Jak ustawić uprawnienia do plików wykonywalnych na dysku wymiennym?


12

Używam Ubuntu 10.10 i używam dysku USB, ale okazuje się, że nie mogę przeskoczyć żadnych programów na dysku do + x. Jest instalowany automatycznie przez Gnome (chyba za pomocą udev?), Więc wyobrażam sobie, że problemem jest opcja montowania, ale nie mogę znaleźć sposobu na modyfikację domyślnych opcji montowania gdziekolwiek. Brak wpisów w fstab. Czy ktoś napotkał ten problem?


1
Jeśli jest to vfat / ntfs, możesz ustawić domyślne uprawnienia za pomocą opcji montowania dmask / fmask mount -o umask = xxx w zależności od tego, jakie prawa chcesz, umask = 0 da wszystkie prawa ..
karthick87

3
Tak, ale nie mogę się dowiedzieć, jak zmodyfikować te opcje, gdy Gnome automatycznie podłącza podłączone urządzenie. Mam go zamontowany ręcznie w innym miejscu z pozycji w / etc / fstab, więc na razie będzie to działać, ale jest to trochę niewygodne.
gwiazdka

Nie ma ŁATWEGO sposobu w 2019 roku? Bez plug-and-play, aby to zrobić z UBUNTU 18 LTS?
Peter Krauss,

Odpowiedzi:


12

Myślę, że twój dysk USB jest sformatowany za pomocą VFAT / FAT32. Ten format pliku nie obsługuje uprawnień do wykonywania, dlatego chmod + x zawodzi.

[Edytuj] Ok, miałem trochę zabawy i wyszukiwania w sieci. Wiele „rozwiązań” sugeruje, że powinieneś zmienić / etc / fstab . Wydaje mi się to po prostu niezręczne, co robisz? zmienić fstab za każdym razem, gdy napotykasz nowy dysk flash USB?

Moje rozwiązanie:

$ sudo vi /etc/udev/rules.d/90-usb-disks.rules

Dodaj linie:

# UDEV Rules to change the permission of USB disks
#

KERNEL=="sd*[0-9]", ATTR{removable}=="1", ENV{ID_BUS}=="usb", MODE="0022"

$ sudo /etc/init.d/udev restart

Następnie spróbuj włożyć dysk USB. Prawdopodobnie istnieje atrybut, który możesz sprawdzić, aby upewnić się, że jest to dysk sformatowany w systemie FAT, jeśli chcesz być bardziej szczegółowy.


Wygląda na to, że nie, dodałem wpis do / etc / fstab z wymaganymi opcjami i będę musiał go montować ręcznie za każdym razem, gdy go wstawię, dopóki nie będę w stanie dowiedzieć się, jak zmodyfikować domyślne opcje montowania.
gwiazdka

Ach, właśnie tego szukałem, ale nie mogłem znaleźć odpowiedniego pliku. Działa jak urok, dziękuję!
gwiazdka

1
Cześć, próbuję twojego rozwiązania, ale to nie działa dla mnie. Czy możesz spojrzeć na moje pytanie? askubuntu.com/q/138878/25305 Z góry
dziękuję

Jak mogę zrobić to tylko dla systemów VATF?
user334639,

Czy więc dysk musi być sformatowany w systemie FAT?
Hershey Gamer
Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.