Czy licencja BSD jest kompatybilna z Apache?


Odpowiedzi:


30

Krótka odpowiedź brzmi, że jeśli używasz oprogramowania open source w swoim projekcie, musisz spełnić wszystkie wymagania określone w tej licencji.

Ani BSD, ani Apache 2.0 nie jest licencją „wirusową”, co oznacza, że ​​AFAIK nie stawia żadnych wymagań względem innego kodu źródłowego, z którym jest zawarta. Oznacza to również, że w przeciwieństwie do GPL, nie wydajesz „produktu” na licencji BSD lub Apache, ale każdy plik lub sekcja kodu jest licencjonowana na podstawie licencji, na podstawie której autor ją wydał.

Mogłeś mieć projekt, w którym jeden moduł był BSD, a drugi Apache, i nie widzę powodu, dla którego nie mógłbyś tego rozpowszechniać, pod warunkiem, że wyrażałeś na to zgodę. Zauważ, że IANAL.

Czy masz prawo wziąć kod licencjonowany Apache i ponownie go licencjonować jako BSD? Szczerze w to wątpie. Uważam, że Apache ma kilka dodatkowych ograniczeń niż BSD. Oczywiście musisz zachować oryginalne powiadomienie o prawach autorskich, ale uważam również, że musisz zrobić coś więcej, wprowadzając zmiany, i nie możesz (lub przynajmniej nie powinieneś) usunąć tych warunków, zmieniając licencja.

Możesz dołączyć (rozszerzyć) kod licencyjny BSD do bazy kodu licencjonowanego Apache v2.0, w tym kod źródłowy zarządzany przez Apache Software Foundation .

Które licencje są uważane za podobne do Apache License 2.0, ponieważ są uzależnione od produktu Apache? Prace objęte następującymi licencjami mogą być zawarte w produktach Apache:

• BSD (bez klauzuli reklamowej). W tym warianty:

◦ 2-klauzula BSD

3 3-klauzula BSD

Aby uzyskać porady dotyczące ryzyka i zgodności, skonsultuj się z prawnikiem.


3
czy mogę pobrać kod licencyjny Apache i zwolnić go na podstawie Apache (oryginał) i BSD (podwójna licencja)?
NARKOZ,

Pierwsze zdanie dotyczy każdej licencji, bez względu na to, czy jest to licencja bezpłatna, otwarta czy zamknięta.
Deduplikator

15

Krótka odpowiedź: tak . Licencja na oprogramowanie Apache była w dużej mierze oparta na licencjach w stylu BSD i MIT. Powszechnie rozumiałem, kiedy pracowałem nad kodem Apache jakiś czas temu, że możesz włączyć BSD, MIT i podobne licencjonowane biblioteki, ale nie możesz zrobić tego samego w przypadku licencji opartych na GPL.

Jeśli masz dodatkowe pytania, bardzo polecam udanie się bezpośrednio do Apache:

Są grupą naprawdę miłych facetów i są całkiem rozsądni.


4

Najlepszą odpowiedź na to można znaleźć w polityce licencyjnej strony trzeciej apache. Jest to zasada, której muszą przestrzegać wszystkie projekty Apache podczas korzystania z bibliotek lib z innymi licencjami. Jak widać BSD znajduje się w kategorii A - Licencje autoryzowane. Korzystanie z tej licencji nie powinno stanowić problemu. Możesz także znaleźć zasady dotyczące innych licencji tutaj, co jest dość pomocne. W rzeczywistości uważam, że zasady Apache mogą być dobrym punktem wyjścia dla twoich własnych zasad licencjonowania, jeśli pracujesz dla firmy.

http://www.apache.org/legal/3party.html2

Oto bardzo przydatna strona:

W twoim przypadku: apache-2.0 i BSD .

W obu z nich musisz:

  • Uwzględnij prawa autorskie

Ale w Apache, w przeciwieństwie do BSD , musisz :

  • Uwzględnij licencję
  • Zmiany stanu
  • Dołącz zawiadomienie

UPD

Te informacje pochodzą z tldrlegal.com

I jak zauważają:

To tylko krótkie streszczenie pełnego tekstu. Brak informacji na temat TLDRLegal jest poradą prawną.

Więcej informacji można znaleźć w dyskusji w komentarzach z @DmitryAlexandrov.


2
Ta odpowiedź nie rozwiązuje problemu rozszerzenia projektu licencjonowanego Apache o licencję BSD.

@MichaelT ta odpowiedź pomaga zrozumieć różnicę między tymi licencjami. Pomagają zatem oczywiście zrozumieć aspekty, w których są one kompatybilne, a które nie.
skywinder

Co oznacza „w przeciwieństwie do BSD [Licencja]”? BSDL (wszystkie trzy z nich) nie wymagają zawierać informacje o prawach autorskich i warunków licencyjnych zarówno w źródle i dystrybucje binarne.
Dmitrij Aleksandrow

1
@skywinder Chyba przegapiłeś tekst licencji . :-) Proszę nie usuwać odpowiedzi, może to być przydatne jako ilustracja, dlaczego takie strony wiki jak tldrlegal.com są szkodliwe.
Dmitrij Aleksandrow

1
@DmitryAlexandrov Rozumiem, zaktualizowałem odpowiedź, aby zauważyć użytkowników o potencjalnych niezgodnościach.
skywinder
Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.