Korzystanie z obrazów stockowych w projekcie open source


12

I rozpoczął projekt open source i bardzo chciałbym mieć ładny i chwytliwy ikonę na etykiecie projekt z. Dylemat polega na tym, że nie mam doświadczenia w projektowaniu grafiki wektorowej do zastosowania w takim projekcie. Aby to zrekompensować, pomyślałem, że mogę kupić grafikę w jednej z usług fotografii stockowej (Shutterstock itp.).

Mój projekt tworzy dokumentację HTML z plików językowych korniszonu, a moim zamiarem było użycie tej ikony w stopce każdej strony do czegoś w rodzaju „danych wyjściowych wyprodukowanych przez ...”.

Moje pytanie brzmi: jakie miałoby to konsekwencje dla mojego licencjonowanego oprogramowania, gdybym użył w nim tej grafiki. Wypuszczam oprogramowanie na licencji Apache v2.


Ciekawy. Czy nie jest raczej pytanie, jakie będą konsekwencje licencjonowanego oprogramowania (Apache v2) dla grafiki? Czy są „kompatybilne”?
Steven Jeuris

Możesz rzucić około 100 dolców w 99designs.com i uzyskać niestandardowe ikony zaprojektowane i licencjonowane, jak chcesz. Możesz także powstrzymać się od zadawania programistom pytań prawnych, ponieważ skrzyżowanie między programistami znającymi odpowiedzi i programistami, którzy myślą, że znają odpowiedzi, nie jest tak duże, jak możesz się spodziewać.
Paul Tomblin

To ciekawa propozycja, przyjrzę się stronie. Czy możesz zaproponować lepsze forum do zadawania pytań związanych z licencjonowaniem?
Jeffrey Cameron

1
@JeffreyCameron Pytania dotyczące licencjonowania są w porządku. Nie jestem do końca pewien, o co pytasz, ale nie znam też zbyt dobrze licencji Apache.
Adam Lear

3
Anulowanie jest jedyną rzeczą, która się nie wydarzy. Sprzeczne, tak, ale nie unieważniające. Zgadzam się z @Paulem Tomblinem, że programiści notorycznie źle przewidują, co stanie się w sytuacji prawnej. Najlepiej jest powiedzieć dostawcy grafiki konkretnie, co zamierzasz zrobić, a następnie uzyskać od niego pisemną zgodę. Bez dwuznaczności, bez konfliktów.
Peter Rowell,

Odpowiedzi:


8

Jeśli spojrzysz na tabelę porównawczą licencji Shutterstock, zauważysz, że wiążą się one z pewnymi ograniczeniami dotyczącymi włączania obrazów do oprogramowania w ich licencji standardowej:

Wbudowane w oprogramowanie jako obraz tła lub ekran powitalny:

Standard - Obraz nie może być powielany więcej niż 250 000 razy

Ulepszony - bez ograniczeń reprodukcji

Ale zaprzeczają jakiemukolwiek wykorzystaniu ich zdjęć jako znaku towarowego, znaku usługowego, logo lub innego oznaczenia pochodzenia (poszukaj tabeli zastosowań zabronionych przez obie licencje). Wygląda na to, że chociaż kupując licencję Enhanced, nie ma żadnych ograniczeń w używaniu obrazu w oprogramowaniu, nie można go właściwie użyć w swoich „wynikach wyprodukowanych przez ...” , ponieważ prawdopodobnie mieści się to w znaku usługi lub oznaczenie kategorii pochodzenia.

Dlatego zanim zaczniesz szukać niezgodności z licencją Apache, powinieneś prawdopodobnie upewnić się, że twoje użycie obrazu jest prawidłowe. Każda usługa zdjęć stockowych ma swoje własne licencje lub schematy licencyjne, więc najlepiej jest skontaktować się z nimi bezpośrednio. Domyślam się, że jeśli użycie obrazu jest w 100% prawidłowe, nie ma niezgodności z większością licencji typu open source.

Jeśli nie, zawsze możesz wydać oprogramowanie na podstawie licencji Apache i jego zasoby chronione prawem autorskim, które nie są częścią oprogramowania na podstawie różnych licencji.


Dziękuję Yannis! Bardzo informujące. Widziałem coś na temat licencji i wydaje się, że Shutterstock ma stronę kontaktową, aby uzyskać więcej informacji. Sprawdzę je.
Jeffrey Cameron

OP na pewno wróci i poinformuje nas, jak poszło ... nie : P.
Priidu Neemre
Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.