Jaka jest różnica między ddrescue, gddrescue i dd_rescue?


57

ddKomenda jest powszechnie używany do tworzenia kopii zapasowych obrazu dysku lub partycji . Działa jednak słabo, jeśli dysk źródłowy jest zawodny lub nie działa. Przeczytałem, że ddrescue/ dd_rescuejest dobrym narzędziem do odzyskiwania obrazu ze złego dysku, ponieważ inteligentnie próbuje ponownie odczytać sektory, których nie odczytał za pierwszym razem.

Ale w repozytoriach Ubuntu, widzę dwa różne ddrescueprogramy, z 3 różnych, ale podobnych nazwy pojawiają się w różnych miejscach: ddrescue, gddrescue, dd_rescue. Co za różnica?

Odpowiedzi:


71

ddrescue, myląco, może odnosić się do dwóch całkowicie oddzielnych programów dd_rescueautorstwa Kurta Garloffa i GNU ddrescue . Oba mają ten sam cel i są aktywnie rozwijane.

Program Garloffa dd_rescuejest pierwszą próbą ulepszenia dd; GNU ddrescue jest nowszy i został stworzony w celu usunięcia niedociągnięćdd_rescue .

Kilka źródeł woli GNU ddrescue dd_rescue. Na przykład,

 • http://lwn.net/Articles/430000/

  ddrescue wygrywa (w mojej książce), ponieważ jest to skuteczny, samodzielny program napisany w C ++ (nie kludge skryptu powłoki), produkuje znacznie czystsze wyjście na konsoli / terminalu i (co najważniejsze) obsługuje wdzięcznie i inteligentnie nieczytelne bloki .

 • http://www.toad.com/gnu/sysadmin/index.html#ddrescue

  GNU ddrescue jest twoim najlepszym przyjacielem.

  Jest wzorowany na dwóch poprzednich programach: dd_rescue (z podpisem) i dd_rhelp. Ale GNU ddrescue jest znacznie lepszy niż oba - wypróbowałem wszystkie trzy, na tym samym dysku, a także próbowałem użyć zwykłego starego „dd”.

  GNU ddrescue Antonio Diaz Diaz nauczył się z tych doświadczeń. Łączy w sobie zarówno zdolność dd_rescue do czytania dużych bloków, a następnie zmiany biegów, oraz zdolność dd_rhelp do zapamiętywania, które części dysku były już oglądane. Przechowuje te informacje w naprawdę prostym formacie pliku dziennika i aktualizuje je co 30 sekund lub za każdym razem, gdy się zatrzymuje lub zostaje przerwane. Jest napisany w C ++ i jest mały i szybki.

Jedną z zalet GNU ddrescue jest to, że szybciej tworzy kopie zapasowe większości danych, najpierw pomijając złe bloki (których powolne odzyskiwanie) i wracając do nich dopiero po utworzeniu kopii zapasowej dobrych bloków. Jedną wadą GNU ddrescue jest to, że nie obsługuje ongziplzop potokowego wyjścia, co oznacza, że ​​nie można kompresować obrazu wyjściowego za pomocą lub .

Pakiety Ubuntu

Niestety nazwy pakietów w repozytoriach Ubuntu są mylące; dd_rescuejest zapakowany pod nazwą ddrescuei ddrescuepod gddrescue! Ze streszczeń pakietów:

 • gddrescue pakiet:

  Należy pamiętać, że jest to wersja GNU ddrescue zapewniająca plik wykonywalny / sbin / ddrescue. Jeśli szukasz wersji Kurt Garloff w wersji ddrescue, sprawdź pakiet ddrescue.

 • ddrescue pakiet:

  Pamiętaj, że jest to wersja Kurt Garloff dd_rescue zapewniająca plik wykonywalny / bin / dd_rescue. Jeśli szukasz wersji GNU ddrescue, sprawdź pakiet gddrescue.

Podsumowanie nazw:

Program name   Ubuntu package name   Executable name  Name in URL
GNU ddrescue   gddrescue        ddrescue      ddrescue
dd_rescue    ddrescue        dd_rescue     ddrescue

2
Dwa lata spóźnienia, ale: bardzo dobry post na problem, który wciąż dotyka ludzi, i to nie tylko na Ubuntu! Wrzucę własne dwa centy, jak wspomniano tylko w powyższej odpowiedzi: jedną z zalet GNU ddrescue jest funkcja pliku dziennika. Nie tylko pozwala ci wznowić częściowe odzyskiwanie i spróbować ponownie później, ale ponieważ jest czytelny zarówno dla człowieka, jak i komputera, zarówno ludzie, jak i komputery mogą go później użyć do bardziej zaawansowanego odzyskiwania danych. Ostatnio musiałem to zrobić na uszkodzonym dysku; bez pliku dziennika nie wiedziałbym, od czego zacząć!
andlabs,

4
Najnowsze Ubuntu (14.04 i nowsze) wydają się mieć tylko gddrescue, wyszukiwanie pakietu Ubuntu dla ddrescue pokazuje tylko gddrescue(i ddrescueview) teraz, Kurt Garloff ddrescuejest tylko w 12.04
Xen2050

2
Powodem „pierwszego pomijania złych bloków” jest zapisanie najpierw nietkniętych danych przed próbą odzyskania złych danych. Aktywność na dysku może zniszczyć więcej bitów, szczególnie powtarzane próby przywrócenia złych obszarów.
Jonas Stein
Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.