Jak powstrzymać dziecko przed używaniem złego języka i wulgaryzmów?


22

Moje dziecko zaczęło używać przekleństw. To szokujące, ponieważ używa słów, których nie używamy. Nie jestem pewien jak zareagować! Jak mogę to zatrzymać?


1
Wyjaśnij, co jest złego w przekleństwach. Daj im inne słowa, aby wyrazili swoje uczucia i zobacz, dlaczego proszą o uwagę.
Barfieldmv

Moje dzieci nigdy nie przeklinały aż do gimnazjum. Nie zawsze naśladują rodziców. Łatwo się eskaluje i będą przeklinać, jakby to nie była wielka sprawa ... Co robisz? Nie mam absolutnie żadnego pojęcia.

2
Dowiedz się, skąd bierze słowa i położyć temu kres. Telewizja? Radio? Rodzina czy przyjaciele?

Odpowiedzi:


25

Zdecydowanie nie pozwól mu się przesuwać, ale też nie przesadzaj. Kiedy był młodszy, zastosowaliśmy spójną politykę limitu czasu (ostrzeżenie, ultimatum, limit czasu) i pomimo tego, że przeklinał, jakby nie było jutra z przyjaciółmi, prawie nigdy nie przeklnie przed nami. Dzięki czterem młodszym dzieciom, które nie ukończyły 6 lat, stosujemy również konsekwentną zasadę dotyczącą limitu czasu. Właśnie odkryli, że „kupa” i „głupek” wywołują spore zamieszanie u wielu ludzi, ale my po prostu modelujemy, kiedy właściwe użycie tych słów jest i dyscyplina, gdy próbują używać tych i innych słów w niewłaściwy sposób.

Słuchanie, jak dziecko używa przekleństw, jest trudne, ale jeśli zbyt mocno je zaakcentujesz, stanie się bardziej tajemniczą rzeczą, którą chcą dalej badać (i zrobią to, kiedy będziesz ich najmniej chciał). Modeluj dobry język, ale także spróbuj znaleźć źródło złego języka i go wyeliminuj.

Żeby wspomnieć o mojej filozofii przeklinania nastolatków wśród przyjaciół, myślę, że wielu ludzi obawia się, że przeklinanie nastolatków wyrósłoby na przestępców lub bandytów, ale tak naprawdę przekleństwa dla nastolatków to po prostu inny sposób odkrywania słownictwa, którym (mam nadzieję) narażone na bardzo niewiele wcześniej. Jestem żywym dowodem na to, że nastolatek może oszaleć z przekleństwa w młodości i wciąż dorastać, aby odnieść sukces. :)


2
Zaakceptowano, ponieważ dotyczyło dyscypliny, a także nie reagowało nadmiernie, modelowało i uznawało, że nie czyni ich złymi ludźmi.
nGinius

11

Dla mnie odpowiedź zależy od wieku dziecka.

Młodsze dzieci

Dla dziecka, które ma, powiedzmy, 3 lata lub mniej, po prostu ignorowanie tego jest najlepszą praktyką. W tym momencie, jeśli nie dostaną reakcji, prawdopodobnie już więcej nie użyją tych słów.

Inną techniką w tym wieku jest przekształcenie tego, co powiedzieli, na inne słowo. Jeśli powiedzą „kurwa”, możesz zapytać ich… „co powiedziałeś o żabie?”. Wiele razy takie przekierowanie może działać.

Małe dzieci

W końcu osiągną wiek, w którym znają przekleństwa i wiedzą, że mogą uzyskać reakcję. Chociaż na początku poleciłbym konsekwencję pogromcy, to, co w końcu zadziałało, to bardzo nieprzyjemna kara za „mycie ust mydłem” za przeklinanie (co oznaczało konieczność zlizania czystego mydła w celu „zmywania złych słów”) . Nasz syn przeszedł fazę, kiedy miał około 4 lat, gdzie ciężko testował granice przekleństwami, zwłaszcza słowem „f”. Kiedy to konsekwentnie przyniosło mu mydło w ustach, zachowanie ustało w bardzo krótkim czasie.

Ale możesz nie zgodzić się na tę konkretną karę i to jest w porządku. To działało dla mnie, ale jak powiedzieli inni użytkownicy, po prostu bądź konsekwentny i spokojnie stosuj dyscyplinę, jak zawsze. Najgorsze, co możesz zrobić, to wystraszyć się, ponieważ dzieci ucieszą się z twojej reakcji.

Ponadto, jak wspomniano w innym plakacie, ważne jest, aby wyjaśnić dziecku przekleństwa i dlaczego nie mogą z nich korzystać. Po prostu wyjaśnij, że są to złe słowa i że czasami powiedzą je dorośli, ale dzieci nigdy nie powinny ich wypowiadać.

Nastolatki

Niestety nie mam doświadczenia w tej dziedzinie, ale wyobrażam sobie, że techniki będą musiały być zupełnie inne.

Ale jeśli wykonasz wystarczającą pracę, ucząc malucha, aby nie przeklinał, prawdopodobnie nie będziesz miał większego problemu, gdy się zestarzeje.


Nie pozostawiono komentarza, ale czy powinienem założyć, że ktoś nie zgadza się z naszą konsekwencją przeklinania? Po bezskutecznych próbach, to zadziałało. Lizanie czystego mydła nie jest niebezpieczne i na tyle nieprzyjemne, by stanowczo przypominało o Twoim języku. Ale jeśli zamierzasz obniżyć głosowanie, zostaw przynajmniej komentarz, dlaczego, ponieważ ta technika zadziałała w bardzo krótkim czasie.
Justin Standard

1
Może przeformułuj swój przykład mydła na bardziej ogólną karę, podkreślając jednocześnie jego konsekwentny charakter. (Nie zgadzam się z nim, ale mogę sobie wyobrazić, pozostałe zostały mocno przeciwko jakiejkolwiek kary fizycznej.)
Zsub

Zgadzam się, że ludzie powinni wyjaśnić, dlaczego głosowali. +1 ode mnie za twoją prawidłową odpowiedź. Powiedziałbym, że lizanie mydła jest trochę trudne, nie zrobiłbym tego, ale to ja.

1
+1 za morfowanie z małymi. Tak długo, jak często nie słyszą słów, można to zrobić tak szybko, jak myślisz szybko.
Tony Meyer

1
Osobiście nadal martwię się o „ślepotę na mydło”, ale to ja. nigdy nie uważałem kary za mydło za godną, ​​ponieważ większość dzisiejszych mydeł zawiera rzeczy, których nie mogę wymówić.
Dobra

5

Najpierw musisz zrozumieć, dlaczego Twoje dziecko używa tych słów.

Są częścią języka; twoje dziecko słyszało, że dorośli używają tych słów; dzieci uczą się języka naśladując mowę dorosłych. Zatem używanie przez dzieci przekleństw w ramach uczenia się o nich jest całkowicie normalne, naturalne i zdrowe.

Znam 4-latka, który lubi nazywać każdego „skurwielem”. Jeśli otrzyma silną reakcję, będzie to robił w kółko. W tym momencie wyszedł poza naukę języka. Widzę go w czasie odbioru w przedszkolu moich dzieci, co jest jego ulubionym czasem. On również uderza ludzi i jest w tym całkiem niezły - to boli!

Zanim miałam dzieci, byłam ogólnie spokojną, łagodną osobą, zdolną do szybkiego działania. Rzadko podnosiłem głos i nigdy nie użyłem siły. Zmieniło się to, gdy miałem dzieci. Uświadomiłem sobie, że są ekspertami w naciskaniu moich przycisków. Wiedzą tylko, co powiedzieć i zrobić, aby ode mnie powstać. Czemu?

Odmawiamy dzieciom dużej mocy, jaką ludzkie dzieci miały przez większą część historii tego gatunku. Jest to dla nich trudne do zaakceptowania (tak jak powinno być!). Czując się pozbawieni władzy, szukają każdej zastępczej mocy, jaką mogą znaleźć. Kiedy odkrywają, że klątwa wywołuje reakcję, prawdopodobnie używają jej, gdy czują się bezsilni.

Podobnie mogą prosić o uwagę, szczególnie od rodzica, który jest zajęty (a kto nie?). Mogą zobaczyć, że te słowa przyciągają uwagę. Jeśli desperacko odczuwają tę uwagę, zaakceptują łajanie za nic.

Uznaj, że są to substytuty ich rzeczywistych potrzeb. Nie są w stanie tego rozpoznać; nie są wystarczająco dojrzałe, aby. (Większość dorosłych ma ten sam problem; często jem czekoladę, gdy jestem zmęczona.) Współczuj, jak trudno jest być dzieckiem w stworzonym przez nas świecie i jak bezsilne są.

Kiedy dziecko wokół mnie działa, czasami udaje im się nacisnąć moje guziki, ale kiedy pamiętam, co się dzieje, zatrzymuję się, biorę głęboki oddech i próbuję dowiedzieć się, czego naprawdę potrzebują. Myślę, że daje to dobry przykład naśladowania we własnej trosce, aby mogli nauczyć się łączyć ze swoimi prawdziwymi potrzebami.

Kiedy widzę tego 4-latka w przedszkolu, a on zaczyna działać, natychmiast go podnoszę, patrzę mu prosto w oczy i pytam, jak mu idzie. Daję mu kilka minut uwagi. Wydaje się, że działa naprawdę dobrze i rozbraja sytuację.


Jeśli głosujesz negatywnie, wyjaśnij dlaczego? To normalna odpowiedź, więc daj +1 ode mnie.

Zgadzam się z Jayem. Dzieci naśladują dorosłych, więc jeśli przekleństwa są wokół ciebie powszechne, nie pomaga to karaniu dziecka. Wręcz przeciwnie, myliłoby to twoje dziecko. Lepiej wyjaśnić, dlaczego wujek sam często przeklina. Kiedyś dostałem idealną odpowiedź od księdza. Powiedział, że nie miał problemu z przeklinaniem, ponieważ jest to „dorosły sposób płaczu”, o ile wybierzesz odpowiednie słowa przekleństwa.

+1 za pytanie, dlaczego i reakcję na sytuację na innym poziomie. Jednak nie mogę naprawdę zrozumieć, jakiej mocy, twoim zdaniem, zaprzeczamy dzieciom, które miały przez większą część historii ludzkości - proszę rozwinąć.
Péter Török

@ PéterTörök: Dzieciaki często wędrowały na zewnątrz, wybierały sposoby spędzania dni i jedzenia tego, co chciały.
Jay Bazuzi

prawda - do pewnego wieku (co byłoby teraz w wieku szkolnym), kiedy zwykle zabrano ich do pracy , aby pomóc rodzicom przez większość dnia, niezależnie od ich możliwości. I jak zapewne wiesz, pod innymi względami zwykle mieli o wiele więcej ograniczeń niż obecnie.
Péter Török

4

W ten sam sposób otrzymujesz zachowanie, którego nie akceptujesz; postępuj zgodnie z dyscypliną, cokolwiek to może być.


1

Rozmawiałem z Alicją o tym, jak słowa mają za sobą moc i znaczenie, ale jeśli używamy ich zbyt często lub w niewłaściwym kontekście, tracą tę moc i znaczenie, a to sprawia, że ​​użytkownik słowa wygląda na mniej inteligentnego niż są. Zasadniczo powiedziano jej, że jeśli upuści młotek na palec u nogi lub coś w tym rodzaju, a złe słowo wyślizgnie się z jej ust, prawdopodobnie przejrzę je, bo tak właśnie są te słowa. Ale jeśli używa tych słów w sposób, dla którego nie były przeznaczone, spokojnie przypomina się jej, czym jest to słowo, podobnie jak ja przypominam jej, by używała zamiast, gdy jest połączone z liczbą mnogą. Jeśli zbyt często zaczyna używać słowa, przypominam jej, że zaczyna tracić znaczenie (nawet ostatnio zrobiłem to ze słowem „frick”) co w rzeczywistości nie jest przekleństwem, ale zamiennikiem jednego, i często go używała. Minął tydzień i odtąd już go nie słyszałem) Chodzi o to, aby stało się to po prostu częścią jej edukacji językowej.

Niektórych przekleństw można użyć, aby skrzywdzić innych (pod względem ich znaczenia), ale istnieje problem, jeśli ona próbuje skrzywdzić innych, i to byłby ważniejszy problem do rozwiązania, jeśli używałaby tego rodzaju słów tak czy inaczej.

Takie rozumowanie działało dobrze z uczniem liceum, który miałem w Freshman Bio, który również dużo przysiągł. Powiedziałem mu, że szanuję jego intelekt i chcę, aby jego użycie języka odzwierciedlało wysoki poziom inteligencji, jaki znałem (jego IQ mieściło się w zakresie 120-140, co w rzeczywistości jest dość wysokie - innymi słowy, nie było to tylko pochlebstwo i uważał, że to nie tylko pochlebstwo). Powiedziałem mu, że jako jego nauczyciel, moim obowiązkiem było uczyć go jak najwięcej, aby przygotować go do podjęcia kariery i że nieprawidłowe posługiwanie się językiem nie odzwierciedla intelektu, który pracodawca z pewnością uzna za przydatny. Chociaż jestem pewien, że czasami posługiwał się swoim złym językiem, szanował moje bardzo pełne szacunku podejście na tyle, że jego rodzice zauważyli zmianę w domu i powiedzieli mu o tym.


0

Ile on ma lat?

Jest duża szansa, że ​​on po prostu nie zna ich dokładnego znaczenia, ale uważa, że ​​jest coś wyjątkowego w f-słowach, ponieważ dorośli reagują śmiesznie, kiedy je wypowiada.

Kluczowe punkty do podkreślenia w takiej sytuacji:

  • Używanie takich słów jest złe.
  • Może obrazić innych ludzi, używając ich.
  • Zastanów się nad faktycznym wyjaśnieniem, co oznaczają te słowa.

-2

Głównym powodem jest to, że nastolatki działają, by pokazać, wyrazić lub udowodnić, że są najsilniejszym, najtwardszym, odważnym przywódcą. i świadomie lub nieświadomie starają się udowodnić, że jestem przywódcą najsilniejszego, najtwardszego, najodważniejszego, niepokojącego, wesołego przywódcy. dlatego działają ze swoimi najszczerszymi miejscami.

gdzie ograniczenia te stoją przed dzieckiem i młodzieżą w ich życiu. i jak przezwyciężyć ich niedojrzałe zwierzenia.

najpierw wspieramy nastolatków i dajemy wiele kochających zwierzeń, rozważamy ich postawy, zachowania, talenty.

a po pierwsze, nie uczysz dziecka, że ​​naturalnie nauczyło się twoich zachowań. dlatego upewnij się, że idziesz we właściwy sposób. więc pomagamy tylko wybrać właściwe sposoby na życie.

bo jeśli nie weźmiecie pod uwagę ich talentów i ich zdolności chwytania. będą starali się silniej wyrażać swoje talenty i zdolności chwytania poza domem lub w domu. być może czas, w którym używają sposobów, nie jest poprawiany, ale niestety nie możemy poprowadzić ich, ponieważ nie chcą, aby inni uczęszczali na zajęcia, którzy czują się niedobrzy i obrażają siebie.

więc po prostu zrozum ich talenty i postawy i rozważ je z wartościami miłości. przyjdą, aby się tobą zająć :)


2
OP użył znacznika [szkoła podstawowa], co oznacza, że ​​ma około 5-8 lat (możesz to zobaczyć, klikając znacznik lub najeżdżając myszą). Twoja odpowiedź wydaje się bardzo konkretna. Możesz rozważyć edycję w celu skierowania do młodszych dzieci.

Możesz także spróbować upewnić się, że każda myśl jest napisana w całości. Niektóre z twoich wypowiedzi wydają się niepewne i ucięte.
zrównoważona mama
Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.