Jaki jest typowy czas uruchamiania standardowej dystrybucji Debiana na typowej karcie SD?


28

Jak długo trwa uruchomienie RasPi podczas korzystania ze standardowej dystrybucji Debian na typowej karcie SD? Czy rozmawiamy krócej niż sekundę? Kilka sekund? 10 sekund? 100 sekund?

Nie jest to zbyt ważne dla większości użytkowników i aplikacji, ale może być ważne dla rozwiązań wbudowanych, które nie są włączone na stałe.


Nie sądzę, że istnieje coś takiego jak „standardowa karta SD Debiana”, ponieważ karty różnią się tak bardzo. Być może łatwiej byłoby odpowiedzieć, gdyby fundacja zaczęła sprzedawać fabrycznie załadowane karty (i tylko jeśli konsekwentnie korzystały z tego samego modelu).
finnw

1
Jestem jednym z tych, którzy czekają na Raspis - miałem wrażenie, że zamierzają je sprzedać; i że istnieje standardowa dystrybucja Debiana. Przeredaguję rzeczy trochę ...
wygrałem

2
Myślę, że jest to całkowicie uzasadnione pytanie. Prostym testem porównawczym może być: „dodaj ten obraz Debiana na kartę SD, uruchom 3 razy i czas najszybciej, aż
pojawi się

1
Pomóż nam ludzie, którzy nigdy wcześniej nie widzieli malinowego pi-boot, zmagający się z problemami sprzętowymi. Ile czasu zajmuje w ogóle wyświetlenie się na wyświetlaczu? I zakładam, że mówimy o monitowaniu o zalogowanie się do terminala, a nie graficznym monitie ekranowym (ponieważ widziałem tam również opcje dystrybucji debian boot-to-gui)?
nealmcb

Odpowiedzi:


21

Zależy to całkowicie od klasy używanej karty SD.

Karta klasy 4, która jest minimalną zalecaną, ma średnią prędkość odczytu / zapisu 4 MB / s.

Jeśli wydasz trochę więcej i kupisz kartę klasy 10, powinieneś stwierdzić, że czas rozruchu wynosi około 25% klasy 4, ponieważ powinna ona czytać z prędkością 10 MB / s.

Korzystając z szacunków finnw, że minęły 24 sekundy podczas korzystania z Klasy 6, możemy zgadywać, że można to zmniejszyć do 14,4 sekundy w przypadku urządzenia Klasy 10.

Klasy 2-10 dają czasy rozruchu mniej więcej takie:

wprowadź opis zdjęcia tutaj

Aktualizacja:

Wraz z wydaniem nowych dystrybucji hard float czas rozruchu został znacznie skrócony. Ponadto Arch Arm Linux używa teraz systemdzamiast tego, initktóry uruchamia procesy równolegle i jest uważany za znacznie szybszy. W rezultacie moja karta SD klasy 10 uruchamia teraz Archa w celu zalogowania się za około 6-7 sekund.


2
Byłoby wspaniale, gdyby ludzie publikowali czasy rozruchu i klasę kart SD - moglibyśmy zobaczyć, jak dokładny jest twój wykres
Alex L

@Alex: Właśnie flashuję klasę 10. Więc będę mógł zobaczyć, jak wygląda wzrost wydajności w mojej klasie 2. Spodziewam się dużej różnicy: D
Jivings

1
@Alex Potwierdzono, że karta klasy 10 potrzebuje około 15 sekund na uruchomienie Arch.
Jivings,

2
Oznaczę to jako odpowiedź, ponieważ wygląda na to, że istnieje szeroki zakres możliwości, co daje „Grand Unified Theory”. Chciałbym powtórzyć komentarz @ Alexa, a ja będę głosować nad każdą nową odpowiedzią, gdy tylko się pojawi. To powinien być użyteczny zestaw odpowiedzi na przyszłość. Moderatorzy mogą zablokować pytanie w ciągu kilku miesięcy, aby uniknąć odpowiedzi „Ja też”.
wygrał

@winwaed: Dobry pomysł.
Jivings,

15

Zmierzyłem czas na moim Pi, a od momentu włączenia do zalogowania zajęło 24 sekundy .

To jest z kartą SD Transcend Class 6 4GB załadowaną Debian Squeeze.

Jest to karta zalecana przez RS do użytku z RasPi, więc może się ona kwalifikować jako „typowa”, ponieważ wielu użytkowników prawdopodobnie będzie miało ten typ karty.


Więc jest spora szansa, że ​​to karta, na której skończę - jestem na liście oczekujących dywizji amerykańskiej RS; ale nie zwracałem dużej uwagi na skrzynki, typy kart itp., dopóki nie
otrzymam

6

Aby uzyskać lepsze czasy rozruchu, zaktualizuj oprogramowanie układowe (z aktualizacją rpi ), zainstaluj system z dyskami twardymi i aktualizuj go.

Starsze oprogramowanie układowe jest zwykle wolniejsze, dyski twarde znacznie zwiększają szybkość systemu, każdego dnia jest coraz więcej optymalizacji dla uzbrojenia, szczególnie dla rpi
2

Transcend 32 GB klasa 10 potrzebuje 30 sekund. Nie sądzę, aby starsze i nowsze obrazy ładowały się w tym samym czasie, więc wyniki powinny zawierać wersję obrazu. Mój był 2012-10-28-wheezy-raspbian.zip .

Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.