Czy muszę skontaktować się z prawnikiem, aby zgłosić naruszenie GPL w oprogramowaniu rozpowszechnianym w Apple App Store? [Zamknięte]


20

Pewna firma sprzedaje oprogramowanie za pośrednictwem Apple App Store, które wykorzystuje części kodu, które opublikowałem publicznie na licencji GPL. Firma narusza warunki licencji na dwa sposoby: (1) nie zachowując mojego oświadczenia o prawach autorskich i nie udostępniając swojego kodu na licencji GPL oraz (2) rozpowszechniając mój kod licencjonowany na GPL za pośrednictwem Apple App Store. (Free Software Foundation wyjaśniła, że ​​warunki GPL i App Store są niezgodne). Chcę to zgłosić Apple i poprosić o podjęcie odpowiednich działań. Próbowałem wysłać je pocztą z prośbą o więcej informacji na temat procesu raportowania i otrzymałem automatyczną odpowiedź cytowaną poniżej.

Ostatni punkt na liście rzeczy, które należy przedstawić, „oświadczenie złożone przez ciebie pod karą krzywoprzysięstwa” brzmi, jakby oznaczały jakiś konkretny dokument prawny. Nie jestem pewny. Czy to oznacza, że ​​muszę skontaktować się z prawnikiem, aby złożyć raport? Chciałbym uniknąć tego problemu, jeśli to w ogóle możliwe.

(Oprócz odpowiedzi na to konkretne pytanie, chętnie przyjmę komentarze i raporty od każdego, kto już miał do czynienia z naruszeniem GPL w Apple App Store).

Dziękujemy za skontaktowanie się z agentem praw autorskich Apple. Jeśli uważasz, że Twoje dzieło zostało skopiowane w sposób stanowiący naruszenie witryny Apple, podaj następujące informacje:

  • podpis elektroniczny lub fizyczny osoby upoważnionej do działania w imieniu właściciela praw autorskich;
  • opis dzieła chronionego prawem autorskim, które Twoim zdaniem zostało naruszone;
  • opis miejsca, w którym materiał, który Twoim zdaniem narusza prawa, znajduje się na stronie; twój adres, numer telefonu i adres e-mail;
  • oświadczenie, że w dobrej wierze wierzysz, że sporne użycie nie jest autoryzowane przez właściciela praw autorskich, jego przedstawiciela lub prawo;
  • oświadczenie złożone pod groźbą krzywoprzysięstwa, że ​​powyższe informacje w zawiadomieniu są dokładne i że jesteś właścicielem praw autorskich lub upoważniony do działania w imieniu właściciela praw autorskich.

Aby uzyskać więcej informacji, zapoznaj się z informacjami prawnymi i powiadomieniami Apple / Roszczenia o naruszenie praw autorskich pod adresem : http://www.apple.com/legal/trademark/claimsofcopyright.html

Aby przyspieszyć przetwarzanie roszczenia dotyczącego wszelkich domniemanych problemów z własnością intelektualną związanych z iTunes (muzyka / teledyski, podcasty, telewizja, filmy), prosimy o przesłanie kopii powiadomienia na iTunesStoreNotices@apple.com W przypadku roszczeń dotyczących aplikacji prosimy wyślij kopię powiadomienia na AppStoreNotices@apple.com.

Ze względu na dużą liczbę otrzymywanych wiadomości e-mail może to być jedyna odpowiedź, którą otrzymujesz od copyrightagent@apple.com. Zapewniamy jednak, że agent praw autorskich Apple i / lub zespół prawny iTunes niezwłocznie zbadają sprawę i podejmą odpowiednie działania dotyczące Twojego zgłoszenia.


7
To tylko jeden powód, dla którego nienawidzę GPL i zamiast tego używam MIT i BSD
Anto

22
@Anto: Nie jestem wielkim fanem GPL, ale naprawdę, ocal nienawiść dla ludzi, którzy tak szanują autora, że ​​nie mogą przestrzegać licencji, z której autor korzysta.
Frank Shearar

3
Czy próbowałeś najpierw skontaktować się z firmą? Jak zauważa Tim Post, niektórzy ppl po prostu nie zdają sobie sprawy, co oznacza GPL. Skontaktuj się, wskaż to i zobacz, jaka jest odpowiedź. Przejdź do Apple, FSF lub cokolwiek, jeśli odpowiedź nie jest odpowiednia.
James

10
Czy możemy mieć pytanie dotyczące GPL bez dyskusji na temat tego, czy GPL jest czasem dobra czy zła? Proszę?
David Thornley

4
To pytanie wydaje się dotyczyć pomocy prawnej, która jest wyraźnie nie na temat poszczególnych centrów pomocy
komnata

Odpowiedzi:


16

Osoby, z którymi chcesz się skontaktować, to Software Freedom Law Center , które mogą zainicjować dla ciebie dialog z Apple. Kontaktując się bezpośrednio z FSF, możesz uzyskać współczujące ucho i listę osób, z którymi możesz się skontaktować w celu uzyskania pomocy, ale niewiele mogą zrobić, ponieważ nie są właścicielami praw autorskich do twojego oprogramowania. Powinieneś skontaktować się z nimi, aby zgłosić naruszenie GPL dotyczące oprogramowania, którego są właścicielami, ale nie tylko naruszenia GPL w ogóle.

Kontaktując się z SFLC:

  • Bądź możliwie zwięzły, podając jednocześnie wszystkie istotne szczegóły
  • Pokaż dowód naruszenia (najlepiej w sposób, który Apple może odtworzyć)
  • Podaj kilka sposobów, aby się z tobą skontaktować (w tym telefon, e-mail, adres)
  • Dołącz listę prób nawiązania korespondencji z Apple oraz wynik. Innymi słowy, powiedz im, co już próbowałeś.

Potrzebne jest powiadomienie o naruszeniu i prośba o zgodność z legalnym papierem firmowym wysłanym do Apple, co prawdopodobnie spowoduje szybkie usunięcie szkodliwego oprogramowania. Jeśli to twój jedyny cel, Twój problem zostanie rozwiązany w tym momencie.

Jeśli chcesz dochodzić odszkodowania lub czegoś podobnego, prawdopodobnie będziesz musiał zatrzymać swojego prawnika, który zna tego typu problemy. Przez lata konsultacji i służenia jako urzędnik ds. Zgodności w kilku organizacjach mogę oszacować, że naruszenia 8/10 są niezamierzone. Wiele osób po prostu nie rozumie, co oznacza termin „praca łączona” i jak różnią się w tym zakresie GPL i LGPL. Różnica jest ogromna i jestem pewien, że byłeś tego świadomy przy wyborze GPL.

Uzupełnienie

Tekst, który otrzymałeś od robota w Apple, jest w zasadzie standardową ustawą DMCA usuwającą informacje prawne. Zwykle po otrzymaniu jednego z nich każdy dostawca treści (taki jak Apple) usunie przedmiotową treść, prosząc jednocześnie drugą stronę (osobę, która stworzyła aplikację) o obalenie twoich twierdzeń, stosując tę ​​samą klauzulę „krzywoprzysięstwo”.

To, co tu robisz, to egzekwowanie licencji na oprogramowanie, a nie żądanie DMCA. Ostatecznie aplikacja będzie musiała zostać usunięta, ponieważ (jak zauważyłeś) zasady firmy Apple zabraniają zgodności aplikacji.

Właśnie dlatego prowadzę cię do SFLC, ponieważ naprawdę potrzebujesz pomocy prawnika, który dobrze zna licencje wolnego oprogramowania i zasady Apple.

Ostateczna edycja

W jakiś sposób mogłem (błędnie) założyć, że skoro kontaktowałeś się bezpośrednio z Apple, to już skontaktowałeś się z autorem aplikacji, która cię obraża, a ja piszę tak, jakbyś to zrobił. Nie jestem pewien, dlaczego to założyłem, myślę, że mówiłem bardziej w oparciu o kroki, które podjąłbym w tym momencie, niż to, co napisałeś. Przepraszam za to.

Sam FSF przed rozpoczęciem procesu sądowego grał z Cisco w pięcioletnią grę o łamanie zasad „walnięcie mola” . Jest zawsze lepiej postarać się o drugą stronę, aby zrozumieć, jak nie są one zgodne i pomóc im osiągnąć ten cel , zanim nawet myśleć o podjęcie działań prawnych.

Antagonizacja innej drużyny jest prawie zawsze złym pomysłem, chyba że wyczerpałeś każdą przyjazną opcję do twojej dyspozycji.


4
Jeśli zastosowanie ma oszacowanie 8/10, powinienem pomyśleć, że skontaktowanie się z osobą, która stworzyła oprogramowanie, byłoby bardziej wydajne. Czy to nie jest opcja OP?
Jonta

@Jonta - Nie jestem pewien dlaczego, ale ja niby przyjmuje się, że jeśli PO już puka do drzwi Apple'a, że on już nie skontaktował się z producentem aplikacji.
Tim Post

@Jonta - zaktualizowałem moją odpowiedź.
Tim Post

Jeśli dobrze rozumiem prawo (nie jestem prawnikiem) jedyną osobą, która może poprosić o coś, jest właściciel praw autorskich - przypadkowi ludzie nie mogą tego robić, muszą mieć pozycję. Osobą, z którą należy się skontaktować, są osoby posiadające prawa autorskie do oprogramowania, którego dotyczy naruszenie. law.cornell.edu/uscode/text/17/512 - sekcja c3Ai i c3Bi. c3Bi stwierdza, że ​​jeśli nie masz autoryzacji, nie liczy się to jako powiadomienie o świadomości. To prawda, że ​​chodzi tu o czytanie prawa, a nie o kodeks.

11

Zanim zaczniesz angażować grupę prawników, naprawdę powinieneś skontaktować się z firmą zajmującą się publikacją. Możliwe, że jest to akt ignorancji, a nie złośliwości z ich strony, a jeśli z nimi porozmawiasz, możesz rozwiązać wszystko. Wśród różnych rzeczy, które mogą się zdarzyć, jest zakup licencji komercyjnej na Twój kod od ciebie, co pozwala im dalej publikować go bez problemów z GPL, a także zarobić trochę pieniędzy na swojej pracy jako autora.

Jeśli jednak zdecydują się być wstrętni, to tak, zdecydowanie powinieneś porozmawiać z Apple i SFLC. Ale to naprawdę powinna być ostatnia deska ratunku, a nie pierwsza.


1
Nie jestem pewien, dlaczego zakładałem, że skontaktował się z nimi w tym momencie, pisząc moją odpowiedź. +1 za nie zakładanie tak jak ja :)
Tim Post

1

To, o co jesteś pytany, nie oznacza, że ​​naprawdę potrzebujesz prawnika.

Jednak zdrowy rozsądek sugeruje, że powinieneś.

Myślę, że powinieneś skontaktować się z SFLC i zasięgnąć porady od nich.

W międzyczasie możesz wykonać czynności opisane w mailu. Może usunięcie aplikacji byłoby łatwiejsze niż myślisz.


Skontaktowanie się z FSF naprawdę nie pomoże, nie są właścicielami danych praw autorskich. Prawdopodobnie wskazaliby PO na SFLC.
Tim Post

@Tim Post dziękuję za zwrócenie na to uwagi, poprawiłem swoją odpowiedź
Federico klez Culloca

1

Istnieje standardowa procedura postępowania w przypadku naruszeń praw autorskich w takich sytuacjach, a to wysyła powiadomienie DMCA do Apple, tak jak to opisali. To, co dzieje się po wysłaniu prawidłowego powiadomienia DMCA, polega na tym, że Apple usunie aplikację ze swojego sklepu i poinformuje twórców aplikacji. Twórcy aplikacji mają możliwość poddania się lub wysłania Apple kontrzawiadomienia, że nie naruszają twoich praw autorskich. Jeśli tak się stanie, Apple ponownie umieści aplikację w sklepie, a następnie będziesz mieć możliwość pozwania twórców aplikacji - w tym momencie zdecydowanie potrzebujesz prawnika. (Apple może spojrzeć na sytuację i zdecydować, że nie chce aplikacji, jeśli wierzy, że istnieje naruszenie praw autorskich, ale nie musi).

Martwisz się nieco „pod karą krzywoprzysięstwa”. Mówisz, że masz prawa autorskie do niektórych programów X i uważasz, że oprogramowanie Y w sklepie narusza twoje prawa autorskie. Musisz absolutnie upewnić się, że rzeczywiście posiadasz prawa autorskie do oprogramowania X. Więc napisałeś to i nie sprzedałeś praw autorskich, a firma, która cię opłacała, nie była dziełem do wynajęcia. Lub kupiłeś prawa autorskie od właściciela praw autorskich. To musi być prawda, a jeśli tak nie jest, popełniasz krzywoprzysięstwo. Ale to jest coś, co zakładam, że wiesz. Jeśli nie masz pewności, czy jesteś właścicielem praw autorskich, potrzebujesz prawnika. Oczywiście, kiedy udzielasz licencji na GPL lub jakiejkolwiek innej licencji, nadal jesteś właścicielem praw autorskich. Jeśli na przykład przekazałeś prawa autorskie do FSF, nie jesteśwłaściciel praw autorskich i wysłanie zawiadomienia o naruszeniu ustawy DMCA, w którym twierdzisz, że jesteś, byłoby krzywoprzysięstwem.

Z drugiej strony, gdy mówisz, że oprogramowanie Y narusza Twoje prawa autorskie, możesz się mylić. Mogą w ogóle nie używać Twojego kodu lub mogą mieć ważną licencję. W porządku, nic ci się nie stanie, ponieważ popełniłeś tutaj błąd, o ile masz w dobrej wierze przekonanie, że doszło do naruszenia praw autorskich. Podsumowując, dopóki masz 100% pewność, że jesteś właścicielem praw autorskich, w tym momencie nie potrzebujesz prawnika. A jeśli nie jesteś właścicielem praw autorskich, prawnik nie może ci pomóc.

Teraz wszystko, co powiedziano, należy bardzo mocno przemyśleć, czy sklep z aplikacjami jest rzeczywiście niezgodny z licencją GPL. Osobiście w ogóle tak nie uważam. Fundacja Wolnego Oprogramowania nie jest szczerym źródłem. Ja też nie. (Apple nadal usunie oprogramowanie, ponieważ nie jest to ich sprawa. Jest to między tobą a twórcą aplikacji. Brak podania kodu źródłowego jest zdecydowanie zły, sklep z aplikacjami lub nie). Jeśli nie zgadzasz się z zasadą dystrybucji w sklepie z aplikacjami, naprawdę musisz pomyśleć o tym, co chcesz osiągnąć. Czy chcesz dać ludziom swobodę korzystania z Twojego oprogramowania, odmawiając im używania oprogramowania?


0

Jeśli ma to dla Ciebie znaczenie, porozmawiaj z prawnikiem. Krótkie konsultacje są zwykle niedrogie i organizuje je stowarzyszenie adwokackie lub inna organizacja. W końcu prawnicy lubią przyciągać klientów. Działanie bez porady prawnej może zadziałać lub zepsuć sprawę.

Zakładam, że masz dobre dowody na to, że aplikacja narusza prawa.

Czy próbowałeś poinformować sprawców naruszenia, że ​​naruszają prawo? Jeśli to firma, a nie jednoosobowy show, jest całkiem możliwe, że ktoś wprowadzi Twój kod, nie powiadamiając nikogo odpowiedzialnego w firmie. Mogą to być uzasadnione lub nie, ale jest to jedna droga do zbadania i taka, którą chcesz przed rozpoczęciem jakiejkolwiek czynności prawnej. Uprzejmie jest dać im szansę poradzenia sobie z sytuacją przed rozpoczęciem innej akcji. Pamiętaj, że zawsze możesz zacząć od uprzejmości, a następnie stać się agresywnym, a odwrotna sytuacja nie jest możliwa.

Możesz odesłać informacje, o które poprosił Apple. Część „krzywoprzysięstwo” oznacza, że ​​tam, gdzie ma to zastosowanie, kłamstwo jest nielegalne i może zostać ukarane w sądzie. Trzymaj się prawdy.


SFLC to gigantyczny prawnik, który doskonale zna oprogramowanie i licencje na oprogramowanie .. i jest dostępny do kontaktu, często pracuje pro bono . Niektórzy z nich rzeczywiście pomogli napisać GPL3.
Tim Post

Biorąc pod uwagę, że Eben Moglen , pomógł go uruchomić, jestem skłonny przyjąć organizację za słowo. Przepraszam, ale -1 za to, że nie czytałem raczej długiej dyskusji przed odpowiedzią.
Tim Post
Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.