Dlaczego Raspberry Pi potrzebuje licencji MPEG-2?


41

Od 24 sierpnia 2012 r. Można kupić licencję na sprzętowe dekodowanie filmów MPEG-2.

Oto moje pytania:

  1. Czy to oznacza, że ​​bez tej licencji RPi nie poradzi sobie z żadnym filmem MPEG-2, czy będzie miał trudności z płynnym odtwarzaniem?
  2. W jakiej formie jest licencja? Czy to plik do zainstalowania w dystrybucji? A może jest to aktywacja sprzętowa czy coś takiego?

Dziękuję Ci.

Odpowiedzi:


31

Licencja umożliwia dekodowanie i kodowanie (tam, gdzie ma to zastosowanie) wymienionych typów nośników za pomocą wbudowanych koderów / dekoderów sprzętowych .

Sprzęt en / dekodery są znacznie szybsze i nie polegają na rdzeniu procesora w przetwarzaniu tych plików; raczej procesor GPU jest wykorzystywany do przetwarzania plików. Mówi bezpośrednio do pamięci wideo (dekodowanie) lub pamięci RAM (kodowanie), dzięki czemu jest przyjemny i płynny. Nie potrzebujesz tej licencji i możesz używać wersji oprogramowania. Ale to jest naprawdę powolne.

Licencja będzie plikiem, który gdzieś umieścisz lub kluczem, który zdefiniujesz jako zmienną globalną dla systemu. Biblioteki en / dekodera zażądają ich i przekażą do sprzętu, gdzie zostaną rozwiązane na tym układzie; jeśli klucz pasuje do numeru seryjnego i jest prawidłowy, będziesz mógł korzystać z odsłoniętego interfejsu API (widzę, jak bardzo szybko został zhakowany).

Raspberry Pi nie uwzględnił tego, aby obniżyć koszty. Dla nas kilka funtów jest w porządku, ale jeśli wyprodukują milion jednostek, co stanowi dodatkowe 3,6 miliona funtów, będą musieli wydać na coś, z czego skorzysta tylko ułamek ludzi.


2
Musimy potwierdzić, w jaki sposób dostarczana jest licencja i które oprogramowanie z niej korzysta.
Alex Chamberlain,

Raspberry Pi powiedział, że nie ma nic tak korzystającego z MPEG2. (I rodzaj wskazówek, które obsługują to w zależności od portów społecznościowych). Jak to zostanie dostarczone, kupię go później tylko dla kopnięć i dam ci znać.
Piotr Kula,

Więc możesz kupić licencję, aby nic nie robić?
Alex Chamberlain,

1
Yip .., a następnie poczekaj, aż coś zrobi :-)
Piotr Kula

2
Czasami po prostu trzeba się śmiać.
Alex Chamberlain,

5

Licencja umożliwia odtwarzanie zawartości MPEG2 na RPi z przyspieszeniem sprzętowym. Bez licencji plik nie będzie odtwarzany. Licencja jest kluczem powiązanym z numerem seryjnym RPi.

Mam nadzieję, że rozwiąże to wątpliwości. Więcej informacji dostępnych na stronie Rpi na licencji Codec


10
To nie do końca prawda. Bez licencji RPi może odtwarzać pliki MPEG2, ale tylko z programowym dekodowaniem. I nie ma wystarczającej mocy procesora, aby odtwarzać większość z nich płynnie. Gdybyś miał trochę wideo o niskiej rozdzielczości i / lub niskiej przepływności, działałby nawet bez przyspieszenia sprzętowego.
Krzysztof Adamski,

1
Co to jest"? Jakie oprogramowanie jest przyspieszane przy użyciu licencji?
Alex Chamberlain

1
Licencja umożliwia dekodowanie strumienia mpeg2 przez GPU zamiast kodu ARM. Jest to to samo, co różnica między użyciem biblioteki miękkich zmiennoprzecinkowych i dedykowanego układu zmiennoprzecinkowego.
techeno,

2
@ techeno Dziękuję za odpowiedź. Czy możesz edytować swoją odpowiedź, podając, że Raspberry Pi nadal może odtwarzać MPEG2strumienie za pomocą dekodowania programowego, jeśli licencja nie jest dostępna?
Avio

4

Warto zwrócić uwagę: w Australii i innych częściach świata Live TV to MPEG2. Nie będziesz mógł oglądać telewizji na żywo na Pi bez dodania kodeków oprogramowania lub wykupienia licencji. (tzn. wideo nie będzie wyświetlane; dźwięk będzie działał tak, jak AC3). Więc jeśli twój kraj używa MPEG2 Video i planujesz oglądać telewizję na żywo na Pi, kup licencję ze swoim Pi ... odkryłem to za późno i nadal czekam na moją licencję.

Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.