O czym należy pamiętać przy wydaniu aplikacji korzystającej z bibliotek licencjonowanych na licencji Apache 2.0? [Zamknięte]


25

Tworzę aplikację na Androida, która wkrótce będzie gotowa do wydania.

Zamierzam wdrożyć system zakładek za pomocą tej biblioteki . Przeczytałem, że jest licencjonowany na licencji Apache 2.0 . Nigdy nie korzystałem z żadnych licencjonowanych bibliotek dla aplikacji / programów / gier, które dystrybuowałem (ponieważ nie dystrybuowałem żadnych), więc nie mam żadnego doświadczenia z licencjami i bibliotekami licencjonowanymi, więc zastanawiam się, czy coś jest należy pamiętać o tym podczas dystrybucji aplikacji korzystającej z biblioteki licencjonowanej na licencji Apache 2.0.

Pamiętać

 • Zadałem to pytanie na StackOverflow , ale zamiast tego polecono mi przeniesienie go do Programistów , ale aby sprawdzić w Centrum pomocy, czy ta witryna zaakceptowała tego rodzaju pytanie przed opublikowaniem. Zrobiłem i, o ile mogłem zobaczyć i zrozumieć, co przeczytałem, tego rodzaju pytania są dozwolone.
 • Przeczytałem kilka podobnych pytań i znalazłem odpowiedzi na niektóre z moich pytań, ale wciąż zastanawiam się nad pewnymi rzeczami, które chcę wyrazić, aby nie popełniać błędów.

Oto pozostałe pytania

 • Przeczytałem, że „użytkownicy mojej aplikacji muszą otrzymać kopię licencji Apache 2.0. Aby uniknąć nieporozumień, należy również wskazać, które części dystrybucji, których dotyczy licencja”. Czy wystarczy umieścić link do licencji Apache 2.0 na stronie „Informacje o aplikacji” w aplikacji i podać nazwę licencjonowanej biblioteki wraz z linkiem?
 • Kontynuując powyższe pytanie: w jaki sposób muszę „określić, które części dystrybucji dotyczą licencji”. Czy to tylko oznacza, że ​​powiem, która część mojej aplikacji jest licencjonowana (innymi słowy, że biblioteka jest częścią licencjonowaną)?
 • Czy mogę modyfikować źródło biblioteki, a następnie dołączać zmodyfikowaną wersję do mojej aplikacji i sprzedawać ją?
 • (nie ma to nic wspólnego z licencjonowanymi bibliotekami) Czy muszę zastosować licencję na moją aplikację? Jeśli tak, który z nich jest zalecany? Czy moja aplikacja będzie automatycznie chroniona prawami autorskimi po przesłaniu jej do Google Play Store? Co jest zalecane, aby chronić go przed „naśladowcami”?

Czy są jakieś zalecenia lub wytyczne? Chciałbym wiedzieć, że nie popełniam błędów i muszę płacić grzywny, mieć kłopoty lub coś w tym rodzaju. Dzięki!

AKTUALIZACJA: Przeczytałem odpowiedź Amona i znalazłem więcej pytań:

 • Jak rozumiem z tego, co powiedział Amon, moja aplikacja jest automatycznie chroniona prawem autorskim. Powiedział także, że mogę zarejestrować prawa autorskie i że może to dać mi pewne korzyści w niektórych jurysdykcjach. Gdzie mogę zarejestrować prawa autorskie?
 • Jakie części licencji muszę wydrukować na stronie „about”? Czy wystarczy umieścić to (ze strony internetowej biblioteki Apache 2.0) poniżej tekstu informacyjnego biblioteki i umieścić link do osobnej strony (w aplikacji) z całą licencją Apache 2.0 ?:

Prawa autorskie [rrrr] [nazwa właściciela praw autorskich]

Licencjonowany na licencji Apache, wersja 2.0 („Licencja”); nie możesz używać tego pliku, chyba że jest to zgodne z licencją. Możesz uzyskać kopię licencji pod adresem

http://www.apache.org/licenses/LICENSE-2.0

O ile nie wymaga tego obowiązujące prawo lub nie uzgodniono na piśmie, oprogramowanie dystrybuowane na podstawie Licencji jest dystrybuowane na zasadzie „TAK JAK JEST”, BEZ ŻADNYCH GWARANCJI ANI WARUNKÓW, wyraźnych lub dorozumianych. Zobacz licencję, aby zapoznać się z określonym językiem uprawnień i ograniczeń w ramach licencji.

Może pojawić się więcej pytań.

Odpowiedzi:


21

Istnieją dobrze ustalone wzorce przypisywania używanych bibliotek. Ogólnie rzecz biorąc, umieszczasz to uznanie w tym samym miejscu, w którym umieszczasz informację o prawach autorskich.

 • W aplikacji komputerowej: Często jest element menu „Pomoc> Informacje”, który wyświetla małe okno informacyjne z nazwą aplikacji, numerem wersji, prawami autorskimi i kontaktem programisty. Byłoby to dobre miejsce do wyświetlania licencji używanych bibliotek.

 • W aplikacji mobilnej: w menu ustawień może znajdować się element informacyjny „Informacje”, który zawiera te same informacje, co w powyższym przypadku, lub element „Open Source”, który zawiera listę używanych bibliotek open source i ich licencji.

Należy również wymienić te licencje wraz z warunkami świadczenia usług lub umową licencyjną użytkownika końcowego, szczególnie gdy te licencje typu open source przyznają użytkownikowi szczególne uprawnienia.

Spodziewałbym się, że strona „about” będzie wyglądać mniej więcej tak:

Moja aplikacja v1.2.3

© 2015 moja firma

Znalazłeś błąd? Proszę [pomóż nam to naprawić] (otwiera formularz zgłoszenia błędu).

Korzystając z tej aplikacji, zgadzasz się na nasze [warunki i usługi] (otwiera okno dialogowe).

Ta aplikacja korzysta z następujących bibliotek typu open source:

Library Foo [strona internetowa]

Biblioteka Foo prawa autorskie i licencja

Library Bar [strona internetowa]

Prawa autorskie i licencja na Library Bar

Należy przeliterować całą licencję, a nie polegać na zewnętrznych witrynach internetowych - wszystkie informacje prawne powinny być dostępne bez połączenia z Internetem. Oczywiście możesz zaprojektować stronę tak, aby użytkownik nie musiał przewijać w nieskończoność, chociaż wielu pisarzy legalnego tekstu lubi niekończące się powtarzanie bladowania WSZYSTKIMI CZĘŚCIAMI ZWIĘKSZAJĄCĄ ODPOWIEDZIALNOŚĆ.

Przed zaakceptowaniem licencji należy ją przeczytać i zrozumieć. Niektóre licencje mają również oficjalną stronę z często zadawanymi pytaniami, która zawiera odpowiedzi na wiele typowych pytań. Jednak licencja Apache 2.0 jest dość krótka i prosta. Oto odpowiedni fragment:

4. Redystrybucja. Użytkownik może reprodukować i rozpowszechniać kopie Dzieła lub Dzieł pochodnych na dowolnym nośniku, z modyfikacjami lub bez, oraz w formie Źródła lub Przedmiotu, pod warunkiem spełnienia następujących warunków:

 • Musisz przekazać innym odbiorcom Dzieła lub Dzieł pochodnych kopię niniejszej Licencji; i
 • Musisz spowodować, aby wszelkie zmodyfikowane pliki były opatrzone widocznymi powiadomieniami stwierdzającymi, że zmieniłeś pliki; i
 • […]
 • Jeśli utwór zawiera plik tekstowy „NOTICE” jako część jego dystrybucji, wszelkie dzieła pochodne, które rozpowszechniasz, muszą zawierać czytelną kopię zawiadomień o uznaniu autorstwa zawartych w takim pliku NOTICE, […]

Możesz dodać własne oświadczenie o prawach autorskich do swoich modyfikacji i możesz podać dodatkowe lub różne warunki licencji […], pod warunkiem, że korzystanie, powielanie i rozpowszechnianie Dzieła będzie zgodne z warunkami określonymi w niniejszej Licencji.

Jeśli licencja pozwala modyfikować bibliotekę i rozpowszechniać zmodyfikowaną bibliotekę, możesz ją sprzedać. Licencja Apache 2.0 pozwala na to z pewnymi ograniczeniami. Np. Musiałbyś wyraźnie wymienić swoje zmiany w oryginalnej bibliotece i przypisać oryginalną bibliotekę, nawet jeśli zmodyfikowana biblioteka używa innej licencji.


Jeśli chodzi o pytanie „czy potrzebuję licencji” / „jak uzyskać prawa autorskie”:

Użytkownik jest automatycznie właścicielem praw autorskich do wszystkich swoich dzieł twórczych, ale powinien jasno określić swoje prawa autorskie, podając lata publikacji i nazwisko właściciela praw autorskich. Np. Gdybym opublikował program w 2012 r. I wydał aktualizacje w 2014 i 2015 r., Napisałbym „© 2012, 2014–2015 amon”. Ponadto formalne zarejestrowanie praw autorskich może mieć pewne zalety w niektórych jurysdykcjach.

Domyślna licencja na wszystkie prawa autorskie to „wszelkie prawa zastrzeżone”. Jednak dystrybuując aplikację, prawdopodobnie implikujesz licencję dla użytkowników, która pozwala im korzystać z Twojej aplikacji. Korzystając z rynku, takiego jak Sklep Google Play, akceptujesz ich warunki świadczenia usług, które mogą podlegać określonym wymaganiom i dać użytkownikom określone uprawnienia - ale nie przeczytałem odpowiednich warunków. Prawdopodobnie sensowne będzie podanie własnych warunków świadczenia usług oprócz wszelkich domniemanych licencji. Nie musisz jednak wybierać istniejącej licencji typu open source.

Wymagania prawne dotyczące publikowania aplikacji nie kończą się tutaj. Zwłaszcza podczas gromadzenia, przechowywania lub przesyłania danych prawdopodobnie podlegasz różnym przepisom dotyczącym ochrony danych na całym świecie. Pamiętaj, że może się tak zdarzyć, nawet jeśli nie gromadzisz tych danych w ramach normalnego działania tej aplikacji, ale „tylko” w celach reklamowych, analitycznych lub raportowania awarii.

Jeśli w jakikolwiek sposób Twoja aplikacja może zarabiać pieniądze, Twój biznesplan powinien obejmować rozmowę ze specjalistycznym prawnikiem na temat warunków świadczenia usług, licencji i zasad ochrony prywatności.


1
Nie udzielasz niejawnej licencji pozwalającej użytkownikom korzystać z twojego oprogramowania; korzystanie z oprogramowania nie wymaga licencji, ponieważ korzystanie nie jest zazwyczaj jednym z wyłącznych praw właściciela praw autorskich.
cpast

@amon Thanks! Świetna odpowiedź! Mam kilka pytań, ale nie mam teraz czasu, aby je zadać. Zrobię to później. ;)
Daniel Kvist

«Może się to zdarzyć, nawet jeśli nie gromadzisz tych danych w ramach normalnego działania tej aplikacji, ale„ tylko ”w celach reklamowych”. Powiedziałbym szczególnie, jeśli.
Andrea Lazzarotto
Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.