Dlaczego koty liżą plastikowe torby i czy ma w tym jakąś szkodę?


36

Większość moich kotów (dawnych i obecnych) lubi lizać plastikowe torby na śmieci i torby na zakupy. Zakładając, że nie odrywają kawałków plastiku i nie połykają ich, a jedynie lizanie, czy ma to w tym jakąś szkodę? Co oni z tego wyciągają - czy to tylko kwestia tekstury, czy też wypuszczają chemikalia z plastiku, czy co?


2
W Internecie panuje powszechna zgoda co do tego, że ma to związek z produktami ubocznymi pochodzenia zwierzęcego w plastiku, ale jakie są zęby twoich kotów? Myślę, że mój kot robi to, gdy przeszkadzają jej zęby.
MikeTheLiar

Brak znanych problemów z ustami (a poprzednie koty robiły to całe życie).
Monica Cellio

Mój kot zrobił to z plastikowymi torbami lub gładkimi etykietami na kartonach lub okładkami książek. Wszystko z tym gładkim plastycznym uczuciem. Myślę, że po prostu polubiła teksturę na języku.
Hairboat

Mam 6 kotów i tylko jeden liże plastikowe torby lub paczki chleba, więc teraz wszystkie muszą zostać usunięte. Naprawdę nie

Robi to tylko 1 mój kot. Nie sądzę, że to pozostałości po tłuszczach na plastiku. Czy torby plastikowe zawierają obecnie żelatynę w procesie produkcyjnym? Jeśli tak, może to stanowić część odpowiedzi. Zastanawiam się także, czy jest to kwestia behawioralna, ponieważ nie wszystkie koty w domu to robią. Umieszczenie wszystkich plastikowych toreb w szafce dla bezpieczeństwa i uniknięcia kosztownych rachunków weterynarzy. Jeśli ktoś musi mieć plastikowe torby siedzące wokół z rzeczami - użyj dużych zamków i zamków - chroni twoje rzeczy przed lizaniem / przeżuwaniem kociąt i (zapewnia im bezpieczeństwo)

Odpowiedzi:


26

Dlaczego koty liżą plastikowe torby?

Szeroko zakrojone badania online pokazują, że nie tylko plastikowe torby, które wydają się przyciągać język kota, ale także zdjęcia. Aktywność lizania toreb jest różna u kotów; nie wszystkie koty liżą torby i nie wszystkie torby są lizane. Nie ma ostatecznej odpowiedzi, ale większość teorii popiera odpowiedź @ JohnCavana na temat renderowania worków z tłuszczem zwierzęcym lub nabywania zapachów. Niestety większość znalezionych odpowiedzi jest kazirodcza i odnosi się do siebie nawzajem.

Oto kulminacja tego, co odkryłem, a każdy powód wymienia pozornie niezależne strony, które wspierają każdy wniosek:

Produkcja

Ze względu na biodegradowalny charakter torby został on renderowany z czymś, co wytworzyło utrzymujący się zapach. Może to być wszystko od wytopionych tłuszczów zwierzęcych („łój”), lanolina, produkty naftowe, żelatyna lub skrobia kukurydziana. Jeśli chodzi o zdjęcia, Manhattan Cats zauważa, że ​​żelatyna jest również stosowana w procesie emulsji fotograficznej, bezpośrednio łącząc lizanie zdjęć z lizaniem torebek.

Artykuł Feline Express rozkłada materiały na torby w odniesieniu do kotów, zauważając, że proces produkcyjny mógł po prostu stworzyć zapach, którego nie możemy wykryć, ale koty wolą. Chociaż Chron Blog proponuje skrobię kukurydzianą, Feline Express odrzuca ten składnik, ponieważ worki ze skrobią kukurydzianą były produkowane tylko przez krótki czas wśród niewielu dostawców. Feline Express kontynuuje, odrzucając łój, a nawet łuski ryb, odwołując się do cytatów producentów, twierdząc, że nie są używane.

Witryny wspierające: Vetriscience , Chron Blog , Feline Express , Amazon AskVille , Manhattan Cats , HDW

Nabyte zapachy

W zależności od tego, co w dotyku dotknął lub przytrzymał worek, mogą pojawić się utrzymujące się zapachy po wcześniejszym kontakcie, które kot może wykryć i próbuje posmakować lub po prostu jest ciekawy.

Witryny wspierające: Vetriscience , Chron Blog

Tekstura

Chłodność tworzywa sztucznego lub tekstura materiału jest przyjemna dla kociego języka, a nawet może dobrze smakować.

Witryny pomocnicze : HDW , Manhattan Cats

Dźwięk

Twój kot lubi dźwięk lizania plastikowej torby. Może symulować hałas złapanego zwierzęcia. Niektóre strony uznają to za mało prawdopodobne, ponieważ koty nie lubią hałasu.

Witryny wspierające: Vetriscience , Manhattan Cats , Chron Blog

Dieta / apetyt

Lizanie toreb plastikowych stanowi rekompensatę za niezadowolenie z diety.

Witryny pomocnicze : Chron Blog

Zdrowie psychiczne / Pica

Twój kot może mieć pica, przymus jedzenia rzeczy, które nie są pokarmem, lub obsesyjno-kompulsywne zaburzenie. Wydaje się to mało prawdopodobne, ponieważ aktywność lizania jest najwyraźniej dość powszechna wśród kotów. HDW sugeruje, że kot może wykonywać kompulsywnie ustny czyn w celu odtworzenia „karmienia”.

Witryny wspierające: Vetriscience , HDW , Amazon AskVille

Czy jest w tym jakaś szkoda?

Na wszystkich stronach nie należy pozwalać swojemu kotowi na lizanie plastikowej torby, ponieważ może to skłonić go do żucia i połykania plastikowych elementów, które mogą wynikać z aktywności. Spożywanie tych kawałków może potencjalnie powodować niedrożność jelit. Kilka cytowanych stron odnosi się do przypadków, w których plastikowe torby musiały zostać usunięte od kotów lub plastikowe kawałki zostały znalezione w ekskrementach z kuwety. Ponadto możesz nie znać historii torby; mógł kontaktować się z substancją trującą dla kotów.

W miarę możliwości zalecam, aby nie pozwalać kotu dalej lizać plastikowe torby.


5

Jedną z teorii, którą słyszałem, jest to, że plastikowe torby zawierają resztki tłuszczów z produktów ubocznych pochodzenia zwierzęcego, które koty mogą smakować / wąchać, wydaje się to nieco wątpliwe, choć nie niemożliwe, biorąc pod uwagę, że nie wszystkie torby są wykonane z produktów ropopochodnych. Inną teorią jest to, że tworzywo sztuczne nabyło zapachy z innych substancji, a koty na to reagują.

Każda z teorii ma sens; oba nasze koty cały czas liżą torby. Widzę, że plastik miał kontakt z rzeczami ze sklepu spożywczego. To nadaje trochę pewności drugiej teorii.


To dobra uwaga na temat kontaktu z wcześniejszą zawartością torby (na przykład z torbami spożywczymi). Moje też to robią z workami na śmieci po wyjęciu z pudełka, więc wydaje się, że dzieje się coś jeszcze.
Monica Cellio

@MonicaCellio - Możliwe, że zapach śmieci również uważają za interesujący. Zwierzęta nie reagują tak samo na zapachy, jak ludzie z mojego doświadczenia.
John Cavan

@JohnCavan, możesz chcieć zwiększyć ryzyko uduszenia, nie gwarantuje to odpowiedzi samodzielnie, ale warto o tym wspomnieć. Nasz kot również zaplątał się w plastikową torbę i nie mógł się z niego wydostać, więc mieliśmy szczęście, że tu byliśmy. Zaczął owijać się wokół jego szyi. Możesz użyć tego, jeśli chcesz dodać go do swojej odpowiedzi. Odpowiedź sama w sobie wydaje się zbyt mała
Nikt

4

Zdecydowanie nie zgadzam się z teorią, że koty reagują na śladowe ilości tłuszczów zwierzęcych na plastikach. Moja osobista teoria jest taka, że ​​(koty, które to robią) mylą tworzywa sztuczne z tłuszczami.

Jeśli spojrzysz na strukturę molekularną większości tłuszczów, zobaczysz, że większość cząsteczki to węglowodór łańcuchowy. Rzeczy takie jak polietylen są takie same, a krótsze fragmenty (oligomery) mogłyby pokazać kotom zapach / smak jak tłuszcze.

Mój problem z teorią tłuszczów zwierzęcych jest wiele: 1) Myślę, że większość tworzyw sztucznych jest produkowana bez żadnych tłuszczów zwierzęcych. Na przykład nie zawsze stosuje się środki antyadhezyjne, takie jak stearynian magnezu (część stearynianu może pochodzić z tłuszczu zwierzęcego lub nie), biodegradowalne tworzywa sztuczne stanowią stosunkowo niewielką część wytworzonych tworzyw sztucznych (i zazwyczaj używają czegoś takiego jak skrobia kukurydziana, a nie tłuszcz zwierzęcy)

2) Widziałem, jak koty reagują na dobrze noszone produkty. Zatem nawet gdyby użyto stearynianu magnezu, jego pozostałości powinny znajdować się na powierzchni i dawno zostałyby usunięte.

3) Zazwyczaj widzę, że koty reagują na tworzywa sztuczne, które koncepcyjnie mogą być „błędnie interpretowane” przez czujnik chemiczny (pączek smakowy, zapach nerwu) jako tłuszcz. Wydaje się, że bardziej reagują na takie rzeczy jak polietylen, polipropylen, który miałby końce węglowodorów.

Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.