-Bus do zarządzania miniaturami i nic nie wskazuje, że taka specyfikacja jest faktycznie zaimplementowana w Gnome.

W rzeczywistości nie udało mi się znaleźć żadnej oficjalnej specyfikacji dotyczącej zaimplementowanego zachowania „zapisywania .thumbnailerpliku w [Thumbnailer Entry]formacie i .desktop-esque do /usr/share/thumbnailers . Błąd 636819 jest często cytowany jako źródło, ale opisuje tylko, że zachowanie zostało zmienione w przejściu Gnome2-> Gnome3 i nie jest już używane gconfdo przechowywania zewnętrznych miniatur.

Wygląda na to, że w ogóle nie ma specyfikacji. Ta przestarzała dokumentacja jest wciąż jedynym oficjalnym odniesieniem, na przykład, co %i %o %u %soznacza.

Jedynym „oficjalnym” miejscem ogłaszającym zmianę z gconfna /usr/share/thumbnailers, poza polowaniem na kod źródłowy, który to zrobił, jest ten pozornie zwykły raport o błędzie .


2
Chciałbym móc jeszcze bardziej głosować za waszą dokładną analizą i dalszą analizą! Prawdopodobnie odniosę się do tego w przyszłości jako przykładowa odpowiedź.
ændrük

Dzięki @ ændrük! Spędziłem ponad 12 godzin na badaniu tego i gromadzeniu wszystkich istotnych informacji rozsianych po całej sieci. Ta odpowiedź była zapowiedzią moich odkryć i cieszę się, że może zaoszczędzić innym na marnowaniu czasu, tak jak ja. Dziękujemy, dziękuję.
MestreLion
Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.