Sprawdzanie zgodności licencji Open Source


10

Czy jest dostępne narzędzie do sprawdzania, czy różne kombinacje licencji open source są ze sobą kompatybilne?

Planuję budować różne narzędzia, które wykorzystują licencję Apache do dystrybucji, ponieważ licencja Apache wydaje się zachowywać równowagę między pobłażaniem a egzekwowaniem prawa. Chciałbym jednak włączyć komponenty z innych projektów open source do mojej bazy kodu lub udostępnić adaptery, aby umożliwić użytkownikowi końcowemu zintegrowanie takich komponentów z moją bazą kodu.

Na przykład chcę dołączyć do pakietu bogaty edytor HTML, taki jak CKEditor lub TinyMCE, ale czy naruszyłoby to licencję któregoś z projektów? Jestem prawie pewien, że gdybym użył kodu GPL, zmusiłoby mnie to do stworzenia projektu GPL, a tak naprawdę nie chcę tego robić. Ale co z MPL, LGPL itp.?

Wolę podejmować takie decyzje wyłącznie z przyczyn technicznych, ale jeśli robisz oprogramowanie typu open source, głupotą byłoby ignorowanie życzeń innych projektów typu open source.

Próbowałem znaleźć narzędzia, które pomogłyby ustalić, czy licencja X jest zgodna z licencją Y, jeśli tak, to w jakim kierunku są one zgodne (X może obejmować Y bez problemu, ale jeśli Y obejmuje X, mogą wystąpić problemy itp.), oraz jakie będą konsekwencje dla warunków licencji, jeśli zastosujesz kod z alternatywnymi warunkami licencji. Do tej pory udało mi się jednak znaleźć listy i wykresy, które mają tendencję do porównywania innych licencji z GPL. Jeśli istnieje narzędzie pomagające w kwestiach związanych z licencjonowaniem, doceniam skierowanie go we właściwym kierunku.

Odpowiedzi:


5

Myślę, że szukasz Black Duck Protex .

... rozwiązanie do zarządzania zgodnością z otwartym oprogramowaniem. Protex integruje się z istniejącymi narzędziami programistycznymi, aby automatycznie skanować, odkrywać i identyfikować pochodzenie oprogramowania, co stanowi integralny krok w procesie programowania i jest niezbędne do egzekwowania zgodności z licencjami i wymagań polityki korporacyjnej.


1
Miałem nadzieję na jakieś darmowe narzędzie lub produkt typu open source, ale wygląda to na jedyną odpowiedź, jaką otrzymam.
GordonM,
Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.