ddrescue: bezpiecznie zatrzymać podczas „dzielenia nieudanych bloków”?


8

Próba sklonowania uszkodzonego dysku za pomocą narzędzia ddrescue

sudo ddrescue -r 3 / path / to / home / destination / logfile

Działa od około 10 dni! Teraz dzieli się nieudane bloki i przez ostatnie dwa dni nic nie przeczytał.

Czy Ctrl + C ddrescue jest teraz bezpieczny? Czy uratowany do tej pory obraz będzie użyteczny, jeśli to zrobię?


ddrescue wykonał już jedno przejście, skopiował większość części dysku. Teraz próbuje podzielić i skopiować nieudane bloki. Czy nie powinno być bezpiecznie go zatrzymać bez niszczenia czegokolwiek?
ananth.p

Obawiam się więc, że chociaż zamieszczone komentarze są przydatne. Właściwe pytanie wciąż pozostaje bez odpowiedzi: Czy mogę to teraz zatrzymać i czy będę mógł uzyskać dostęp do uratowanych danych, jeśli zatrzymam je w fazie „Podział nieudanych bloków”?
lemoncurry

Odpowiedzi:


2

To jest z podręcznika ddrescue :

WAŻNY! Jeśli przerwiesz ratowanie, a następnie uruchom ponownie, wszelkie częściowo skopiowane partycje powinny zostać ukryte przed umożliwieniem ich dotknięcia przez dowolny system operacyjny, który próbuje zamontować i „naprawić” partycje, które widzi.


Zrozumiale. Uruchamiam z Live CD i nie podłączę automatycznie partycji źródłowej. Nie chciałbym mu przeszkadzać. Rescued to plik obrazu, który i tak nie zostanie automatycznie zamontowany. Martwię się, ponieważ skoro operacja ddrescue jest niekompletna, jeśli teraz zakończę, czy w ogóle będę w stanie zamontować uratowany plik obrazu? żebym mógł spróbować wyodrębnić z niego dane.
ananth.p

Fajną funkcją ddrescue jest to, że możesz zatrzymać i wznowić jego aktywność. Użyje pliku dziennika, aby ustalić, gdzie ostatnio się zatrzymał. Nie sądzę, że możesz zamontować plik obrazu.
Mitch

0

Komenda

fdisk -l /path/to/image  

pokaże rozmiar bloku i blok początkowy partycji. Możesz go użyć do obliczenia przesunięcia. Powiedz rozmiar bloku to 512, a blok początkowy to 128;512*128=65536

Podobnie 65536jest z przesunięciem, które możesz następnie zamontować za pomocą polecenia

mount -o loop,offset=65536 /path/to/image.img /mnt/tmp  

lub dowolny punkt montowania, który chcesz zamontować.

Zadanie wykonane.


Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.