Najlepsza istniejąca licencja na zamknięty kod źródłowy [zamknięty]


148

Sam tworzę kilka aplikacji o zamkniętym źródle (nie ma za mną dużej firmy) i zastanawiam się, jak je chronić. Na górze wszystkich plików kodu źródłowego mam tę dość podstawową informację o prawach autorskich:

/*******************************************************
 * Copyright (C) 2010-2011 {name} <{email}>
 * 
 * This file is part of {project}.
 * 
 * {project} can not be copied and/or distributed without the express
 * permission of {name}
 *******************************************************/

Jednak naprawdę zaczynam myśleć, że to nie wystarczy. Bez pieniędzy na adwokata interesuje mnie każda licencja o zamkniętym źródle, która zasadniczo mówi „Możesz z niej korzystać i to wszystko”. Znalezienie jednego było niezwykle trudne, ponieważ mogę znaleźć tylko porównania licencji open source lub odpowiedzi „Znajdź prawnika”.

Czy jest jakaś licencja o zamkniętym źródle , z której mogę korzystać, która mówi coś podobnego do tego?


13
Po co dołączać licencję do plików kodu źródłowego, skoro będąc projektem o zamkniętym źródle oznacza, że ​​nie rozpowszechniasz plików kodu źródłowego? Jak oczekujesz, że inni zobaczą tę licencję?
Bernard

15
@Bernard Dołączenie licencji do źródła jest manewrem legalnym. W przypadku wycieku źródła, każdy widz nadal ma świadomość, że nie powinien mieć dostępu do źródła - tzn. Nie może wykorzystać wiarygodnej zaprzeczalności jako obrony.
jamesbtate

@TheLQ - Mamy już na to określenie non-free... (odnoszące się do wolności, a nie ceny).
Tim Post

2
Czy naprawdę potrzebujesz licencji? Czy chcesz ochrony innej niż prawo autorskie? Pamiętaj, że jeśli chcesz licencji, która ogranicza więcej niż prawo autorskie, będziesz musiał uzyskać zgodę na licencję.
David Thornley,

1
@ Steve Nie zamykamy tutaj pytań jako duplikatów pytań SO. To pytanie dotyczy tylko aplikacji niekomercyjnych, podczas gdy pytanie to nie nakłada takiego samego ograniczenia. Zdecydowanie spokrewnione, więc dzięki za znalezienie.
Adam Lear

Odpowiedzi:


137

Coś takiego jest odpowiednie, w zależności od miejsca zamieszkania:

/* Copyright (C) YoYoDyne Systems, Inc - All Rights Reserved
 * Unauthorized copying of this file, via any medium is strictly prohibited
 * Proprietary and confidential
 * Written by Elmer Fudd <efudd@yoyodyne.com>, September 1943
 */

(Aktualizacja 2016: Zwrot „Wszelkie prawa zastrzeżone” był wymagany w niektórych krajach, ale obecnie nie jest prawnie potrzebny większości miejsc. W niektórych krajach może pomóc zachować niektóre z „praw moralnych” ).

Oznacza to, że nie możesz:

  • Skopiuj plik
  • Wydrukuj plik, zeskanuj go i skopiuj obraz
  • Wydrukuj plik, zrób zdjęcia i rozpowszechnij film
  • itp ...

Należy jednak pamiętać, że w niektórych krajach nie ma czegoś takiego jak prawo autorskie. Jest to również kompletne uzupełnienie silnej licencji dostarczanej z produktem, która powinna być bardziej szczegółowa.

Tego rodzaju „nagłówki licencji” mają na celu po prostu ostrzec kogoś, kto zdarzy się na podstawie pliku, że nie powinien go rozpowszechniać.

Używamy czegoś bardzo podobnego do tego, co mamy, co musi pozostać za zamkniętymi drzwiami. Na przykład ostrzega kogoś, aby nie publikował funkcji w przepełnieniu stosu.

Jednak ktoś, kto p0wns na twoim serwerze deweloperskim, aby uzyskać twój kod, prawdopodobnie nie zwróci na to uwagi. Zauważ też, że to, co opisujesz, NIE jest licencją, jest to twierdzenie o prawach autorskich dla poszczególnych plików, a konkretnie stwierdzenie, że kod jest zastrzeżony.


W niewielu krajach nie ma prawa autorskiego opartego na konwencji berneńskiej, a kraje te nie mają dobrze prosperujących instalacji komputerowych, a i tak nie można uzyskać z nich tak dużych pieniędzy. Jest więcej krajów, w których prawa autorskie są w znacznym stopniu ignorowane, a ludzie nie będą dbać o licencje.
David Thornley,

a jeśli nie jest to firma, ale niezależny programista, co tu umieszczam „Copyright (C) YoYoDyne Systems, Inc - Wszelkie prawa zastrzeżone”? Co to jest „Inc”?
Aquarius Power,

4
@AquariusPower: „Incorporated”, jak Monsters, Inc.
Matt

1
„Licencja” w tej odpowiedzi może być sprzeczna z istniejącymi warunkami licencyjnymi zawartymi w umowie zewnętrznej. Może to prowadzić do niejednoznaczności w zakresie praw własności i dystrybucji. Powinieneś wskazać, co ma pierwszeństwo w przypadku konfliktu.
Dan Loewenherz

4
Usuń (C), ponieważ nie oznacza to praw autorskich, nie zastępuje ©, ani nie ma prawnej mocy prawnej. „Prawa autorskie”, które wpisałeś, są wystarczające, a „(C) oznacza tylko prawa autorskie w niektórych stanach USA, podczas gdy w niektórych miejscach oznacza to, że będziesz musiał argumentować, że masz na imię„ (C) Yoyodyne Systems, Inc. ”Wybierz także Pomiędzy © a słowem „Copyright” jako listą oba mogą prowadzić do uciążliwych argumentów, takich jak „chronił prawem autorskim prawa autorskie”, co nie spowoduje, że sprawa zakończy się niepowodzeniem, ale sprawi, że twoi prawnicy naliczą ci więcej za stwierdzenie oczywistości.
Edwin Buck

9

Zgodnie z powiązanym pytaniem dotyczącym SO , ta licencja Creative Commons wydaje się odpowiednia dla Ciebie:

http://creativecommons.org/licenses/by-nc-nd/3.0/

[Uwaga: pierwotnie wspomniałem pytanie SO jako komentarz powyżej, ale dodaję jako odpowiedź, aby dać mu nieco lepszą widoczność, ponieważ w zasadzie odpowiada na twoje pytanie]


18
Słyszałem od innych osób i Creative Commons, że nie należy ich używać do oprogramowania. Co jest do bani, ponieważ jest to naprawdę fajna licencja
TheLQ

Jak denerwujące, nie zdawałem sobie z tego sprawy.
Steve

2
Powodem nieużywania licencji CC na oprogramowanie jest to, że (1) nie są one ogólnie zgodne z GPL, co sprawia, że ​​korzystanie z bezpłatnego oprogramowania na licencji CC jest nieco trudne i (2) nie wymaga udostępniania kodu źródłowego podczas dystrybucji , co jest szczególnie problematyczne w przypadku licencji typu „dziel się podobnie”. W tym przypadku jednak żaden problem nie byłby faktycznym problemem, ponieważ żaden z nich nie jest pożądany.
Jules

2
Licencje Creative Commons pozwalają przynajmniej na udostępnianie licencjonowanych materiałów, co nie jest tym, czego oczekujesz od oprogramowania własnościowego.
Paul-Sebastian Manole

@TheLQ Jedynym problemem CC jest to, że nie rozróżnia kodu źródłowego od kodu skompilowanego. Nie ma nic złego w stosowaniu CC do oprogramowania, ale musisz określić, czy dotyczy ono kodu źródłowego, skompilowanego kodu, czy obu. A jeśli nie do obu, to która licencja ma zastosowanie do drugiej? Również pojęcia takie jak „linkowanie do” są nieznane muzyce, obrazom lub filmom, więc CC nie będzie zawierało żadnych zasad w tym zakresie (porównaj GPL vs LGPL).
Mecki
Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.