Skopiuj bieżący obraz SD na większą kartę SD


20

Więc dostałem moją nową wersję pi, a jedyne wolne SD, jakie miałem, to 2 GB. Nie mogłem się powstrzymać od grania, więc na razie musiało to wystarczyć. Załadowałem raspbmc, a następnie spędziłem czas ładując repozytoria, dodatki i dostosowując do własnych upodobań.

Teraz mam pocztę 16 GB klasy 10 i zastanawiam się, jak zabrać się do kopiowania mojej bieżącej konfiguracji na tę kartę SD. Moją pierwszą myślą jest użycie Win32 Disk Imager do odczytu z 2 GB, a następnie zapisu do 16 GB. Czy to jednak pozostawi tylko pi 2 GB na 16 GB, prawda? Zasadniczo zastanawiam się, jak można by zmienić rozmiar partycji, aby wykorzystać całe dostępne miejsce w 16 GB SD.

Patrząc tutaj , widzę, że partycja ext4 na / dev / mmcblk0p3 wymaga zmiany rozmiaru. Czy jest to możliwe bez usuwania zawartości tej partycji?

Problem polega na tym, że mam do dyspozycji tylko komputery PC z systemem Windows. Przypuszczam, że mógłbym załadować Raspbian na 2 GB po skopiowaniu obrazu do 16 GB, aby uzyskać bardziej funkcjonalny system Linux, ale mam nadzieję, że to więcej pracy niż jest konieczne ... Jestem otwarty na wszelkie sugestie, po prostu wolę nie zaczynać od zera świeża instalacja raspbmc.


RPI-clone skrypt jest przeznaczony do tego zadania.
Joe Bowbeer,

najlepsza odpowiedź jaką znalazłem na pytanie OP komputery.tutsplus.com/articles/…

Odpowiedzi:


13

Myślę, że powinieneś się tym zająć, aby od czasu do czasu wykonywać i przywracać kopie zapasowe karty. Gdy zdobędziesz drugą kartę i dopóki nie zniszczysz oryginalnej, eksperymentowanie powinno być łatwe. I tak, powinno działać.

Niektóre instrukcje konfiguracji obrazu karty można znaleźć na wiki RPI „łatwa konfiguracja karty SD” . Istnieje również strona na temat zmiany rozmiaru partycji w rpi . Raspi-config może najwyraźniej zrobić to automatycznie.

Zasadniczo powinieneś być w stanie użyć parted, fdisk, cfdisk lub innego narzędzia, aby zmienić rozmiar partycji root i użyć, resize2fsaby system plików wykorzystał dodatkową przestrzeń.

To wszystko powinno działać z działającego systemu Linux na PI, więc tak długo, jak można poprawnie uzyskać obraz na karcie w systemie Windows, nie powinno to już stanowić problemu.

Pamiętaj, że w zależności od wybranej dystrybucji i wersji, karta może być skonfigurowana na różne sposoby, a instrukcje mogą być niepoprawne do litery. Ale pomysł jest taki sam. Znajdź katalog główny, rozciągnij go, zmień rozmiar systemu plików i ciesz się nową przestrzenią (i obrazem 16 GB, którego kopię zapasową potrzebujesz).

Związane z:


1
dd if=/dev/sdc of=/dev/sdd bs=1m

Nie rozumiem, jak możesz to zrobić na pi, ponieważ ma tylko jedno gniazdo karty SD.


3
Nie sądzę, by to bardzo pomogło OP. Jak zauważyłeś, RPi ma tylko jedno gniazdo karty SD - chociaż może być możliwe dodanie innego do styków SPI w porcie GPIO lub za pomocą czytnika kart / Writer podłączonego do zasilanego koncentratora podłączonego do magistrali USB. Używanie ddodczytu / zapisu z / na nośniku pamięci najlepiej wykonywać na nieaktywnych nośnikach, które wymagają zamontowania karty SD, powiedzmy na komputerze z systemem Linux - ale ponieważ OP mówi o używaniu Win32 Disk Imager, uzasadnione jest przekonanie, że mają (tylko ) komputer z systemem Windows !
SlySven,

Myśl nieszablonowo, chłopaki (dosłownie): weź starą małą kartę SD Pi, włóż do laptopa, uruchom dd if = / dev / sdc of = / tmp / image.bin bs = 1m, wyjmij starą małą SD wyjmij kartę z laptopa i włóż nową dużą kartę SD, uruchom dd if = / tmp / image.bin of = / dev / hdc bs = 1m, weź nową dużą kartę SD z laptopa i włóż ją do Pi.
Tomislav Nakic-Alfirevic

0

W twoim przypadku, gdy oryginalna karta jest mniejsza, a cel jest większy, możesz przejść od razu:

dd if=/dev/sdc of=/dev/sdd bs=1m

Spowoduje to klonowanie na poziomie bajtów z sdc na sdd, ale uwaga: mogą się różnić w zależności od konkretnego przypadku.

Następnie wystarczy uruchomić i uruchomić raspi-config na nowej karcie i pozwolić jej zmienić rozmiar partycji, voila !.


0

Dostępna jest teraz aplikacja o nazwie kopiarka sdcrad (Piclone). Skorzystaj z tej aplikacji, aby wykonać pełną kopię zapasową systemu operacyjnego, z której będziesz mógł później korzystać.

Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.