Jak legalnie stworzyć wersję open source gry zamkniętej? [Zamknięte]


26

Czy legalne jest tworzenie gry typu open source (i pakietu rozszerzeń) w celu udostępnienia jej innym użytkownikom? Chcę to zrobić w starej grze Age of Empires 2.


2
AOE2 to już niesamowita gra, którą można kupić online za 8 USD. Nie widzę sensu robienia dokładnego klonowania. Lepiej byłoby spędzać czas na ulepszaniu RTS inspirowanego AOE2. Sugeruję, aby zamiast próbować zbudować własny, skorzystać z istniejącego darmowego silnika RTS, takiego jak ORTS lub Spring .
Nate CK

2
@ NateC-K Jak rozumiem, celem myśliwego nie jest posiadanie czegoś tańszego , ale raczej coś, co jest open source i działa natywnie na większej liczbie platform.
Eliah Kagan,

@ NateC-K: I które można łatwo rozszerzyć w pakiecie rozszerzeń.
Ślimak mechaniczny

1
Jeśli podoba Ci się praca ludzi, którzy stworzyli AOE2, sugeruję zachęcić ludzi do kupowania ich produktu i grania nim w obecnej postaci. Jeśli chcesz stworzyć własną grę, sugeruję, że byłoby to bardziej satysfakcjonujące pod względem artystycznym, technologicznie łatwiejsze i lepszy wkład do społeczności open source, aby zbudować grę o podobnej rozgrywce, dostosowując istniejący silnik RTS. AOE2 jest stary, a od tego czasu gatunek RTS został ulepszony na wiele sposobów; Na przykład Age of Mythology, choć wciąż ma pewne wady, pokazuje kilka sposobów na ulepszenie AOE2.
Nate CK

Jeśli chodzi o „pakiet rozszerzeń”, koncepcja nie ma sensu w świecie open source. Dodatek to tylko oficjalny mod. W świecie open source każdy może zrobić własną wersję. W każdym razie, nie sądzę, że OP skupiał się na możliwości zrobienia pakietu rozszerzeń, myślę, że celem tej części było zamierzenie, aby gra obejmowała rozgrywkę z rozszerzenia Conquerors, a nie tylko oryginalną AOE2.
Nate CK

Odpowiedzi:


15

Age of Empires II można zwykle uruchomić na Ubuntu i innych systemach GNU / Linux bez zbyt wielu problemów , używając Wine .

Ujawnienie: Nie jestem prawnikiem.

Jeśli chodzi o ogólne pytanie, jeśli Twoim celem jest stworzenie darmowego oprogramowania typu open source, które ułatwia grę zastrzeżoną, a Ty masz umiejętności programistyczne, zazwyczaj nie ma przeszkód prawnych w pisaniu zamiennego silnika gry . (Możesz potencjalnie popaść w patenty na oprogramowanie, ale nie bardziej niż w jakimkolwiek innym dużym projekcie programistycznym, aby produkować oprogramowanie do wykonywania zadań, które już wykonuje istniejące oprogramowanie.) Jeśli to zrobisz, ktoś może zainstalować twój silnik, a następnie, jeśli mają dane artystyczne (mapy, „światy”, dźwięki itd.) z gry , mogą w nią grać.

Opracowanie silnika gry dla istniejącej gry jest nietrywialnym zadaniem i zwykle będą występować różnice między jego zachowaniem a sposobem działania oryginalnej gry, choć mogą być niewielkie. Ale najważniejszą rzeczą, którą powinieneś zdać sobie sprawę, jest to, że dane gry, reprezentujące „świat” gry, nadal będą zastrzeżone i ogólnie niezgodne z prawem do redystrybucji . Tak więc ludzie nadal będą musieli mieć kopię gry (lub przynajmniej niektóre pliki z niej), aby grać w nią za pomocą silnika.

Jednym z przykładów gry, w której zostało to zrobione, jest Jazz Jackrabbit , w który można grać z silnikiem gry OpenJazz .

Innym przykładem (gdzie tak naprawdę był pierwotny programista, który wydał wersję GNU / Linux silnika gry jako bezpłatne oprogramowanie typu open source) jest DOOM (i od tego czasu większość silników gier Id Software została ostatecznie wydana jako FOSS, czasami z niewielkimi modyfikacjami ze względów patentowych). Istnieje wiele projektów społecznościowych , które ulepszyły oryginalny silnik DOOM, umożliwiając tworzenie bardziej złożonych map, ulepszoną grafikę i bardziej trójwymiarową rozgrywkę.

Biorąc pod uwagę ograniczenia oraz fakt, że napisanie silnika gry od zera (a także przetestowanie go i naprawienie błędów) jest znaczącym zadaniem, możesz zamiast tego stworzyć własną grę .

Zastrzeżenie: Ta odpowiedź służy wyłącznie celom informacyjnym, a nie w celu zapewnienia porady prawnej. Powinieneś skontaktować się z adwokatem, aby uzyskać poradę dotyczącą konkretnego problemu lub problemu.


1
Użytek osobisty nigdy nie stanowi problemu, jeśli posiadasz oprogramowanie (ale patrz DMCA). Jest to dystrybucja , że jest problem.
ish

@hunter Nie jestem prawnikiem i nie mogę udzielać porad prawnych. Powiedziawszy to ... Nie jestem pewien, czy wiem, co masz na myśli. Czy pytasz, czy darmowy zamienny silnik gry typu open source może wykorzystywać pliki, które są już obecne na komputerze użytkownika (które mogą obejmować pliki na dysku CD włożonym do napędu optycznego komputera)? Prawdopodobnie byłoby to OK, jak omówiono w mojej odpowiedzi powyżej, o ile mówimy o danych gry (mapach, dźwiękach, duszkach, przerywnikach filmowych, modelach, czcionkach, paletach itp.). Z drugiej strony, jak mówi izx, to, co rozpowszechniasz, nie może zawierać tych plików (ani ich części).
Eliah Kagan

1
przepraszam, ale pytam, co to jest silnik gry i jak go napisać? Jestem całkowicie zagubiony.
łowca

2
@hunter Powinieneś zobaczyć rozwój gry . Silnik gry to kod, który interpretuje dane wejściowe i mapy / poziomy, aby faktycznie uruchomić grę. To powiedziawszy, bardzo trudno jest napisać grę bez dobrej znajomości programowania.
ζ--

3
Re: Wino. Mam AoE2 działający na Wine z kilkoma problemami i działa o wiele lepiej niż kiedykolwiek na Windowsie.
John,

29

Nie możesz skopiować go jako open-source. Nawet jeśli wyciekło źródło, jest to nielegalne. Możesz jednak podążać śladami FreeCiv lub Doom3 . FreeCiv jest oparty na Civilization i jest wersją open source. Doom3 jest także oprogramowaniem typu open source, ale wymaga użycia oficjalnych danych gry do pełnego działania lub musisz dostarczyć własne zasoby dla modeli. Tak czy inaczej silnik jest darmowy, open source i dostępny dla wszystkich. FreeCiv nie zawiera danych gry, ponieważ zarówno oryginał, jak i FreeCiv generują mapy dynamicznie. Wymagania dotyczące wydania Twojej wersji są następujące:

  • Wszelkie patenty związane z oryginałem muszą wygasnąć. Możesz użyć wyszukiwania patentowego, takiego jak Google Patent Search . Wystarczy wpisać zapytanie, jakby było zwykłą wyszukiwarką Google, a pod jednym lub dwoma wynikami internetowymi zostaną wyświetlone patenty.

  • Program, który piszesz, nie wykorzystuje silnej kryptografii, która jest ograniczona przez rząd USA (lub jeśli został pobrany w niektórych krajach, możesz zostać uznany za dystrybutora broni). Możesz również zarejestrować się w amerykańskim Biurze Przemysłu i Bezpieczeństwa, które jest częścią amerykańskiego Departamentu Handlu, chociaż formalne formalności mogą być bardzo trudne do złożenia bez profesjonalnego doradcy prawnego. Zobacz także BIS FAQ na temat szyfrowania .

  • Twoja wersja nie korzysta z obrazów ani innych plików (takich jak pliki dźwiękowe) z oryginalnej wersji.

  • Twoja wersja zawiera niektóre (przynajmniej niewielkie) zmiany.

  • Nie wykorzystałeś ani bezpośrednio, ani jako pomysłu, jak napisać swoją wersję, któregokolwiek ze źródeł oryginału, jeśli wyciekł.

  • Nie korzystasz ze znaków towarowych źródła.

Pamiętaj, że musisz go zakodować, spakować i umieścić w PPA lub repozytoriach. To może być bardzo trudne. Nie ma sposobu, aby po prostu skopiować i wkleić trochę magii ze starej wersji. Proszę przeczytać poniższe zastrzeżenie przed zrobieniem czegokolwiek, aby stworzyć swoją wersję. Aby uzyskać więcej wskazówek na temat faktycznych etapów kodowania, odwiedź Game Development i Stack Overflow .

Zastrzeżenie prawne: To nie jest porady prawne. Autor tej odpowiedzi, Ask Ubuntu, Stack Exchange, Inc, ich przedstawiciele, agenci i / lub podmioty powiązane nie będą odpowiedzialni za jakiekolwiek szkody, przypadkowe lub wynikowe, które mogą powstać w wyniku zastosowania niniejszych wytycznych. Niniejsze wytyczne oparte są na przepisach i regulacjach USA. Przepisy i regulacje w Twojej okolicy mogą się różnić, więc skontaktuj się z prawnikiem lub lokalnymi władzami.


Czy potrafisz zdefiniować silną kryptografię lub wskazać stronę, która to wyjaśnia?
Topo,


6
@Topo Nie musisz unikać silnej kryptografii (przynajmniej w Stanach Zjednoczonych). Jeśli to zrobisz , mogą obowiązywać ograniczenia dotyczące udostępniania gry. Wiele oprogramowania typu open source wykorzystuje silną kryptografię, w tym oprogramowanie, które domyślnie jest częścią Ubuntu i jest obecne na oficjalnych obrazach CD Ubuntu . Takie oprogramowanie jest nawet niezbędne do podpisania kodeksu postępowania Ubuntu! Oświadczenie: Nie jestem prawnikiem i nie jest to również porada prawna.
Eliah Kagan,

1
Ujawnienie: Nie jestem prawnikiem. To nie ma być poradą prawną. Możesz używać obrazów i innych plików ze starej wersji, dzięki czemu możesz utworzyć silnik typu open source, który odczytuje stare pliki, takie jak sourceforge.net/projects/fheroes2 .
Stoisko

1
@SmallMan robi, że Free Heros uwzględniają w swojej dystrybucji oryginalne dzieła sztuki HOMM itp .; lub używaj tylko identycznych nazw / ścieżek, aby użytkownicy mogli zamienić je po instalacji?
Dan Neely,

7

Dlaczego nie po prostu przyłączyć się z deweloperami tutaj ?

0 AD jest fantastycznym spin-offem AOE2 i może przydać się niektórym deweloperom. Ponadto oszczędzasz sobie okropności związanych z podejmowaniem tak dużego projektu.


5

Podczas gdy inne odpowiedzi odpowiednio uwzględniają kwestie związane z prawami autorskimi i patentami , należy również pamiętać o znaku towarowym .

W szczególności zapytałeś:

Czy tworzenie gry typu open source jest zgodne z prawem?

Zgodnie z prawem znaków towarowych zależy to od tego, co rozumiesz przez „wersję”. Znak towarowy przyznaje właścicielowi wyłączne prawo do używania chronionego znaku (takiego jak „Age of Empires”) w handlu. Zabrania innym używania znaku lub podobnej marki w pokrewnym obszarze handlu (np. Komputery marki Age of Empires), a także w obszarach niezwiązanych w sposób, który mógłby „rozcieńczyć” wartość znaku (np. Age of Empires markowe toalety spłukujące).

Tak więc, należy nie zadzwonić do gry „Age of Empires” lub coś podobnego, i należy wyjaśnić, że jest to produkt 3rd-Party nie stworzony przez, zatwierdzony przez lub powiązany z właścicielami znaku (myślę Microsoft) . Jednakże, to jest w porządku wspomnieć Age of Empires, na przykład powiedzieć, gra jest podobna lub inspirowane przez Age of Empires, ponieważ byłoby to stwierdzenie czysto faktyczny.

(Oczywiście, aby upewnić się, że to, czego chcesz, jest legalne, skonsultuj się z prawnikiem.)


więc czy mogę stworzyć grę o nazwie era królestwa i powiedzieć, że będzie ona oparta na grze o nazwie Age of Empire 2 i czy gra może mieć prawie (jeśli nie) tę samą grafikę aoe2? Czy muszę kodować pliki gry?
łowca

Powiedzenie „na podstawie” może fałszywie sugerować, że zostało poparte przez oryginalnych twórców. Zdecydowanie musisz ponownie kodować i używać własnej grafiki, aby uniknąć naruszenia praw autorskich. Prawdopodobnie „Era Królestwa” jest na tyle podobna do „Ery imperiów”, że może stworzyć „znaczne prawdopodobieństwo pomyłki”. Jest to szara strefa prawna , więc sugeruję skonsultowanie się z prawnikiem w celu ustalenia, jakie konkretne rzeczy są dopuszczalne.
Ślimak mechaniczny
Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.