Gdzie są przechowywane ustawienia konfiguracji WiFi?


13

Używam Raspbian. Chciałbym wprowadzić programowe zmiany w ustawieniach WiFi. Nie mogę jednak znaleźć, gdzie się znajdują. Gdzie oni są? Wszelkie wskazówki dotyczące ich edycji?

Ponadto w „Zarządzaj sieciami” konfiguracji Wi-Fi nie jestem w stanie usunąć starych połączeń. Czy ktoś jeszcze miał ten problem? Czy istnieje lepszy sposób na skonfigurowanie WiFi na Raspberry Pi niż ten program?

Odpowiedzi:


4

Jeśli mówisz o NetworkManagerustawieniach, są one w:

/etc/NetworkManager/system-connections

Jeśli to zrobisz ls -l, zobaczysz tam wszystkie swoje sieci bezprzewodowe, po jednym pliku na sieć.

Jeśli chcesz usunąć połączenie, wystarczy usunąć odpowiedni plik. Jeśli dasz sudo cat YourNetworkName.conf, zobaczysz coś takiego:

[connection]
id=YourNetworkName
uuid=929ceffc-8191-4dea-9a61-b4b174b9c910
type=802-11-wireless
timestamp=1218126248

[802-11-wireless]
ssid=YourNetworkName
mode=infrastructure
mac-address=00:28:F7:21:B1:19
security=802-11-wireless-security

[802-11-wireless-security]
key-mgmt=wpa-psk
psk=yourpasswordgoeshere

[ipv4]
method=manual
dns=192.168.10.1;8.8.8.8;
addresses1=192.168.10.100;24;192.168.10.1;

[ipv6]
method=auto

Wszystko można łatwo edytować, pod warunkiem, że wiesz, co oznaczają te parametry.

Co dotyczy twojego ostatniego pytania:

Czy istnieje lepszy sposób na skonfigurowanie WiFi na Raspberry Pi niż ten program?

jeśli potrzebujesz bardziej niezawodnego (i być może skryptowalnego) WPA/WPA2połączenia, sugeruję użyć bezpośrednio WPA_Supplicant(lub HostAPjeśli chcesz, aby Raspberry Pi stał się routerem bezprzewodowym) bezpośrednio. Muszę przyznać, że NetworkManagerjest to w jakiś sposób praktyczne, ale zbyt często przejawia inicjatywę jak na mój gust, więc nigdy nie używam jej, gdy potrzebuję niezawodności.


Teraz, z Raspbian Jessie, zdecydowanie chcesz użyć wpa_supplicant. Istnieją pewne dziwne początkowe problemy, takie jak zamiana systemu operacyjnego wlan0 i wlan1 - ale kiedy jest stabilny, jest teraz całkiem niezawodny.
SDsolar

nie mogę znaleźć /etc/NetworkManager?
mrid

Czy masz już zainstalowany NetworkManager? Jaką dystrybucję prowadzisz? Zarówno Ubuntu 16.04, jak i Debian / Raspbian Jessie mają network-manager wśród swoich pakietów . Możesz go zainstalować za pomocą sudo apt install network-manager.
Avio

17

Domyślne zachowanie wydaje się polegać na przechowywaniu ustawień Wi-Fi /etc/wpa_supplicant/wpa_supplicant.conf, tak jak wspomniano w @lucaslink. Chciałbym jednak podać nieco więcej szczegółów. Oto, jak wpa_supplicant.confplik powinien wyglądać:

$ sudo cat /etc/wpa_supplicant/wpa_supplicant.conf
ctrl_interface=DIR=/Var/run/wpa_supplicant GROUP=netdev
update_config=1

network={
    ssid="MyWiFi"
    psk="MyPassword"
    key_mgmt=WPA-PSK
}

Właśnie usunąłem linie związane z moim WiFi, pozostawiając networkpustą sekcję:

$ sudo cat /etc/wpa_supplicant/wpa_supplicant.conf
ctrl_interface=DIR=/Var/run/wpa_supplicant GROUP=netdev
update_config=1

network={
}

A potem ponownie uruchomiłem usługę sieciową:

sudo service networking restart

1
Nadal prawda we wrześniu 2017 r. Z Raspbian Jessie.
SDsolar

4

Miałem ten sam problem, w którym GUI WifiConfig nie pamięta usunięcia / usunięcia SSID na karcie Zarządzaj sieciami. Raspbian nie ma ustawień „NetworkManager”, ale zamiast tego przechowuje wszystkie informacje sieciowe (ssids, hasła itp.)

/etc/wpa_supplicant/wpa_supplicant.conf

edytować:

sudo nano /etc/wpa_supplicant/wpa_supplicant.conf

jego zawartość będzie wyglądać mniej więcej tak:

network={
ssid="network name"
psk="wifi password"
}

Po edycji i zapisaniu pliku uruchom ponownie komputer pi, aby zmiany odniosły skutek. Twoje pi nie będzie już próbowało połączyć się z zapomnianymi sieciami.

JEŻELI ten plik jest pusty, ale twoje raspberrypi nadal łączy się z nieuczciwymi sieciami, twoje poświadczenia prawdopodobnie są przechowywane w pliku interfejsów:

sudo nano /etc/network/interfaces

Wpisy dotyczące SSID i sieci wyglądają tu nieco inaczej, ale ten sam pomysł. Powinieneś je zobaczyć na końcu pliku. Będą wyglądać jak:

wpa-ssid "network name"
wpa-psk "wifi password"

Usuń / Dodaj według własnego uznania.


Jak dokładnie powinienem edytować plik wpa_supplicant.conf? Czy usuwam wszystko, czy tylko węzeł sieci, czy tylko to, co jest między nawiasami klamrowymi?
Hand-E-Food

1
@ Hand-E-Food Najlepszym rozwiązaniem jest po prostu usunięcie tego, co między nawiasami klamrowymi, a następnie ponowne uruchomienie usługi sieciowej: sudo service networking restart @ Odpowiedź Anto również to obejmuje. Powodzenia!
lucaslink

W wpa_supplicant.conf możesz usunąć sieci, o których chcesz zapomnieć, i pozostawić te, które uważasz za potrzebne, z identyfikatorem SSID i hasłem. Połączy się z pierwszym, który działa. W moim Raspian nie widziałem połączeń bezprzewodowych w interfejsach według adresu. Tam jest napisane dhcp.
SDsolar,

Możesz użyć swojego ulubionego edytora, na przykład vido edycji pliku, ale oczywiście musisz go użyćsudo vi
SDsolar
Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.