Dlaczego Chromium nie jest aktualizowany automatycznie tak jak Firefox?


8

Firefox został automatycznie zaktualizowany do wersji 14 kilka dni temu za pomocą menedżera aktualizacji, ale przeglądarka Chromium nadal utknęła w wersji 18, podczas gdy Google Chrome jest już w wersji 20. Dlaczego tak się dzieje i jak mogę zaktualizować Chromium do nowszej wersji ?

Odpowiedzi:


12

W dystrybucji Linuksa oprogramowanie zwykle nie używa własnego wewnętrznego mechanizmu „automatycznej aktualizacji”. Zamiast tego polega na dystrybucji, aby ją zaktualizować.

Dotyczy to zarówno Firefoksa, jak i Chromium dostarczanego z Ubuntu.

Interesujące jest to, że Firefox i Chromium mają inny poziom wsparcia niż Canonical, a także, że Firefox na Ubuntu ma nieco nietypową strategię wydania.

Firefox znajduje się w głównym repozytorium Ubuntu , a Chromium w repozytorium wszechświata . Oznacza to, że wersja Firefox Ubuntu otrzymuje najlepszy poziom wsparcia bezpośrednio od Canonical, podczas gdy wsparcie Chromium zależy od społeczności Ubuntu. Większość pakietów we wszechświecie polega w dużej mierze na pracy deweloperów Debiana , a Debian ma inne priorytety. Na tej podstawie można oczekiwać, że Firefox będzie zawierał więcej dostosowań specyficznych dla Ubuntu i będzie lepiej obsługiwany przez aktualizacje.

Chodzi o to, że prawie całe oprogramowanie w dystrybucji w stabilnym wydaniu (takie jak Ubuntu i większość innych dystrybucji innych niż te w wersji „rolling release”) nie powinno otrzymywać aktualizacji do nowych wersji oprogramowania podczas cyklu życia tej wersji dystrybucji. W najlepszym wypadku powinien otrzymywać jedynie drobne aktualizacje lub poprawki bezpieczeństwa. Firefox na Ubuntu jest tutaj nieco nietypowy, ponieważ Ubuntu dostarcza pełne nowe główne wersje Firefoksa do swoich stabilnych dystrybucji.

Uzasadnieniem tego będzie strategia szybkiego wydania Firefoksa, która zapewni, że „główne” wydania będą w rzeczywistości nieco mniej zakłócające niż większość głównych wydań oprogramowania, ale również utrudni przeniesienie łatek bezpieczeństwa do starszych wersji. Więc Canonical najwyraźniej postanowił po prostu dać Ubuntu nową wersję upstream niż załatać starą wersję.

W przypadku Chromium nie jest tak całkowicie, ale wygląd może być mylący. Chrom na Ubuntu czasami robi się nowe wersje upstream (dlatego nawet Lucid jest na v18.x), a innym razem Wspólnota plaster Ubuntu istniejącą wersję z poprawek i aktualizacji zabezpieczeń, ale nie zwiększać swój numer wersji. Oznacza to jednak, że pomimo numeru wersji Chromium w Ubuntu, nadal zawiera niektóre poprawki, które mają nowsze wersje Chromium.


3
@ vasa1 na tej stronie znajduje się więcej informacji na temat różnicy między „głównym” a „wszechświatem” pod względem tego, kto ją obsługuje i ile wsparcia otrzymuje (w tym fakt, że „społeczność” zapewnia poprawki i aktualizacje zabezpieczeń pakietów we wszechświecie). Również ta strona pokazuje, że pojawiły się łatki bezpieczeństwa dla przeglądarki chromu w postaci zaktualizowanych wersji.
thomasrutter

Dziękujemy za przekazanie tych wszystkich użytecznych informacji, które były dla mnie bardzo jasne. Dobrze jest wiedzieć, że chociaż Chromium nie jest częścią głównego repozytorium, przynajmniej poprawki bezpieczeństwa są nadal objęte przez społeczność, ponieważ uważałem obecną wersję Chromium za przestarzałą i prawdopodobnie niebezpieczną i unikałem jej używania.
Neptunno

Re. poprawki bezpieczeństwa ... mamy wątek na forach Ubuntu . Mógłbyś spojrzeć na mój post tam?

6

Nie, projekt nie jest martwy. Zespół Ubuntu Chromium po prostu nie ma wystarczającej liczby osób nad nim pracujących, dlatego pakiety Ubuntu są nieaktualne. Benjamin Kerensa obecnie kontaktuje się z nowymi programistami, aby wspierać zespół tutaj . Mamy nadzieję, że sytuacja wkrótce się poprawi.


Link do artykułu na blogu wyjaśnia wszystko. Dzięki!
kayahr

Ten blog wskazuje na micahg i najnowszy komentarz micahg na askubuntu.com jest tutaj . W tym zakresie pytanie to jest duplikatem .

2
Benjamin Kerensa nie działa dla firmy Canonical. Jest aktywnym członkiem społeczności Ubuntu, który był gotów pomóc mi ewangelizować potrzebę pomocy na blogu.
micahg

3

Wersja Chromium Ubuntu jest utrzymywana przez deweloperów Ubuntu. Tak więc po aktualizacji dla programistów Chromium programiści Ubuntu sprawdzają, jak działa z Ubuntu i wprowadza niezbędne modyfikacje. To jedyna zaleta korzystania z Chromium nad Chrome. Aby korzystać z Chrome na Ubuntu, musisz pobrać wersję z Google i ufać, że sprawili, że działa poprawnie z Ubuntu.

Jeśli wolisz uzyskać najnowszą wersję, bez względu na to, czy została zatwierdzona przez programistów Ubuntu, powinieneś po prostu użyć Chrome.


1
Nie wiedziałem, że pracownicy Ubuntu sprawdzają wydanie Chromium, teraz ma to sens, w każdym razie wydaje się, że zajmuje to trochę za dużo czasu, ale wolę jednak czekać, uciekając od Google za każdym razem, gdy mogę, a Firefox jest moim domyślnym, po prostu czasem warto mieć dodatkową przeglądarkę.
Neptunno,

2
To nie jedyna przewaga Chromium nad Chrome. Chrom jest dostępny bez dodawania nieoficjalnych źródeł oprogramowania, jest obsługiwany przez cały okres wydania i jest FOSS.
Eliah Kagan

@EliahKagan Rzeczywiście!
Neptunno,

0

W ramach projektu Chromium mieszka tutaj , ze buduje dla Windows, Linux, iOS, Android itd.

Na stronie wydań najnowsza wydaje się być wersja 22. Nie jestem pewien, dlaczego launchpad.net jej nie ma.


Zmieniłem pytanie. Mam na myśli Projekt Ubuntu Chromium, a nie wcześniejszy Projekt Chromium od Google.
kayahr
Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.