Mój 13-letni syn dokonał głupiej i marnotrawnej darowizny. Jak mogę go nauczyć, że się mylił?


114

Mój syn jest 13-letnim uczniem honorowym. Wraca do domu i wykonuje wszystkie swoje obowiązki, zanim wrócę do domu. On jest świetnym dzieckiem.

Spotykał się z przyjaciółmi; ta grupa jest przyjaciółmi od pierwszej klasy. Byli w lokalnym skateparku i zobaczyli pudełko na darowizny na ubrania i buty z napisem „zaakceptowano pojedyncze buty”. Z jakiegokolwiek powodu jeden z jego przyjaciół (dziewczynka) poprosił go, aby podarował swój prawy but, i zrobił to.

Po powrocie do domu śmiali się z tego i postanowili oddać wszystkie swoje właściwe buty o wartości około 575 USD, w tym jeden z pary 145 USD, której nigdy nie nosił i którą otrzymał dopiero dzień wcześniej.

Dowiedziałem się następnego ranka, kiedy zszedł na dół, ubrany w szorty i koszulkę, lewy but i skarpetę na prawej stopie. Powiedział mi, że podarował wszystkie swoje odpowiednie buty na cele charytatywne. Wyszedł z skarpetą na prawej stopie.

Kiedy wrócił do domu po południu, zapytałem go, gdzie są wszystkie jego właściwe buty, a on po prostu się zaśmiał i powiedział mi, co się stało. Kiedy próbowałem z nim o tym porozmawiać, jego podejście brzmiało: „to nic wielkiego”. Zapytałem, dlaczego to zrobił, i powiedział, że to zabawne. Nie przeszkadza mu trochę, że nie ma, ale zostawił buty. Uważa, że ​​to zabawne i najwyraźniej nie ma pojęcia, ile pieniędzy zmarnował. Nie planowałem wymiany butów do następnego roku szkolnego.

Jak mam sobie z tym poradzić?


69
Czy wszyscy jesteście tak oderwani od swojego dzieciństwa, że ​​nie widzisz, że zrobił to dla dziewczyny? Nie musisz go uczyć, że przekazywanie rzeczy jest złe, musisz nauczyć go, że głupie impulsywne działania mogą być śmieszne w krótkim okresie, ale marnotrawstwem w dłuższej perspektywie i raczej nie pomogą mu zdobyć dziewczyny. Kto wie, może zaoszczędzisz pieniądze, kiedy nauczy się tutaj lekcji, zamiast robić coś podobnego 4 lata później ze swoim pierwszym samochodem. Nie zastanawiaj się nad tym, ale rozpoznaj absolutny rdzeń, jak sugerowałeś, że chce dziewczyny.
Dom

65
Dostał dziewczynę
luann

44
nie chodzi tu o pieniądze ani buty, chodzi o dziewczynę

22
Nikt nie skupia się tutaj na właściwym pytaniu: dlaczego pudełko na darowizny akceptuje pojedyncze buty? Teraz będzie mnóstwo ludzi biegających z butami tego samego rozmiaru, co twój syn @luann, tylko z odpowiednim butem.
jwir3

18
Trzymaj się planu i nie wymieniaj butów do następnego sezonu.
Jon Watte

Odpowiedzi:


203
 1. Podaruj lewe buty w tym samym pudełku. Czy nie są one w stanie uzyskać pojedyncze buty do tych, którzy ich potrzebują, mając pół para siedzieć w szafie twojego syna czy nikt niczego dobrego. Równie dobrze może zakończyć to, co zaczął.

  Dając tylko odpowiednie buty, potencjalnie zmarnował czas organizacji charytatywnej: wiele osób potrzebuje tylko jednego buta, ale istnieje szansa, że ​​ta konkretna organizacja charytatywna nie spełni tej potrzeby. (Na przykład sklepy z artykułami używanymi zazwyczaj sprzedają całe pary. To, czy przekażą pojedyncze buty, zależy od organizacji charytatywnej). Skorzystaj z okazji, aby nauczyć go, dlaczego potrzebne są darowizny na buty, kto skorzysta z tych butów i tak dalej.

 2. Kup jedną parę butów od organizacji, która prowadzi pudełko darowizn. Jeśli nie możesz tego rozgryźć lub nie ma go w pobliżu, wystarczy sklep z używkami!

  On musi mieć buty, ale nie muszą być fantazyjne i zdecydowanie nie muszą być drogie .

 3. Opcjonalny . Niech zmarnuje koszty przyszłych nowych butów do prac domowych i nieparzystych prac w domu. Ty ustalasz stawkę, on wykonuje pracę.

  Ostatecznie Twoim celem powinna być pomoc w nauczaniu wartości rzeczy, które posiada. Rodzic idzie do pracy, aby otrzymać wypłatę, która ostatecznie staje się butami, jedzeniem, mieszkaniem i tak dalej. Odrzucenie tego (nawet w „pozytywny” sposób, jak darowiznę na cele charytatywne) jest, co zrozumiałe, krzywdzące dla rodzica: nie tylko fizyczny przedmiot jest niedoceniany, ale twój wysiłek i troska o niego nie zostały potwierdzone i wzięte pod uwagę. („To było 600 dolarów za buty. To dużo pracy w pełnym wymiarze godzin dla mnie / drugiego rodzica, tylko po to, by płacić za buty. Szkoda, że ​​uważasz, że to takie bezwartościowe.”) Nakłonienie go do pracy kolejne kilka ładniejszych butów pomoże odwieźć ten punkt do domu.


3
3. jest trudne - to w zasadzie monopsja, jesteś jedynym dostawcą pracy, więc możesz ustawić reguły. Jedynym sposobem, w jaki może to działać, jest to, że nie jesteś jedynym świadczeniodawcą - czy dziecko może wykonywać pracę samodzielnie, czy jest to sprzeczne z przepisami dotyczącymi pracy dzieci itp.? Czy są dostępne prace, które może wykonać w swoim wieku? Itd. Jeśli staniesz się jedynym dostawcą pieniędzy, zastanów się, jak byś się czuł, gdyby role zostały odwrócone - zmuszone do płacenia, pracując według kaprysu innej osoby, bez własnego wyboru i opcji do wyboru.
Luaan

9
Bycie jedynym źródłem pieniędzy sprawia, że ​​jest to łatwiejsze, a nie trudniejsze. To nie twoja wina, że ​​postawił się w sytuacji, w której można go wykorzystać. Ma po prostu szczęście, że jedyna osoba, która może wykorzystać to, kocha go bezwarunkowo. Nie można powiedzieć tego samego o większości właścicieli / menedżerów firm.
corsiKa

2
Można dać mu wybór - wykonać pracę lub zadowolić się jedną parą tanich butów.
Patricia Shanahan

13
+1 za 1) sam. Obrażenia po twojej stronie są zadawane (chyba że możesz odzyskać buty z organizacji charytatywnej), więc przynajmniej zrób coś dobrego z drugiej.
DevSolar

1
W przypadku 1 decyzja o oddaniu lewych butów naprawdę powinna być jego - najlepiej po tym, jak zda sobie sprawę, że pudełko prawych butów jest niewiele bardziej przydatne dla organizacji charytatywnej niż jego szafa pełna lewych butów. Myślę, że odebranie mu tej decyzji zmniejszyłoby potencjał uczenia się całej sekwencji zdarzeń.
brhans

150

Hehe, to całkiem zabawne.

Nie przejmuj się tym. Dzieciaki robią głupie rzeczy, to nie jest to, co go zabije. Czasami ludzie muszą po prostu zrobić coś, co jest sprzeczne z normalnym działaniem, wiesz? To będzie zabawna historia, o której może pomyśleć / opowiedzieć innym ludziom, kiedy będzie starszy.

Po tym, jak dobrze się bawił, a potem zmęczyło go chodzenie tylko jednym butem, możesz zapłacić mu koszt, gdy będzie gotowy na kolejną parę. Poczekaj, on przyjdzie i zacznie prosić o nowe buty. Następnie powiedz: „Jasne, ile z tego dodatku chcesz wydać?”

Może w międzyczasie załatw mu parę klapek za 2 dolary, jeśli martwisz się, że nadepnie na gwóźdź lub coś takiego.


89
@Zibbobz Myślę, że Gość ma na myśli to, że czasami naturalne konsekwencje są wystarczające i nie musisz narzucać więcej konsekwencji.
200_sukces

68
@Zibbobz Uważam, że naturalne konsekwencje sprawią, że stanie się oczywiste, że było to marnotrawstwo. Pozwalacie temu dziecku chodzić jednym butem przez kilka dni, a on sam będzie żałować i sam zda sobie sprawę ze swojego błędu. A jeśli chce dostać nową parę butów, będzie musiał przyznać, że jest problem. Wydaje mi się, że uświadomienie sobie własnych błędów jest o wiele bardziej satysfakcjonujące niż to, że ktoś inny ci powiedział.
Voldemort

34
Zgadzam się z @ 200_success. Nastolatki mają bawełnę w uszach, a doświadczenie jest najlepszym nauczycielem. Dzieciak wydaje się wyluzowany, więc może dobrze spędzić dni lub tygodnie bez butów, ale w pewnym momencie będzie chciał. Niech sam je kupi. Pozwól mu też zapłacić za własne buty nawet przez rok w przyszłości. Jeśli zapyta, dlaczego, spokojnie powiedz: „Kupiłem ci już fajne buty (w tym bardzo drogie), a rozdałeś je jako żart. Kiedy zapytałem dlaczego, zaśmiałeś się i nie przeprosiłeś. i sprawił, że poczułem, że nie doceniasz rzeczy, które dla ciebie kupuję ”.
MealyPotatoes

41
To najlepsza odpowiedź. Częścią twojego problemu było to, że twoje dziecko miało buty warte 500 $, na które nie musiał pracować i których nie nosi. Osiąga wiek, w którym zdaje sobie sprawę, że twoje kieszenie są (skutecznie) bez dna i zakładając, że dobra materialne nie mają żadnej wartości. Jeśli uziemisz go lub zmusisz do pracy, włączasz się jako mediator między jego działaniami a rzeczywistością, co czyni cię złym facetem i nie odnosi się do sedna sprawy. Pozwól mu żyć, jakby miał przez pewien czas ograniczone dochody, a to sprawi, że wszystko stanie się perspektywiczne.
Shep

16
Dawanie +1 chodzeniu po sklepach z odzieżą i szukaniu butów o wartości 5 USD w jego rozmiarze wydaje się świetną okazją do poznania wartości rzeczy, a działania mają konsekwencje. Ponieważ dostał dziewczynę, nie można go powstrzymać myśli „Całkowicie warto” (i żeby być w porządku, to wielka historia, to będzie śmiać, kiedy jest starszy) - ale można przynajmniej uczynić go zrozumieć, co to znaczy zaoszczędzić na niezbędnych rzeczach. Może też sprawi, że zadzwoni do organizacji charytatywnej, aby zapytać, czy chcą też lewych butów, pod kątem odpowiedzialności obywatelskiej.
user568458

64

Po pierwsze, zdecydowanie zalecam zabranie pieniędzy z twojego myślenia. Nastolatki mogą robić głupie rzeczy, które mogą być drogie, ale po prostu nie pomaga zastanawiać się nad kosztem butów. Pamiętaj: twój syn jest dla ciebie wart o wiele więcej niż te buty. Prawdopodobnie będzie można porozmawiać z kimś w centrum darowizny, aby odzyskać te buty.

Po drugie, rozważę możliwość, że twój syn nie jest tak bezczelny w tej sytuacji, jak się spodziewasz. Ludzie często ukrywają poczucie wstydu i żalu, uświadamiając sobie, że to, co zrobili, nie było „niczym wielkim”. Twoim zadaniem nie jest sprawienie, by twój syn coś poczuł . Twoim zadaniem jako rodzica jest pomóc dziecku stać się niezależnym i produktywnym dorosłym. Więc nie ma znaczenia, czy twój syn czuje się głupi, dopóki się uczy, aby uniknąć głupstwa w przyszłości.

Po trzecie, naprawdę ważne jest, aby słuchać i rozumieć powody, dla których rozdawali buty. Jeśli mówi, że to było po prostu śmieszne, weź to na poważnie. Będziesz musiał porozmawiać o tym, jak może postępować z chęcią zrobienia czegoś śmiesznego bez robienia czegoś, czego mógłby żałować lub który mógłby spowodować ból. Zachęcaj go do rozwijania swoich umiejętności i talentów. Po dokonaniu że jasne następnie rozmawiać o tym, jak to szczególne wydarzenie cię zranić.

Wreszcie, rozważ odpowiednią konsekwencję dla jego zachowania. Przejście bez jednego buta jest naturalną konsekwencją, ale być może zbyt surowe dla zwykłego błędu młodości. Jeśli ma zasiłek, rozważ wymaganie od niego zapłaty połowy kosztów wymiany butów. Jeśli nie ma zasiłku, zastanów się, czy nie wykona mniej więcej takiej samej liczby godzin obowiązków, jaką musiałby wykonać, jeśli zapłacisz mu pensję. Koszt spada obecnie na ciebie, ale kiedy on wyjdzie z domu, byłby to jego obowiązek. Czas na naukę jest teraz, gdy konsekwencje są stosunkowo niewielkie.


4
Długa rozmowa na temat konsekwencji wynikających z „dowcipu” (w tym długa rozmowa jako jedna z konsekwencji) może być bardzo przydatna.
Acire

2
Dobra odpowiedź. Zgadzam się, że przechodząc z jednego buta byłoby naturalną konsekwencją. Myślę jednak, że byłby to raczej znak zaniedbania ze strony zewnętrznych obserwatorów, niż akceptowalna konsekwencja.

3
+1 za drugi akapit. Czasem o tym zapominam w przypadku moich własnych dzieci.
WoJ

8
Prawdopodobnie będzie można porozmawiać z kimś w centrum darowizny, aby odzyskać te buty. Być może rodzic mógłby załatwić jakiś rodzaj zamiany w lewo na prawo, aby dziecko dostało buty, które mógłby nosić, a organizacja charytatywna otrzymała pary butów tam, gdzie wcześniej miały tylko odpowiednie buty.
starsplusplus

6
+1 za ogólnie silną odpowiedź, ale zdecydowanie nie zgadzam się z „Po pierwsze, zdecydowanie zalecam zabranie pieniędzy z twojego myślenia”. 13 ma wystarczająco dużo lat, aby zrozumieć wartość pieniądza (w ogólnym obrazie rozwoju człowieka, nawet jeśli nie w rozpieszczonym środowisku młodzieżowym w świecie XXI wieku rozpieszczonym) - ludzie pracowali dla życia w wieku 13 lat. Jeśli nie uczysz dziecka, o wartości pieniądza w wieku 13 lat, ryzykujesz, że skończysz z pustkowiem, gdy ma 23 i 33 lata.
user3143

44

Zastanów się, jakie przedmioty dajesz dziecku jako prezent. Wydane na to pieniądze stają się wtedy nieistotne, ponieważ nie są one twoje; to jest ich. To sprawia, że ​​radzenie sobie z dziećmi, które psują rzeczy, jest o wiele łatwiejsze, ponieważ staje się to ich własną odpowiedzialnością, a ty poczujesz mniej powodów, by wymieniać rzeczy, które psują. W ten sposób szybciej uczą się wartości.

Jeśli oddaje wszystkie swoje buty, po prostu daj mu jedną tanią parę z drugiej ręki, którą odtąd będzie mógł nosić. Prawdopodobnie nauczysz go kosztów tych żartów, a on może wyciągać wszelkie wnioski, jakie zechce, z tego, co wydarzy się, gdy rozdasz swoje rzeczy. Może nawet myśli, że warto; to idealnie dobry wynik.

Jeśli warto spędzić popołudnie na zabawie przez kilka miesięcy na używanych butach, to oczywiście wszystkie pieniądze, które wydaliście na te buty, zostały na niego zmarnowane. Uznaj to za cenną lekcję dla siebie, która najwyraźniej nie jest zainteresowana drogimi butami. Prawdopodobnie jest wiele innych rzeczy, na które możesz wydać te pieniądze, na które on lub ty docenisz znacznie więcej.


2
Zgadzam się. Finansowo odpowiednia suma to kwota, którą rodzic będzie musiał zapłacić za wymianę butów, a nie to, co przede wszystkim kosztują.
starsplusplus

18
+1 „ Jeśli popołudnie zabawy jest warte chodzenia na używanych butach przez kilka miesięcy, to oczywiście wszystkie pieniądze, które
wydałeś

1
I naprawdę nie zgodzić się z pierwszym akapicie (dzieci muszą zrozumieć wartość pieniądza, zanim jeszcze trzeba zasłużyć sobie - właśnie dlatego, że oni wiedzą, jak zarządzać, kiedy nie trzeba zacząć robić tak), ale Zgadzam się z ostatnim akapitem. O ile dzieciak nie poprosił o buty za 145 USD, wygląda na to, że nie dba o drogie buty.
reirab

3
@reirab Zgadzam się, że dzieci muszą nauczyć się wartości pieniądza, ale otrzymywanie rzeczy od rodziców i nieposiadanie pełnej odpowiedzialności za nie tak naprawdę niczego nie uczy. Traktując przedmioty jako swoje i nie negując tego zachowania (nie dając mu nowych), pozwalasz mu poznać wartość pary butów. Jeśli po prostu go zbeształsz i kupisz więcej, niczego się nie nauczy.
Erik

Nie zgadzam się z częściami tej odpowiedzi z powodów zdrowotnych. Noszenie ubogich butów przez miesiące nie jest dobre dla stóp. W krótkim okresie jest to po prostu niewygodne, w długim okresie może dojść do uszkodzenia struktury kości. W szczególności u dziecka!
mafu

21

Byłbym bardziej zaniepokojony tym, że pomyślał, że śmiesznie jest wyśmiewać się z pokrzywdzonych. Podaruj lewe buty na cele charytatywne.

Następnie kup mu tanią parę butów, jeśli chce drogich fantazyjnych butów, może dla nich zaoszczędzić, aby mógł poznać wartość butów i uszanować prezenty od ciebie.


13
Organizacja charytatywna powiedziała, że ​​akceptuje pojedyncze buty. Istnieje wiele przypadków, w których jeden but jest odpowiedni - na przykład operacja lub zranienie powoduje, że konieczny jest tylko jeden but (lub jeden but jest rozcinany i modyfikowany tak, że nie chce się niszczyć dopasowanej pary), lub stopy danej osoby nie są taki sam rozmiar, że są skłonni do noszenia pary podobnych, choć nie pasujących dokładnie butów. Chociaż więc darowizny obu butów mogą być lepsze, sama organizacja charytatywna powiedziała, że ​​mają zastosowanie w przypadku niedopasowanych butów.
Johnny

1
Zgoda. Byłoby to dla mnie znacznie poważniejsze niż pieniądze. W końcu będziesz musiał znać dzieciaka, aby rozpoznać jego działania, ale z pewnością chciałbym przejść do sedna pytania „Dlaczego?”
Wyrmwood

3
@Wyrmwood „Dlaczego” wydaje się w tym przypadku dość oczywiste. Dziewczyna poprosiła go o to. Dziewczyna, którą najwyraźniej lubił (ponieważ komentarze do pytania wskazują, że jest teraz jego dziewczyną). Faceci, zwłaszcza młodzi faceci, często robią głupie rzeczy, aby zaimponować dziewczynom (zwłaszcza młodym, które z jakiegoś powodu wydają się być pod wrażeniem głupoty rzeczy.)
reirab

Pojedyncze buty najprawdopodobniej zostaną poddane recyklingowi, przy minimalnej wartości na cele charytatywne.
gnasher729

Skomentowałem ten wpływ na pytanie, ale zostało ono usunięte przez pytającego lub flagi. Twoja odpowiedź nie została odrzucona jako nieistniejąca, więc mogę tylko założyć, że to pytający usuwający komentarz był nieco krytyczny wobec ich syna. W każdym razie głosuj za tobą.
iabw

19

Ostrożnie możesz odwrócić tę sytuację, zamienić ją w uczący się moment i zdobyć ogromny szacunek w okazjach.

Uznaj, że 13-letni chłopcy robią naprawdę głupie rzeczy dla dziewcząt

Naprawdę głupie, przewracające się w kółko jak głupiutki szczeniak.

W tym wieku zamiana buta na uśmiech od ładnej dziewczyny może wydawać się dobrym zajęciem. Osąd chmur przyciągania i prawdopodobnie jeszcze nie nauczył się sobie radzić. Tego trzeba będzie nauczyć.

Poinformuj go o problemie, który spowodował

Jeśli jest dobrym dzieckiem, możesz wyjaśnić mu jasno i spokojnie, jaki spowodował problem finansowy rodziny. Pokaż mu arkusz kalkulacyjny budżetu i dziurę, którą zrobił. Pokaż mu, co trzeba poświęcić, aby nadrobić różnicę i jak to zrani wszystkich.

Zachowaj spokój i nie oskarżaj. Prawdopodobnie zrozumie problem, który spowodował.

Daj mu naturalne konsekwencje (ale niezbyt poważne)

Zmuszanie go do chodzenia tylko jednym butem jest prawdopodobnie trochę okrutny. Kupiłbym mu tanią parę butów i kazał mi je używać przez chwilę.

Pamiętaj, że to tylko buty

Mogło być znacznie gorzej. Mógł zacząć palić, brać narkotyki lub rzucić szkołę. Buty można naprawić. Zachowaj perspektywę.

Zdobądź szacunek, cicho rozwiązując problem

W tym momencie masz dwie opcje, możesz albo zatrzymać go, aby rozliczyć się z pieniędzy, albo możesz wybaczyć, przejść dalej i spróbować naprawić problem.

Jeśli pociągniesz go do odpowiedzialności, twój syn zaciągnie dług w wysokości 500 $. To wielka sprawa. To prawdziwe stwierdzenie, że pożyczkobiorca jest niewolnikiem pożyczkodawcy, nie sądzę, żeby to był związek, który chcesz z dzieckiem.

Radzę zadzwonić pod numer na skrzynce charytatywnej i wyjaśnić, co się stało. Być może uda ci się je zmusić do otwarcia pudełka i odzyskania butów.

Spraw, by się pocił, dopóki nie okaże skruchy i nie nauczy się lekcji, a następnie włóż buty do szafy. Twój syn będzie pod wrażeniem. Zdobędziesz jego szacunek dla sprytnego rozwiązania problemu i wzmocnisz swoją więź z nim. Jeśli cię szanuje, będzie obchodzić to, co mówisz i myślisz.

Rozwiążesz również problem finansowy. W końcu wszystkie jego pieniądze pochodzą od ciebie.


2
Pytanie kładło nawet nacisk na fakt, że chłopiec to zrobił, ponieważ dziewczyna mu to powiedziała, i to jedyna odpowiedź, która o tym wspomina. Może to oznaczać, że dany chłopiec może mieć niezdrową obsesję na punkcie zdobycia dziewczyny. Byłem taki w jego wieku, zrobiłbym to samo, gdyby poprosiła mnie dziewczyna. Teraz jestem na terapii z powodu obsesji na punkcie dziewcząt po latach nieszczęścia. Chciałbym, żeby to zostało rozwiązane wcześniej. Może warto odwiedzić psychologa, może oszczędzić mu dużo bólu.
matega

3
Nie uczysz odpowiedzialności, jeśli naprawisz jego błędy. To idzie w drugą stronę ...
msb

3
Zamierzałem głosować, dopóki nie trafię w sedno dotyczące naprawy. W niektórych kulturach dziecko byłoby uważane za pełnoprawnego dorosłego. W wieku 13 lat nie należy już naprawiać problemów. (Chyba że są to bardzo poważne problemy.)
RubberDuck

2
@RubberDuck - Zgadzam się z tobą. Mój ojciec zawsze mawiał „nigdy nie pożyczkodawcą ani pożyczkobiorcą”. Odmówił pożyczenia mi pieniędzy, kiedy miałem kłopoty, ale swobodnie dawał to, co miał. Nie nauczyło to nieodpowiedzialności fiskalnej, ale wręcz przeciwnie, gdy zobaczyłem, jak pieniądze można wykorzystać jako narzędzie. Lekcji można się nauczyć za godzinę, za chwilę. Myślę, że nie trzeba wyciągać problemu, dopóki dług nie zostanie spłacony, wystarczy go wyciągnąć, dopóki lekcja nie zostanie wyciągnięta. Tylko moja opinia.
superluminarny

2
@matega Fakt, że zrobił coś, ponieważ jedna konkretna dziewczyna, którą lubił, powiedziała mu (ponadto, ze sposobu, w jaki pytanie zostało sformułowane, brzmi to tak, jakby nie była to tylko ona i wszyscy jego przyjaciele uważali to za zabawne) oznacza, że ​​ma obsesję na punkcie zdobywania dziewczyny w ogóle.
starsplusplus

12

Uczyń organizację charytatywną całością

Podaruj również lewe buty, dzięki czemu organizacja charytatywna stanie się całością.

Dlaczego naprawdę to zrobili?

Możliwe, że uznali to za zabawne z powodu poczucia humoru u niektórych nastolatków, gdy organizacja charytatywna szuka pasujących butów, ale ich nie znalazła, jak powiedziała poprzednia odpowiedź. Jako rodzic trudno jest ustalić, czy to było źródłem humoru, ale czy on i jego przyjaciele naprawdę chcieli pomóc organizacji charytatywnej, co nie było najlepszym sposobem, aby to zrobić.

Bez koszuli bez butów bez serwisu

Oczywiście twój syn nie może chodzić wszędzie bez butów, więc naprawdę nie masz wyboru, jak kupić mu nową parę butów. Dałbym mu niewielką kwotę $ na zakup nowej pary butów, przy czym zastrzeżenie, że rozumie, co zrobił, nie było najmądrzejszym wyborem.

Niech to będzie lekcja

Jak powiedzieli inni, zarezerwowałbym dyscyplinę na później, pierwszy błąd i wszystko, i nikt nie został ranny (oczywiście poza portfelem taty).

Umiejętności kierownicze

Na koniec zachęcam do zwrócenia szczególnej uwagi na wybory dokonywane przez niego pod wpływem jego przyjaciół. Nie twierdzę, że nie zwracają uwagi na swojego syna, ale co ja mam powiedzieć to: dowiedzieć się, czy jest on bardziej zwolennik i mniej od lidera. Na przykład, czy inni podarowali również połowę butów? A może po prostu go namówili?

Warto przyjrzeć się temu, ponieważ jednorazowy incydent, który on i jego przyjaciele zrobili razem (choć niemądrze), jest inny niż jego przyjaciele albo mający wzór, albo (z tym incydentem) ustanawiający precedens, namawiając go do uczynienia nierozsądnego wyborów, ponieważ będą wiedzieli, że on może to zrobić, jeśli zastosują wystarczającą presję. Byłem po obu stronach tej monety i dopiero po błędach nauczyłem się, jak zostać liderem wśród moich przyjaciół, co w rzeczywistości oznaczało dokonywanie własnych wyborów, zachęcanie ich do dokonywania lepszych wyborów i oddzielanie się od nich w razie potrzeby . Nie będąc zbyt osobistym, posiadanie ojca przyspieszy rozwój tych cech, dlatego zachęcam was, jako kolegów, do przekazania pochodni!


9
Organizacje charytatywne mogą używać pojedynczych butów dla milionów ludzi, którzy mają tylko jedną nogę, np. Wszystkie dzieci okaleczone bombami kasetowymi lub minami.
DanBeale

@ DanBeale to dobry punkt, nie myślałem o tym. Powstaje zatem pytanie, co jego syn zrobi z pojedynczymi butami?
MDMoore313

3
„(inne niż portfel taty oczywiście)„ Coś przeoczyłem? ;-) Nawet jeśli jest SAHM, cała rodzina jest pod wpływem tego działania. Zgadzam się jednak, że jeśli mogą sobie pozwolić na buty łatwo, w tej chwili można skupić się gdzie indziej.
anongoodnurse

2
@DanBeale: organizacje charytatywne mogą używać par butów, aby pomóc dwóm dzieciom okaleczonym przez bomby kasetowe lub miny lądowe.
gnasher729

3
@Dronz: To nie był pojedynczy darowizn na buty. Nigdzie w żadnym kraju nie ma pudełka na darowizny od jednego buta. Są akceptowane pojedyncze buty. Jak gdyby jeden but z pary butów trafił do pralki przez przypadek i został zniszczony, możesz przekazać drugi but. Jeśli kobieta ma okropne nieszczęście z powodu utraty stopy, może przekazać 100 pozostawionych butów ze swoich stu par butów. W przeciwnym razie przekazanie jednego buta z pary zamiast całej pary jest szczerze idiotyczne.
gnasher729

7

Nauczyłem go szanować wartość pieniądza i kazać mu kupować następną parę butów z własnej kieszeni.

W ten sposób zraniłoby własną kieszeń, gdyby zdecydował się zrobić to samo od nowa. (Lub coś podobnego)


1
Wygląda na to, że dziecko jest na tyle sprytne, by rozmawiać o tym z dorosłymi. Myślę, że jednostronna kara byłaby tylko wzorem niedojrzałego luzu i słusznie podważyłaby szacunek dla rodzica. Utrzymanie szacunku nastolatków jest dość trudne, bez wchodzenia z nimi w gry o władzę.
Dronz

To absolutnie nie jest gra o władzę. To tak proste, jak pokazanie mu, że robienie takich rzeczy ma konsekwencje.
Tore Lindberg Åbodsvik

Pokazałoby to, że ma to konsekwencje karne, gdy ma się do czynienia z kimś, kto cię kocha (nawet z rodzicem), gdy ten „dorosły” nadal jest częściowo dzieckiem, który zmienia zasady bez zgody.
Dronz

3

Pozwól mu żyć z konsekwencjami swoich działań i chodzić z jednym butem. Jeśli ma pracę lub dodatek, szybko dowie się, jak cenna jest para butów po spędzeniu kilku dni z jednym.


6
A kto płaci za skarpetki, które strzępi w ten sposób i za leczenie, jeśli w coś wejdzie i skaleczy sobie stopę? Widzę, dokąd zmierzasz („naturalne konsekwencje” to w zasadzie dobra koncepcja), ale może to być nieco krótkowzroczne.
Stephie

Jaki jest związek między posiadaniem „pracy lub zasiłku” a „spędzaniem kilku dni tylko z jednym butem”?
Acire

2
@Stephie: To nie do końca prawda. Kilka skarpetek jest o wiele mniej warte niż buty, co jest tylko jednym z przykładów kosztów finansowych, których nie rozumie. Warto byłoby w ten sposób stracić kilka skarpet. Jeśli chodzi o leczenie, prawdopodobnie OP ma ubezpieczenie. Ostatecznie mówisz o OP, który wydał 145 USD na jedną parę butów dla swojego dziecka - niezupełnie walcząc o wyżywienie rodziny tutaj.
DeadMG

Nie chodzi tu tak bardzo o pieniądze, ale o nauczenie 13-latka, co jest dobre, a co złe (i całkowicie głupie, legalne czyny, takie jak te, są złe). Chociaż zmuszanie go do chodzenia w skarpetkach to trochę dużo IMHO, lepiej byłoby nosić używane buty ze sklepu charytatywnego.
gnasher729

3

Podziel 575 $ na rozsądną stawkę godzinową i każ mu pracować tyle godzin na cele charytatywne (za darmo). Następnie zapomnij o incydencie i 575 $.

Wyostrzy to jego umysł na problemy nieszczęśliwych i może zastanowić się nad myśleniem o przyszłych działaniach. Dla siebie: ciesz się z wyciągniętej lekcji.


2
Naprawdę? Widzę też, że zaostrza to jego poczucie ironii i brak szacunku dla finansowych problemów rodzica, co prowadzi do działania w jeszcze bardziej szkodliwy sposób.
Dronz

3

Jak twoja rodzina radzi sobie z własnością w gospodarstwie domowym? Jeśli buty były „jego”, wolne i czyste, to mógłby zrobić z nim, co tylko zechce. Jeśli jednak kupiłeś je dla niego, były przymocowane sznurki (np. „Te buty są drogie, ale uważamy, że zrobisz z nimi dobre rzeczy”), to nie miał prawa ich rozdawać bez konsultacji. Podejrzewam, że znajduje się w szarej strefie w twoim domu. W przeciwnym razie albo by ich nie podarował, albo nie miałbyś z tym problemu.

Osobiście uważam, że nauka o darowiznach jest cenną lekcją, nawet w tak abstrakcyjnej sytuacji. Jasne, byłoby miło, gdyby nie przekazał czegoś, czego aktualnie potrzebuje, ale to lekcja, której trzeba się nauczyć. Lepiej robi to teraz niż w późniejszej karierze w szkole średniej, kiedy próbuje przekazać darowiznę na samochód, który dostałeś!

Wszystko to jest uogólniona psychologia. Czuję się wykwalifikowany w dostarczaniu tej części. Następna część (co z tym zrobić) musi zawierać zastrzeżenie, że kiedy byłem 13-letnim chłopcem, nie mam własnego, więc weź to z odrobiną soli.

Rozmowa, która prawdopodobnie musi się zdarzyć, jest jedną ze złożoności własności w gospodarstwie domowym. Powinien wiedzieć, że nadal go kochasz, ale musi także wiedzieć, że jego działania mają konsekwencje. Czujesz się zdradzony przez jego działania, ponieważ czujesz, że jego poczucie własności nie było zgodne z twoim jako rodzicem. Wyjaśnij, że będą to konsekwencje, ponieważ teraz musisz wziąć pod uwagę jego pozorne traktowanie jego własności przy zakupie nowych rzeczy „dla niego”.

Być może nie kupisz mu nowej pary butów. Być może kupujesz nową parę butów i pożyczasz mu ją jak hipotekę (czy masz dom lub mieszkanie? Jeśli to będzie okazja, aby nauczyć go o niektórych rachunkach, które musisz zapłacić, tym lepiej. !). Współpracuj z nim przy wyborze butów. Będą musiały być na tyle przystępne cenowo i trwałe, aby nie zakryły stóp, dopóki nie będzie w stanie ich spłacić, ale powinny też być w stylu, który może nosić w szkole. Będzie to prawdopodobnie trudny wybór, zwłaszcza jeśli lubi „fajne” buty, które dużo kosztują. Nie jesteś zobowiązany do wypożyczenia mu żadnego zestawu butów - tylko buty, które Twoim zdaniem przynoszą mu korzyść w stosunku ceny do dobroci, który uważasz za odpowiedni.

Możesz także zacząć bardziej rygorystycznie używać przedmiotów, które „posiadasz”, ale ja byłbym ostrożny z takim podejściem. To może stworzyć więcej podziału między tobą a twoim synem. Jednak przynajmniej na krótką metę musi zrozumieć, że reagujesz na jego wybory (zdefiniuj „krótkoterminowy” w zależności od tego, ile czasu zajmuje mu nauczenie się lekcji), jednak zdecydujesz się to wdrożyć.


1
@Court Ammon's. Nie, to są jego buty, pracuje dla rzeczy, które ma, robi większość prac na podwórku, które pomagają utrzymać dom. Powiedział, że rozumie pieniądze i nie spodziewał się, że kupię nowe, jest w porządku, jakby nie był duży rozdać.
Wydaje

1
@luann ahh. Twoje „Nie planowałem zamienić butów” doprowadziło mnie do przekonania, że ​​Rodzina kupiła buty dla niego, a nie on sam. W związku z tym mogę obwiniać postawę za mieszankę między nim, wiedząc, że zrobił coś wielkiego i chce być w tym spoko, oraz ogólne poczucie dezorientacji co do tego, jak to jest dawać darowiznę (co może być niepokojące) i chęć zaimponowania dziewczynie. Pomieszajcie je razem, a na pewno rozwinę postawę obronną w stylu „nie obchodzi mnie”, aby dać sobie czas na zrozumienie, co się właśnie wydarzyło!
Cort Ammon

Większość ludzi rozumie cel odzieży i obuwia, gdy jest bardzo młoda, zwykle około 3 lub 4 lat. Większość dzieci uczy się już od bardzo młodego wieku, że lewe i prawe buty nie są wymienne.
user1751825

3

Musisz kupić buty zastępcze w najtańszy możliwy sposób. W Wielkiej Brytanii poszedłem do najbliższego sklepu charytatywnego i spróbowałem znaleźć najtańszą parę używanych butów, które mógłby nosić.

Wszystko inne nauczy chłopca, że ​​może wyrządzić znaczną szkodę finansową swoim rodzicom bez żadnych konsekwencji dla siebie, co nie jest dobrą nauką.

Po namyśle: wydaje się, że chłopiec pracuje, aby zarabiać pieniądze i płaci za te buty, a niektórzy ludzie myślą, ponieważ zapłacił za nie, może zrobić z nimi, co chce. To jest źle. Jest dzieckiem, a zadaniem jego rodziców jest przygotowanie go do życia. Mają moc i obowiązek to robić. Więc nawet jeśli jego zachowanie tylko zraniło samego siebie, wciąż muszą go nauczyć, że to było złe; głupie zniszczenie wartości.

Więc moja rada dotycząca chodzenia do sklepu charytatywnego i kupowania używanych stojaków na buty. Poprosiłbym go również, by zorientował się, jakie są ekologiczne konsekwencje jego działań. Pojedyncze buty przejdą do recyklingu i zarobią w ten sposób trochę pieniędzy (może jeden dolar za kilogram pojedynczych butów, jeśli będą mieli szczęście), ale zmarnowano wiele energii, surowców i prawdopodobnie życia zwierząt. I powinien dowiedzieć się, że przekazanie obu butów o wartości 145 USD na cele charytatywne byłoby znacznie skuteczniejsze w pomaganiu ludziom.


2

Rozumiem sytuację, a oto kilka rzeczy, które pomogły nam z czwórką naszych dzieci:

 1. Twój syn potrzebuje surowej rozmowy od taty, aby poprawić swoje zachowanie związane z dziewczynami.

 2. Kup mu tanie buty w lokalnym sklepie z używanymi rzeczami.

 3. Wdrożenie allowance/budgetstrategii: zarabia tygodniowo na podstawie prac domowych, ukończenia szkoły i postawy. Ustal rozsądny budżet (tj. Oszczędzanie, dawanie, gotówkę, odzież), w którym musi kupić własne buty.

W naszym domu, moja żona i ja stwierdziliśmy, że krok nr 3 jest dobrze uzasadnionym podejściem do korygowania zachowań naszych dzieci w czasie ... i zaszczepił w nich szacunek dla nas i zrozumienie, jak działają pieniądze.

Oto kilka pomocnych odniesień do kroku 3:

Twoje zdrowie!


1

Myślę, że jest to okazja, aby pomóc swojemu synowi zrozumieć, dlaczego organizacje proszą o darowiznę. Możesz mu powiedzieć, że darowizny są zwykle przekazywane na rzecz potrzebujących.

Jeśli potrafisz wymyślić najlepszy sposób, w jaki on to rozumie, ważne jest, aby dawcy zastanowili się nad ludźmi w otrzymującym celu. Gdyby pomyślał o tym, podarowałby parę, ponieważ pudełko powiedziało „że akceptują jeden but, ale nie powiedział, że nie akceptują pary”. Mógł pomóc większej liczbie osób lub po prostu zatrzymać parę dla siebie i nie stracić żadnej pary. Po prostu przekazując darowiznę bez zastanowienia, nie może teraz wykorzystać ich dla siebie i mógł służyć większej liczbie ludzi, przekazując pary.

Chodzi mi o podkreślenie znaczenia myślenia przed datkiem.


1

Myślałem dwa razy przed opublikowaniem tego, ale ponieważ prawie wszystkie posty dotyczą pieniędzy, inna perspektywa może wzbogacić debatę. Nie wiem z jakiego kraju pochodzisz, może dotknę wrażliwości kulturowej. W każdym razie, może lepiej przeczytać to od nieznajomego. W moim kraju cenimy sobie wiele interakcji społecznych, może dlatego historia twojego syna mnie zszokowała. Poświęć chwilę na przemyślenie tego, co mam do powiedzenia.

Po pierwsze, wierzę, że będę robił głupie działania z powodu dziewcząt do ostatniego dnia w moim życiu. Jest to całkowicie normalne, szczególnie jeśli masz 13 lat.

Ale mając 13 lat, twój syn nie jest już dzieckiem. Dziewczyna i jej przyjaciele śmiali się z niego. Po jego reakcji podobało mu się to. Inni śmiali się z tego, co zrobił. Uszczęśliwiał kogoś. Wygląda na to, że tak bardzo pragnął jakiejkolwiek interakcji społecznej, że starał się zdobyć trochę więcej, dając z siebie wszystko.

Znałem grupę facetów, którzy wyróżniają się w szkole, ale nie mają pojęcia w relacjach międzyludzkich. Zazwyczaj nie są zbyt szczęśliwi. Niektóre z nich nawet nie stały się funkcjonalnymi dorosłymi. Cała ta historia może być wołaniem o pomoc.

Moja rada jest taka, że ​​powinieneś porozmawiać z innymi dorosłymi i dziećmi, które zwykle obserwują twojego syna w otoczeniu towarzyskim. Zapytaj, jak się zachowuje twój chłopiec, jeśli umie interakcję. Sprawdź, czy to naprawdę problem.

Bycie towarzyskim to umiejętność, której można się nauczyć i jest o wiele łatwiejsza do nauczenia się, gdy jesteś młody i masz wiele możliwości interakcji z rówieśnikami. Twój syn prawdopodobnie odniesie większy sukces w swojej karierze, jeśli będzie wiedział, jak to zrobić. Profesjonalista, psycholog, może pomóc.

Pieniądze to najmniej ważna rzecz w tej historii. Twój syn prawdopodobnie będzie szczęśliwszy, mając dobrych i cenionych przyjaciół, niż będąc uczniem honorowym.

Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.