Jak zmusić malucha, by ładnie prosił o rzeczy, gdy są zrzędliwe?


10

Nauczyliśmy naszego syna naprawdę wcześnie, aby mówić i podpisywać: „Proszę”, kiedy chce czegoś. Nigdy nie odpowiedzieliśmy na jego żądania, kiedy czegoś chce, i najpierw niech ładnie o to poprosi. Zachęcamy również „dziękuję” i dajemy mu „powitanie”. Lepiej to podpisuje niż mówi, akceptujemy podpisywanie tak, jak byśmy mówili.

Zwykle będziemy musieli go podpowiedzieć: „Jak się masz tak ładnie?”, „Czy możesz zapytać ?”, „Candy, co ?”. Jednak coraz częściej robi to sam.

Problem, jaki mamy, polega na tym, że czasami po prostu absolutnie nie chce o nic prosić i zaczyna płakać lub okazywać (naprawdę uroczą) zrzędliwą postawę. Nigdy nie poddaliśmy się, żeby zachowywał się w ten sposób, więc nie jesteśmy pewni, dlaczego wypróbowuje taktykę. Jedynym czynnikiem, który wydaje się być w grze, jest to, że zazwyczaj jest mniej chętny do współpracy, gdy jest bardzo zmęczony, ale nie jest to konsekwentne.

Wiem, że tytuł tego pytania wspomina tylko o ładnym zadawaniu pytań, ale jestem pewien, że istnieją podobne zachowania (mówienie konsekwentnie), które mogą być pomocne.

Jak więc zachęcić dziecko, by pytało o rzeczy, kiedy zwykle nie mają z tym problemu, ale są w złym humorze?


Pytam z powodu incydentu zeszłej nocy. Nasz syn znalazł przezroczysty pojemnik do przechowywania, który ma dość sporą kolekcję nieotwartych samochodów Hot Wheels. Ciągle próbuje dostać się do szafy, aby zdobyć niektóre z nich. Idzie tak daleko, jak wyczyszczenie drzwi szafy, otwarcie szafy i wyciągnięcie pojemników z góry kosza na zabawki, aby je otworzyć! Nie mamy problemu z tym, że ma samochody, ponieważ technicznie są jego , ale chcemy, żeby zapytał, ponieważ jest nie tylko uprzejmy, ale pomaga nam śledzić, ile dostaje. Nie chcemy, aby zbyt często dostawał ich zbyt wiele, ponieważ zapasy nie są nieskończone.

W każdym razie powstrzymaliśmy go przed wejściem do kosza i powiedzieliśmy mu, że musi ładnie poprosić o samochody, zanim będzie mógł je mieć. Byliśmy bardzo szczerzy i wyjaśniliśmy mu, że na pewno mógłby go mieć, gdyby tylko zapytał (podczas gdy czasami prosi o rzeczy spontanicznie, jak ciasteczka, a my mówimy „nie”). Jednak płakał i dąsał się na nas. Po 10-15 minutach skończył bez samochodu tylko dlatego, że nie zapytał.

Odpowiedzi:


11

Jest to rodzaj problemu, który zdarza się cały czas w przypadku małych dzieci i przedszkolaków: gdy są wystarczająco wypoczęci i karmione, są uprzejmi i dobrze się zachowują, ale gdy coś jest nie tak, idzie źle.

Kiedy tak się dzieje u nas, rozwiązujemy ten problem, najpierw analizując problem, a następnie dokonując wyboru na podstawie tego wyniku.

Dlaczego nie zapytał ładnie?

  • Ponieważ był zmęczony
  • Ponieważ jest głodny
  • Ponieważ jest trochę chory
  • Z powodu problemu behawioralnego

Jeśli jest głodny, na pewno mamy rozwiązanie - jedzenie! Pomyśl o tym, kiedy ostatni raz jadł. Jeśli to kilka godzin temu, może być głodny przekąski. Przekierowanie może to zrobić, a następnie, kiedy przekąska się zakończy, przypomnij mu o samochodach.

Johnny, proszę ładnie zapytaj, czy chcesz mieć samochód.

Chcesz samochód. Daj mi samochód.

Johnny, wiesz co, wyglądasz na głodnego. Co powiesz na arbuza?

Chcę jabłko.

Okej, jabłko brzmi jak dobry plan. Zróbmy to teraz.

Tutaj nie nalegam na grzeczne proszenie, ponieważ wiem, że przynosi to efekt przeciwny do zamierzonego. Niczego się nie nauczy, nalegając tutaj - spowoduje to tylko negatywną reakcję i gorszą sytuację. To jest warte małej straty, a później możesz wzmocnić „ładnie zapytać” samochodem.


Jeśli jest zmęczony lub chory, możesz nie być w stanie tego naprawić od razu - z pewnością sugerując, że drzemka prawdopodobnie zawiedzie całkowicie, przynajmniej dla nas. Ale możesz na chwilę przekierować.

Pomocne może być przekierowanie do innej zabawki / działania; przynajmniej wychodzisz z sytuacji. Zawsze staram się mu powiedzieć, dlaczego to robimy i dlaczego powinniśmy ładnie pytać.

Na marginesie, czasami w takich przypadkach zdarza się, że napadają na ciebie łzy i łzy - ale to naprawdę pomaga mu, ponieważ pozwala mu spać. To nie jest idealne, ale przynajmniej wydaje mi się, że mimo to jest pomocne.

Johnny, proszę ładnie zapytaj, czy chcesz mieć samochód.

Chcesz samochód. Daj mi samochód.

Johnny, przepraszam, ale jeśli chcesz samochód, musisz zapytać. Nie są tam, gdzie można się do nich dostać, ponieważ nie jesteś wystarczająco dobry w odkładaniu rzeczy, aby mieć swobodny dostęp. Mama i tata nie chcą odkładać za ciebie twoich zabawek, a jeśli na podłodze będą samochody, możemy na nie nadepnąć i zranić stopy! Możesz także stracić swoje samochody, jeśli nie zostaną odłożone.

Nie chcę zgubić samochodu.

Może zamiast tego powinniśmy zrobić trochę koloryzacji. Założę się, że mogłem znaleźć papier i kredki do pokolorowania.

Chcesz fioletową kredkę.

Brzmi jak dobry plan.

Ponownie nie będę naciskał na „Ładnie pytaj”, gdy jest to mała zmiana mojej sugestii, ponieważ nie chcę skończyć w negatywnym kole. Ponownie, po zakończeniu kolorowania, powrócimy do tego.

Johnny, już skończyliśmy kolorować. Czy chcesz teraz bawić się samochodami?

Tak, chcę samochód.

W porządku. Następnie przećwiczmy to, co robimy, gdy chcemy samochodu. Co powiesz tacie, jeśli chcesz samochód?

Czy mogę prosić o samochód?

Teraz masz swoją praktykę „ładnie zapytaj”, nie poddałeś się złemu zachowaniu, ale uniknąłeś poważnego pożaru.


Wreszcie, są problemy behawioralne - gdy twoje dziecko wie, że powinno ładnie pytać i po prostu nie ma na to teraz ochoty, mimo że nie mają żadnych problemów systemowych, które to utrudniają. Zwykle pojawia się więcej, gdy się starzeje, 3 lub 4.

Tutaj wolę traktować go podobnie jak zmęczony / chory powyżej (z przekierowaniem), z tym wyjątkiem, że najpierw staram się nieco bardziej starać o współpracę.

Johnny, proszę ładnie zapytaj, czy chcesz mieć samochód.

Chcesz samochód. Daj mi samochód.

Johnny, przepraszam, ale jeśli chcesz samochód, musisz zapytać. Nie są tam, gdzie można się do nich dostać, ponieważ nie jesteś wystarczająco dobry w odkładaniu rzeczy, aby mieć swobodny dostęp. Mama i tata nie chcą odkładać za ciebie twoich zabawek, a jeśli na podłodze będą samochody, możemy na nie nadepnąć i zranić stopy! Możesz także stracić swoje samochody, jeśli nie zostaną odłożone.

Nie chcę zgubić samochodu. Chcesz samochód.

Johnny, jeśli chcesz samochód, zapytaj grzecznie tatusia. Mówisz „proszę”, ponieważ miło jest powiedzieć komuś, kto ci w czymś pomaga. Jeśli powiesz tylko „Chcę”, brzmi to tak, jakbyś nie chciał być miły dla tatusia.

Chcesz samochód. Zdobądź samochód.

Przykro mi, Johnny, ale musimy użyć naszych miłych słów, albo będziemy musieli zrobić coś innego.

Chcesz samochód.

Dobra, Johnny, a może zrobimy coś innego? A może puzzle?

Tato powiedz proszę.

Dobra uwaga Johnny - Tata zdecydowanie powinien ładnie zapytać! Proszę, Johnny, możemy zrobić zagadkę?

Ok tato. Proszę o puzzle.

I znowu, gdy układanka zostanie ukończona, możesz powrócić do problemu „proszę o samochód”, tak jak wcześniej.


Jedną z rzeczy, które wprowadziłem do tego wszystkiego, było konsekwentne modelowanie „proszę” podczas tych rozmów. W relacji rodzic-dziecko łatwo jest przyzwyczaić się do „mówienia” zamiast „pytania”, szczególnie gdy jest sfrustrowany zachowaniem. To duży problem - dlaczego mimo wszystko Twoje dziecko powie „proszę”, jeśli nie zawsze to robisz? To zdecydowanie coś, co mam dużo do zrobienia. Wskazałem to oczywiście w ostatnim przykładzie, ale nawet jeśli twoje dziecko do ciebie nie dzwoni, ważne jest, aby modelować tak często, jak to możliwe - w ten sposób staje się to automatyczne, a kiedy mówisz „to właśnie robimy jako część zachowań społecznych ”, twoje dziecko rozumie, co masz na myśli i widzi, że to robi.


3
Nie mogę uwierzyć, jak szybko to napisałeś po tym, jak zadałem to pytanie, ale wciąż udało mi się wyjaśnić wszystkie powody braku współpracy, o których mogłem

2
Mam w domu dwóch małych facetów, którzy często to robią;) To jest coś, o czym dużo myślimy, w dużej mierze, ponieważ mamy bardzo antyautorytarne podejście do dyscypliny: aby to zrobić, musisz naprawdę radzić sobie z zarządzaniem konfliktami, zwłaszcza gdy Twoi mali chłopcy nie są w pełni racjonalni ...
Joe

3

Problem, jaki mamy, polega na tym, że czasami po prostu absolutnie nie chce o nic prosić i zaczyna płakać lub okazywać (naprawdę uroczą) zrzędliwą postawę. Nigdy nie poddaliśmy się, żeby zachowywał się w ten sposób, więc nie jesteśmy pewni, dlaczego wypróbowuje taktykę.

Robi je, ponieważ dopiero się uczy, jak działa ta „rzecz społeczna”. Czy zawsze muszę grzecznie pytać? Co jeśli jestem zmęczony? Co jeśli jestem chory? Co jeśli tata po prostu złamał obietnicę? Co jeśli...?

Przyznaj swojemu dziecku prawo do odkrywania tego. Dziecko musi się tego nauczyć. Upewnij się, że dowiaduje się, że dzięki grzecznemu zadaniu łatwiej jest mu zapytać, niż grzecznie. Na dłuższą metę doprowadzi go to dalej niż cokolwiek innego.

Tak, czasami jest to trudne. (Nie, nie musisz być doskonały.)


2

W przypadku własnego dziecka często podsuwam jej sugerowane zdanie.

„Samochód! Samochód! Daj mi samochód!”

„Bardziej skutecznym sposobem na powiedzenie jest„ czy mogę się bawić samochodem? ”

„Proszę z samochodem?” (Oczywiście, nigdy nie rozumie całej frazy, ale to nie jest ważne i myślę, że ważne jest, aby modelować całą frazę, nawet jeśli w tym momencie przekracza ona poziom mowy.)

„Jasne! Dziękuję, że tak ładnie prosisz.”

Oczywiście nie zawsze działa. W takim razie mówię jej „Nie, nie, jeśli nie chcesz ładnie pytać” i próbuję zmienić jej skupienie na coś innego. Ale mam dość upartą i bardzo niezależną dziewczynę, a ta taktyka działa z nią bardzo dobrze. Prawdopodobnie dlatego, że uwielbia mówić i zachowywać się jak „duzi ludzie”.

Zauważy nawet, że modeluje moje „sugerowane frazy” w innych momentach, kiedy jest w dobrym humorze.


0

Moja żona i ja staramy się unikać zagłębiania się w absolut, chyba że dzięki temu zyskasz więcej. Nasz gość (2,5 lat) bardzo dobrze radzi sobie z zadawaniem pytań i często dziękuje w tym momencie, jeśli je pominie, przypomnimy mu o tym, przestrzegając go. „Pamiętaj, że powinieneś powiedzieć, proszę!” wciąż podając mu przekąskę / zabawkę / cokolwiek innego. Nakłonimy go, by powiedział to pierwszy, jeśli nie jest wyraźnie zorientowany. Jeśli to będzie po prostu rzecz, jaka jest wypłata w starciu?

Zrobimy wyjątek od takich rzeczy, jak zjedzenie wystarczającej ilości obiadu, aby dostać małą ucztę. Jeśli chce się w to wbić i nie chce zjeść jeszcze jednego kęsa, który ustaliliśmy jako warunek ... wzruszenie ramionami . Naprawdę nie chcemy angażować się w ultimatum, ale istnieje nawyk / postrzeganie tego, co spożywa jako procent jego diety, tak samo jak próbuje rozwinąć nawyk jedzenia zdrowych opcji.

Myślę, że w przykładzie takim jak prośba o samochód warto wykazać postęp w dążeniu do uzyskania tego, czego chce, podczas gdy będziesz szukał odpowiedzi. W tym wieku nie są tak dobrzy w cierpliwości. Więc zacznijcie to wyciągać podczas ładowania. Mam nadzieję, że podekscytowanie sprawi, że będzie trochę bardziej zadowolony i bardziej skłonny do grania / naśladowania. Alternatywnie mogłeś poczekać przez trochę płaczu, a potem zaoferować samochód, zachęcając do podziękowania - podporządkowując sobie jedno grzeczne zachowanie drugiemu.

Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.