Jak ostrzyć nóż na wolności?


17

Pewnego dnia poszedłem na kemping w pobliżu rzeki i zdałem sobie sprawę, że mój wierny scyzoryk był dość nudny. To sprawiło, że moje wakacje na kempingu nie były zbyt zabawne. Czy jest jakiś sposób, aby uzyskać nóż wystarczająco ostry bez prawdziwych narzędzi (np. Dedykowanego kamienia lub ostrzenia stali)? Jestem w dziczy i nie mam przy sobie tych narzędzi ani nie mam dostępu do sklepu, w którym mógłbym je kupić.

Odpowiedzi:


15

Widziałem na tym jakiś film na Youtube * ... nie mogę go teraz znaleźć, ale opublikuję wszystko, co pamiętam.

Zasadniczo ostrzenie noża polega na goleniu drobnych kawałków metalu w celu uzyskania krawędzi noża w kształcie litery V. Najlepiej byłoby użyć do tego stali lub specjalnego kamienia, ale jeśli go nie masz, oto kilka rzeczy, których możesz użyć zamiast tego:

 • Góra okna samochodu
 • Dno kubek ceramiczny ( patrz również artykuł przez Lifehacker )
 • Możesz użyć cementu , ale tylko przez około dwie sekundy i tylko w miejscu naprawdę grubego kamienia (= na początku etapu ostrzenia)
 • Jeśli jesteś na kempingu, możesz użyć prostego metalowego kołka namiotowego zamiast stali (moja sugestia, nie z filmu)
 • Jeśli jesteś w pobliżu rzeki, płaskie kamienie rzeczne mogą ci pomóc (ale spróbuj znaleźć duży, dla łatwości użycia)
 • Sugeruje również przez Szalony rosyjski Hacker, jeśli dobrze pamiętam, jest użycie pasa skórzanego jako strop , w zasadzie działa kierunku do tyłu nóż nad pasem skórzanym, aby nadać mu wykończenie ładniejszy. To może ci nie pomóc, jeśli twój nóż jest poważnie nie w formie, ale może sprawić, że prawie dobry nóż będzie idealny. Zrobiłem to sam, kiedy chciałem pokazać mój nóż (na zdjęciu w moim gravatrze) profesjonalnemu koczownikowi i chociaż miałem przy sobie kamienie, nie miałem czasu, aby je namoczyć i naostrzyć nóż. Właśnie zdjąłem pasek, kilkakrotnie przejechałem po nim nóż, który bardzo się poprawił. Uznanie dla Jona za przypomnienie mi tego hacka :)

Sugerowałbym, że NIE

 • Użyj innego noża , ponieważ masz dużą szansę zniszczyć co najmniej jeden ze swoich noży, jeśli nie oba.

* IIRC, to facet, który nazywa się „Szalonym rosyjskim hakerem”, ale nie mogę teraz znaleźć tego filmu


Polerowanie ostrza również go wyostrza. Fryzjerzy używają skórzanego paska, aby zachować ostrą krawędź. Jeśli nosisz skórzany pasek, możesz go wypolerować.
Jon

@Jon, to brzmi interesująco, czy był powód, dla którego nie udzieliłeś odpowiedzi? Chciałbym dowiedzieć się więcej o tym, jak to zrobić.
Nelson Wright,

@ Jon Właściwie to zrobiłem :) .... Chciałem komuś pokazać mój nóż i nie miałem przy sobie kamieni. IIRC, o którym również wspomniano w filmie. Myślę, że dodam to do mojej odpowiedzi.
Shokhet,

@NelsonWright Tak, istniał określony powód, byłem leniwy. Pomyślałem, że byłoby OK jako uzupełnienie najlepiej przyjętej odpowiedzi, która opierała się na jej zaletach.
Jon

@NelsonWright (i Jon) co sądzisz o odpowiedzi teraz?
Shokhet,

6

Wspomniałeś, że jesteś blisko rzeki i masz scyzoryk.

 • Idź do rzeki i znajdź płaski gładki kamień.

 • Wlać olej kuchenny lub wodę na kamień, aby uzyskać smar. Olej jest lepszy, ale woda działa w mgnieniu oka.

 • Połóż ostrze noża płasko na kamieniu, a następnie unieś go pod kątem 10 do 15 stopni.

 • Naostrz pierwszą stronę ostrza, odsuwając ostrze od siebie wzdłuż kamienia z umiarkowanym naciskiem około 6-12 razy.

 • Naostrzyć drugą stronę ostrza.

 • Teraz naostrz obie strony, po jednej stronie na każde przejście.

Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.