Usuwanie soku pieprzowego z oczu


16

Przecierałem oczy dłońmi, gdy poczuły swędzenie i natychmiast poczułem ostre, pieczenie i zdałem sobie sprawę, że pozwoliłem, aby sok z pieprzu (jalapeno) dostał się do moich oczu. Podszedłem do zlewu i spróbowałem przetrzeć oczy i rozlać mi zimną wodę, ale to niewiele pomogło. Po piętnastu minutach czułem się dobrze, ale potrzebuję szybszego powrotu do zdrowia.

Czy istnieje szybszy sposób na:

  1. Usuń sok z pieprzu (jeśli to możliwe)
  2. Czy moje oczy przestają płonąć jak cholera?

Odpowiedzi:


18

Aby szybko złagodzić ból, nałóż zimną, mokrą szmatkę na oko. To nie potrwa długo, ale to, co zmyje twoje oko mlekiem. Uzyskać płynną uncję mleka (jeśli masz szklankę, napełnij ją). Mleko pełne działa najlepiej, ale 1% i 2% powinno również działać. Możesz spłukać oczy tym mlekiem. Połóż szklankę mleka na kości u podstawy oka. Nalej go do oka i staraj się pozostać otwartym (jeśli możesz). To będzie trochę niechlujne, ale warto. Jeśli nie czujesz się komfortowo, umyj oczy pod prysznicem. Nie będzie tak skuteczny, ale nadal działa.

Następnym razem, zaraz po skończeniu krojenia papryki (lub cokolwiek innego, co z nimi zrobisz) umyj ręce oliwą z oliwek. Oliwa z oliwek zmyje część soku z pieprzu, która powoduje, że się pali.


1
Nie dotykaj też oczu przez chwilę po pracy z papryką. Dzień jest dobrym oszacowaniem. Tylko nie dotykaj oczu.
Justin

@Quincunx Czy dotykanie twoich oczu dosłownie nie robi tego samego, co robi spray pieprzowy? Wiem, że aktywny składnik tych dwóch składników jest zwykle taki sam.
cpast

1
Olej nie „rozbije” kapsaicyny, po prostu zmyje ją, czego nie może zrobić woda, ponieważ materiał rozpuszcza się w tłuszczach, ale nie rozpuszcza się w wodzie. Mydło również działa - niezbyt dobrze, należy to robić wiele razy i oczywiście nie jest wygodne dla oczu.
Michael Borgwardt

1
@Quincunx, jeśli umyjesz ręce, nie musisz na to czekać (!) Dnia. Należy pamiętać, że spłukanie rąk wodą nie spowoduje usunięcia kapsicyny, ale odrobina oleju na opuszki palców / paznokci, a następnie zwykłe mycie mydłem pozwoli, powiedzmy, podrapać nos bez konsekwencji. NB! wyciąganie pieprzu z rąk jest czymś, co musisz zrobić, zanim zaczniesz robić rzeczy sugerowane w tej odpowiedzi. Postępowanie z rzeczami wokół oczu, podczas gdy palce nadal zawierają resztę kapsyniny, tylko pogorszy sytuację.
Peteris

Czy jest jakiś łatwiejszy sposób?
Anthony Pham

13

Usuń, sok z pieprzu nr.

Dezaktywuj efekty soku pieprzowego, tak!

Metodą, którą osobiście widziałem w ekstremalnym przypadku, jest:

Rozetrzyj banany i wcieraj w dotknięte obszary - zazwyczaj oczy i okolice wokół nich.
Podobno dojrzałe banany działają lepiej

P: Czy to działa?

Odp .: O tak!

Wykorzystano to za radą przyjaciół z Indii. Udało się - historia poniżej.


W sieci:

  • Wiele witryn sugeruje, że mycie w mleku działa

  • Wiele stron twierdzi, że Aloe Vera w wielu formach działa dobrze.

  • Niektórzy twierdzą, że woda działa - a wielu twierdzi, że nie działa

  • Widziałem cuda bananów - patrz poniżej.


Doświadczenie z bananem:

Dawno temu mój ówczesny syn postanowił bawić się papryką w naczyniu. Powiedzieliśmy mu, żeby zostawił ich w spokoju i że jest to niebezpieczne, ale on uparł się.
Był dobrze pokryty sokami wokół i w oczach, zanim zdał sobie z tego sprawę.
Jego skóra szybko zaczerwieniła się w łaty i odczuwał ogromny ból.
Płacz i krzyki, którym towarzyszyło wszystko, co logiczne, o których myśleliśmy, były minimalnie skuteczne. Był bardzo nieszczęśliwym chłopakiem.

Zadzwoniliśmy do przyjaciół, którzy spędzili kilkadziesiąt lat w Indiach.
„Banany”, powiedzieli. „Najlepsze są dojrzałe. Squash & Apply”.
Nie mieliśmy. Szybko skierowałem się do najbliższego sklepu z owocami.
Po powrocie z bananami może 10 minut później spotkała mnie wciąż krzycząca, płacząca ofiara o czerwonej twarzy.

Skórka / squash / ikona. Gotowy! Właśnie tak. Natychmiastowa poprawka.

Czy był szczególnie wrażliwy na lekarstwo na banany i czy zadziałałoby równie dobrze dla innych, czy dla wszystkich rodzajów pieprzu, których nie znam. Ponieważ jednak rada była oparta na rozległych doświadczeniach indyjskich, może rzeczywiście być stosunkowo uniwersalna.


Związane z:

Jako dobrze przeczytane dziecko słyszałem, że antidotum na oparzenie pokrzywy polega na wcieraniu liści Docka w dotknięte obszary. Mieszkam w Nowej Zelandii. Mamy pokrzywy, które zwykle są znacznie gorsze od brytyjskiej / europejskiej odmiany, ale zwykle występują tylko w odległych obszarach. Psy i kilka osób zostało przez nich zabitych, ale to rzadkość. Kiedyś mnie ciężko spalili, ale to już inna historia.

Moja żona i ja odwiedziliśmy Wielką Brytanię i Europę kontynentalną w 2003 roku. Ja i mój aparat staramy się wspinać i schodzić z utartej ścieżki. W Anglii odkryłem, że skrót od ścieżki w Lesie Sherwood poprowadził mnie przez gaje pokrzyw głębokich do kolan. W zamku Tunbridge próbowałem przejść starą ścianę od Motta do Bailey. Agh - więcej pokrzyw (może celowo rozmieszczonych?). W Flanders Fields wyhodowano bardzo niewiele maków. Przeskoczyłem rów irygacyjny, aby zbliżyć się do niektórych, które widziałem. Wylądowałem na czworakach w zgadywance co! I więcej.

We WSZYSTKICH takich okazjach w Europie doki rzeczywiście rosły w bezpośrednim sąsiedztwie, co bardzo pomogło w zmiażdżeniu ich liści i wcieraniu w dotknięte obszary (jeśli nie idealne rozwiązanie).
Banany, być może, również działały, ale palmy bananowe mają znaczną przewagę na europejskiej wsi.

Spray FWIW „Stingoes” na „niestandardowe leki” przeciw użądleniu działa BARDZO dobrze dla PRAWDZIWYCH Pokrzyw NZ. Bez tego mogłem potrzebować hospitalizacji. Co ciekawe, twierdzi, że jest niczym innym jak siarczanem glinu.


Chciałbym też usunąć sok z pieprzu, jeśli to możliwe
Anthony Pham

a jeśli mogę użyć innych owoców
Anthony Pham

1

Większość rodzajów szamponów dobrze działa do usuwania soku z ostrej papryki. W szczególności potrzebujesz szamponu, który zawiera glikol propylenowy.

Próbujesz usunąć kapsaicynę, olej, który nie rozpuszcza się w wodzie i tylko nieznacznie miesza się ze zwykłym mydłem. Sama woda rozleje ją i pogorszy. Mydło w końcu zadziała, ale wymaga wielu prań, a tymczasem rozprowadza także kapsaicynę. Inne oleje, takie jak olej roślinny, zmieszają się z kapsaicyną i pozwolą ją łatwiej zmyć mydłem.

Z drugiej strony glikol propylenowy całkiem dobrze rozpuszcza kapsaicynę bezpośrednio, umożliwiając jej szybkie wymycie. Wiele rodzajów szamponów ma dodatkową zaletę formułowania w taki sposób, aby nie powodowały poważnego podrażnienia oczu.


0

Właśnie tak się stało kilka minut temu z olejem jalapeno w oku. Zanurzyłem ręcznik papierowy w 2% mleku mlecznym i trzymałem go na oku. Natychmiastowa ulga.

Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.