Jak zatrzymać samochody przed tailgating?


75

Jaki jest / są bezpieczny sposób na odstraszanie kupców?

Szukam sposobu na przekazanie kierowcom uprzejmej wiadomości, która śledzi, że podążają zbyt blisko i mogą potencjalnie spowodować wypadek bez ich gniewania, a nawet uczynienia sytuacji znacznie bardziej niebezpieczną. Może to być dla pasywnego tailgatera, który nawet nie zdaje sobie sprawy, że podąża zbyt blisko, a także dla agresywnego tailgatera (co do którego nie jestem pewien rozwiązania).


4
<komentarze usunięte> Nie publikuj odpowiedzi jako komentarzy (żartujących lub nie). Komentarze nie mają funkcji, których używamy do sprawdzania i ulepszania tej zawartości. Jeśli masz odpowiedź, opublikuj ją jako prawidłową odpowiedź poniżej. Dzięki.
Robert Cartaino

Nie wypróbowałbym metody „Stalowa skrzynka narzędziowa przykręcona do dachu / bagażnika”. Podczas gdy w 100% skuteczna, policja nie uważa, że ​​to bardzo śmieszne! (Z „The Red Green Show!”)
Doug.McFarlane

Odpowiedzi:


63

Dla kogoś, kto agresywnie wykonuje ogon, na ogół chce mijać, więc możesz zwolnić i pociągnąć w bok lub zmienić pasy, jeśli to możliwe, aby mogli cię minąć. Nie chcesz mieć ich przy sobie, więc ich przejście jest najlepszą opcją. Chyba że zrobiłeś coś, co ich złościło, na przykład odcięcie ich. W takim przypadku albo będziesz musiał poradzić sobie z tym przez chwilę, albo zadzwonić na policję, ponieważ najprawdopodobniej po prostu cię zaatakują, dopóki nie będą usatysfakcjonowani. Cokolwiek robisz, nie powstrzymuj ich ani nie angażuj, ludzie umierają w ten sposób.

Problem z drugim typem polega na tym, że generalnie nie zwracają na to uwagi, więc nie mogę wiele zrobić poza moją pierwszą sugestią, ponieważ nie zauważą niczego, co robisz, ponieważ nie zwracają uwagi.


4
@LuckyLuc - działałoby to naprawdę tylko wtedy, gdy opryskiwacze są źle zorientowane, a przez to praktycznie bezużyteczne do zamierzonego zastosowania.
Compro01

6
Uważam to za bardzo przydatne, ponieważ kiedy ja - i proszę, nie bądź dla mnie trudny - zrób to, gdy ktoś blokuje ruch, jadąc z taką samą prędkością, jak pojazd, który próbuje przejechać. Tailgating jest okropną rzeczą - przyznaję, że - ale czasami musisz o tym pomyśleć, jeśli istnieje powód, dla którego jesteś dosłownie zepchnięty z drogi. Niech przechodzą, bezpieczniejsze dla wszystkich, nawet dla takich kutasów jak ja.
Alex Szabó

15
Zgadzam się z Alexem Szabo, to naprawdę zależy od tego, dlaczego jesteś tailgated. Szczerze mówiąc, istnieją powody, dla których ludzie są zamykani na ogon, a przeważnie dzieje się tak dlatego, że albo jedziesz za wolno, że utrzymujesz pas mijania na autostradzie 4-pasmowej (w takim przypadku musisz przejechać lub przejechać , ponieważ jest to również denerwujące) lub dla nich pracujesz zbyt wolno (w takim przypadku nie robisz nic złego i prawdopodobnie nie możesz wiele z tym zrobić). Naciskaj hamulce, zwalniaj (bezpiecznie) lub po prostu zejdź im z drogi i pozwól im przejść do ich nędznego życia.
New-To-IT

5
+1 za wskazanie, dlaczego prawdopodobnie jesteś tailgated. Nawiasem mówiąc, w wielu stanach USA (jeśli nie w większości) prowadzenie pojazdu obok kogoś innego na pasie jest nielegalne. W Wirginii jest to automatyczna lekkomyślna jazda. Nie bez powodu nazywa się to pasmem przejściowym . Powinieneś go używać tylko wtedy, gdy faktycznie mijasz pojazd na drugim pasie.
reirab

9
+1 za zachęcanie ludzi do zatrzymania się i zejścia mi z drogi.
Kapitan Obvious

35

Zbadaj swoje środowisko. Jakie jest ograniczenie prędkości? Idziesz za wolno, czy też tylny ogon idzie za szybko? Czy istnieje sposób, w jaki mogliby cię wyprzedzić, lub byś mógł zejść z drogi? Daj im otwarcie, jeśli możesz. Wiele razy problemy te można rozwiązać, skupiając się na otaczającym cię świecie, zamiast skupiać się na rozgniewanej osobie za tobą.

Oczywiście, jeśli masz do czynienia z osobą, która cię ściga, żeby być palantem, wtedy niewiele możesz zrobić, aby rozwiązać problem. Zwolnij (delikatnie), aby uniknąć poważnych uszkodzeń.


2
+1 Dobre myślenie o byciu świadomym swojego otoczenia. Nie jestem pewien co do innych, ale w naszym kraju musisz przepuścić kogoś, nawet jeśli przekroczy on dozwoloną prędkość. Myślę, że może to być zaakceptowana odpowiedź, ponieważ uczy bardzo ważnej lekcji na temat wiedzy o tym, co jest wokół ciebie, a to może pomóc ci lepiej przewidywać, co się wydarzy, zapewniając w ten sposób kontrolę. Świetna odpowiedź!
Alex Szabó,

7
+1 Za przepuszczanie ludzi bez względu na prędkość. Takie jest także prawo tutaj w Brazylii. Hamowanie (nawet po prostu dotykając hamulców) przed nimi jest jednym z najbardziej niebezpiecznych działań, jakie mogę sobie wyobrazić.
Rafael Lerm,

32

Wielu sugeruje użycie hamulców, co wydaje się bardzo ryzykowną propozycją.

Ktoś zastosował na mnie następującą technikę, gdy nieumyślnie celowałem korwetą, która jechała nieodpowiedzialnie (strzelał nią, gdy światło zmieniło się, by pospieszyć do następnego czerwonego światła). Zakładałem, że w każdej chwili przyspieszy, więc podążałem trochę za blisko dla jego wygody.

Włączył kilka świateł awaryjnych na kilka błysków. To natychmiast zwróciło moją uwagę i wcale nie wykorzystało hamulca. Jest to mniej ścierne niż metoda wycieraczki przedniej szyby, ale prawdopodobnie nie może być postrzegane jako przypadek, ale jest mniej prawdopodobne, że zdenerwuje kogoś, jak sądzę.

Jednak żadna z tych odpowiedzi prawdopodobnie nie zadziała dla agresywnego ogona, aby cię złapać, więc prawdopodobnie powinieneś (spróbuj) pozwolić im przejść.


+1 za ostrzeżenie o hamowaniu. Często nazywany badaniem awaryjnym, jest nielegalny w wielu jurysdykcjach w USA.
bvoyelr

21

Zasadniczo wykonuję następujące czynności:

 • Zwolnij na akceleratorze

  • To nas spowalnia i zmniejsza potencjalne skutki późniejszej kolizji
  • Ułatwia im to także wyprzedzanie i jest bardziej prawdopodobne, że to zrobią
 • Od czasu do czasu naciskaj hamulce w nadziei, że światła spowodują ich zwolnienie

Zwolnienie na jeden z tych sposobów oczywiście stwarza pewne ryzyko, że natychmiast mnie uderzą, ale względna prędkość byłaby niska, więc lepiej, niż późniejsze poważne zakończenie, jeśli będę musiał nagle się zatrzymać.


3
+1 za dotknięcie hamulców. Nie musisz hamować, po prostu zwróć ich uwagę.
Najgorszy

4
Naciskając hamulce, możesz przypadkowo je nacisnąć i spowodować wypadek. Lepiej użyj tylnego światła przeciwmgielnego, jak sugeruje jammypeach
algiogia

4
Zakładasz, że ten potencjalny kierowca jest rozsądną osobą, która z roztargnieniem bawi się ogonem. Z mojego doświadczenia wynika, że ​​bramkowanie jest świadomą decyzją i przekazuje komunikat „Chcę iść szybciej - jesteś na mojej drodze”. Sprawdzanie stanu kogoś takiego oznacza, że ​​chcesz się z tym pogodzić.
coburne

6
Pamiętaj, że podanie nie zawsze jest możliwe. Przez większość czasu ktoś cię ściska z powodu twojej prędkości, właśnie dlatego, że nie może cię wyprzedzić. Jeśli istnieje powód, dla którego musisz jechać wolniej niż normalna prędkość ruchu, powinieneś po prostu zatrzymać się i pozwolić im minąć. To jest właściwie prawo, w którym mieszkam. Naciskanie hamulców jest ogólnie złym pomysłem i jest dość niebezpieczne. Prawdopodobnie uważa się to za lekkomyślną jazdę w wielu miejscach (ponieważ jest to lekkomyślna jazda.)
Reirab

4
Ta odpowiedź odzwierciedla to, czego uczy się na kursach obrony w Nowej Zelandii. Naciskaj hamulce, aby rzadkie światła hamowania migały, a także abyś zwolnił. Im wolniej jesteś, tym bezpieczniej jest dla ciebie przechodzący ogon.
Greenstone Walker,

10

Mój przyjaciel powiedział mi dzisiaj o swojej „sztuczce” za powstrzymywanie tailgatingu i rzeczywiście spróbowałem w drodze do domu.

Zasadniczo, jeśli samochód podąża za tobą, możesz udawać, że wielokrotnie ustawiasz lusterko wsteczne. Po prostu podniosłem rękę i powoli poruszałem nim podczas jazdy, cały czas patrząc mi do przodu.

Samochód, który mnie ścigał, zwolnił na kilka minut pedał przyspieszenia, po czym wznowił się. Zrobiłem to jeszcze raz i jestem pewien, że znowu dał trochę miejsca! Nie jestem pewien, dlaczego, być może, osoba stojąca za „przestraszyła się”, że osoba z przodu ją obserwuje (tymczasem nie widzi kierowcy)?


5

Techniką, która okazała się przydatna czasami, jest krótkie włączenie reflektorów. Powoduje to, że światła stop zapalają się, jakbyś hamował, ale w ogóle nie zmniejszał prędkości.

Podświetlane światła stop są na ogół wystarczające, aby zwolnić tylnego ogona (ponieważ myślą, że zwalniasz), ale ponieważ tak naprawdę nie tracisz żadnej prędkości, nie ma ryzyka zamknięcia szczeliny i spowodowania kolizji końcowej.

Jest to podobne podejście, jak zalecane w odpowiedzi Lefty'ego, hamowanie lewą stopą , ale znacznie łatwiej jest je bezpiecznie osiągnąć (szczególnie, jeśli nie ćwiczysz hamowania lewą nogą).

Istnieje jednak kilka wad tej techniki:

 • Niektóre pojazdy mają zautomatyzowane reflektory, co utrudnia lub uniemożliwia zastosowanie techniki ( @holroy ).
 • Migające reflektory mogą dezorientować ruch przed pojazdem, ponieważ uważają, że próbujesz się z nimi komunikować. ( @David Richerby )
 • Nie zadziała w nocy, ponieważ (mam nadzieję) twoje reflektory są już włączone.

W rezultacie nie będzie to przydatne we wszystkich okolicznościach. Jednak w niektórych okolicznościach nadal powinno być przydatne dla niektórych kierowców.


9
W Norwegii (i większej części Europy), gdzie reflektory są włączane automatycznie, to nie zadziała. Zarówno przednie, jak i tylne światła będą zawsze włączone, więc nie uruchomi to żadnych świateł stop.
holroy

1
@holroy Nawet jeśli miganie świateł przednich powoduje zaświecenie się tylnych świateł, może to być źle interpretowane przez samochód przed tobą, próbując wysłać do nich wiadomość.
David Richerby,

@DavidRicherby Mis interpretowane? Myślałem, że chodzi tutaj o to, aby wysłać im wiadomość.
reirab

4
@reirab Sugeruje się, że miganie reflektorów spowoduje również błyskanie tylnych świateł, wysyłając wiadomość do osoby, która cię ściska. Chodzi mi o to, że wygląda również na to, że próbujesz komunikować się z całkowicie niewinnym kierowcą przed tobą. Na przykład, jak rozumiem, w Niemczech miganie świateł przed kimś na autostradzie oznacza „Zejdź mi z drogi - chcę wyprzedzić”.
David Richerby,

2
@DavidRicherby: robisz ważny punkt. Tam, gdzie jestem (Australia), migające reflektory są często używane do ostrzegania o zbliżającym się ruchu drogowym (np. Pułapki prędkości, zanieczyszczenie dróg itp.). Nie oznacza to, że techniki tej nie można w ogóle użyć, oznacza to jedynie, że kierowca powinien uważać, aby wziąć pod uwagę inny ruch przy podejmowaniu decyzji o zastosowaniu.
Mac

4

Jak zatrzymać samochody przed tailgating?

Mam metodę, która działa dobrze i / lub której używam tylko w okolicznościach, w których wydaje się, że może to zmniejszyć i nie zwiększyć ogólnego ryzyka. Używałem go częściej w dużych ciężarówkach niż w samochodach.

Dlaczego to robisz:

Jeśli sensowne jest puszczenie tailgatera, ogólnie bym to zrobił.
Może się tak nie zdarzyć w niektórych sytuacjach na drodze, gdzie tylna klapa jest niebezpiecznie blisko, jeśli wymagany jest postój, a zezwolenie na wyprzedzanie nie jest dobrym natychmiastowym rozwiązaniem. Przyczyny tego mogą wynikać z szeregu powtórzeń, ale dwie typowe sytuacje są możliwe, jeśli pozwala na to wyprzedzanie

 • zwiększają niebezpieczeństwo w miarę wyprzedzania (niektóre kombinacje: ciasna kręta droga, słaba widoczność, mokro, brak linii wyprzedzania, ...)

 • stworzyć sytuację, w której moja ogólna „jakość podróży” zostałaby poważnie obniżona bez żadnego lub znacznie mniejszego zysku (np. ścieki przesyłane przez przewoźnika magazynowego w sytuacji dużego ruchu na drogach krajowych - jeśli mnie wyprzedzi, zostanie uwięziony przede mną i dostanę się przez wiele kilometrów rozpryskane odchodami bydła - niebezpiecznymi i nieprzyjemnymi.

Ostrzeżenie: pamiętaj o następujących sytuacjach, w których duża, obciążona ciężarówka może ważyć 40 ton i prawdopodobnie wynosić ponad 20, a odległość zatrzymania jest lepsza niż liniowców oceanicznych i pociągów towarowych, ale o wiele znacznie gorsza niż w przypadku samochodów. Należy podjąć działania mające na celu zmniejszenie szansy śmierci, aby jej nie zwiększyć.

Metoda:

Zwolnij bardzo delikatnie z powrotem na przepustnicy, aby zmniejszyć odstęp między tobą a tylnym ogonem i „dopóki nie masz pewności , że masz ich uwagę”. tj. nadejdzie moment, w którym muszą być świadomi, że luka zbliża się do zera. W tym momencie nie ma już żadnego niebezpieczeństwa, ponieważ wypadek był prawie pewny w poprzednim przypadku w przypadku nagłego zatrzymania.

Następnie kontynuować powoli obniżyć roadspeed i otworzyć luki pomiędzy Użytkownikiem a pojazdem przed tobą. Pojazd za tobą nie ma realnej opcji, ale utrzymać minimalną GP i niższą prędkość. Zupełny idiota / pijany / mężczyzna na misji może nawiązać kontakt między pojazdami, ale jest to bardzo mało prawdopodobne i równie dobrze możesz dowiedzieć się o nim teraz z pewnym stopniem kontroli, niż później przez pomyłkę.

Kiedy przed tobą otworzy się „odpowiednia” szczelina, przyśpiesz „bardzo gwałtownie”, a następnie bardzo wyraźnie hamuj (dobre długie rozbłysk świateł hamowania), aby dotrzeć i utrzymać bezpieczną odległość za samochodem za tobą.

Tylny ogon jest teraz z dala od ciebie, jesteś na bezpiecznej prędkości i odległości od samochodu z przodu, a tylny ogon porusza się poniżej prędkości w kolejce. Mogą zdecydować się na dostosowanie, aby teraz zachować bezpieczną odległość, lub mogą „jak czasem się zdarza” przyspieszyć agresywnie i wrócić na „ogon”. Możesz powtórzyć powyższą procedurę wiele razy i nie mogą cię to powstrzymać, ALE szanse są na to, że 2 lub 3 razy maksimum jest najbardziej przydatne. Nie działało to po kilku aplikacjach, zmodyfikowana wersja będzie działać w ten czy inny sposób.

Plan B

Cofnij się jak poprzednio i pozostań z powrotem. Jeśli to możliwe i przydatne, mogą bezpiecznie wyprzedzać. Jeśli nie wyprzedzą i nie zwiększą następnej luki, możesz zachować dystans wystarczający obojgu w sytuacji awaryjnej.

Okazje, w których starałbym się nie dopuścić do wyprzedzania, mogą być sytuacją „ciężarówki”, w której nie mogą nigdzie jechać, gdy miną, a następnie będą się rozpryskiwać ekskrementy po całym samochodzie w nieskończoność. W takich przypadkach można ogólnie kontrolować prędkość i położenie następnego pojazdu. Jeśli są tak agresywni, że wciąż zagrażają Twojemu życiu, to ich numer rejestracyjny i późniejsza rozmowa telefoniczna mogą pomóc w zapobieganiu podobnym zagrożeniom. Duże, mocno obciążone ciężarówki zasadniczo nie mogą realistycznie wyprzedzać w takich sytuacjach, jeśli nie są dozwolone.

Ponownie - celem jest poprawa bezpieczeństwa i ogólne zmniejszenie ryzyka. Jeśli możesz realistycznie pozwolić im odejść, to często będzie to najlepszy wybór.


3

Nie chcesz hamować, gdy jesteś na tylnym ogonie - ale chcesz aktywować światła hamowania. Dlatego przyjaciel zainstalował mechanizm aktywujący światła stopu bez faktycznego hamowania . Powiedział, że nie jest pewien, czy jest to całkowicie legalne - ale z pewnością jest skuteczne.

Oczywiście, jeśli ktoś aktywnie cię atakuje, prawidłową odpowiedzią jest telefoniczne pogotowie ratunkowe (112, 911 itd., W zależności od lokalizacji).


Tylko do Twojej wiadomości, jeśli kiedykolwiek chcesz, aby światła stopu włączały się bez większego hamowania (zwykle wcale), podnoś hamulec ręczny, aż zaświeci się światło stopu. Uaktywni to tylne światła, wewnętrzne światło hamowania (zwykle), a także zrobi to, zanim klocki hamulcowe faktycznie zetkną się z wirnikiem lub bębnem. Nawet niewielki kontakt hamulca postojowego w przypadku jego zbytniego pociągnięcia nie spowoduje znacznego spowolnienia samochodu. Będzie to również działać z zamontowanym nożnie hamulcem postojowym, ale nie zalecam interakcji z nim podczas jazdy.
Ehryk

Możesz także dotknąć swoich przerw. W pojazdach, którymi jeżdżę, musisz je trochę nacisnąć, zanim zaczną się zepsuć, ale światła natychmiast się zapalają. Przetestowane i sprawdzone w modelach Hondy CRV od 2005 r. Do najnowszych, ciężarówek Isuzu NPR Trucks, Ford F350, F450 i F550 oraz w Ford Rangers. Nie jestem pewien co do innych.

1

Możesz umieścić jakiś znak na tyle samochodu, jak kawałek tablicy plakatowej w oknie (może mały kawałek sklejki i kilka śrub? Chociaż może to uszkodzić samochód). Mówi to o tym, że nie jedzie się szybciej, więc mogą po prostu chodzić.


5
Nie rozumiem, jak to by ich nie pogorszyło ...
Mooseman

Znak przypominający im o zachowaniu bezpiecznej odległości wydaje się dobrym pomysłem.
algiogia


Kiedyś miałem naklejkę na zderzak z napisem „OBSERWUJ MNIE, BY PEWNO ŚMIERĆ”. Wydawało się, że zniechęca to nikczemników, ale oczywiście konieczne są dalsze badania naukowe.
Kevin Krumwiede

@louism: Niestety, jeden raz, gdy zobaczyłem ten znak na wolności, miał zielone tło tuż przed zniknięciem pod maską.
dotancohen 18.04.15

1

Moje doświadczenie w mojej okolicy polega na tym, że pewien procent tailgaterów poprawi się po flashowaniu hamulców, jakiś procent sam się poprawi, jeśli zwolnisz o 5 lub 10 MPH, a pewien procent poprawi się po obu tych czynnościach, a to daje prawie wszyscy tailgaters, choć niektórzy są bardziej uparci niż inni.

Zwykle najpierw uruchamiam hamulce, ponieważ liczy się to również jako ostrzeżenie, że zacznę zwalniać. (miganie hamulców jest również przydatne, aby upewnić się, że zauważysz kogoś, kto jest daleko za tobą i podróżuje nieco szybciej niż ty)

„Popraw się” zwykle oznacza, że ​​w końcu pomyślą o mijaniu cię, chociaż czasami oznacza to, że trochę się wycofają (a niektórzy zachowają rozsądny dystans przez pewien czas po tym, jak przyspieszysz).

Jestem jednak jedyną osobą na drodze, która pokonuje ograniczenie prędkości; jeśli masz tendencję do przyspieszania, prawdopodobnie uzyskasz inne wyniki niż ja. (różne obszary prawdopodobnie mają różne nawyki jazdy)


Radzę też dać ci dużo więcej miejsca między tobą a samochodem przed tobą, aby zmniejszyć prawdopodobieństwo szybkiego zwolnienia i w konsekwencji zwiększyć niebezpieczeństwo bycia z tyłu.


Jeśli jesteś jedyną osobą na drodze, która jedzie pewną drogą, prawdopodobnie przeszkadzasz w ogólnym przepływie. Bezpieczniej byłoby kontynuować jazdę w sposób przewidywalny (nieprzewidywalność prowadzi do ryzyka), użyć kierunkowskazu i poruszać się / podjeżdżać.
Kapitan Obvious

@Jason: Racja, zmiany prędkości są stopniowe: nie powinieneś robić przerwy, aby natychmiast zrzucić 10 MPH; powinieneś wybiec. (i nawet wtedy nie zdejmuję całkowicie stopy z pedału przyspieszenia, jeśli osoba jest bardzo blisko) sposób na tailgatera, więc tak naprawdę nie rozważam już tej opcji.

Nie rozumiem, jakie złe doświadczenia mogłeś mieć z drogi… Czy mógłbyś to rozwinąć?
brhans

@brhans; Dwa rodzaje: (1) jeśli osoba za mną (lub za nim) ostatecznie zdecyduje się minąć i przesunie się, jednocześnie naciskając akcelerator. (2) ruch za mną nie mija bardzo szybko i utknąłem na szybkim pasie wystarczająco długo, aby przybył większy ruch (a ruch na szybkim pasie zwykle obejmuje ludzi, którzy gorzej go zamykają). Powinienem skomentować, że zdecydowana większość mojej jazdy odbywa się na autostradach i drogach ekspresowych, i właśnie to miałem na myśli.

Nigdy nawet nie zastanawiałem się nad pomysłem, że muszę się poruszać na szybkim pasie, aby pozwolić tailgaterowi mijać mnie na powolnym pasie ... umysł oszałamia.
brhans

1

Stosując powyższe metody, aby zachować bezpieczeństwo. Zawsze możesz użyć piór wycieraczek jako środka odstraszającego. Zazwyczaj, jeśli ktoś podąża bardzo uważnie, rozpryskuje się na osłonę przeciwwiatrową. Ponownie, używaj tej metody tylko wtedy, gdy ostrzegasz kierowcę, nie używaj tej metody, aby doprowadzić SZYBKIEGO do sytuacji, po prostu zrzuć go z nóg na minutę, aby zdał sobie sprawę, że ściśle śledzi. Robię to cały czas, a ludzie po prostu schodzą z drogi, bez rogów, bez FU, tylko szybka passa i już mnie nie ścigają.


-1

Zastanów się, dlaczego jeżdżą na ogon. Należy zwracać uwagę na drogę i ruch uliczny, jechać blisko ograniczenia prędkości (jeśli pozwalają na to warunki pogodowe itp.) I pozostać na właściwych pasach, z wyjątkiem przejeżdżania. Jeśli znacznie przekraczasz dozwoloną prędkość, przyspiesz lub od czasu do czasu zjedź bezpiecznie z drogi, aby pozwolić innym przejechać. Jeśli jesteś na lewym pasie i nie przejeżdżasz w rozsądnym (szybkim) tempie, przesuń się! Nie trzeba „przekazywać wiadomości”. Unikaj innym kierowcom zasady, którą przestrzegam i oczekuję (mam nadzieję), że inni kierowcy będą przestrzegać.


1
Proszę o komentarz, jeśli zamierzasz zagłosować.
jrw32982
Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.