Dlaczego ludzie wybierają licencję MIT zamiast BSD, skoro „klauzula o braku poparcia” BSD jest dobrym pomysłem? [Zamknięte]


78

Zgodnie z tym pytaniem i odpowiedziami

Jaki jest cel „klauzuli o braku poparcia” w nowej licencji BSD?

rozsądniej jest wybrać licencję BSD zamiast MIT, aby uniemożliwić niechciane używanie Twojego imienia i nazwiska.

Jeśli tak jest, dlaczego ludzie nadal wybierają licencję MIT zamiast licencji BSD?


11
Licencja MIT jest szeroko rozumiana jako „możesz zrobić co chcesz z tym kodem”. Nie słyszałem o klauzuli „non-endorsement” BSD, dopóki o niej nie wspomniałeś, a dla indywidualnego programisty nie jestem pewien, czy ta klauzula wnosi jakąkolwiek wartość. Wszystkie inne rzeczy są równe, prostsze jest lepsze.
Robert Harvey

Odpowiedzi:


111

Mój przyjaciel zauważył kiedyś, że licencje mówią ci, czego bali się autorzy licencji.

Jeśli boisz się, że twoje imię zostanie przeciągnięte przez błoto, licencja BSD wydaje się lepsza. Jeśli boisz się, że twoje oprogramowanie zostanie umieszczone w zastrzeżonym oprogramowaniu, GPL będzie wyglądać lepiej. Niezależnie od licencji autor wybiera ją, ponieważ chroni ją przed tym, czego się boi.

Różni ludzie mają różne obawy i dlatego używają różnych licencji.


59
To dobra odpowiedź, ale nie odpowiada na pytanie.
Michael

46
więc MIT jest dla odważnych i nieustraszonych?
jonathan

10
@Michael: To ma odpowiedzieć na pytanie. Doskonale. Chcesz uzyskać lepszą odpowiedź, zatrudnij prawnika, który specjalizuje się w prawie licencyjnym.
Robert Harvey

12
@jonathan - Nie, to jest dla ludzi, którzy obawiają się, że nie będą przydatni dla społeczności.
mouviciel

28
@jonathan, prawdziwie odważny i nieustraszony odwróciłby klauzulę odpowiedzialności i domagałby się pełnej odpowiedzialności za wszelkie szkody spowodowane przez oprogramowanie.
Erik B

69

Krótka odpowiedź jest taka, że ​​MIT jest prostszą licencją.

Tak, pod wieloma względami podoba mi się klauzula o tym, że ludzie nie mogą używać twojego imienia w niechciany sposób, ale w rzeczywistości większość ludzi nie przejmuje się tym zbytnio. Jeśli martwisz się tym, prawdopodobnie już korzystasz z licencji BSD.

Dodatkowo licencję MIT można po prostu skopiować i wkleić w takiej postaci, w jakiej licencja BSD wymaga edycji od projektu do projektu. Osobiście lubię oba i uważam, że są na tyle podobne, że nie tracę dużo, wybierając licencję MIT dla mojego projektu, ale to tylko moja osobista opinia.


10
To tylko 3-klauzulowa licencja BSD, którą prawdopodobnie będziesz musiał edytować, ta 2-klauzulowa jest w zasadzie taka sama jak licencja MIT, ale z jedną zaletą (IMO), łatwiej jest szybko zobaczyć warunki licencji, ponieważ są na liście punktowanej.
Kyrias

9
@Demizey „Korzyść: łatwiej zobaczyć warunki”. ; D
meshfields

0

Jak zapewne wiesz, pierwotna licencja BSD zawierała 4 klauzule, z których jedna jest „klauzulą ​​reklamową”. Klauzula o niezatwierdzeniu prawdopodobnie towarzyszyła klauzuli reklamowej i nie pozwalała na przeciąganie nazwy projektu przez błoto podczas reklamowania.


10
Jak to odpowiada na zadane pytanie?
komara
Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.