Czy mogę stosować leki ludzkie u psów?


20

Czasami nasz lekarz zaleca, abyśmy stosowali leki dla ludzi dla naszych psów. Na przykład, gdy Labrador mojej siostry był mały, lekarz poradził nam podawać syrop dla dzieci na zaburzenia żołądkowe.

Czy to dobra rada, czy powinniśmy ją zignorować?


Nie można zadać właściwego pytania kanonicznego dotyczącego bezpieczeństwa leków, które właściwie obejmuje wszystkie gatunki zwierząt. Poza oczywistością: tylko na podstawie porady weterynarza istnieje wiele różnic w wielkości, wadze, biochemii itp., Które sprawiają, że każda znacząca reakcja jest specyficzna dla określonego gatunku. W rezultacie cofnąłem niektóre zmiany, odpowiedzi tutaj są zorientowane na psa.
John Cavan

Odpowiedzi:


30

Nigdy nie podawaj zwierzętom domowych leków, chyba że zaleci to lokalny lekarz weterynarii.

Ludzie mogą mieć pokusę, aby spróbować zaoszczędzić pieniądze, omijając podróż do weterynarza lub płacąc za drogie leki weterynaryjne i produkty. Niestety koszt opieki nad naszymi zwierzętami domowymi może być wysoki, ale próba pomocy naszym zwierzętom w zrozumiałych skrótach poprzez stosowanie produktów i leków dla ludzi nie jest realnym rozwiązaniem.

Zwierzęta metabolizują narkotyki inaczej niż ludzie i inaczej między gatunkami. To, co może być skuteczne u człowieka, może być szkodliwe lub potencjalnie śmiertelne dla psa.

10 najlepszych trucizn dla psów

Trucizna dla psa nr 1: Leki na receptę dla ludzi. Leki, które mogą być korzystne dla ludzi, a nawet ratować życie, mogą mieć odwrotny skutek u zwierząt domowych. I nie zawsze potrzeba dużej dawki, aby wyrządzić poważne szkody.

Niektóre z najczęstszych i najbardziej szkodliwych leków, które zatruwają psy, to:

  • Leki przeciwzapalne i przeciwbólowe na receptę mogą powodować wrzody żołądka i jelit lub niewydolność nerek.
  • Leki przeciwdepresyjne mogą powodować wymioty, aw poważniejszych przypadkach zespół serotoninowy - niebezpieczny stan, który podnosi temperaturę, tętno i ciśnienie krwi i może powodować drgawki.
  • Leki na ciśnienie krwi . (1)

Częste trucizny dla psów

Leki, które mogą być toksyczne w niektórych dawkach, obejmują: aspirynę, paracetamol i ibuprofen. Inne leki, których nie należy podawać psu, ponieważ mogą być potencjalnie śmiertelne, nawet w małych dawkach, obejmują:

Leki przeciwdepresyjne - mogą powodować wymioty i letarg w przypadku niektórych rodzajów prowadzących do zespołu serotoninowego.
Leki ADHD - działają stymulująco i niebezpiecznie podwyższają tętno, ciśnienie krwi i temperaturę ciała.
Leki przeciwnowotworowe.
Leki przeciwcukrzycowe - powodują znaczny spadek poziomu cukru we krwi, powodując dezorientację, brak koordynacji i drgawki.
Leki na przeziębienie - działają stymulująco, powodując podwyższone tętno, ciśnienie krwi, temperaturę ciała i drgawki.
Pochodne witaminy D - powodują zagrażające życiu skoki poziomu wapnia we krwi u zwierząt domowych, które mogą prowadzić do niewydolności nerek.
Pigułki dietetyczne.
Leki zwiotczające mięśnie - mogą upośledzać centralny układ nerwowy i prowadzić do śmierci. (2)

Ważne jest, aby nigdy nie zakładać:

Ważną rzeczą do zapamiętania jest to, że chociaż wiele leków może być takich samych, jakie stosuje się dla zwierzęcia domowego i człowieka, ważne jest, aby nie dawkować zwierzęciu w oparciu o dawkę podaną osobie. Nie jest to tylko korelacja wagowa, różne gatunki mogą wymagać różnej dawki na masę, ponieważ mają odmienny metabolizm.


Jedyny wyjątek:

Zgodnie z pisemną poradą lekarza weterynarii:
Na przykład zabierasz swojego psa do lekarza weterynarii, a weterynarz udziela ci pisemnych instrukcji na temat stosowania jakichkolwiek leków dostępnych bez recepty z wyraźnymi wskazówkami dotyczącymi dawkowania.


Bibliografia:

  • WebMD (1)

  • Departament Środowiska i Przemysłu Podstawowego (DEPI)
    Wiktoriański Rząd Stanowy Australia (2)


1
Niezły link. Ale weterynarze tutaj nie dbają o podawanie psom ludzkich leków. Czy może być szkodliwy dla zdrowia?
Mistu4u,

11

Nasz weterynarz zaproponował używamy specyficzny over-the-counter medycynie na naszego psa w konkretnych przypadkach, jednak ona również, że musimy zwracać szczególną wagę przywiązujemy do dawkach.

Najczęstszym konkretnym przypadkiem jest Benadryl na łagodzenie alergii i znam innych, którym powiedziano to samo. Preferowany jest dziecięcy Benadryl, ale nie wytwarzają go już w formie pigułek, więc albo musimy go zmusić, żeby wziął płynny syrop, albo pokroić dorosłego Benadrylu na pół.

Nie mogę mówić za syropem na kaszel dla dzieci, ponieważ nie mam bezpośredniego doświadczenia, ale w oparciu o niektóre zewnętrzne odniesienia, jest to w porządku w przypadku drobnego przypadku przez bardzo krótki czas. Należy tego jednak unikać, ponieważ syropy na kaszel tłumią kaszel, ale nie leczą stanu wywołującego kaszel, a zatem mogą opóźnić leczenie poważniejszego problemu.

Źródło:
http://pets.webmd.com/dogs/coughing-dogs-causes-treatments

Jeden z moich najczęstszych ludzkich leków OTC, środki przeciwbólowe, jest jednak wielkim nie-nie. Wątroba psa nie może przetwarzać leków przeciwbólowych w taki sam sposób jak ludzka, więc może ich zabić lub przynajmniej uszkodzić żołądek lub wątrobę, zwłaszcza Advil / Mortin (Ibuprofen) i Tylenol (Acetaminofen). Aspiryna, szczególnie buforowana aspiryna, jest najbezpieczniejsza z 3 i nadal nie jest zalecana.

Źródło informacji o leku przeciwbólowym:
http://pets.webmd.com/dogs/guide/dog-pain-medications

W razie wątpliwości nie rób tego. Zawsze pytaj swojego weterynarza.


Należy zauważyć, że nazwa marki Benadryl jest często formułowana inaczej niż marki ogólne / sklepowe. Istnieje kilka leków generycznych, które wykorzystują składniki, które mogą być szkodliwe dla twojego zwierzęcia.

9

Powiedziałbym, że każdy lek dla ludzi jest właśnie do tego ... tylko dla ludzi . Każde użycie medycyny ludzkiej u jakiegokolwiek innego gatunku prawdopodobnie nie zostało szeroko przetestowane. Wątpię, aby wielu ludzi chętnie przyjmowało leki / leki, które zostały pierwotnie stworzone dla psa / małpy / żyrafy / ryby bez uprzedniej konsultacji z lekarzem.

Każdy kierunek stosowania medycyny ludzkiej powinien być podany przez osobę posiadającą bezpośrednią wiedzę o sytuacji i posiadającą przeszkolenie i / lub doświadczenie w podejmowaniu świadomych decyzji (np. Lekarz weterynarii)

Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania przez American Veterinary Medical Association na temat tworzenia mieszanek :

Ponieważ leki i związki mogą zachowywać się inaczej u zwierząt niż u ludzi, lekarze weterynarii powinni zapytać farmaceutów prowadzących mieszanie, czy mają specjalistyczne przeszkolenie lub kwalifikacje w zakresie przygotowywania mieszanek weterynaryjnych, a weterynarze powinni w szczególności szukać usług farmaceutów posiadających specjalistyczną wiedzę na temat przygotowywania mieszanek weterynaryjnych.


-1

Tak, ale pamiętaj, że dawka, która jest przeznaczona dla ludzi i zwierząt domowych, nie jest taka sama. więc każdy powinien bardzo uważać na to, ile faktycznie go podajesz. Na przykład, podobnie jak wyżej wspomniani ludzie, Tylenol jest jednym z takich leków stosowanych u psów jako środka przeciwbólowego , ale ciemna strona polega na tym, że stosuje się go do eutanazji psów , ze względu na jego toksyczne działanie, gdy jest stosowany w nadmiarze.


1
zawsze skontaktuj się ze swoim weterynarzem PRZED podaniem jakiegokolwiek zwierzęcia dowolnemu zwierzęciu, wiele rodzajów leków bezpiecznych dla ludzi jest śmiertelnych dla naszych zwierząt domowych.
trond hansen
Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.