Jak odzyskać przypadkowo utracone partycje Windows po zainstalowaniu Ubuntu?


55

Mam laptopa satelitarnego Toshiba A-200 z systemem operacyjnym Vista z 4 partycjami NTFS

(C:) Vista 
(D:) Entertainment 
(E:) Work 
(F:) Sources

i chciałem zamiast tego zacząć używać Ubuntu. Próbowałem więc najpierw z Live CD i wszystko było w porządku, wszystkie partycje były pokazane i działały, więc postanowiłem zainstalować Ubuntu, aby zastąpić Vistę na napędzie (C :). Po tym nie mogę już znaleźć folderów i plików na partycjach (D :), (E :), (F :), a jedyny pokazany system plików to 198 GB, chociaż mój dysk twardy to 320 GB.

Nie mogę uzyskać dostępu do utraconych danych na pozostałych 120 GB, które, mam nadzieję, nadal istnieją i nie zostały całkowicie utracone

Pracuję teraz z Live CD, ale nie mogę zainstalować dysku testowego. Czy mogę odzyskać partycje Vista z dysku CD odzyskiwania produktu, aby przywrócić komputer do ustawień fabrycznych? Czy mogę odzyskać partycje NTFS za pomocą programu do odzyskiwania dla systemu Windows, czy może to pogorszy problem?

Potrzebuję tych danych bardzo, ponieważ nie mam ich kopii zapasowej.


Którą opcję wybrałeś, gdy instalator zapytał Cię, jak zainstalować (powinien to być ekran podobny do tego )?
Salem,

2
Wybrałem drugą opcję Zamień Windows Vista na Ubuntu
Całkowicie nowy

1
Przeczytaj także: omgubuntu.co.uk/2014/08/ubuntu-installer-bug-wipes-partitions Sformułowanie w naszym instalatorze wydaje się nieprawidłowe.
Rinzwind

9
NIE WYKONYWAJ ŻADNYCH ZMIAN NA DYSKU
Starszy Geek

1
Korzystanie z odzyskiwania lub przywracania systemu Windows znacznie pogorszy problem, chyba że potrzebujesz tylko fabrycznie nowej wersji systemu Windows i (całkiem możliwe) absolutnie żadnych oryginalnych danych.
mchid

Odpowiedzi:


51

Niestety wygląda na to, że przypadkowo podzieliłeś cały dysk, zastępując partycje Windows jedną partycją Ubuntu.

Nie będzie można odzyskać tych partycji, przywracając system Vista z dysku CD odzyskiwania. W rzeczywistości każda próba zapisu na dysku twardym pogorszy sytuację, ponieważ resztki danych mogą być coraz bardziej nadpisywane.

 • Zaszyfrowanych partycji nie można odzyskać
 • Dyski, które były częścią „Miejsca / puli pamięci” systemu Windows, nie mogą zostać odzyskane

Możliwe jest jednak odzyskanie partycji za pomocą dysku testowego, Zainstaluj testdisk ale może nie być możliwe odzyskanie wszystkich danych. Możesz tymczasowo zainstalować dysk testowy również w sesji na żywo (jednak nie będzie to instalacja stała).

 • Zanim przejdziesz dalej, przygotuj zewnętrzny dysk do zapisania odzyskanych danych. Nie można odzyskać danych na tym samym dysku.

 • Uruchom swój Ubuntu LiveCD („Wypróbuj Ubuntu”), a następnie zainstaluj testdisk:

  1. Dodawanie repozytorium „Universe” do źródeł oprogramowania (z Ubuntu system settings> Software & updates)

   Oprogramowanie i aktualizacje

  2. Aktualizowanie apt cache w terminalu, najpierw naciskając Ctrl+ Alt+, Ta następnie wpisując:

   sudo apt update
   
  3. następnie zainstaluj testdisk za pomocą:

   sudo apt install testdisk
   
 • Zamontuj zewnętrzny dysk kopii zapasowej w sesji na żywo (np. Za pomocą Nautilus), aby móc później odzyskać odzyskane dane.

 • Postępuj zgodnie ze zwięzłym przewodnikiem krok po kroku na Wiki Testdisk, który pomoże ci odzyskać utracone partycje.

 • Jeśli nie możesz odzyskać obrazu z zastąpionego dysku (będzie to wymagać dysku zewnętrznego z ponad dwukrotnie większą ilością wolnego miejsca niż dysk twardy laptopa), musisz zapisać wszystkie dane na dysku zewnętrznym wkrótce po odzyskaniu.

 • Nie będzie można odzyskać instalacji systemu Windows, ponieważ została ona zastąpiona przez Ubuntu.

 • Tylko jeśli nie uda się odzyskać partycji, możesz być w stanie odzyskać pojedynczy plik danych za pomocą PhotoRec z pakietu TestDisk, ale nie odzyska to nazw plików, struktur folderów ani znaczników czasu plików.

 • Nie używaj dysku, zanim nie będziesz w stanie odzyskać utraconych danych.


Skopiuj dane z systemu na żywo na dysk zewnętrzny

Aby móc zapisać nasze dane na dysku zewnętrznym, musimy zamontować zarówno odzyskane partycje, jak i zewnętrzny dysk USB w środowisku na żywo. Poniższy obrazek pokazuje, w jaki sposób napęd USB zostanie zamontowany podczas wkładania (wewnętrzne partycje zostaną zamontowane po ich wybraniu):

wprowadź opis zdjęcia tutaj

Możemy następnie skopiować i wkleić (lub przeciągnąć i upuścić) nasze uratowane pliki z dysku wewnętrznego na dysk zewnętrzny (np. Otwierając osobne okno Nautilus lub w wydaniach <13.04 przez dodanie dodatkowego panelu z F3 ). Z terminala możemy wydać:

cp -a /<mountpoint_source>/* /media/ubuntu/<name_destination>

Po udanym skopiowaniu musimy odmontować dyski, aby uniknąć utraty danych. Odbędzie się to w Nautilusie z menu kontekstowego po kliknięciu prawym przyciskiem myszy lub w terminalu:

sudo umount /media/ubuntu/<name>

Skopiuj pojedyncze pliki za pomocą dysku testowego

W przypadku, gdy nie byliśmy w stanie lub nie chcieliśmy odzyskać tabeli partycji, możemy spróbować skopiować wybrane pliki lub katalogi z dyskiem testowym z <Advanced> Filesystem Utilsmenu:

wprowadź opis zdjęcia tutaj

W powyższym przykładzie wybrałem examples.desktopi rsynctestfolder naciskając : . Aby skopiować te pliki, naciskamy C na następne menu, podając hierarchię plików naszego działającego systemu. Musimy przejść do punktu montowania naszego zewnętrznego dysku (tutaj, /media/23GB_USBale prawdopodobnie będzie to /media/ubuntu/<name_of_devicew twoim przypadku). Zawartość naszego USB jest teraz na liście i może być przeglądana w celu znalezienia głębszych katalogów:

wprowadź opis zdjęcia tutaj

Kiedy naciśniemy C powyższy przykład, wybrany powyżej example.desktopfolder rsynctestzostanie skopiowany na zewnętrzny dysk USB.

Aby zweryfikować, że nam się udało, możemy teraz otworzyć Nautilus w naszym systemie na żywo i zobaczyć zawartość uratowanych plików. Po zakończeniu nie zapomnij odmontować napędu USB.


Spróbuję tego, ale dlaczego pokazuje tylko 200 GB z 320 GB, czy to nie znaczy, że tam są, ale ich nie widzi?
Całkowicie nowicjusz

udało mi się zainstalować testdisk i uruchomić go, ale pokazuje tylko partycje, które są już widoczne w systemie z jedynie 200 GB, co mam teraz zrobić?
Całkowicie nowicjusz

przeprowadziłem głębsze wyszukiwanie i znalazłem 2 partycje 3 ... Teraz muszę skopiować pliki na USB, które dołączam do okrążenia i muszę je wybrać z pokazanej listy, ale nie wiem jak. .. jak mogę to znaleźć ??? Pomoc
Całkowicie początkujący

Postępowałem już zgodnie z instrukcjami i już skopiowałem pliki i foldery abd do domu ... ale teraz chcę je skopiować bezpośrednio na USB .. więc co powinienem zrobić? czy to media, ponieważ znalazłem lokalizację dla USB to media / ubuntu
Całkowicie początkujący

2
@PeterRaeves: nie możemy udzielić ogólnej porady tutaj. W zależności od przyczyny awarii dysku układ partycji może być uszkodzony lub nie. Jeśli wszystkie dane zostaną odzyskane po przywróceniu partycji, możesz być bezpieczny, ale w przypadku bardzo cennych danych nie chciałbym ryzykować. Skopiowałbym wszystkie dane na dysk, który wiem na pewno, że partycje są w porządku, aby być po bezpiecznej stronie.
Takkat

23

NIE ZMIENIAJ NIC NA SWOIM HARDDRIVE! Nie instaluj żadnego oprogramowania, aktualizacji ani niczego innego, jeśli to możliwe, nawet nie używaj Ubuntu, dopóki nie odzyskasz danych. W przeciwnym razie Twoje dane będą niemożliwe do odzyskania!

Pobierz SystemRescueCd i wypal go. Użyj go, aby odzyskać starą tablicę partycji. Po odzyskaniu skopiuj wszystkie dane na dysk zewnętrzny. Prawdopodobnie będziesz w stanie odzyskać większość swoich danych, chociaż niektóre z nich prawdopodobnie zostaną utracone na zawsze. Po skopiowaniu danych możesz bezpiecznie zainstalować Ubuntu na całym dysku. Następnie możesz utworzyć więcej partycji, jeśli chcesz, i skopiować dane z powrotem na komputer.

Pamiętaj, że regularne kopie zapasowe są zawsze dobrym rozwiązaniem. (Ubuntu ma do tego narzędzie, wystarczy nacisnąć klawisz Windows i wpisać „backup”.


3
Odzyskiwanie z SystemRescueCD odbywa się również za pomocą TestDisk, który jest zawarty na tym dysku. Jednak pobranie i nagrywanie dysku CD może być nieco trudne, gdy nie należy używać dysku twardego komputera.
Takkat

1
Zgadza się. Można to zrobić na innym komputerze. Twoje rozwiązanie wydaje się lepsze.
Donarsson,

5
Najlepszym rozwiązaniem jest zawsze mieć pod ręką system ratunkowy;)
Takkat,

1
testdiskjest tylko ~ 500k do pobrania na dowolny system ISO / system oparty na Debianie i gddrescuejest ~ 100k. Czułbym się bardziej komfortowo z dyskiem na żywo Ubuntu lub Mint i apt-getkilkoma aplikacjami niż z całym SystemRescueCD, który wychodzi tylko w nagłych wypadkach (z przepoconymi drżącymi rękami! ;-)
Xen2050,

3

Ponieważ nikt nie przedstawił alternatywnego interfejsu GUI dla użytkowników Ubuntu z wadami terminali, oto interfejs GUI dla Testdisk.

 • Włóż dysk CD / DVD / USB z systemem Ubuntu i uruchom go z niego

  • Podczas uruchamiania wybierz wypróbowanie Ubuntu.
 • Pobierz qphotorec .

  • Zainstaluj tak: sudo dpkg -i qphotorec_1.0_all.deb

  • Jeśli występują problemy z zależnościami, uruchom: sudo apt-get -f install

 • Po instalacji qphotorec, uruchom go tak: qphotoreclub wyszukaj za pomocą myślnika, dlaqphotorec

  • Wybierz dysk, który chcesz odzyskać, i miejsce, w którym chcesz również odzyskać wszystkie dane.
 • Módlcie się do naszego Bóstwa Ludzkiego i miejcie nadzieję, że odzyskacie wszystko.

Niech to będzie lekcja: ZAWSZE KOPIA ZAPASOWA . Zawsze.


QPhotorec to aplikacja 32-bitowa, jeśli masz 64-bitowy system operacyjny, musisz zainstalować biblioteki 32-bitowe, aby uruchomić QPhotorec:

sudo apt-get install libc6:i386 libncurses5:i386 libstdc++6:i386

Ponieważ większość personelu IT jest leniwa - w tym ja - - zapewniam Ci jedną linijkę bez bibliotek 32-bitowych:

cd /tmp/; wget "http://downloads.sourceforge.net/project/crunchyiconthem/QPhotoRec/qphotorec_1.0_all.deb?r=&ts=1443542155&use_mirror=netix" -O qphotorec_1.0_all.deb; sudo dpkg -i qphotorec_1.0_all.deb; sudo apt-get -f install; qphotorec

QPhotorec na Ubuntu, 14.04, Trusty Tahr


1
QPhotoRec to GUI photorec, ale nie testdisk.
Andrea Lazzarotto
Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.