Zasilanie Raspberry Pi z USB + microUSB, czy jest bezpieczne?


10

Chcę zasilać Pi model B z zasilanego koncentratora USB. Zaskoczyło mnie, że Pi włącza się tylko z podłączonym USB. Trochę wyszukiwania na forach potwierdziło, że jest to działające rozwiązanie.
I zmierzyć napięcie między TP1 i TP2 i mówi 4,25 V. (moje doświadczenie mówi, że to dość niskie czyniąc Pi niestabilna)
Gdybym też podłączyć microUSB do piasty napięcie skacze do 4,90 V.

Czy z elektronicznego punktu widzenia bezpieczne jest zasilanie Pi z dwóch źródeł? Czy może to w jakiś sposób uszkodzić sprzęt?

Koncentrator to Belkin F5U701 z zasilaczem, który wytwarza napięcie 5 V przy 2,5 A.


Oba połączenia są w rzeczywistości tym samym źródłem. Jest to znany problem niektórych koncentratorów, aby wykonać wsteczne podawanie pi. Patrząc na raspberrypi.stackexchange.com/a/7308/7863 , nie wydaje się, aby był to problem w nowszych wersjach pis. Więc albo przekaż te informacje i po prostu połącz zarówno USB, jak i Micro-USB. Lub wybierz bezpieczną trasę i odetnij przewód 5 V w kablu prowadzącym do koncentratora.
Gerben

Odpowiedzi:


8

Pi nie powinien być zasilany z własnych portów USB. To nie jest bezpieczny sposób dostarczania energii. Prawidłowym sposobem jest użycie portu micro USB lub odpowiednich pinów GPIO.

Koncentrator, który masz, jest tutaj winny - nie powinien dostarczać zasilania przed kablem do przesyłu danych. Być może będziesz musiał go rozebrać i przeciąć drut.

Zasilanie Pi z dwóch miejsc nie jest zalecane.


Cięcie drutu to zaskakująco dobry pomysł =) Nie myślałem.
Alessandro Da Rugna,

1
Zasilanie Pi z portów USB i Zasilanie Pi z portów GPIO wiąże się z takim samym ryzykiem. Obydwie metody omijają główny bezpiecznik F3.
Lawrence

karmienie przez porty USB malinowe jest bezpieczne w użyciu, ale nie masz dodatkowej ochrony dla szortów
RooTer

Więc zasilamy Pi z microUSB, a kiedy chcemy podłączyć dysk twardy, podłączamy drugie zasilanie do koncentratora i usuwamy pierwsze zasilanie z microUSB? a przed wyjęciem dysku twardego podłączamy pierwsze zasilanie i ponownie odłączamy drugie zasilanie? Wygląda na bardzo skomplikowane ...
saeedgnu

Łatwiej byłoby znaleźć adapter dużej mocy (taki jak ten, który zasila hub) i po prostu podłączyć go do microUSB i po prostu zostawić zasilanie bez zmian. Następnie możemy podłączyć / odłączyć dyski twarde USB, kiedy tylko chcemy.
saeedgnu

5

Nigdy nie zasilaj żadnego urządzenia z dwóch źródeł. Źródło o wyższym napięciu zapewni prąd przeciwny do drugiego, a ponieważ zasilacze mają bardzo niski opór wewnętrzny (zgodnie z projektem), ostatecznie jedno z nich da ci sygnał dymu.

Prawidłowy sposób dostarczania zasilania do RasPi odbywa się przez złącze microUSB, ma krótki bezpiecznik ochronny i inne ciekawe rzeczy, aby chronić twój zasilacz i / lub schematy.

Jeśli spróbujesz wyjaśnić, jaki cel chcesz osiągnąć, być może będą dostępne lepsze sugestie.


1
Próbuję zasilić Pi oraz niektóre energochłonne urządzenia z jednego koncentratora. Nie spodziewałem się, że piasta dokarmi Pi, to takie nienaturalne. Działa dobrze z podwójnym zasilaniem od czasu, gdy opublikowałem pytanie, ale zastanawiam się, czy jest to „bezpieczne”, a jeśli nie, dlaczego.
Alessandro Da Rugna,

4,25 V może być wynikiem zainstalowania diody ochronnej w koncentratorze, zwykle występuje spadek napięcia o 0,5 V na diodzie. jeśli to działa, dotknij wszystkiego, jeśli nie ma gorących części (zasilacze, przetworniki napięcia?) - pozostaw bez zmian.
lenik,

1

Odpowiadam na własne pytanie, ponieważ nie jestem w pełni usatysfakcjonowany innymi odpowiedziami. Są poprawne i zgadzam się z nimi: nie zasilaj żadnego urządzenia z dwóch źródeł, hub USB z zasilaniem wstecznym robi coś złego .
Nie jestem ekspertem w dziedzinie elektroniki, a szybki przegląd schematów Raspberry Pi ModelB niewiele mi powiedział, z wyjątkiem tego, że wejście zasilania microUSB i koncentrator USB mają tę samą linię + 5 V.

Moje doświadczenie jest następujące : zasilanie RaspberryPi model B z tych dwóch źródeł nie wpływa na funkcjonalność Raspberry, a sprzęt działa dobrze. Z drugiej strony nie poprawia także stabilności ani nie rozwiązuje problemów związanych z zasilaniem, które możesz napotkać na urządzeniach USB. Nadal dostaję losowe ponowne uruchamianie po podłączeniu lub odłączeniu urządzeń USB bezpośrednio w Pi.
Zaimplementowałem w moim oprogramowaniu subskrypcję sprzętowego Watchdoga, aby ponownie uruchomić Raspberry, gdy się zawiesi. Kilka artykułów na temat Watchdoga w celach informacyjnych:
http://harizanov.com/2013/08/putting-raspberry-pis-hardware-watchdog-to-work/
http://pi.gadgetoid.com/post/001- kto-ogląda-obserwatora


1

recantha i lenik podali poprawne odpowiedzi, po prostu nie opracowali swoich odpowiedzi, aby zastosować je do „problemu z wydajnością”. Jak zauważyła recantha, Twój koncentrator USB „zasila” lub „zasila” Raspberry Pi. Po podłączeniu nowego urządzenia do koncentratora USB napięcie prawdopodobnie spada, a Twój Raspberry Pi cierpi na „brązowe” napięcie i uruchamia się ponownie.

Połączenia wyjścia USB w koncentratorze powinny zapewniać odpowiednie napięcie (dlatego Pi działa, gdy poprowadzisz kabel z wyjść USB w koncentratorze do wejścia zasilania micro-USB w Pi). Jednak łącze danych USB lub połączenie wejściowe nie powinno zapewniać zasilania, więc nie ma gwarancji, że zapewnia ono odpowiednią moc, gdy obciążenie wzrośnie po podłączeniu innego urządzenia do portu.

Jeśli chodzi o powód, dla którego nie powinieneś zasilać ani zasilać swojego Pi, niedawno napisałem artykuł, jeśli ktoś potrzebuje / chce więcej informacji.

Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.