Jak uruchomić Dolphin zamiast Nautilus?


8

Z różnych powodów, z których jednym bardziej mi się podoba, chcę uruchomić Dolphin jako domyślny menedżer plików w magazynie Ubuntu 12.04. Zainstalowałem delfina.

Zrobiłem:

sudo mv /usr/bin/nautilus /usr/bin/natilus.back && sudo ln -s /usr/bin/dolphin /usr/bin/nautilus

co powoduje, że każdy program wywołujący Nautilus zamiast tego otwiera Dolphin. Na razie wszystko jest w porządku i eleganckie, ale delfin chce nazywać konsolę jako domyślny terminal, ale zamiast tego chciałbym, aby domyślnie nazywał się gnome-terminal.

Próbowałem:

sudo ln -s /usr/bin/gnome-terminal /usr/bin/konsole

utworzenie łącza gnome-terminal o nazwie konsola, ale to nie zadziałało. Nie dostaję już błędu od Dolphin, ale nic się nie dzieje. Panel terminali jest po prostu pusty.

Każdy wie, jak to zrobić, lub jeśli istnieje lepszy sposób na wdrożenie delfina jako domyślnego systemu FM, jestem cały.


AKTUALIZACJA 20120727

Od tego czasu zdałem sobie sprawę, że w ogóle nie użyłem łącza sym. Zamiast tego zastosowałem bardziej sprytne podejście

 1. Utwórz folder w katalogu domowym o nazwie bin

  mkdir ~/bin
  
 2. Utwórz skrypt o nazwie Nautilus, który wykonuje Dolphin i umieść go w tym folderze

  gedit ~/bin/nautilus
  

  Następnie skopiuj do niego ten kod i zapisz

  #!/bin/bash
  exec dolphin $@
  exit 0
  

Jest to najbezpieczniejszy sposób, aby ustawić Dolphin jako domyślną przeglądarkę, a także przejść do /usr/share/applicationsfolderu i zmienić 3 pliki .desktop nautilus, aby uruchomić Dolphin zamiast Nautilus.

Ale to nie rozwiązuje dwóch problemów, które ma Dolphin

 1. chce uruchomić terminal konsoli zamiast gnome-terminal.
 2. jego ikony są ohydne i qt4-qtconfig nie może ich zmienić.

AKTUALIZACJA 20120810

Aby naprawić brzydkie ikony tlenu pasujące do motywu systemu, narzędzie qt4-qtconfig nie jest wystarczające. Musisz zainstalować aplikację ustawień systemowych KDE

sudo apt-get install systemsettings 

Uruchom aplikację
Stamtąd przejdź do Wygląd aplikacji> Ikony i zmień w razie potrzeby

Mój domyślny menedżer plików w systemie Ubuntu 12.04 GNOME-SHELL to teraz Menedżer plików QT DOLPHIN. Jestem genialny !!!! To działa idealnie! DZIĘKUJĘ WAM WSZYSTKIM!!


Jako tymczasowe rozwiązanie, po prostu zainstalowałem Konsolę, ale naprawdę mam nadzieję, że w przyszłości będę używać Dolphin z terminalem gnome ... Konsole nie jest aż tak zły ... mogę się z tym trzymać, ale ... to nie odpowiedz na moje powyższe pytanie / problem
Joshua Robison

2
Czy zdajesz sobie sprawę z poważnych problemów, które wprowadziłeś do swojego systemu? Następnym razem nautilus zostanie zaktualizowany, twój delfin zostanie nadpisany (jak wskazuje tam link). To samo dotyczy terminala gnome. Zwykle nie jest dobrym pomysłem mieszanie się z takimi rzeczami - może powinieneś rozważyć przejście na KDE :)
Izzy

To prawda, że ​​Dolphin> Nautilus, ale ciężko jest przejść do innego menedżera plików pod Ubuntu i mieć go w pełni funkcjonalnym: /
hytromo

Panel terminali jest zakodowany na stałe w źródle delfinów , a także wchodzi w interakcję z nim za pomocą kodu (tj. Odpowiednio zmienia katalogi) za pomocą niektórych predefiniowanych metod / funkcji, które gnome-terminalmogą nie być obsługiwane, więc nie wydaje się to możliwe przy niektórych konfiguracjach bez modyfikacji źródeł .
Samik

łał!!! @Izzy dzięki za ostrzeżenie. W ogóle o tym nie myślałem. Będę musiał wymyślić inny sposób ... Myślę, że poprzez pliki .desktop?
Joshua Robison

Odpowiedzi:


7

Istnieje kilka zastrzeżeń dotyczących tego, co próbowałeś zrobić. Wspomniałem już o niebezpieczeństwie wynikającym z twojego podejścia:

Następnym razem nautilus zostanie zaktualizowany, twój delfin zostanie nadpisany (jak wskazuje tam link). To samo dotyczy terminala gnome.

Pomyśleliśmy, że to nie był dobry pomysł :)

Ale jest kilka sposobów na obejście tego problemu, więc „x” uruchamia się, gdy zażądano „z” - ale nie jestem świadomy, że jak najszybciej nie „z”, ale „/ full / path / to / z” zostaje wezwany. O ile jest to tylko „z”:

 • tworzenie aliasu dla np. alias z=x(działa na poziomie użytkownika - lub globalnie, w zależności od tego, gdzie zostało zdefiniowane)
 • tworzenie „zamiennika” dla z w lokalizacji wymienionej w ŚCIEŻCE przed lokalizacją rzeczywistej z

Trochę więcej szczegółów na temat drugiego podejścia. Biorąc swój pierwotny problem, chcesz, aby delfin został stracony za każdym razem, gdy wzywa się nautilusa. Znalazłeś już nautilusa w /usr/bin/nautilus. Teraz (prawdopodobnie poprawnie) załóżmy, że $PATHzawiera (w tej kolejności) /usr/local/bin:/usr/bin- więc widzisz, /usr/local/binże będzie przeszukiwany wcześniej /usr/bin . Po prostu tworzymy skrypt powłoki /usr/local/bin/nautiluso następującej treści:

#!/bin/bash
/usr/bin/dolphin %$@

Co się stanie? Jeśli ty (lub jakiś skrypt / program / demon / ...) wywołujesz nautilus, zostanie ono wykonane /usr/local/bin/nautilus(ponieważ jest to pierwszy „nautilus” znaleziony w ŚCIEŻCE), który po prostu się uruchomi /usr/bin/dolphin- voila! Ale jeśli „cokolwiek” użyje pełnej ścieżki, to nie zadziała.

Więc mówisz: Hej, dlaczego Izzy nie powiedział „po prostu zrobić ln -s /usr/bin/dolphin /usr/local/bin/nautilus?” Pewnie, że możesz to zrobić - i to zadziała tak samo. Ale użycie skryptu, jak pokazano, może się przydać, jeśli trzeba wprowadzić dodatkowe parametry, które nie są przekazywane z oryginalnym wywołaniem. W powyższym skrypcie delfin po prostu otrzymuje te same parametry, których użyło oryginalne wywołanie ( %$@). Możesz jednak bawić się skryptem, zastępować parametry itp. Jeśli chodzi o bieżący problem, wystarczy link (o ile nautilus nie zostanie wywołany pełną ścieżką).


Izzy, jesteś niesamowity jak zwykle. Poparłem twoją odpowiedź. Dzięki za informację. Nauczyłem się, że sposób, w jaki początkowo ustawiłem Dolphin jako domyślny FM, nie był taki, jak myślałem. Zrobiłem skrypt w ~ / bin o nazwie nautilus, który wykonuje delfina. Zaktualizowałem więc moje pytanie. Myślę, że twoja odpowiedź tutaj jest nadal bardzo aktualna i starałem się odpowiednio sformułować moje pytanie. Nadal chciałbym naprawić aplikacje QT, aby wyświetlały ikony o tematyce Faenza ... i nadal chciałbym używać terminalu gnome, ale może marzę.
Joshua Robison

Dziękuję za komplementy - i cieszę się, że moja odpowiedź pomogła ci. Po udzieleniu odpowiedzi na twoje pierwsze pytanie, możesz zastanowić się nad zadaniem drugiego pytania osobno (nowe pytanie - które zwiększyłoby twoje szanse na uzyskanie dobrych odpowiedzi; nadal możesz utworzyć link do „początkowej historii”), ponieważ nie pasuje on już do tytułu ? W takim przypadku możesz nawet ocenić, czy zaakceptowałeś moją odpowiedź;)
Izzy

Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.