Przyszłość rozwiązania opartego na ServiceStack w kontekście licencjonowania


12

Chcę tylko, żeby ktoś wyjaśnił następujące pytania, ponieważ kilka tygodni temu Demis Bellot ogłosił, że ServiceStack wejdzie na rynek. Zobacz link poniżej.

https://plus.google.com/app/basic/stream/z12tfvoackvnx1xzd04cfrirpvybu1nje54

(Pamiętaj, że gdy mówię ServiceStack lub SS, mam na myśli wszystkie powiązane biblioteki SS, takie jak ServiceStack.Text itp.)

 1. Jeśli mam już rozwiązanie opracowane przy użyciu ServiceStack, czy będę musiał kupić licencję, gdy SS wejdzie na rynek, nawet jeśli nie uaktualnię plików binarnych SS do wersji komercyjnej?

 2. Czy poprzednie wersje SS (przed licencją komercyjną) zawsze będą typu open source i będą używać tej samej licencji, co poprzednio?

 3. Jeśli rozwidlę dziś SS (przed komercyjnym licencjonowaniem) na Github, czy utrzymywanie tego po SS będzie komercyjne?

 4. Jeśli odpowiedź na pytanie 2 brzmi „tak”, to czy nadal byłbym w stanie rozwidlić poprzednią wersję po tym, jak SS wejdzie na rynek, nie martwiąc się o licencję komercyjną (cały czas zachowując i udostępniając źródło publicznie)?


Nie byłem świadomy zmiany w plikach binarnych biblioteki i zostałem dość mocno spalony podczas wdrażania. ServiceStack ma rozgałęzioną i zamrożoną wersję 3, dzięki czemu nadal można uzyskać dostęp do niekomercyjnych plików binarnych. Rozwinąłem tutaj projekt V3 ( github.com/nustack ) i w pewnym momencie spróbuję wydać nowe pakiety, aby zmienić nazwy pakietów.
Doobi,

W twoim projekcie nustack jest 0 członków, co, jak zakładam, oznacza, że ​​nawet nie jesteś jego członkiem. Teraz, gdy mamy składnię [3,4) dostępną w pakietach.config umożliwia używanie ServiceStack v3 i nigdy nie wybieranie v4. Czytam tutaj liście herbaty, czy porzuciłeś nustack na rzecz określenia zakresu wersji w pakietach.config?
yzorg

2
To pytanie wydaje się nie na temat, ponieważ jest to trasa przewidująca przyszłość
gnat

1
@gnat: Nie ma tu nic do przewidzenia. Jest to w zasadzie pytanie o to, co dzieje się z poprzednimi wersjami produktu typu open source, gdy zmienia się licencja produktu.
Bart van Ingen Schenau

1
@BartvanIngenSchenau wydaje się, że nie zgadza się z tym, co przeczytałem w pytaniu: „Czy poprzednie wersje SS (przed licencją komercyjną) zawsze będą open source i będą używać tej samej licencji, co poprzednio?”
komara

Odpowiedzi:


11

Najlepszym sposobem na uzyskanie ostatecznej odpowiedzi jest zapytanie. Ale i tak dam ci moją interpretację.

Zasadniczo nie mogą cofnąć licencji, którą ci udzielili na istniejący kod. A po przeczytaniu wiadomości, do której linkujesz, oczekują oni dostępności istniejącego kodu opartego na BSD, ale nie będą nad nim pracować.

Więc odpowiedz na pytania:

Jeśli mam już rozwiązanie opracowane przy użyciu ServiceStack, czy będę musiał kupić licencję, gdy SS wejdzie na rynek, nawet jeśli nie uaktualnię plików binarnych SS do wersji komercyjnej?

Nie, nie musisz kupować licencji, po prostu używaj istniejącej wersji licencjonowanej BSD.

Czy poprzednie wersje SS (przed licencją komercyjną) zawsze będą typu open source i będą używać tej samej licencji, co poprzednio?

Tak. Udzielili ci licencji na istniejące wersje.

Jeśli rozwidlę dziś SS (przed komercyjnym licencjonowaniem) na Github, czy utrzymywanie tego po SS będzie komercyjne?

Nie, to nie byłoby nielegalne.

Jeśli odpowiedź na pytanie 2 brzmi „tak”, to czy nadal byłbym w stanie rozwidlić poprzednią wersję po tym, jak SS wejdzie na rynek, nie martwiąc się o licencję komercyjną (cały czas zachowując i udostępniając źródło publicznie)?

Tak, możesz rozwidlić starą wersję. Pamiętaj jednak, że nie są zobowiązani do trzymania starego kodu, więc możesz odkryć, że nagle stara wersja nie jest już na swojej stronie, ale to nie zmienia praw, które ci przyznali do korzystania ze starej wersji.


Powtórzę moje wcześniejsze oświadczenie: Zapytaj ich. Zwłaszcza jeśli budujesz rozwiązanie komercyjne, warto uzyskać ich oficjalne stanowisko w sprawie licencjonowania istniejącego kodu.


2
Tak, zapytałem ich i otrzymałem odpowiedź bardzo podobną do twojej. Chciałbym tylko, aby któryś z nich odpowiedział na to pytanie, ponieważ przyniosłoby to korzyść wielu ludziom bardziej niż mnie. Zalecają, aby pytania wsparcia były zamieszczane na stronach stosu, a nie na stronie ich społeczności. Stąd to pytanie. Dzięki Craig za całą pomoc.
Harindaka,


4
 1. Nie, nie musisz kupować licencji, aby nadal korzystać z istniejącej wersji ServiceStack (wersja 3) po wydaniu komercyjnej wersji 4.

 2. Tak, nadal możesz korzystać z istniejących wersji ServiceStack w ramach dozwolonych licencji BSD, z którymi zostały wydane.

 3. Nie, rozwidlenie wersji 3 SS (i utrzymanie tego rozwidlenia) nie jest nielegalne, ponieważ pozwala na to licencja, na podstawie której została wydana.

 4. Tak, możesz rozwidlać poprzednie wersje SS (wersja 3) nawet po wydaniu wersji komercyjnych (wersja 4+). Jednak, jak wspomina inna odpowiedź, SS nie ma obowiązku dostarczania światu starych wersji. (Może to być w ich interesie, aby usunąć go z sieci.) Jednakże , zamiast tworzyć własny widelec, mogę zasugerować rozważa się za jednym z widłami społeczności:

  a) NServiceKit - „zawsze darmowy, open source widełek ServiceStack V3”

  b) NuStack - „Udostępnianie publicznej, niekomercyjnej, obsługiwanej przez użytkownika wersji bibliotek stosu usług”.


czy mógłbyś wyjaśnić więcej na temat tego, co robi i dlaczego polecasz to jako odpowiedź na zadane pytanie? „Tylko odpowiedzi” nie są mile widziane na Stack Exchange
gnat
Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.