Czy mogę podnieść mojego dorosłego kota za kark?


26

Mamy 18-miesięcznego samca, kastrowanego kota. (Jego pełne imię to Pan Sid Cuffuffle - Sid do znajomych - nie kłamstwo!)

Kotka niesie swoje kocięta za kark, ponieważ skóra jest bardzo luźna. Zastanawiam się, czy można podnieść dorosłego kota za kark. Nasz kot jest tylko młodym dorosłym, więc czy jest w porządku dla młodszych dorosłych, czy jest jakiś punkt odcięcia.

Ten post zaleca trzymanie kota za kark, ale mogę sobie wyobrazić, że byłaby różnica między trzymaniem kota w powietrzu za kark.

Jakie są fakty dotyczące podnoszenia lub trzymania dorosłych kotów za kark?

Sid
Pan Sid Cuffuffle (alias Sid)


Mam taką nadzieję, ponieważ robię to cały czas.
MikeTheLiar

Uważam, że chwytanie kota za kufel (ale podnoszenie go drugą ręką, jak zwykle), jest skutecznym sposobem na zachowanie spokoju, gdy jest wybredny. Z drugiej strony, on jest 14-funtową bestią i nie sądzę, żebym mógł go „zepsuć”, gdybym spróbował (zbyt ciężko!)
Kwuz

Nie rób tego dla bardzo ciężkich kotów, ponieważ może to powodować ból szyi lub obrażenia. Jednak idealnie byłoby unieść go zarówno za kark, jak i rękę pod brzuchem. W ten sposób są oni wspierani i przetrzymywani.
Justin

Odpowiedzi:


18

Oczywiście istnieje ogromna różnica. Nigdy nie tolerowałbym trzymania w powietrzu kota ważącego 8 kg za szyję: zawsze trzymaj tylne łapy na ziemi, a jeśli chodzi o odpowiedź powiązaną z pytaniem, zwolnij go, gdy tylko połknie swój pigułka. I nie używaj szorowania, gdy nie jest to konieczne.

To powiedziawszy, próbując zepsuć mojego kota, nie robiąc mu z niego czucia, czuję, że wygodniej jest, gdy kot jest miażdżony przez kilka sekund niż delikatnie torturowany przez 5 minut lub dłużej. To jest fakt. ;)

Teraz nie ma żadnych innych faktów, ale porady ekspertów (pogrubiona waga pochodzi ode mnie):

Tradycyjnie, scruffing (chwytanie kota za kark) jest uważany za akceptowalny sposób utrzymania kontroli nad kotem, ponieważ nie szkodzi kotowi, jeśli jest właściwie wykonany , i jest skuteczny w wielu przypadkach. Rusztowanie stało się jednak kwestią kontrowersyjną. Niektóre koty reagują negatywnie na szuranie i faktycznie walczą mocniej, zamiast się zatrzymać. Ponadto niektóre koty z nadwagą mają bardzo mało luźnej tkanki do zmiażdżenia , więc trzymanie będzie mniej skuteczne.

Zasadniczo scruffing powinien być stosowany tylko wtedy, gdy nie działają minimalne techniki krępowania. Jeśli wydaje się to konieczne, spróbuj przez kilka sekund. Jeśli kot się pogorszy, przestań i spróbuj czegoś innego. Podczas szorowania kota należy użyć minimalnej niezbędnej siły i uważać, aby nie zranić szyi kota. Kot nie powinien być podnoszony ani zawieszany przez zarośla, ponieważ jest to niewygodne i może pogorszyć zachowanie kota.

(Joanna M. Bassert & John A. Thomas, kliniczna Podręcznik dla Techników Weterynarii , 8th Edition McCurnin za 2013, ISBN 978-1437726800 - p.186 ).

„Rusztowanie” jest ogólnym terminem określającym różne zaczepy na skórze kota. Chwytanie za kark różni się od delikatnego ściskania skóry, po chwytanie większego fałdu skóry przy różnym ucisku. Uwzględnienie naturalnego zachowania kotów może pomóc zorientować się w tej technice. Koty chwytają kark innych kotów tylko w ograniczonych okolicznościach. W ciągu pierwszych kilku tygodni życia matka kotka może podnosić kocięta za szyję za pomocą ust. Jest to metoda transportu i unieruchomienia, a nie forma dyscypliny. Podczas krycia kocur chwyta kosmyk królowej.

Niektórzy weterynarze i behawioralni weterynarze nie używają szorowania i nie akceptują jego użycia. Stwierdzają, że stosowanie innych technik delikatnego obchodzenia się jest mniej stresujące, bardziej czasochłonne, zapewnia większe bezpieczeństwo personelu i pozwala kotowi zachować kontrolę. Preferują inne metody zarządzania sytuacjami, w których zagrożone są dobrostan kotów lub bezpieczeństwo personelu.

Inni lekarze weterynarii obchodzą się z kotami delikatnie i używają szorowania tylko wtedy, gdy jest to konieczne w celu ochrony dobrostanu kota lub fizycznej ochrony personelu. Jeszcze inni uważają, że sfrustrowanie kota jest dopuszczalne w przypadku krótkich procedur, w nagłych wypadkach i aby zapobiec ucieczce kota lub zranieniu kogoś.

Jeśli uważasz, że ta technika jest jedyną alternatywą, dokładnie oceń kota pod kątem oznak strachu lub niepokoju. Kot może stać się nieruchomy, ale może nie być wygodny lub agresywny. Obchodź się z kotem tak delikatnie, jak to możliwe i chroń się przed agresywnymi technikami manipulacji z gniewu lub frustracji. Panel nie akceptuje podnoszenia kota ani zawieszania jego masy ciała za pomocą techniki drapania, ponieważ jest to niepotrzebne i potencjalnie bolesne.

(Ilona Rodan i in. , AAFP i ISFM Feline-Friendly Handling Guidelines , Journal of Feline Medicine and Surgery, tom 13, wydanie 5, maj 2011, strony 364-375, http://dx.doi.org/10.1016/j .jfms.2011.03.012 .)

Poczucie kontroli, nawet jeśli nie jest wywierane, sprawia, że ​​kot jest bardziej komfortowy i zmniejsza stres. Co ważne, użycie minimalnej ilości obsługi daje kotowi większe poczucie kontroli, więc kot jest mniej skłonny do agresji.

[…]

Większość z nas została nauczona krzątania się kotów, ale szamotanie często tylko zwiększa pobudzenie i strach kota, ponieważ szuranie usuwa koci poczucie kontroli. Wiele kotów staje się strasznie agresywnych, gdy zostają zaniedbane, próbując się chronić. Niektórzy weterynarze, szczególnie w Europie, uważają, że „clipnosis” ¹ jest pomocny w powściągliwości. Ta procedura jest również kontrowersyjna, ponieważ usuwa poczucie kontroli kota. Z doświadczenia autora (co najmniej 5 lat bez rusztowań i klipnozy) koty są zwykle spokojniejsze i łatwiejsze w obsłudze, jeśli się nie ruszają.

(Ilona Rodan, Zrozumienie zachowania kotów i wniosku o odpowiednie postępowanie i zarządzanie , Tematy w Companion Animal Medicine, Tom 25, Issue 4, November 2010, Pages 178-188, ISSN 1938-9736, http://dx.doi.org/ 10.1053 / j.tcam.2010.09.001 .)

¹ IIUC, clipnosis polega na zaciśnięciu karkówki klipsem w celu wywołania zahamowania behawioralnego - stąd termin „clipnosis”, wywodzący się od „klipu” i „hipnozy”.

BTW, dzięki za pytanie, nie myślałem o takich implikacjach behawioralnych.


Zaakceptowałem to, ponieważ rozróżniasz między przyjmowaniem masy ciała zwierząt a używaniem scruffing jako techniki obsługi kota. Całkowicie dopuszczalne jest szuranie kotem, gdy
zarysowujesz

Świetna odpowiedź. Jedną zabawną rzeczą, którą zauważyłem, jest to, że koty będą się wzajemnie drapać w grze i być może kontrolować zachowanie. Jeden z moich uratowanych kotów staje się bardzo agresywny tuż przed karmieniem. Jeden ze starszych kotów będzie ją drapał i / lub leżał na niej, najwyraźniej ją uspokajając.
Beo

21

Z behawioralnego punktu widzenia nie zaleca się podnoszenia dorosłego kota przez zarośla, ponieważ kot wyrósł już odruchu kotka, aby zwiotczeć, gdy trzymany jest jego szkielet.

Takie zachowanie jest zwykle stosowane przez dominującego kota (matkę) u kota podrzędnego (kotka). Jeśli użyjesz tej techniki, aby podnieść kota, gdy nie zrobi on nic złego, (słusznie) będzie zdezorientowany. Z biegiem czasu może przyczynić się do nietowarzyskich zachowań (dlaczego kot miałby chcieć towarzysko z kimś, kto zamierza ukarać ich za nic?).

Dodatkowo strasznie jest być w powietrzu bez wsparcia! Dorosłe koty na ogół zostały zabrane przez zarośla, gdy były kociętami, ale to wtedy, gdy były niemowlętami i LATA temu. Nagłe przerażenie jest przerażające. Ponownie, niektóre koty nie mają odruchu bezwładności (nasz najmłodszy tego nie ma) i mogą cię zaatakować (ugryźć / pazurować).

Źródło utworu behawioralnego:

Unikaj drapania kotów jako rutynowej metody krępowania. Scruffing w rzeczywistości nie jest bezpiecznym sposobem na unieruchomienie kota, i denerwuje wiele kotów bardziej niż to konieczne. Nie ma magicznego przycisku „wiotkości” na kocim kocie, a analogia matki kota niosącego kocięta jest niedokładna. Ten odruch zginacza występuje tylko u kociąt i wyrastają z niego w miarę dojrzewania. Dorosłe koty chwytane są za kark tylko w 4 naturalnych sytuacjach: walka, walka w zabawy, reprodukcja i atak drapieżny - z których żaden nie jest pożądany do naśladowania w warunkach klinicznych. Alternatywne metody mogą być bardziej skuteczne. Bezpieczna ludzka powściągliwość

Dodatkowo dorosły kot jest cięższy niż kotek, więc istnieje ryzyko dla zdrowia związane z trzymaniem go przez zaledwie garść skóry, w tym uszkodzenie narządów wewnętrznych, mięśni lub innych tkanek miękkich.

Źródło:

Nie powinieneś podnosić kota w wieku powyżej kilku miesięcy za kark. Tak, to teraz koty matki podnoszą i przenoszą swoje kocięta, ale są małe i lekkie. W pełni dorosły kot może osiągać wagę od 4 kg do 8 kg, a zbieranie go przez zarośla bez zapewnienia dodatkowego wsparcia spowoduje ogromne obciążenie kręgosłupa i mięśni. Jak bezpiecznie podnieść kota za szyję

W przypadku kotów, które odczuwają uspokojenie, dobrze jest trzymać je podczas PODCZAS WSPARCIA ICH TYŁU KOŃCA, ale nigdy nie podniosłbym kota tylko z jego udziałem, chyba że byłby to jakiś wyjątkowy wypadek.


Podoba mi się większość tej odpowiedzi i zgadzam się z podparciem tyłu kota. Nie jestem jednak pewien, czy kupię duszenie kota. W sklepie zoologicznym, w którym pracowałem, cały czas krzątaliśmy się po kotach, aby bez problemu wsadzać i wysiadać z nosicieli (poza tym, że nerwowy kot został złapany). Zawsze używamy dwóch rąk, ponieważ koty są ciężkie. Nie będę jeszcze głosować negatywnie, ale czy możesz podać źródło zadławienia? Po prostu nigdy nie słyszałem o tym, że to problem.
Cuthbert

2
Hmm, nie mogę znaleźć wiarygodnego źródła (więcej stron z odpowiedziami takich jak ta). Kiedyś spowodowałam kaszel jednego z moich kotów, gdy próbowałam podać mu pigułkę, ale czy to z powodu techniki trzymania, czy czegoś innego, nie jestem w 100% pewna. Zredagowałem odpowiedź, aby była nieco bardziej ogólna na temat zagrożeń dla zdrowia. Są dość rzadkie, ryzyko behawioralne wydaje mi się ważniejsze.
Zaralynda

Trudno mi było zdecydować, którą odpowiedź wybrać, ty za piękną odpowiedź +1
W pełnej miłości pamięci o Dyani

4

Raz w nocy krzątamy naszego kota, aby umieścić go w jej skrzyni, ponieważ przez całą noc nasz bardzo aktywny kot byłby na nogach; ma dużą kuwetę, łóżeczko, miskę z wodą i niewielką ilość jedzenia w swojej dużej skrzyni dla psów. Została adoptowana niecały tydzień temu i przez cały dzień korzysta z kuwety w tej skrzyni z otwartymi drzwiami przez cały dzień.

Nasza dziewczyna wydaje się czuć komfortowo, gdy jest wypocięta i zawsze jest prowadzona do skrzyni z tylnym końcem wspartym w naszych ramionach ( nigdy z jej 10 funtami niepodpartymi ). Wydaje się zupełnie niezmącona tą metodą transportu.

Chwalimy ją i dajemy jej smakołyki, gdy znajdzie się w skrzyni. Wydaje się, że czuje się dobrze, a wkrótce potem zasypia. Nazywa się Missty, była umieszczona w schronie w skrzyni tej samej wielkości z podobnym łóżkiem i kuwetą. Missty ma także kolejną kuwetę w innym pokoju, z której jeszcze nie korzystała. Ma cały dzień w domu, a także okno.


4

Pracuję w schronisku dla kotów, a niektóre koty wolą być zbierane przez zarośla niż normalnie. To prawda, że ​​zwykle dotyczy to kociąt lub małych dorosłych kotów , ale mniej zależy od wieku, a bardziej od wielkości / wagi kota. Jeśli nie możesz z łatwością podnieść kota jedną ręką za kark, nie powinieneś go tak podnosić, ale dobrze jest trzymać go w ten sposób, jeśli nie są całkowicie z ziemi. Słyszałem również, że uwalnia endorfiny i relaksuje kota . Jestem pewien, że jeśli zrobisz to niepoprawnie, może to zranić kota , ale ogólnie, jeśli robisz to poprawnie, jest to skuteczny sposób na utrzymanie kota w spokoju podczas przyjmowania leków lub rozluźnienie podniecenia kota.


3

Ten post, How to Hold a Cat by the Scruff (wikihow.com) mówi o tym, jak trzymać kota za scruff. Wspomina, że ​​możesz chcieć podeprzeć dorosłego kota drugą ręką, aby zmniejszyć wagę zwierzęcia.

Stopień dyskomfortu może się różnić w zależności od kota ... duże te oczywiście nie docenią bycia tak podniesionym. Polecam obserwowanie zachowania twojego kota, jeśli on / ona nie lubi tego leczenia, będziesz o tym wiedział


Spróbuj rozwinąć swoją odpowiedź, obecnie wydaje się, że jest trochę za krótko, aby odpowiedzieć na obawy przedstawione w pytaniu.
Baarn
Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.