Jak czyścić szczeliny elektroniki bez sprężonego powietrza?


22

Do czyszczenia klawiatur i innych elementów komputera nieosiągalnych za pomocą szmatki zwykle używam puszki ze sprężonym powietrzem.

puszka

Puszka jest jednak pusta . Czego jeszcze mogę użyć jako ogólnego przedmiotu gospodarstwa domowego?


10
Kolejna może! :)
nicael

Odpowiedzi:


18

Oto kilka metod korzystania z klawiatury:

  • odwróć go do góry nogami i potrząśnij nim
  • użyj wacika zamoczonego w alkoholu izopropylowym (jeden z tych patyczków do czyszczenia uszu)
  • użyj czegoś ostrego i owiń go kawałkiem tkaniny i wyczyść go między klawiszami

Generalnie do komputerów często używam odkurzacza i zmniejszam jego moc do połowy (zależy to od mocy twojego odkurzacza - dostosuj go do swoich potrzeb)


1
Moja próżnia nie jest tak fantazyjna ... Ale podoba mi się trzeci punkt.
Mooseman

Co zrobić, jeśli masz Dysona ... który jest znany z tego, że jest w stanie odbierać rzeczy z niesamowitego; ssania
Xylius

1
@Xylius Przykryj koniec rury kilkoma warstwami grubej plastikowej siatki, takiej jak ta stosowana w niektórych torbach do przechowywania ziemniaków, cebuli i ignamów. Zmniejszy to wydajność, więc nie będziesz ssał klawiszy z klawiatury.
Stan

7

Wkładam słomkę do picia o dużej średnicy [Starbucks ma je w dziale czyszczenia komputerów w każdym sklepie) ;-)] w wąskim, kątowym nasadce, która jest dostarczana z większością odkurzaczy, a następnie przyklejam słomę na zewnątrz nasadki, tworząc uszczelkę. W takim razie wystarczy wziąć szczotkę ESP, jak wspomniano powyżej, i użyć jej do zetknięcia kurzu ze słomy, która zasysa go do odkurzacza. Nie wiem, dokąd to zmierza!


5

Napotkałem podobny problem podczas czyszczenia kurzu i brudu z płytek drukowanych w celu ponownego lutowania / naprawy. Zwykle pył gromadził się z czasem i z powodu wilgoci, której nie można usunąć sprężonym powietrzem.

  • Za pomocą specjalnego pędzla ESP (rozmiar zależy od każdego przypadku) lub zwykłego pędzla, ale zapewniającego prawidłową procedurę ESP czystą powierzchnię oraz wokół / poniżej szczelin i elementów.

  • Niewielka ilość izopropanolu (alkohol izopropylowy) może usunąć uporczywy brud.

  • Twardsze etui mogą wymagać sztywniejszego pędzla.

Jest to przydatne do czyszczenia płyt głównych, procesorów graficznych, wentylatorów i radiatorów. Jeśli czyścisz matrycę procesora / GPU, uważaj i użyj trochę ISO, zarówno na matrycy, jak i styku radiatora. Zawsze ponownie nakładaj pastę termiczną po.

W przypadku klawiatur, myszy i innych zewnętrznych urządzeń peryferyjnych używaj wacików bawełnianych z ISO. Klawiatury (głównie komputery stacjonarne - laptopy są trudne) mogą mieć swoje klucze usunięte w celu wyczyszczenia między komorami na klucze.


4

Właśnie miałem zrobić specjalną małą dyszę do mojej suszarki do włosów (oczywiście w chłodzie), zanim odkryłem napędzany prochowiec i kupiłem go zamiast tego. Zapytałeś o przedmiot gospodarstwa domowego, więc wybrałbym dyszę. Pomyślałem też krótko o balonie i słomce ...


2
Nie jest to bezpieczne: poruszające się powietrze może wytworzyć ładunek statyczny, który może zniszczyć wrażliwe elementy elektroniczne. Zobacz electronic.stackexchange.com/questions/39220/…
Hobbes

1
@Hobbes W standardowej klawiaturze nie ma wrażliwej elektroniki. Zresztą nic, co na to wpłynie. Może inne urządzenia.
n00dles

3

Zamiast drogich puszek powietrza, używam pistoletu do przedmuchiwania na mojej taniej 1-galonowej sprężarce (50 dolarów w sprzedaży). Istnieje niewielka szansa na tworzenie się kropelek wody, ale nie będzie tak źle, jak ludzki oddech lub rzeczy, które często wpadają do klawiatury.

Do czyszczenia na większą skalę używam mojej elektrycznej dmuchawy do liści. Raz w roku zabieram komputer stacjonarny na zewnątrz, otwieram skrzynkę i zaczynam! Działa to również dobrze na filtrach piecowych.


Nie jest to bezpieczne: poruszające się powietrze może wytworzyć ładunek statyczny, który może zniszczyć wrażliwe elementy elektroniczne. Zobacz electronic.stackexchange.com/questions/39220/…
Hobbes

@Hobbes Kiedyś mam sklep komputerowy i wysadziłem co najmniej 500 sprężarką powietrza i nie miałem problemu z pojedynczym ładunkiem elektrostatycznym. Wentylator w komputerze porusza powietrze.
paparazzo

3

W zależności od kształtu szczeliny do czyszczenia stara (ale dość czysta) szczoteczka może działać całkiem dobrze. Wydaje się, że działa to dobrze na wąskich przestrzeniach, w których łączą się plastikowe elementy, lub dekoracyjne rowki w urządzeniu, w których czasami gromadzi się brud lub kurz.


2

A może po prostu użyć słomki do picia i zdmuchnąć kurz? Miałem dość szczęścia, wydmuchując w ten sposób kurz z radiatora procesora. Lub może wysadzić balon i owinąć koniec słomką, aby uzyskać większą siłę.

Oddech jest wilgotny ( wilgotność względna ludzkiego oddechu wynosi 100% ), więc nie próbuj tego w przypadku wrażliwych na wilgoć rzeczy.

Uwaga: długotrwałe dmuchanie może powodować zawroty głowy.


2

Aby wyczyścić klawiaturę, złóż karteczkę samoprzylepną na pół lepką stroną na zewnątrz i przeciągnij ją między klawiszami, aby zebrać kurz.

wprowadź opis zdjęcia tutaj

Prawdopodobnie będziesz potrzebować kilku, aby zrobić całą klawiaturę. (Nigdy nie próbowałem tego na wewnętrznych częściach komputera, ale powinno działać)


1

Chociaż nie próbowałem, wyobrażam sobie, że pompa rowerowa zadziała. Jeśli przyklejesz „słomkę” ze starej puszki do końca, prawdopodobnie zwiększysz jej kierunek i zwiększysz nacisk. W tym względzie może również pomóc adapter do pompowania piłek.


1

Używam ostro zakończonych przedmiotów, takich jak wykałaczki lub mini śrubokręty. Dziwnie, od dzieciństwa pasją było dla mnie sprzątanie takich miejsc.


Zwykle nie mam pod ręką wykałaczki, ale kupuję te gadżety z nici dentystycznych i mają one koniec spiczasty i twardy (ale nie tak twardy, że zadrapuje).
Max Starkenburg

1

Wszystko, co tworzy strumień powietrza:

  • kompresor
  • dmuchawa do liści
  • suszarka do włosów, jeśli nie ma opcji ogrzewania
  • kupuj odkurzacz z otworem wylotowym

Kiedyś sklep komputerowy wysadził ponad 1000.

W przypadku klawiatury podoba mi się kompresor z dyszą, ponieważ trudno jest je zdmuchnąć i nie są one bardzo wrażliwe.

Możesz nawet odkurzać na klawiaturze.

Minusem kompresora jest to, że można uzyskać wilgoć. Nigdy nie straciłem wilgoci, ale dla płyty głównej wolę odkurzacz sklepowy.

WAŻNE
Zablokuj wentylatory przed ich wydmuchnięciem. Używam małego śrubokręta. Za pomocą kompresora można uzyskać wystarczającą prędkość do obracania (niszczenia) łożysk.

Zasilacz będzie najbrudniejszy. Wydmuchaj w każdym kierunku.

Bardzo trudno jest dostać się do laptopa, aby go wyczyścić, ale ważniejsze jest to, że jest mniejszy i ma to wpływ na małych fanów i płetwy.


1

Dodając do istniejących odpowiedzi: jednym desperackim, ale świetnym sposobem czyszczenia naprawdę nieuporządkowanych klawiatur jest zmywarka do naczyń . Umieść klawiaturę przodem do dołu i uruchom program, w tym detergent i wszystko tak, jak twoje naczynia. Możesz także myć niektóre zwykłe rzeczy, o ile nie są zbyt brudne (kubki, filiżanki, talerze, o ile nie ma na nich jedzenia).

Jeśli jest to klawiatura bezprzewodowa, najpierw wyjmij baterie!

Po praniu pozostaw klawiaturę do całkowitego wyschnięcia. Wytrząśnij możliwie jak najwięcej wody, a następnie umieść ją blisko otwartego okna lub na grzejniku. Nie używaj go, dopóki nie upewnisz się, że cała woda wyparowała. Woda zwykle nie uszkodzi sprzętu elektronicznego, jeśli nie ma zasilania.

Ale zachowaj to jako ostateczność - w niektórych przypadkach klawiatura w końcu nie przetrwa tej operacji. Moje dotychczasowe doświadczenia z tym jednak nie przyniosły żadnych strat. W każdym razie ten hack jest bardzo odpowiedni, jeśli rozważasz binowanie klawiatury zamiast jej czyszczenia.


Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.