Prowadzenie monitora RGB 15 KHz


16

Interesuje mnie perspektywa użycia RP do uruchomienia MAME w prawdziwej szafce zręcznościowej.

Prostym sposobem jest wymiana monitora szafy. Jednak naprawdę chciałbym autentyczności zachowania oryginalnego monitora RGB 15 kHz.

Czy ktoś ma jakieś sugestie, jak można prowadzić taki monitor z RP?

Edycja : na standardowym sprzęcie komputerowym jest to dość dobrze rozumiany obszar. Niektóre karty graficzne można podkręcać do 15 Hz. Zdobądź jedną z tych kart, zdobądź odpowiednie sterowniki i użyj czegoś takiego jak AdvMAME . Wyzwanie związane z RP polega na tym, że nie ma interfejsu, z którego mogłyby korzystać te karty graficzne.


Bardzo interesujący mod. Znalazłem to .. mmmonkey.co.uk/console/other/rgb2vga.htm Nie mam pojęcia, co się dzieje, ale może to ci pomoże? Czy monitor ma wideo? ntsc / pal / scart czy coś? i to? youtube.com/watch?v=W1MfqbyGamE
Piotr Kula

Dzięki ppumkin. Pierwszym łączem jest konwersja w złym kierunku: przeskalowanie wejścia lo-res do VGA. Drugi link to właściwy rodzaj rzeczy. Czy istnieje sposób na podłączenie RPi do karty graficznej PCI / AGP / innej karty?
szczupły

Nie sądzę, że będziesz się zbliżał do obsługi PCI lub AGP, boję się. Być może ISA, ale będziesz musiał zrobić mega kod sterownika, a oprogramowanie będzie śmieci. Spróbuj dalej szukać rozwiązań sprzętowych od CGA do VGA. Wystarczy odwrócić proces.
Piotr Kula,

Jeśli monitor 15 kHz korzysta z taktowania telewizyjnego, pomyślałbym, że możesz użyć wyjścia kompozytowego pi, z obwodem konwertera kompozyt na RGB / Sync, jeśli monitor jeszcze tego nie ma - chociaż oczywiście kompozyt nie będzie tak ostry z powodu do ograniczonej przepustowości kolorów. Idealne byłoby urządzenie HDMI-SCART.
Chris Stratton,

2
Zrobiłem to dla mojej starej maszyny zręcznościowej, ale oczywiście z komputerem. mapowanie przewodów było dość łatwe. AdvMAME jest naprawdę dobry do ustawiania wyjścia wideo na 15 kHz, a także łatwy do skonfigurowania w systemie Linux. Chciałbym podać więcej informacji. Powodzenia!
Bryan,

Odpowiedzi:


12

Po pierwsze , ponieważ Raspberry Pi nie ma wyjścia RGB, będziesz potrzebować AKTYWNEGO (z układem do logicznej konwersji cyfrowej na analogową) HDMI na VGA. Używam jednego z nich na moim RPi i działa świetnie - dla starszych monitorów VGA .. ale znów cena rośnie ...

wprowadź opis zdjęcia tutaj

Kupiłem to HDMI na VGA w serwisie eBay

  • Mam model B, nie wiem, czy będzie działał na modelu A z powodu ograniczeń mocy.
  • Musisz także to przeczytać . Najwyraźniej użycie i wbudowany aktywny konwerter może powodować długoterminowe problemy bez konieczności poprawiania czegoś na płycie ...
  • AKTUALIZACJA: W wersjach C i starszych ograniczenie mocy nie jest już problemem

Możesz dostać ten zasugerowany przez Marka Bootha, jeśli martwisz się problemami opisanymi na wiki.


Po drugie , musisz przekonwertować z VGA na CGA. Coś takiego jak ten zły chłopiec! (znany jako GBS-8100)

wprowadź opis zdjęcia tutaj

Możesz kupić w serwisie eBay za nie tak tanio. . Ale może może pomóc ci rozwinąć jakiś inny mod na tej samej linii?


Kilka dodatkowych odniesień, które mogą pomóc w alternatywnych rozwiązaniach do domowego parzenia.

To wygląda jak konwerter, ale nie jestem pewien, czy faktycznie robi coś w przetwarzaniu sygnału do właściwego formatu.

Znowu inny sposób na przeniesienie CGA do Scart .. ale może można zastosować odwrotność?


1
To raczej nie pomoże, ponieważ pi nie ma wyjścia VGA.
Chris Stratton,

Przy takim nastawieniu - nie, to nikomu nie pomoże… Zredagowałem swoją odpowiedź - ponieważ zapomniałem, że używam DVI do VGA coś ma doo daa. Problem rozwiązany. nie tanie
Piotr Kula

1
@ Zaznacz nie, podstawowy problem techniczny pozostaje taki, że nie jest jasne, czy wyniki byłyby zadowalające po dodatkowej konwersji. Co ważniejsze, po dodaniu kosztu dwóch konwerterów większość zalet raspberry pi w porównaniu z innymi niskokosztowymi (lub poddanymi recyklingowi) platformami jest zanegowana.
Chris Stratton,

1
@ChrisStratton - To zupełnie inny argument. Nie mamy pojęcia, czy slim jest ograniczony kosztami, czy po prostu chce to zrobić dla zabawy. Ta odpowiedź dotyczy teraz twojego pierwotnego problemu, wszystko inne jest poza zakresem tego pytania. Jeśli masz taką odpowiedź, możesz opublikować lepszą odpowiedź.
Mark Booth

1
@Slim masz rację w obu swoich założeniach. Aby uzyskać Composite, potrzebujesz RGB - ale odbywa się to za pomocą sprzętu wewnątrz układu BCM - więc nie możesz podłączyć go na żadnym poziomie oprogramowania. Gdyby było wyjście VGA lub pinowe wyjścia VGA, ułatwiłoby to życie niektórym ludziom
Piotr Kula
Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.