Dlaczego ~ / .bash_profile nie jest pozyskiwany podczas otwierania terminala?


175

Problem

Mam maszynę wirtualną Ubuntu 11.04 i chciałem skonfigurować środowisko programistyczne Java. Zrobiłem w następujący sposób

 1. sudo apt-get install openjdk-6-jdk
 2. Dodano następujące wpisy do ~ / .bash_profile

  export JAVA_HOME=/usr/lib/jvm/java-6-openjdk
  
  export PATH=$PATH:$JAVA_HOME/bin
  
 3. Zapisz zmiany i wyjdź

 4. Ponownie otwórz terminal i wpisz następujące polecenie

  echo $JAVA_HOME  (blank)
  echo $PATH    (displayed, but not the JAVA_HOME value)
  
 5. Nic się nie stało, tak jakby eksport JAVA_HOME i jego dodatku do ŚCIEŻKI nie został nigdy wykonany.

Rozwiązanie

Musiałem przejść do ~ / .bashrc i dodać następujący wpis na końcu pliku

#Source bash_profile to set JAVA_HOME and add it to the PATH because for some reason is not being picked up
. ~/.bash_profile

pytania

 1. Dlaczego musiałem to zrobić? Myślałem, że bash_profile, bash_login lub profil w przypadku braku tych dwóch zostaną najpierw wykonane przed bashrc.
 2. Czy w tym przypadku moja Terminal A non-login shell?
 3. Jeśli tak, to dlaczego wykonując su po terminalu i wprowadzając hasło, nie wykonał on profilu, w którym również ustawiłem wyżej wymienione eksporty?

Odpowiedzi:


223

~/.bash_profilejest pozyskiwany wyłącznie przez bash, gdy jest uruchamiany w trybie interaktywnego logowania. Zwykle dzieje się tak tylko wtedy, gdy logujesz się na konsoli ( Ctrl+ Alt+ F1.. F6) lub łączysz się przez ssh.

Gdy logujesz się graficznie, ~/.profilebędzie on pochodzić ze skryptu, który uruchamia sesję gnome (lub dowolnego używanego środowiska pulpitu). W ~/.bash_profileogóle nie jest pozyskiwany, gdy logujesz się graficznie.

Gdy otworzysz terminal, terminal rozpocznie bash w trybie interaktywnym (bez logowania), co oznacza, że ​​będzie źródłem ~/.bashrc.

Odpowiednie miejsce na umieszczenie tych zmiennych środowiskowych jest ~/.profile, a efekt powinien być widoczny przy następnym logowaniu.

Pozyskiwanie ~/.bash_profilez ~/.bashrcjest złym rozwiązaniem. Powinno być na odwrót; ~/.bash_profilepowinien źródło ~/.bashrc.

Zobacz DotFiles, aby uzyskać dokładniejsze wyjaśnienie, w tym historię tego, jak to jest.

(Na marginesie, podczas instalowania openjdk za pośrednictwem apt, dowiązania symboliczne powinny być konfigurowane przez pakiet, aby tak naprawdę nie trzeba było ustawiać JAVA_HOMEani zmieniać PATH)


6
Przekonałem się, że podczas otwierania terminala z paska bocznego w Ubuntu 12 plik ~ / .profile nie jest ładowany.
jcollum

3
@jcollum To dobrze. .profilenależy pozyskiwać tylko po zalogowaniu.
geirha

2
och, otwarcie terminala to nie to samo, co logowanie ... Myślałem o zalogowaniu się do terminala .
jcollum

2
Pamiętaj, że .profileignorowane przez bash, jeśli .bash_profileistnieje. Zobacz moją odpowiedź tutaj i man bashpo więcej szczegółów.
terdon

3
@terdon, tak, ale bash nie bierze udziału w logowaniu graficznym, więc idzie od razu .profile.
geirha

48

Możesz sprawdzić, czy twoja powłoka Bash jest uruchomiona jako powłoka logowania, uruchamiając:

shopt login_shell

Jeśli odpowiedź brzmi: offnie korzystasz z powłoki logowania.

Przeczytaj sekcję wywołania instrukcji Bash dotyczącą sposobu, w jaki Bash czyta (lub nie czyta) różne pliki konfiguracyjne.

Fragment man bash:

Kiedy bash jest wywoływany jako interaktywna powłoka logowania lub jako nieinteraktywna powłoka z --login opcją, najpierw czyta i wykonuje polecenia z pliku /etc/profile, jeśli plik istnieje. Po przeczytaniu tego pliku, szuka ~/.bash_profile, ~/.bash_logini ~/.profile, w tej kolejności, a odczytuje i wykonuje polecenia z pierwszego, który istnieje i jest czytelny.

suz drugiej strony również domyślnie nie uruchamia powłoki logowania, musisz to powiedzieć, używając --loginopcji.


9
Bardzo dziękuję za shotp login_shell polecenie. Niesamowite!!
Viriato,

27

Myślę, że warto wspomnieć, że możesz zmienić domyślny terminal gnome, aby używać powłoki logowania (tj. Bash -l), edytując preferencje profilu.

przejdź do Edycja -> Preferencje profilu -> zakładka Tytuł i polecenie zaznacz opcję „Uruchom polecenie jako powłokę logowania”


1
Jakie są wady włączenia tego ustawienia?
chrish

2
@ Chris, ładujesz kod nieco więcej kodu niż to konieczne w wielu przypadkach. Prawdopodobnie nie ma znaczenia, czy Twoja ~/.bash_profileocena jest bardzo szybka, co prawdopodobnie ma miejsce. Dobrą rzeczą do sprawdzenia jest wygaszanie wszelkich połączeń z innymi procesami, które zwykle są dość kosztowne.
vaab

14

Jeśli otworzysz terminal lub uruchomisz supowłokę, powłoka nie zostanie wykonana jako powłoka logowania, ale jako zwykła powłoka interaktywna. Więc czyta, ~/.bashrcale nie ~/.bash_profile. Możesz uruchomić suz -lopcją, aby uruchomić powłokę jako powłokę logowania.

Kiedy pracujesz z GUI, powłoka zwykle nigdy nie działa jako powłoka logowania, więc zazwyczaj wszystko jest w porządku ~/.bashrc.


1
Właśnie to zrobiłem i zadziałało, ale sprawdź, co mówi facet na dole, sugeruje, że złym pomysłem jest umieszczenie go w bashrc i umieszczenie go w profilu. .... Hej, obie strony działają, wielkie dzięki.
Viriato,

4

TL; DR

W klasycznej zalecanej konfiguracji ubuntu ~/.bash_profilejest oceniany tylko w określonych przypadkach. I to ma sens.

Włóż swoje rzeczy ~/.bashrc, będą oceniane za każdym razem.

Ok, chcę zrozumieć, dlaczego to ma sens?

Kluczowe punkty, aby zrozumieć, co się dzieje:

 • wszystkie procesy w systemie Linux mają i wykorzystują zmienne środowiskowe
 • zmienne środowiskowe są dziedziczone
 • wystarczy więc jednorazowe ustawienie ich na ojca całego procesu (szczególnie jeśli wymaga to trochę czasu obliczeniowego).
 • ojciec wszystkich procesów jest zwykle uruchamiany po zalogowaniu się na urządzeniu (podaj swoje dane uwierzytelniające).
 • są rzeczy, które możesz zrobić tylko raz, gdy logujesz się na swoim komputerze (na przykład sprawdź, czy jest nowa poczta ...).

Czas „logowania” zazwyczaj wynosi:

 • W trybie konsoli, gdy się zalogujesz (przy pomocy Ctrl-Alt F1) lub poprzez ssh, ponieważ powłoka będzie ojcem całego procesu, załaduje twój ~/.bash_profile.
 • W trybie graficznym, po otwarciu sesji, pierwszy proces ( gnome-sessiondla klasycznego Ubuntu) będzie odpowiedzialny za czytanie
  .profile.

Ok, więc gdzie położyć moje rzeczy?

Jest to dość skomplikowane, pełna historia jest tutaj . Ale tutaj jest zaniedbanie, które jest dość powszechne dla użytkowników Ubuntu. Biorąc pod uwagę, że:

 • używasz bashpowłoki,
 • masz ~/.bash_profilei postępuj zgodnie z zaleceniami, aby dodać ładowanie ~/.bashrcw swoim ~/.bash_profile, aby uzyskać co najmniej jeden plik, który zostanie oceniony bez względu na mechanizm wywoływania .

To szybka sugestia, gdzie umieścić rzeczy.

 • ~ / .bashrc (Pobiera oceniane za każdym razem , pod warunkiem przestrzegania zaleceń)

  Dla szybkiej oceny zmiennej środowiskowej i kodu dla użytkownika tylko i bash tylko użycia wiersza polecenia (aliasy na przykład). bashism są mile widziane.

  Ładuje się na:

  • utwórz nowe okno / panel powłoki w sesjach graficznych.
  • powołanie bash
  • screennowy panel lub karta. (nie tmux!)
  • dowolna instancja bash w graficznym kliencie konsoli ( terminator/ gnome-terminal...), jeśli nie zaznaczysz opcji „uruchom polecenie jako powłoka logowania”.

  I zostanie załadowany na wszystkie inne okazje dzięki wcześniejszej rekomendacji.

 • ~ / .bash_profile (Pobiera oceniany tylko przy konkretnej okazji )

  Na zwolnionym oceny zmiennej środowiskowej i kodu dla użytkownika tylko i konsola-sesyjnych procesów. bashism są mile widziane. Jest ładowany na:

  • logowanie do konsoli (Ctrl-Alt F1),
  • ssh loguje się do tego komputera,
  • tmuxnowe okienko lub okna (ustawienia domyślne), (nie screen!)
  • wyraźne wezwania bash -l,
  • dowolna instancja bash w graficznym kliencie konsoli ( terminator/ gnome-terminal...) tylko jeśli zaznaczysz opcję „uruchom polecenie jako powłoka logowania”.
 • ~ / .profile (Pobiera oceniane tylko w sesji graficznej)

  Dla zmiennych środowiskowych powolnych i bez bashizmu dla procesów użytkownika i wszystkich sesji graficznych . Zostaje załadowany po zalogowaniu w graficznym interfejsie użytkownika.


W przypadkach, gdy bash ładuje plik profilu, ładuje się, .profilejeśli .bash_profilenie istnieje.
muru

Dziękuję bardzo za jasne wyjaśnienie. pomaga początkującym jak ja. W Mac Mojave, jeśli wstawię zmienne do ~ / .bashrc i zrobię source, a jeśli nie env, nie zobaczę ustawionych zmiennych env (próbowałem zamknąć iTerm i ponownie otworzyć). Ale zauważam, że kiedy zainstalowałem Android studio i inne aplikacje, wszystkie te zmienne środowiskowe zostały włączone /.bash_profile. Więc kiedy dodałem /.bash_profileto działało jak urok. Dlaczego?
sofs1
Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.