Jak spać z zatkanym nosem?


72

Właśnie się przeziębiłem, ale mój nos pozostaje bardzo zatkany / zablokowany. To sprawia, że ​​sen jest trudny: rzucam się i przewracam lub po prostu nie mogę w ogóle zasnąć. Próbowałem wydmuchać nos i używać różnych środków zmniejszających przekrwienie, ale wydaje się, że nic nie działa.

Co mogę zrobić, aby pomóc oczyścić nos / zatoki, aby móc spać?


4
Lepsze nawodnienie rozrzedza śluz, więc miej dużo wody. Jeśli utrzymuje się dłużej niż kilka dni, skontaktuj się z lekarzem.
Jesvin Jose,

1
Lubię te małe lepkie rzeczy, które nakłada się na nos i otwierają nozdrza.
the_lotus

4
@ the_lotus Breathe Right strips. :)
Trish Ling

4
zabrzmi to szalenie, mówiąc to, ale usiądź na podłodze ze skrzyżowanymi nogami, wyprostuj plecy i oddychaj głęboko i powoli przez 7-15 minut. sama postawa pomoże oczyścić zatoki. To naprawdę działa.
sova

2
@sova Nie jestem już chory (na szczęście), więc nie mogę tego spróbować. Ale to wciąż ważna odpowiedź.
Mooseman

Odpowiedzi:


42

Aby uzyskać natychmiastową ulgę, spróbuję dwóch podobnych rzeczy.

Najpierw biorę gorący prysznic (spraw, aby prysznic był tak gorący, jak tylko możesz wytrzymać). Pamiętaj, aby głęboko wdychać i wydychać powietrze, aby wypełnić kanały nosowe i płuca parą. Jeśli to nie od razu poprawi mi humor, użyję również garnka z wrzącą wodą. Wystarczy zagotować wodę, przykryć głowę ręcznikiem (pomaga zatrzymać parę) i wdychać parę . To bardzo pomoże.

Ostatnią wskazówką jest utrzymywanie podniesionej głowy podczas snu . Nie używaj dodatkowych poduszek, staraj się podnieść całe ciało od pasa w górę, lub możesz użyć książek pod łóżkiem, aby było jak łóżko szpitalne .


2
Jestem zaskoczony, że nie znasz inhalatorów parowych . Używam tego do moich przewlekłych alergii.
Jesvin Jose,

Kiedy robi się naprawdę źle, lubię włączać prysznic tak gorąco, jak to możliwe, zamykać drzwi i okna łazienki, otwierać zasłonę prysznicową i siedzieć chwilę przed prysznicem.
Kapitan Obvious

@CaptainObvious brzmi jak okropne marnowanie wody pitnej.
johnildergleidisson

@JoaoMilasch Zależy od źródła wody. Kiedy prześledzę ścieżkę zaopatrzenia w wodę i oczyszczania ścieków w miejscu, w którym mieszkam, chyba że przestanie padać, naprawdę nie jest możliwe marnowanie wody pitnej. Nie polecam długich gorących pryszniców, gdy twoim źródłem jest np. Studnia, lub jeśli mieszkasz w innym miejscu bez nowoczesnego oczyszczania i recyklingu ścieków lub jeśli mieszkasz w obszarze, w którym ścieki nie dostają się z powrotem do sieci wodociągowej.
Captain Obvious

28

Twoje zatoki cierpią na rozszerzenie naczyń lub przekrwienie błony śluzowej nosa. Nie ma nic do wydmuchnięcia, co by je odblokowało, ponieważ same kanały kurczą się z powodu powiększania się naczyń krwionośnych, w wyniku czego kurczą się kanały nosowe.

Zwykle zatoki robią to przez cały dzień po cyklu nosowym, który pozwala jednej stronie odpocząć i zrekonstruować, podczas gdy druga strona obsługuje większość przepływu powietrza. Częstotliwość tego cyklu zależy od czynników środowiskowych.

Ale teraz twoje ciało walczy z infekcją i postanowił zagrać na Madagaskarze i zamknąć wszystko. Oba nozdrza są nie tylko zatkane, ale poważnie, do tego stopnia, że ​​nie można ich użyć.

Niektóre sugerowane zabiegi przynoszą ulgę. Siadanie obniża ciśnienie krwi w głowie , zmniejszając rozszerzenie naczyń krwionośnych. Gorąca para zapewnia chwilową ulgę. Pasek nosowy może nieco szerzej otworzyć kanały nosowe. Jeśli twoje przekrwienie nie jest poważne lub szybko zasypiasz, mogą być wystarczające.

Wygląda na to, że twoje przekrwienie jest na tyle złe, że powinieneś spojrzeć na leki zwężające naczynia krwionośne , zwane także środkami zmniejszającymi przekrwienie. Zdaję sobie sprawę, że próbowałeś już niektórych leków zmniejszających przekrwienie, ale musisz zrozumieć dwie rzeczy - po pierwsze, jedna bardzo powszechna metoda przeciwobrzękowa w USA może nie być skuteczna, a po drugie, jeśli chcesz Do tej pory brałem tylko leki zmniejszające przekrwienie jamy ustnej.

Zazwyczaj środki zmniejszające przekrwienie błony śluzowej nosa będą działać w większości przypadków. Pseudoefedryna jest najczęstszym doustnym lekiem zmniejszającym przekrwienie śluzówki jamy ustnej, który ludzie wskazują na działanie, chociaż w Stanach Zjednoczonych jest kontrolowany, więc będziesz musiał poprosić o to farmaceutę (nie wymaga recepty). Zauważ, że jeśli kupujesz w USA bez recepty środek zmniejszający przekrwienie, który nie wymaga wizyty u farmaceuty, prawdopodobnie jest to fenylefryna , a badania kliniczne sugerują, że fenylefryna ... nie jest bardziej skuteczna niż placebo” . Upewnij się, że wypróbowałeś pseudoefedrynę, zanim zrezygnujesz z doustnych środków zmniejszających przekrwienie. Sprawdź składniki leku i porozmawiaj z farmaceutą, jeśli masz jakieś pytania.

Gdy to nie pomoże, jednak odkryłem, że bezpośredni sprayu zmniejszający przekrwienie , oksymetazoliny , działa bardzo szybko i skutecznie. Jest to na tyle powszechne, że można je znaleźć w wielu markach i produktach generycznych, takich jak Afrin. Istnieje wiele aerozoli do nosa, które twierdzą, że działają obkurczająco, ale niektóre są po prostu sprayem solnym. Pamiętaj, aby wypróbować jedną z oksymetazoliną.

Wszystkie działają w ten sam sposób, ale używają różnych tras do dotkniętego obszaru. Bezpośrednie nanoszenie aerozolu do nosa działa bardzo szybko, ale nie można go uwolnić w odpowiednim czasie, dlatego może być konieczne stosowanie częściej niż doustne leki zmniejszające przekrwienie śluzówki jamy ustnej. Co więcej, są to różne leki, więc jeśli jeden nie działa, warto spróbować innego, aby zobaczyć, jak reaguje twoje ciało. Dla mnie oksymetazolina bije pseudoefedrynę, która bije fenylefrynę.

Istnieje problem polegający na tym, że jeśli będziesz konsekwentnie ich używać, twoje ciało zacznie pracować ciężej, aby zamknąć kanały nosowe, co oznacza, że ​​po zatrzymaniu stajesz się zatłoczony, nawet jeśli normalnie nie byłbyś zatłoczony w tym momencie. W związku z tym ograniczyłem swoje użycie tylko wtedy, gdy muszę zasnąć, i zwykle tylko jeden spray (1/2 do 1/3 zalecanej dawki) do jednego otworu nosowego (nie muszę mieć obu otwartych snów) i naprzemienne nozdrza każdej nocy. Zwykle potrzebowałem go tylko na dzień lub dwa. Jeśli okaże się, że potrzebujesz go przez więcej niż kilka dni z rzędu, prawdopodobnie powinieneś skonsultować się z lekarzem lub lekarzem rodzinnym, aby sprawdzić infekcję bakteryjną lub inne przyczyny, lub plan odstawienia cię od leku po usunięciu przyczyny.


1
Jedyny: pseudoefedryna.
Mazura,

Fenylefryna jest doskonałym środkiem zmniejszającym przekrwienie, gdy jest stosowana bezpośrednio , w postaci aerozolu do nosa (podobnie jak oksymetazolina). Jest zniszczony w przewodzie pokarmowym, dlatego pigułki fenylefryny są placebo (ale łatwo je poprzeć bezpośrednimi badaniami aplikacji w celach reklamowych).
Agent_L

@Agent_L Ciekawe! Muszę uważać na to w sklepie.
Adam Davis,

2
„Nie jest problemem ...” może być mało. Zachowaj szczególną ostrożność, stosując oksymetazolinę (Afrin itp.), Fenylefrynę (Sinex itp.) Lub inne. Mogą być bardzo uzależniające fizycznie, a cykl może być błędny i może wyrządzić znaczące, choć ogólnie odwracalne, uszkodzenia twoich zatok (kilka razy doświadczyłem wycofania się Afrina i to nie jest przyjemne). Idealne na dzień lub dwa, ale uważaj na ostrzeżenia na pudełku i spodziewaj się odbicia.
Kapitan Obvious

1
@Agent_L Przekonałem się, że wystarczy 3-5 dni użytkowania (limity ostrzeżeń), aby zagwarantować duszność przez co najmniej dzień lub dwa później. Najgorsze doświadczenie miałem, zanim zrozumiałem problem, w którym utknąłem w cyklu przez około cztery tygodnie. Minęło niespełna miesiąc, zanim wróciłem do normy i przez pierwszy tydzień nie mogłem w ogóle oddychać przez nos (gorące prysznice i aerozol solny nieco pomogły), a spanie było trudne. Wyobrażam sobie, że różni się znacznie w zależności od osoby. Sprawdź fauquierent.net/afrin.htm, aby uzyskać więcej informacji i leczenia.
Kapitan Obvious

16

Zamiast środka zmniejszającego przekrwienie należy wziąć tanią antyhistaminę, taką jak difenhydramina (Benadryl). Oprócz zatrzymania przepływu śluzu, leki przeciwhistaminowe pierwszej generacji sprawiają, że jesteś tak senny, że nie będziesz mógł zasnąć, nawet jeśli chcesz.


Oprócz powyższego sugeruję, abyś położył nosa wodza i próbował oddychać. W ten sposób temperatura nosa wzrośnie i po pewnym czasie poczujesz się lepiej. Mi to pasuje.
Abhishek Tripathi

Leki przeciwhistaminowe nie zrobią nic dla zatok, jeśli problem nie jest spowodowany reakcją histaminową (tj. Alergiami).
hobbs

@ Hobbs W rzeczywistości leki przeciwhistaminowe pierwszej generacji pomagają zmniejszyć objawy przeziębienia. en.wikipedia.org/wiki/Common_cold#Symptomatic aafp.org/afp/2007/0215/p515.html
Ross Ridge

10

Właśnie skończyłem radzić sobie z tym samym problemem w zeszłym tygodniu, oto kilka rzeczy, które pomogły mi przezwyciężyć ten problem:

  1. Włóż trochę kija i oddychaj przez usta.
  2. Nie zwariuj zbytnio na środkach zmniejszających przekrwienie , możesz skończyć „mocno upaść” i wydłużyć okres zatoru.
  3. Wasabi i chrzan są naprawdę dobre w zmniejszaniu obrzęku dróg nosowych.

I nie, nie jestem osobą „całkowicie naturalną przeciwko zachodniej medycynie”, jeśli to działa, robię to i chrzan!


Dla mnie ogólnie najgorszy wpływ oddychania przez usta jest na moją języczek, a nie na usta. Obudziłem się kilka razy z obrzękiem i przez cały dzień miałem problemy z oddychaniem i połykaniem.
Random832

8

Przed pójściem spać zaleciłbym stosowanie jakiejś formy irygacji nosowej .

Pomysł polega na przepuszczeniu łagodnego roztworu soli przez kanały nosowe, który usuwa zatkane miejsca i pomaga w dezynfekcji, a tym samym w rozpaleniu. Brzmi trochę obrzydliwie, ale naprawdę działa dla mnie dobrze.

Bez wydawania konkretnych zaleceń dotyczących produktów dostępnych jest kilka niedrogich produktów, zwykle dostępnych w lokalnej aptece (przy założeniu, że w USA).


Dodatkowo możesz mieć odchyloną przegrodę, która pogorszy twoją sytuację. Może warto sprawdzić to przez specjalistę laryngologa.


Łagodny roztwór soli działa zwykle świetnie.
kenorb

Możesz kupić gotowe zestawy: Netipot
CustomX

Tego używam, kiedy jestem zatłoczony. Działa jak cud. Miałem dużo duszności i miałem problemy ze snem, dopóki mój brat nie wprowadził mnie do irygacji nosa.
JGTaylor,

8

Moja matka kroiła cebulę i umieszczała ją na talerzu w pobliżu mojego łóżka . Możesz tego spróbować.

Lubię też mieć pod poduszką coś miękkiego jak ręcznik. W ten sposób moja głowa jest nieco bardziej do góry , zamiast leżeć płasko. To sprawia, że ​​spanie jest dla mnie wygodniejsze.


Czysty nos i katar. lol!
Mooseman

3
@Mooseman Nie powinieneś tego tak blisko.
Izzo,

5

Mam tendencję do tworzenia zatyczek do nosa z bibuły ... nie jest ładny, ale jest to śluz, który nie pozwala mi zasnąć. Kiedy już znajdą się w moim nosie (wystarczająco duże, aby można je było łatwo wyciągnąć) .. to daje mi szansę, że muszę zasnąć.

Powodzenia.


To działa świetnie!
Chris

5

Mam ten problem przez większość czasu z powodu alergicznego nieżytu nosa - używam sterydów w sprayu , ale czasami zatoki blokują się z powodu przeziębienia lub z powodu wysokiego zanieczyszczenia i zaczynam czuć się muzzy i trochę zawroty głowy. Odkładam, robiąc następujące, to taki żart i sprawia, że ​​moja grzywka (grzywka dla ludzi z USA) jest kędzierzawa, ale kiedy zmuszam się do tego, działa to naprawdę dobrze.

To staroświecka rzecz - inhalacja . Po prostu oznacza gotowanie czajnika z wodą, nalewanie do miski, dodawanie wszystkiego, co masz pod ręką ( Vick, Olbas Oil, Karvol lub najtańsze, łyżeczka mentolu i eukaliptusa w brązowej butelce z apteki), rzucanie ręcznik lub coś dużego nad głową i miską, aby zrobić namiot, pochylając się nad miską i wdychając opary jak najgłębiej przez kilka minut. Zwykle okazuje się, że musisz wyjść po minucie lub dwóch, aby wydmuchać nos, ale następnie kontynuuj procedurę. Nużący - ale działa. Najlepiej zrobić to w ciągu kilku godzin przed snem, chociaż powtarzane zabiegi w ciągu dnia nie wyrządzają szkody. Ważne jest również, aby się upewnićspać przy lekko otwartym oknie , dzięki czemu powietrze jest chłodniejsze i porusza się.


Olbas Oil jest świetny, kilka kropli na chusteczkę i umieść go na poduszce. Mieszanie go z olejem z drzewa herbacianego również nie jest takie złe.
kenorb

4

Oprócz wskazówek dotyczących usuwania wszystkiego przed pójściem spać, czasami muszę uciekać się do spania na dobrym krześle w raczej wyprostowanej pozycji siedzącej z podparciem głowy (i zwykle z podparciem nóg).

W ten sposób mogę się trochę przespać, chociaż jakość snu jest lepsza w łóżku, gdy nos jest czysty.


4

Możesz spróbować:

  • Herbata imbirowa : Wystarczy dodać do herbaty mały (zmiażdżony) kawałek imbiru. Możesz także dodać zmiażdżony goździk oprócz imbiru.

  • Pikantne potrawy : niektóre gorące i pikantne potrawy mogą złagodzić przekrwienie zatok, ponieważ pomagają utrzymać cienki śluz. Żywność o mukokinetyce lub działaniu rozrzedzającym śluz obejmuje papryczki chili, czosnek, czarny pieprz i przyprawy curry. Kapsaicyna znajdująca się w pieprzu powoduje, że nosa biegnie, pomagając oczyścić nos.

  • Vicks Vapor rub : nałóż na nos tuż przed snem i przykryj twarz kocem, pozostawiając bardzo mało miejsca do oddychania. Dzięki temu pocieranie będzie działało lepiej. Możesz go kupić w Amazon.

Wypróbowałem wszystkie powyższe metody. Pomogło mi to. Ale powinieneś wybrać ten, który najbardziej Ci odpowiada.


Również rosół z imbirem. Na szybkie i łatwe, pakiet ramen o smaku kurczaka, trochę posiekanego kurczaka, o łyżce posiekanego korzenia imbiru, plus zielona cebula, seler, pieprz lub inne warzywa, które masz pod ręką.
jamesqf

@jamesqf - Nie próbowałem tego. Jeśli to ci pomoże, to fajnie.
Vibhu,

1
Vicks Vapor Rub to takie rzeczy. Wetrzyj go w klatkę piersiową i szyję, a następnie umieść pod nosem odrobinę, jeśli możesz. Sen opierał się na kilku poduszkach.
RedSonja

3

Głównym problemem związanym z lekami zmniejszającymi przekrwienie OTC jest to, że zatoki zasadniczo „uzależniają się” od nich bardzo szybko, dając efekt odbicia, gdy próbujesz rzucić ich stosowanie, co jest często poważniejsze niż problem początkowy, jest to stan zwany nieżytem nosa .

Jednym podejściem jest rozcieńczenie sprayu roztworem soli fizjologicznej przez pewien czas, odstawienie tkanki od leku. Możesz także spróbować zastąpić jeden z aerozoli kortykosteroidowych, które niedawno stały się dostępne bez recepty, i mówi się, że przez pewien czas mają mniej tej tendencji do odbicia, aż twoje zatoki ponownie się dostosują.


Mój przyjaciel nie użył nawet środka zmniejszającego przekrwienie OTC (w tym jakiegokolwiek rodzaju lekarstw). Po prostu używa roztworu soli (sól morska). Nie rozcieńczone leki ani nic takiego. Po prostu zwykły stary roztwór soli morskiej w pojemniku z aerozolem do nosa.
Alex

„Uzależnienie” i efekt odbicia stają się problematyczne tylko przy dłuższym użytkowaniu. Kilka dni (do tygodnia) nie stanowi problemu. Rozcieńczające leki zmniejszające przekrwienie mogą zwiększać te działania niepożądane, ponieważ zamiast „dawki wstrząsowej”, która gwałtownie zwęża naczynia krwionośne, stosuje się niskie stężenia przez dłuższy czas, co pozwala na zwiększenie odporności.
Agent_L

3

Och, wiem o co ci chodzi. Mam ten sam problem. Istnieją dwa ważne czynniki:

  • jakość powietrza
  • pozycja głowy

Zauważyłem, że pozycja głowy może utrudniać oddychanie . Jeśli poruszę głową trochę do tyłu, nozdrza otwierają się i łatwiej jest oddychać. Jeśli chodzi o powietrze: utrzymuj je w czystości (bez kurzu - otwórz okna na chwilę, zanim pójdziesz spać) i utrzymuj wilgotność. Wilgotność jest bardzo ważna, szczególnie zimą, kiedy grzejniki sprawiają, że powietrze jest bardzo suche. Kupiłem nawilżacze powietrza i problem zniknął.

Kiedy to nie działa, możesz mieć alergię (kurz, roztocza) i dobrym pomysłem byłoby skonsultowanie się z lekarzem.


3

Używam doustnych środków zmniejszających przekrwienie, takich jak zwalniany czasowo ogólny preparat sudafed. Nosa steroidu sprayu dopiero po natrysku lub snort roztwór soli fizjologicznej do nosa w celu poluzowania śluzu i nawadniania nosowych.

Na koniec używam paska rytuału oddychania (clear działa lepiej, łatwiej go usunąć rano).

Pomaga również spanie z podniesioną lub wyprostowaną głową w rozkładanym fotelu.


Z pytania: „Próbowałem [...] za pomocą różnych środków zmniejszających przekrwienie”.
Mooseman

+1 za wzmiankę o fotelu. czynią cuda. Mogłem spać, chociaż miałem przekrwienie błony śluzowej nosa.
Madhu V Rao

2

Spróbuj biorąc paracetamol . Chociaż jest to głównie środek przeciwbólowy, ma również działanie przeciwzapalne. Może to pomóc, zmniejszając obrzęk i co może wpływać na błony nosowe.

To, co uważamy za „zatkany nos”, zwykle nie jest niczym innym, to miękka tkanka nosa spuchnięta i sama blokująca drogi oddechowe.

Kiedyś cierpiałem na katar sienny i raz lub dwa razy próbowałem paracetamolu, aby pomóc sobie ze snem i wydawało mi się, że to działa.


Czy mógłbyś rozwinąć to jeszcze bardziej? Wiele osób prawdopodobnie nie wie, co to jest paracetamol i jak go stosować. Może zostać oznaczony jako niskiej jakości, jeśli nie wyjaśnisz więcej.
michaelpri

Paracetamol nie jest lekiem przeciwzapalnym, po prostu lek przeciwbólowy - leki na bazie ibuprofrenu powinny być bardziej pomocne w tym zakresie. Być może spałeś lepiej, ponieważ lek sprawił, że poczułeś się trochę lepiej.
Bamboo

Według Wikipedii ma słabe działanie przeciwzapalne i nie sądzę, że wziąłem wystarczająco dużo (1 500 mg), aby poczuć się lepiej. Hayfever nie dał mi bólu, tylko irytację. W końcu jednak rozumiem, że nierzadko zdarzało mi się spontanicznie uśmierzać objawy i dobrze spać bez przyjmowania żadnych leków. Niemniej jednak nadal uważam, że warto spróbować, ponieważ większość ludzi będzie miała w domu paracetamol, są praktycznie bezpłatne, bardzo bezpieczne i może działać.
Lefty

Paracetamol jest nieco przydatny tylko w przypadku gorączki i bólu. Leki przeciwzapalne OTC nazywane są NLPZ: ibuprofen, kwas acetylosalicylowy (asprin), naproksen.
Agent_L

Wpis Wikipedii dotyczący paracetamolu: „Chociaż paracetamol jest stosowany w leczeniu bólu zapalnego, nie jest ogólnie klasyfikowany jako NLPZ, ponieważ wykazuje jedynie słabą aktywność przeciwzapalną”.
Lefty

1

Sugerowałbym przyjęcie pastylki eukaliptusowej / mentolowej lub inhalacji Mentolu i olejku eukaliptusowego w celu oczyszczenia nosa.


Możesz to wyjaśnić więcej. Co to jest pastylka eukaliptusowa / mentolowa? Jak tego używasz? Odpowiedzi na te pytania w odpowiedzi pomogą poprawić jego jakość.
michaelpri

0

Niektórzy odkryli, że punkt kulminacyjny ma efekt uboczny oczyszczenia zatoki. Więcej zabawy niż środki zmniejszające przekrwienie w sprayu.

Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.