Otwórz kod źródłowy bez licencji… czy mogę go rozwidlić?


40

Wiele lat temu ktoś stworzył mnóstwo naprawdę niesamowitych i popularnych skryptów. Ale nie były długo aktualizowane, teraz już nie działają (platforma docelowa została zaktualizowana i konieczne są pewne zmiany).

Nie wydał go na żadnej licencji. Chcę naprawić błąd (obecnie wielu docelowych użytkowników nie może go użyć) i opublikować go na GitHub, najlepiej na licencji OSS w domenie publicznej. Zastanawiam się, jakie mogą być konsekwencje prawne?

Wysłałem e-mail do autora, ale (powiedzmy) nie odpowiedział na mój e-mail.

Co powinniśmy zrobić w następujących przypadkach w 2 przypadkach:

  • Jeśli skrypt jest opublikowany na prywatnej stronie internetowej (bez kontroli źródła).
  • Jeśli skrypt jest opublikowany na GitHub (bez żadnych wskazówek licencyjnych).

Jednak wyraźnie widać, że wydaje się być open source - przeznaczony do użycia / modyfikacji / czegokolwiek.


5
Upewnij się, że wiesz, co tak naprawdę oznacza „domena publiczna” . Jeśli coś ma licencję, nie jest to domena publiczna.
Keith Thompson

1
„Licencja OSS w domenie publicznej” to taka, która umożliwia modyfikację i / lub redystrybucję z przypisaniem lub bez, oraz pozwala na licencjonowanie w ramach dowolnej innej licencji.
Abhi Beckert

4
Przynajmniej w prawie USA (wyłączenie odpowiedzialności: IANAL) „domena publiczna” ma bardzo konkretne znaczenie; „styl domeny publicznej” nie. Jeśli coś jest w domenie publicznej, nie jest objęte prawami autorskimi i dlatego nie wymaga licencji. (Przypuszczam, że można to uznać za szczególny przypadek, licencję zerową, ale sugeruję, że może to wprowadzać w błąd). W szczególności nie możesz zabrać cudzej własności intelektualnej chronionej prawami autorskimi i samodzielnie udostępnić go w domenie publicznej.
Keith Thompson

1
Podaj link do strony internetowej, może uda nam się znaleźć licencję lub ktoś może wiedzieć, jak skontaktować się z autorem.
Martin York

1
@John R. Strohm: IANAL, ale myślę, że się mylisz. W Stanach Zjednoczonych ktoś może zadeklarować, że umieszcza swoje dzieło w domenie publicznej, ale tak naprawdę to nic nie znaczy, i może zdecydować o przywróceniu swoich praw autorskich w dowolnym momencie, aż do wygaśnięcia.
M. Dudley,

Odpowiedzi:


49

Krótka odpowiedź: absolutnie nie.

Wszystko, co pisze osoba, niezależnie od tego, czy jest to oprogramowanie, czy tekst, podlega automatycznie prawom autorskim. Domyślnym stanem dowolnego tekstu jest to, że jest on całkowicie własnością autora i nikt nie ma prawa z nim nic zrobić bez wyraźnej zgody autora. Kilka dekad temu autor musiał dochodzić praw autorskich, aby je zachować, ale już tak nie jest.

Możesz nawet zobaczyć na stronach takich jak ten legalny tekst tam, który stwierdza, że ​​zgadzam się, że ten wpis, który piszę, jest dostępny na podstawie określonej licencji. Gdyby tego nie było, zachowałbym wszystkie prawa wynikające z prawa.

Dlatego jeśli nie możesz znaleźć żadnych informacji o licencji, nie możesz ich kopiować ani modyfikować z jakiegokolwiek innego powodu niż użytek osobisty.

Stworzenie czegoś „open source” jest umyślnym działaniem i aby traktować to jako takie, musisz znaleźć licencję, która wyraźnie powie Ci, jakie masz prawa do oprogramowania. Dotyczy to nawet oprogramowania „domeny publicznej”. Oznacza to, że coś jest tylko „domeną publiczną”, jeśli wygasło prawo autorskie (co w większości oznacza, że ​​zostało napisane kilkadziesiąt lat temu) lub jeśli autor wyraźnie umieścił je w domenie publicznej na piśmie.

W opisanym przypadku jedynym rozwiązaniem jest skontaktowanie się z autorem i prośba o pozwolenie na zrobienie tego, o co poprosisz. Postępowanie inaczej jest całkowicie nielegalne i teoretycznie może prowadzić do szkód. (W praktyce musiałbyś oczywiście zostać złapany.)

Edycja: IANAL. Porozmawiaj z jednym, jeśli zamierzasz to zrobić.


2
Możesz także spojrzeć na następujące dwa łącza: en.wikipedia.org/wiki/Abandonware i en.wikipedia.org/wiki/Orphan_works . Mogą dostarczyć wskazówek.
Locke,

1
Choosealicense ma również całkiem niesamowite podsumowanie tego: choosealicense.com/no-permission PS: Dziękujemy za tę wspaniałą odpowiedź!
Michael Kargl

1
Skąd pochodzi ten wyjątek dotyczący „użytku osobistego”?
Pedro Gimeno,

Prawo autorskie umożliwia kontrolę nad transferem oprogramowania od jednej osoby do drugiej. Nie obejmuje to, co dana osoba robi z oprogramowaniem będącym w jej posiadaniu. Dlatego nie może być podstawą licencji, która uniemożliwia modyfikowanie oprogramowania. Może to być tylko podstawa licencji, która uniemożliwia przekazanie zmodyfikowanego oprogramowania innej osobie.
Gort the Robot

Czym różni się oprogramowanie od innych dzieł podlegających prawu autorskiemu w tym zakresie? patrz np. copyrightuser.org/understand/exceptions/private-copying
Pedro Gimeno

23

Jest to wyraźnie open source

i

nie wydał go na żadnej licencji

konflikt. To, że możesz zobaczyć, a nawet zmodyfikować źródło, nie oznacza, że ​​jest to oprogramowanie typu open source. Nie możesz podjąć się tej pracy i po prostu dać jej licencję, ponieważ nie jest to twoja praca i nie masz na to licencji. Musisz autora zastosować licencję na dzieło lub jasno wyrazić swoją intencję na piśmie.

Wstaw tutaj „Nie jestem zrzeczeniem się prawnika”.


9

Uwaga: w przypadku dowolnego kodu innego niż open source na github nadal możesz go rozwidlać - przynajmniej na github. Jest to przydatne, ponieważ wielu z nas zobaczy tytuł „kod bez licencji ... czy mogę go rozwidlić?” i chodź tutaj, zastanawiając się nad githubem. (Nie powtórzyłem słowa „open source” w tekście pytania z powodów wymienionych w innych odpowiedziach).

Ta minimalna licencja jest wynikiem warunków usługi github i wyjaśniona w FAQ o Open Source :

Co się stanie, jeśli nie wybiorę licencji?

Nie musisz wybierać licencji. Masz prawo nie dołączać go do kodu lub projektu, ale pamiętaj o konsekwencjach. Ogólnie rzecz biorąc, brak licencji oznacza, że ​​obowiązują domyślne prawa autorskie. Oznacza to, że zachowujesz wszelkie prawa do swojego kodu źródłowego i że nikt inny nie może reprodukować, rozpowszechniać ani tworzyć dzieł pochodnych z Twojej pracy. To może nie być to, co zamierzasz.

Nawet jeśli tak właśnie zamierzasz, jeśli opublikujesz swój kod źródłowy w publicznym repozytorium na GitHub, akceptujesz Warunki korzystania z usługi, które dają innym użytkownikom GitHub pewne prawa. W szczególności pozwalasz innym przeglądać i rozwidlać twoje repozytorium.

Jeśli chcesz dzielić się swoją pracą z innymi, zdecydowanie zachęcamy do dołączenia licencji typu open source.

Oto dokładny język z Warunków usługi:

... Ustawiając publiczne wyświetlanie repozytoriów, zgadzasz się, aby umożliwić innym przeglądanie i rozwidlanie twoich repozytoriów. ...

Logika łatania wydaje mi się, że oznacza to, że możesz nawet przesłać „łatki” do swojego widelca github, ale nie jestem prawnikiem i powinieneś skonsultować się z nim, jeśli masz coś, o co warto pozwać ...

Aby być bardzo jasnym, ta odpowiedź dotyczy TYLKO github - a warunki mogą się zmieniać w miarę upływu czasu - chociaż inne witryny współpracy mogą mieć ograniczone lub zezwalające licencje, jeśli ich szukasz ...


2
Ponieważ są ze sobą sprzeczne, musisz zapytać przysięgłych, a nie prawnika. Ale nie sądzę, aby warunki korzystania z GitHub zastępowały prawo autorskie. GitHub nie jest właścicielem praw autorskich do kodu, dlatego nie mają prawa decydować, kto może to zrobić. Warunki usługi będą chronić GitHub, ale nie chronią osoby, która robi widelec - można by ich uznać za winnych naruszenia praw autorskich, jeśli użyją kodu bez pozwolenia.
Abhi Beckert

3
@Abhi - Myślę, że mylisz Github, stawiając Warunki korzystania z usługi jako wymóg korzystania z witryny i decyzję autora źródła o zaakceptowaniu warunków świadczenia usług. To twórca, który mówi wszystkim, że „pozwoli innym na przeglądanie i rozwidlenie [jego] repozytorium”, akceptując warunki usługi i przesyłając treść na stronę publiczną. Biorąc to pod uwagę, może to być jury, które zadecyduje o tych sprawach - ale skonsultowanie się z prawnikiem to dobry początek. :-)
mędrzec

pozwalanie innym na naciśnięcie przycisku rozwidlenia, aby mogli zmodyfikować kod i być może wysłać żądanie ściągnięcia, to jedno - zgadzam się, że dodanie kodu do github domyślnie pozwala innym to zrobić, ale nie daje to nikomu prawa do rozpoczęcia redystrybucji kodu w innym miejscu lub prześlij go do sklepu z aplikacjami na iOS i zacznij na przykład sprzedawać. Wymagałoby to pliku licencji wyraźnie na to zezwalającego.
Abhi Beckert

1
Wygląda na to, że jesteśmy zgodni, ponieważ „licencja” zgodziła się jedynie na rozwidlenie i oglądanie. Technicznie nie pozwala nawet na pobieranie ani uruchamianie - nawet bez rozwidlenia! Innymi słowy, wydaje się, że każdy projekt, który pobieramy razem, który nie ma licencji, naraża nas na ryzyko.
mędrzec

6

Nie możesz umieścić kodu na innej licencji. To nie jest twoje powołanie; oryginalny autor nadal posiada wszystkie prawa do swojego kodu. Ponieważ umieścił kod w trybie online, możesz założyć, że oryginalny autor zezwala na dozwolony użytek i modyfikacje, a jeśli nie otrzymasz odpowiedzi na twoje e-maile, będziesz musiał działać zgodnie z tym założeniem.

Umieść zmiany w licencji OSS, ale zostaw notatkę ze wszystkimi informacjami o oryginalnym autorze i brakującymi informacjami o licencji w pliku kodu. Następnie napraw i rozpowszechnij.


9
Z prawnego punktu widzenia nie można rozpowszechniać. Najbliższe, co możesz uzyskać, to utworzyć plik łaty, wskazać pierwotnie opublikowaną wersję i powiedzieć innym, jak zastosować łatkę.
Gort the Robot

2
Dozwolony użytek to rzecz prawna (zdefiniowana w przepisach o prawie autorskim), a nie coś, na co autor domyślnie pozwala. To, że autor pokazuje coś, nie daje żadnych praw do redystrybucji; prawa te muszą być wyraźnie przyznane przez autora.
Martin York

5

Możesz spróbować skontaktować się z oryginalnym autorem i zapytać, czy pozwoli ci użyć kodu na jakiejś odpowiedniej licencji, a następnie przejść od tego.


4

Możesz dostarczyć łatki . Jako dystrybutor tych łat i tak nie ponosisz odpowiedzialności za naruszenie (są one trywialne: ścieżka pliku X stała się ścieżką pliku Y).

Połączenie oryginalnego dzieła chronionego prawem autorskim i łatek jest chronione jako dzieło pochodne. Oznacza to, że kombinacji nie można dystrybuować, ale i tak nie jest to konieczne: łatanie zostanie wykonane przez (lub w imieniu) użytkowników końcowych.


Ale nie może rozpowszechniać oryginału (tylko łatki). Jeśli oryginały znikną (jeden z zmartwień wskazywanych przez OA), wówczas łatki staną się bezwartościowe (chyba że łatka ma dodawać spację do każdej linii (a plik łatki zawiera zatem każdą linię) :-).
Martin York,
Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.