Czy można użyć Raspberry Pi jako centrum medialnego?


46

Szukam prostego rozwiązania do odtwarzania filmów i muzyki zapisanych na moim serwerze NAS. Znalazłem Raspberry Pi i projekty takie jak OpenElec i RaspBMC, które będą uruchamiać XMBC na płycie.

Mój problem polega na tym, że znalazłem niespójne recenzje dotyczące wydajności. Niektóre źródła podają, że płyta nie jest wystarczająca do renderowania GUI, co powoduje opóźnienia, podczas gdy inne twierdzą, że odtwarzają filmy HD bez żadnych problemów.

Chociaż cena urządzenia jest dość niska, nie chcę go kupować, aby przekonać się, że nie jest wystarczająco mocny dla moich potrzeb.

Byłoby dla mnie ok, gdyby

 • Nie muszę czekać minutę na reakcję w menu XBMC
 • Muszę trochę poczekać, aż rozpocznie się odtwarzanie
 • Jeśli nie odtwarza wszystkich filmów (mógłbym ponownie zakodować)

Nie byłoby dobrze

 • Jeśli filmy są opóźnione

Czy Raspberry Pi wystarcza do spełnienia tych wymagań, czy powinienem poszukać mocniejszego sprzętu? Pamiętaj, że nie jestem konsumentem i doskonale się bawię z urządzeniem.


1
OpeneElec to najlepsza rzecz na rynku .. od teraz! Przetestowałem to i XBMC działa dobrze - dekoduje xvid / divx @ 15fps z dźwiękiem (bez opóźnień) Ale menu zajmuje dużo sekundy do kilku sekund przy dużym obciążeniu procesora. To najlepsza opcja pod względem ceny i możliwości rozszerzenia. Nie widziałem nic lepszego niż XBMC dla Pi. Do mojego centrum multimedialnego używam dualcore AMD z kartą GTX i odtwarzaczem BluRay. To wciąż najlepsza droga. Nie zobaczysz, że zamienię to na Pi przez następne 2 lata.
Piotr Kula,

2
@ccellar Chodzi o to, że wideo HD przechodzi przez procesor graficzny, a menu nie ... o ile mi wiadomo.
Alex Chamberlain,

1
Tak, więc jeśli źródło jest zakodowane w H264, wideo będzie odtwarzane niezależnie od GUI i powinno być wystarczająco płynne. Pracują jednak nad graficznym interfejsem użytkownika, aby działał również w OpenGL: ES (który jest niezależny od dekodera H264). Więc będzie znacznie szybciej, gdy do tego dojdą!
Piotr Kula,

1
Pamiętaj, że nie wszystkie profile H264 są obsługiwane przez przyspieszenie sprzętowe (na przykład 10-bitowe dekodowanie Hi10p na kanał nie jest obsługiwane - jeśli masz dużo najnowszych anime w swojej kolekcji, prawdopodobnie masz kilka takich plików w ruchu wokół) - potrzebujesz również telewizora, który może samodzielnie dekodować dźwięk DTS w wysokiej rozdzielczości - co pozostawia najlżejsze obciążenie RPi, ponieważ może po prostu przesyłać niezmodyfikowany kanał audio z minimalnym nakładem przetwarzania - w przeciwnym razie możesz upuścić klatki, jeśli spróbujesz dekodować dźwięk wysokiej rozdzielczości.
BrainSlugs83

Odpowiedzi:


33

Przede wszystkim pamiętaj, że oprogramowanie dla RaspberryPi jest na wczesnym etapie rozwoju i jest z nim wiele problemów. Cały czas nad nimi pracują, ale nie są jeszcze tak dopracowane, jak to tylko możliwe. Obecnie RaspberryPi jest bardziej zorientowany na programistów niż zwykłych użytkowników. Nigdy nie został zaprojektowany jako centrum medialne, tak się składa, że można go tak używać. Tak więc wiele osób z powodzeniem stosuje raspberrypi jako centrum multimedialne. Oto jednak kilka usterek, które możesz napotkać:

 1. Procesor RaspberryPi jest dość niskiej jakości i nie może tak naprawdę dekodować wideo z przyzwoitą prędkością (nawet SD MPEG2). Należy użyć przyspieszenia sprzętowego, ale domyślnie tylko H264 można przyspieszyć sprzętowo. Możesz kupić klucz licencyjny, aby włączyć dodatkowe dekodery sprzętowe z fundacji RPi (obecnie możesz kupić licencję MPEG2 i VC-1). Układ graficzny na RaspberryPi jest BARDZO potężny i jeśli wideo jest kodowane w formacie obsługiwanym przez dekoder sprzętowy, może z łatwością odtwarzać zawartość HD 1080p. Ale będziesz musiał transkodować cały swój materiał w różnych formatach. Dekodowanie sprzętowe działa tylko z dedykowanym odtwarzaczem wideo (omxplayer). Jest używany przez RaspBMC, więc jeśli planujesz korzystać z tego rozwiązania, nie powinieneś mieć problemu. Jeśli planujesz uruchomić własną dystrybucję, musisz zintegrować omxplayer. Pamiętaj również, że omxplayer to dość młody projekt i chociaż jest dość stabilny, nie jest doskonały (jak większość rzeczy na dedykowanym oprogramowaniu RPi). Normalne środowisko graficzne (serwer X) nie korzysta z przyspieszonej grafiki. Dlatego znalazłeś informacje o powolnym renderowaniu GUI. AFAIK XBMC korzysta z OpenGL ES, który wykorzystuje akcelerację sprzętową, więc nie ma problemu, jeśli planujesz go używać.

 2. Istnieją pewne problemy z dźwiękiem, ponieważ jego sterowniki nie są obecnie dobrej jakości. Możesz usłyszeć pewne usterki w dźwięku.

 3. Występują również problemy z USB na Rpi, nie pozwoli to na użycie karty USB, aby problemy z dźwiękiem zniknęły. A ponieważ układ sieciowy jest również podłączony za pomocą USB, mogą wystąpić pewne usterki. Większość z nich jest obecnie adresowana w nowych wersjach oprogramowania, ale może być ich więcej.

 4. Ze względu na sposób zaprojektowania USB na RaspberryPi i problemy ze sterownikami mogą występować problemy z niektórymi klawiaturami USB lub innymi zdalnymi kontrolerami. Może być konieczne użycie dobrego aktywnego koncentratora do podłączenia urządzeń USB. Zwłaszcza jeśli planujesz korzystać z Wi-Fi.

Większość wyżej wymienionych problemów będzie po pewnym czasie nieważna, ponieważ prawdopodobnie zostanie to naprawione. Ale dotarcie tam może zająć trochę czasu.

Podsumowując - zapytałeś, czy jest wystarczająco silny. Uważam, że to nie jest dobre pytanie, ponieważ nie jest to tak naprawdę problem z zasilaniem. Sprzęt jest wystarczająco mocny (jeśli możesz transkodować wszystko do h264), ale oprogramowanie nie jest wystarczająco dojrzałe i ma pewne usterki. Uruchomienie go bez problemu może nie być wystarczająco proste i właśnie tego szukasz.

Tak więc proponuję - jeśli planujesz dowiedzieć się czegoś o Linuksie, urządzeniach wbudowanych, multimediach itp. I chcesz poświęcić trochę czasu na przeczytanie o tym, a eksperymentowanie i posiadanie działającego urządzenia multimedialnego to tylko bonus, Raspberrypi będzie dobrym wyborem. jeśli wszystko czego potrzebujesz to odtwarzacz multimedialny, kup coś innego, jakiś gotowy produkt przeznaczony do tego celu.


Pi składa się głównie z układu, który miał być centrum medialnym, a nie komputerem ogólnego przeznaczenia. Dlatego jego GPU jest tak zdolny, ale nieelastyczny. Projekt pi opiera się na tym, ale ponownie przeznacza bardziej możliwości obliczeniowe do zastosowań ogólnych niż do mediów.
Chris Stratton,

1
Chciałem tylko powiedzieć, że „układ graficzny” nie jest odpowiedzialny za dekodowanie H264, a sprzętowy dekoder H264 jest. Układ graficzny to OpenGL: ES, który jest niezależny, a procesor również osobny. Za pomocą openelec oglądam divx z prędkością 15 klatek na sekundę - po przeniesieniu GUI do OpenGL: ES powinno być szybsze.
Piotr Kula,

1
Ale dekoder h264 znajduje się w układzie VideoCore, który nazwałem układem graficznym. I wierzę, że używa jakiegoś kodu działającego na rdzeniu VC, więc myślę, że można powiedzieć, że działa na układzie GTPHIC. Ale prawda jest taka, że ​​w tym kontekście nie ma to znaczenia.
Krzysztof Adamski,

1
Dodatek do twojej odpowiedzi: od wczoraj możesz licencjonować MPEG-2 i VC-1, które umożliwiają dekodowanie sprzętowe. Zobacz raspberrypi.org/archives/1839
ccellar

3
To samo (problemy ze sprzętem i oprogramowaniem) dotyczy każdego odtwarzacza multimedialnego. Powstaje więc pytanie - czy chcesz wydać mniej niż 50 USD i być sfrustrowanym, czy chcesz wydać xxx USD i więcej i być sfrustrowanym. Przynajmniej w pierwszej opcji masz moc, aby zmieniać rzeczy, nie wspominając już o tym - jest również lżejsza na kieszeni.
Mrchief

12

Wkrótce pojawi się zupełnie nowa alternatywa, Razdroid . Jest to Android 4 i ma już udokumentowane osiągnięcia na urządzeniach wbudowanych (smartfony / Google TV / i eleganckie tostery). Deweloper (Naren) z Braodcomjest głównym współtwórcą projektu i znajduje się w końcowej fazie przenoszenia Androida 4 na Raspberry Pi.

{Mod społeczności - Byłoby wspaniale osadzić film tutaj} Link do filmu na Youtube

Obsługuje nativley filmy H264, a GUI jest elegancki, ponieważ używa bezpośrednio OpenGL: ES. Pozostało tylko przenieść system dźwiękowy. Jest to potencjalnie system operacyjny dla Raspberry Pi, ponieważ ma już mnóstwo aplikacji do użytku w mediach i grach.

Plan polega na połączeniu portu Razdroid z już dostępnym jądrem Debiana.

Możesz pobrać wersje beta tutaj.

Android 4 odniesienie 1 , odniesienie 2

wprowadź opis zdjęcia tutaj

Android 2.1, jak wspomniano w komentarzach

wprowadź opis zdjęcia tutaj


1
Ten zrzut ekranu pokazuje wersję Androida jako Gingerbread 2.3.7, ale twój post wspomina o Androidzie 4. Również z szybkości i stabilności Androida na jeszcze szybszym urządzeniu (dwurdzeniowy Tegra 1 GHz, 512 MB pamięci RAM), pomyślałem, że należałoby poczynić znaczne postępy, aby system Android działał dobrze na Raspberry Pi.
Kibbee,

Masz rację, nawet tego nie zauważyłem. Dodałem 4 obrazki i referencje. Najwyraźniej nowy port 4 działa całkiem dobrze na Pi. Jasne, to nie będzie niesamowite, ale nadal!
Piotr Kula,

8

Używam Raspbmc ( http://raspbmc.com ) od jakiegoś czasu i przekonałem się, że jest naprawdę dobry, więcej niż wystarczająca wydajność i świetna stabilność (nie pamiętam, żeby kiedykolwiek spadał).

Jedyny komentarz, który chciałbym powiedzieć, to to, że kiedy porównuję xbmc działający na Raspberry Pi w porównaniu z uruchomieniem go na „typowym komputerze”, to że podczas przesyłania strumieniowego wideo z mojego dysku NAS przez moją sieć uzyskuję więcej „buforowania” podczas pracy na Raspberry Liczba Pi. Mogę tylko założyć, że jest to spowodowane tym, że Raspberry Pi nie jest w stanie przydzielić wystarczającej ilości pamięci do „bufora”.

Zwiększenie pamięci podręcznej w zaawansowanych ustawieniach xbmc spowodowało dużą poprawę, ale nadal nie jest tak dobre.

Jednak podczas przesyłania strumieniowego multimediów z podłączonej pamięci, tj. Karty SD lub napędu USB do multimediów, nie zauważyłem żadnej różnicy w wydajności.


Wielkie dzięki za podpowiedź z buforowaniem. Natknąłem się już na to;)
cellell

5

Niedawno skonfigurowałem swoje RPi z zamiarem używania go jako centrum medialnego. Mam w sieci trzy komputery, z których wszystkie są dostępne za pośrednictwem XBMC działającego na XBian. Instalacja była tak prosta, jak pobranie pliku .img z xbian.org, a następnie zapisanie go na karcie SD za pomocą Win32DiskImager. Wszystko, co potem zrobiłem, to podłączenie go do telewizora za pomocą HDMI, podłączenie karty SD, a następnie zasilacza i voila ... instant media center.

Nie miał żadnych problemów ze znalezieniem plików z moich trzech komputerów w sieci i był w stanie odtwarzać wysokiej jakości wideo 720p przez sieć (przewodową, nie bezprzewodową) bez żadnych problemów, bez opóźnień i żadnych innych problemów. Muszę jeszcze wypróbować dowolną zawartość 1080p, ale to mój następny krok.

Na marginesie? Po podłączeniu RPi przez HDMI mogłem używać pilota telewizora do poruszania się po menu, nie musiałem zmieniać żadnych ustawień ... po prostu zrobiłem to po wyjęciu z pudełka, ale przebieg może się różnić. :)

Mam nadzieję, że to pomogło


1
Co? Używałeś pilota telewizora do poruszania się po menu Pi za pośrednictwem HDMI? CEC
Piotr Kula,

1
@ppumkin Najnowsze wersje Raspbmc, XBian i OpenELEC zawierają obsługę CEC. Zobacz raspberrypi.org/archives/1839
ccellar

2
Nawigowałem XBMC za pomocą mojego pilota przez przypadek i prawie spadłem z krzesła :)
flayn


2

Przepraszam za spóźnioną odpowiedź. Byłem całkiem niezadowolony z XBMC, więc napisałem własne lekkie centrum medialne wokół omxplayera.

Co może zrobić:

 • utwórz i utrzymuj listę odtwarzania
 • przeglądaj katalogi zamontowane na Pi
 • radia internetowe
 • Youtube

Funkcje celowo brakujące:

 • ignoruj ​​tagi MP3, wszystko opiera się na nazwie pliku / katalogu
 • fizyczny dostęp, telewizja, GUI nie są potrzebne do kontroli
 • zdalne sterowanie za pomocą aplikacji internetowej, np. na smartphome

Zobacz http://subogero.github.io/remotepi/


1

Ten wątek jest trochę stary, ale pomyślałem, że i tak dam 2 centy.

Podobnie jak Stu, używam XBian na moim Pi i mam kilka różnych komputerów podłączonych do sieci. Jak dotąd nie mam żadnych problemów. Korzystam z udziałów sieciowych z mojego głównego komputera i moich współlokatorów, aby oglądać filmy w salonie. Przez kabel sieciowy nie widziałem żadnych opóźnień. Nie mam klucza Wi-Fi do testowania łączności bezprzewodowej, ale i tak jest do bani. Jest tylko kilka miejsc, w których mogę powiedzieć, że doświadczyłem „opóźnienia”. Podczas próby dostępu do menu podczas odtwarzania wyświetlenie zajmuje 3-4 sekundy, ale moim zdaniem jest to trywialne. Poza tym po zamknięciu menu, gdy wideo było odtwarzane w tle, zauważyłem niewielki wzrost prędkości odtwarzania, jakby próbował go dogonić, ale mogło to wynikać z ilości czasu spędzonego w menu podczas rozwiązywania problemu z dźwiękiem. Jeśli jesteś ciekawy, podłączyłem go do niewłaściwego wejścia, a następnie wcale nie podłączyłem. Spędziłem godzinę, próbując to rozgryźć.

Poza tym wszystko działa bardzo płynnie. Przejścia menu są płynne, nawet podczas odtwarzania. Synchronizacja audio i wideo. Konfiguracja jest praktycznie zerowa. Musiałem dostosować wyrównanie ekranu, ale używam również starszego telewizora. Jedynym problemem, z jakim się teraz spotykam, jest odtwarzanie DVD i zastanawianie się, jak przenieść „skróty” samby do odpowiednich sekcji, jeśli to w ogóle możliwe. Podsumowując, myślę, że była to wspaniała inwestycja, która przewyższa moją wcześniejszą inwestycję w PS3, z której tak naprawdę już nie korzystam, bez dwóch zdań.

Poza tym ma tak duży potencjał! Nie mogę się doczekać, aby zacząć pchać tego szczeniaka na maksa!


1

Mam bardzo pozytywne doświadczenia z OpenELEC na Raspberry Pi. Wszystkie moje multimedia 1080P są przechowywane w formacie kompatybilnym z iPodem na serwerze, który jest również zgodny z Pi.


-1

Powinieneś go zdobyć, RASPBMC jest bardzo łatwy do skonfigurowania za pomocą instalatora sieciowego i działa świetnie, pobierz aplikację na pilota na iPhone'a i dodatek 1-kanałowy i masz więcej darmowej telewizji i filmów, na które zasługujesz, wszystko za 35 USD .


O Raspbmc wspomniał już sam PO i inne odpowiedzi.
Alessandro Cosentino
Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.