Układ klawiatury Raspbian


42

Chcę ustawić moje ustawienia klawiatury na szwedzkie, ale w narzędziu konfiguracyjnym Raspbian mojej klawiatury nie ma na liście.

Aktualizacja : Zmiana XKBLAYOUTna „se” nie działa. I internacjonalizacja raspi-configteż nie. Moja klawiatura to bezprzewodowa klawiatura dotykowa Logitech K400r, jeśli to może pomóc.


Mam nadzieję, że to może ci pomóc: raspberrypi.org/phpBB3/viewtopic.php?f=66&t=17371
łatka

Czy kod języka szwedzkiego „sw” nie jest? Poważnie rozważam wypróbowanie tego.
Bruce Campbell

Odpowiedzi:


58

Spójrz na wiki Raspberry Pi na temat ponownego mapowania klawiatury za pomocą Debian Squeeze :

Ponowne mapowanie klawiatury za pomocą Debian Squeeze

Jeśli na ekranie pojawiają się inne litery niż te, które wpisałeś, musisz ponownie skonfigurować ustawienia klawiatury. W Debianie, z linii poleceń:

sudo dpkg-reconfigure keyboard-configuration

Postępuj zgodnie z instrukcjami. Aby zastosować zmiany, wpisz:

sudo setupcon

Lub:
Z typu wiersza poleceń:

sudo nano /etc/default/keyboard

Następnie znajdź, co mówi

XKBLAYOUT=”gb”

i zmień GB na dwuliterowy kod dla swojego kraju.

Oto lista bieżących kodów krajów z Wikipedii, jeśli nie znasz swojego kodu kraju (użyj kodów w kolumnie oznaczonej jako alfa-2).


Innym sposobem możesz spróbować zmienić układ klawiatury:

$ setxkbmap de
$ setxkbmap fr
$ setxkbmap us

1
nic z tego nie działało, jakiś pomysł dlaczego? „sudo: dkpg-rekonfiguruj: polecenie nie znaleziono” i zmiana domyślnej klawiatury na „se” nie zrobiła nic, nawet co zapisałem przed wyjściem.
justanotherhobbyist

1
Czy zrestartowałeś się po zapisaniu tego pliku?
syb0rg

Tak, zrestartowałem.
justanotherhobbyist

1
@hustlerinc Nie jestem pewien, dlaczego sudo dpkg-reconfigure keyboard-configurationdla ciebie nie działa. Czy pracujesz w pełni zaktualizowanym waniliowym systemie operacyjnym Raspbian?
syb0rg

Tak, tak naprawdę nie zrobiłem wiele od czasu napisania IMG i zawsze aktualizuję> aktualizuję, zanim spróbuję zainstalować nowe pakiety, aby upewnić się, że mam najnowsze aktualizacje. Ale prawie wszystko poszło nie tak, jak zła karta SD, która nie uruchamia NOOBS, klucz Wi-Fi z uszkodzonymi sterownikami i problemy z klawiaturą. Jest to jednak dobre doświadczenie edukacyjne.
justanotherhobbyist

10

Oto jedna rzecz do wypróbowania:

Edytuj za /etc/default/keyboardpomocą swojego ulubionego edytora (vim, nano,). Pamiętaj, aby używać sudo:

sudo nano /etc/default/keyboard

Spraw, aby plik wyglądał tak:

# KEYBOARD CONFIGURATION FILE

# Consult the keyboard(5) manual page.

XKBMODEL="pc105"
XKBLAYOUT="se"
XKBVARIANT=""
XKBOPTIONS="terminate:ctrl_alt_bksp"

BACKSPACE="guess"

Zapisz plik, a następnie uruchom ponownie.


To też nie działało. = (
justanotherhobbyist

Dokładnie, co nie działa? Nie dostajesz @ po naciśnięciu ALTGR + 2? A może nie pojawia się w terminalu?
Sitron_NO

Nie chodzi o znaki specjalne, wiem, że nie mają miejsca w terminalu. Problemem jest twój pierwszy przykład: zawsze muszę wkurzać „układ klawiatury USA” i mieć obraz otwarty, aby znaleźć nawiasy kwadratowe, średnik itp. : P
justanotherhobbyist

Czy masz je zainstalowane w pakietach? keyboard-configurationi kbd(Użyj, dpkg -laby sprawdzić)
Sitron_NO

Nie, nie został zainstalowany, przynajmniej podczas próby dkpg -l, ale apt-get install konfiguracja klawiatury mówi „konfiguracja klawiatury jest już najnowszą wersją”, podobnie jak w przypadku kbd, ale odpowiedź syb0rgs z jakiegoś powodu nie działa, mówi nie jest zainstalowany. : S
justanotherhobbyist

2

sudo vim / etc / default / keyboard

XKBLAYOUT="se"
XKBOPTIONS="ctrl:swapcaps"

Nie działało, jedyną dodaną rzeczą było ctrl: swapcaps. Problem polega na tym, że nie rozpoznaje „se”.
justanotherhobbyist

@hustlerinc Zrobiłeś oba? Cóż, powinno działać. Czy próbowałeś również w początkowej konfiguracji?
Loko

Tak, część „se” już tam była. Czy przez konfigurację początkową rozumiesz raspi-config? Jeśli tak, setki razy, ale mojej dokładnej klawiatury nie ma, więc spróbowałem z kilkoma innymi modelami tego samego producenta.
justanotherhobbyist

@hustlerinc Tak, miałem na myśli raspi-config ...: S Przepraszam, nie mogłem pomóc Goodluck, człowieku. Nie sądzę, że wiele mogę dla ciebie zrobić
Loko

np. dostajesz trochę reputacji za wysiłek.
justanotherhobbyist

2

Moim rozwiązaniem było uruchomienie „dpkg-rekonfiguruj dane konsoli” jako root i wybranie „wybierz mapę klawiszy z pełnej listy” w pojawiającym się oknie dialogowym. Ponowne uruchomienie nie jest potrzebne.


1

Mam emulację języka Raspbian w Sony Vaio VGN-FW-11E w języku hiszpańskim.

Mógłbym rozwiązać problem, uruchamiając wiersz polecenia, sudo raspi-configa następnie przechodząc do Instalatora zaawansowanego, a następnie „Aktualizuj” (to narzędzie do najnowszej wersji). Spowoduje to połączenie komputera z serwerem Raspberry pi i pobranie najnowszej wersji narzędzia konfiguracyjnego, która zapewnia, że ​​masz najbardziej aktualne opcje i języki.

Potem mógłbym wybrać język mojej klawiatury, czyli hiszpański, i wszystko poszło dobrze!


1

Wydaje się, że ma to coś wspólnego z tą konkretną klawiaturą (Logitech K400). Ten sam problem napotkałem, próbując użyć duńskiego układu.

Wszystko wydawało się być poprawnie skonfigurowane, ale rzeczywisty układ nadal był w USA. Po przejściu na inną klawiaturę układ był duński, bez żadnych dalszych modyfikacji ...1

Panowie, najlepszym sposobem, aby uzyskać dostęp do kilku układów klawiatury, jest kliknięcie prawym przyciskiem myszy ikony górnego panelu (na przykład godziny), a następnie przejście do: „Dodaj / Usuń elementy panelu”, a następnie przejdź do: zakładki „Aplety panelu”, a następnie „Dodaj ”, a następnie wybierz:„ Moduł obsługi układu klawiatury ”, a następnie pojawi się jako ikona w panelu (może to być flaga, klawiatura lub kod kraju). Kliknij prawym przyciskiem myszy ikonę klawiatury, przejdź do „ustawień układu tablicy”, a następnie odznacz pole „ustawienia systemu”, a następnie dodaj tyle układów klawiatury, ile chcesz! Cieszyć się.


0

sudo raspi-config opcje internacjonalizacji układ klawiatury ogólny US 105 lub 102 klawisze w zależności od klawiatury, następnie wybierz USA, a następnie wybierz rodzaj (np. konfiguracja UE ze znakiem EURO na klawiszu 5)


0

Ten problem dotyczy odbiornika Unifying Logitech. Zobacz moją odpowiedź podaną tutaj


Czy możesz podać informacje w linku w swojej odpowiedzi?
Darth Vader

Witamy w Raspberry Pi! Chociaż teoretycznie może to odpowiedzieć na pytanie, lepiej byłoby zawrzeć tutaj istotne części odpowiedzi i podać odnośnik. Proszę wziąć wycieczkę i odwiedzić HelpCenter , aby zobaczyć, jak działają tutaj rzeczy.
Ghanima

W tym miejscu wypróbowujemy nowe zasady dotyczące pozbawionych informacji odpowiedzi tylko z linkami . Jeśli ten post nie będzie edytowany, aby zawierał informacje, które mogą stanowić odpowiedź, choć minimalną, w ciągu 48 godzin zostanie przekonwertowany na Wiki Wiki, aby uprościć poprawianie go przez społeczność.
Ghanima

Ta odpowiedź zrobiła to dla mnie. Rzeczywiście używam również klawiatury K400 firmy
Logitech

0
# KEYBOARD CONFIGURATION FILE
# Consult the keyboard(5) manual page. 

XKBMODEL="pc105"
XKBLAYOUT="us,gr"
XKBVARIANT=","
XKBOPTIONS="grp:alt_shift_toggle,terminate:ctrl_alt_bksp,grp_led:scroll"

BACKSPACE="guess"

0

Żadna z odpowiedzi nie działała dla mnie:

  1. redagowanie /etc/default/keyboard
  2. za pomocą raspi-config
  3. za pomocą dpkg-reconfigure keyboard-configuration

Powodem było to, że LXDE ma własną konfigurację i zastąpił konfigurację ustawioną powyżej. Aby to zmienić raz na zawsze, musiałem użyć konfiguracji klawiatury i myszy z „menu Start” -> preferencje.


-5

Przejdź do Menu, Preferencje, Ustawienia myszy i klawiatury, Klawiatura, Układ klawiatury.


Witamy w Raspberry Pi! Proszę wziąć wycieczkę i odwiedzić HelpCenter , aby zobaczyć, jak działają tutaj rzeczy. Zauważ, że OP napisał, ale w narzędziu konfiguracyjnym Raspbian mojej klawiatury nie ma na liście. sugerując, że rozwiązanie oparte na GUI nie działało (może teraz działa).
Ghanima
Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.