Jak sprawić, by kolor wyglądał tak samo na różnych tłach?


17

Tło dotyczące postrzegania kolorów:

Ze względu na naturę ludzkiego oka i przetwarzanie wzrokowe przez mózg istnieje złudzenie optyczne, że ten sam kolor będzie wyglądał inaczej w zależności od tła .

Nazywa się to efektem kontrastu , zilustrowanym poniżej - środkowe prostokąty są identyczne:

wprowadź opis zdjęcia tutajŹródło: Wikimedia

Ilustracja (i raport) NASA sprawia, że ​​efekt koloru tła jest jeszcze bardziej widoczny:

wprowadź opis zdjęcia tutaj

wprowadź opis zdjęcia tutajŹródło: NASA Color Usage Research Lab

(Zwróć uwagę, jak dwa najwyższe kolory na drugim obrazie wyglądają tak samo, ale w rzeczywistości są zupełnie inne).


Co z projektowaniem stron internetowych?

Moje pytanie dotyczy projektowania stron internetowych, w szczególności w tym przypadku koloru tekstu linku na różnych tłach.

W jaki sposób dla danego koloru tekstu można znaleźć kolor uzupełniający, aby wyglądał tak samo na określonym tle?


Rzućmy okiem na przykład tego pytania:

Rozważ mój przykład poniżej z żółtym tekstem #FFF000na następujących tłach:

  • biały #FFFFFF,
  • czarny #000000,
  • i szary #555555.


Porównaj kolory na różnych tłach dla tekstu do projektowania stron internetowych


Zgodnie z oczekiwaniami wcale nie wygląda tak samo. ( Zobacz i pobierz plik .PSD tutaj. )

Jak możemy sprawić, by wyglądało tak samo na wszystkich trzech? Oczywiście tekst na białym tle musi być ciemniej żółty, a ten na szarym wymaga korekty odcienia / tonu. (Wpłynie na to również otaczający tekst - ale prawdopodobnie trudniej to wytłumaczyć).

Czy ten idealny kolor można jakoś obliczyć na podstawie Hex, RGB lub innego systemu? Na tym polega sedno tego pytania, ponieważ byłoby znacznie wydajniejsze niż ręczne przybliżanie.


Musisz użyć żółci. Zauważ, że w twoich przykładach używali kolorów podobnych do tych, które starają się wyglądać inaczej.
Hanna

2
@Johannes, co masz na myśli?
Baumr 30.01.2013

W pierwszym przykładzie wszystkie użyte kolory były w odcieniach szarości. W drugim przykładzie twoja purpura stała się bardziej niebieska dzięki zastosowaniu bardzo jasnego fioletu. Następnie w swoim żółtym przykładzie przebijasz się na żółto z bieli, szarości i czerni. Mówię więc, że zamiast tego należy używać żółci, aby kolor żółty wyglądał tak samo na różnych tle.
Hanna


Odpowiedzi:


10

Wygląda na to, że szukasz analogii uzupełniających się kolorów , ale raczej w przestrzeni jasności niż odcienia . O ile wiem, nie może istnieć takie ogólne mapowanie.

Załóżmy, że możesz zrekompensować ten efekt, zakładając liniową korelację między tłem a pierwszym planem, tak że gdy tło ciemnieje, tekst pierwszego planu rozjaśnia się o tę samą wartość. Zakładam, że odcień pozostaje ustalony. Zawsze będzie punkt środkowy, w którym tło i pierwszy plan będą miały ten sam kolor.

Jako przykład rozważ czarno-biały. Odwrotna jasność dla tych samych odcieni jest biało-czarna, ale jeśli próbujesz znaleźć pierwszy plan dla każdego pośredniego tła tego samego odcienia, w połowie drogi trafiasz na szaro-szare i nic nie widzisz.

Z tego samego powodu nie widzę, aby istniało jakiekolwiek dość proste mapowanie - nawet stratne.


1
Aby rozwiązać ten problem, myślę, że musielibyśmy zbudować model (przeciętnego) ludzkiego oka i znaleźć najlepsze dopasowanie za pomocą algorytmu genetycznego
Baumr

1
@Baumr: To może być dobra praca doktorska :)
Lekkość ściga się z Monicą

0

Co powiesz na to: użyj różnych szarości na różnych tłach, pomalowanych na biało i czarno, aby te pierwsze wyglądały tak samo, ale nie wtedy, gdy są na neutralnym.

Daj mi znać, jeśli te dwa zestawy łat wyglądają tak samo na czarno-białych rzędach:

wprowadź opis zdjęcia tutaj

Ponieważ na tym zdjęciu przedstawiono wygląd tych łat na neutralnej szarości:

wprowadź opis zdjęcia tutaj

Użyłem trybu mieszania warstw GIMP-a o nazwie Grain Extract / Merge, który pozwolił mi znaleźć najjaśniejszą szarość poprzez wyodrębnienie neutralnej łatki z drugiej, a następnie najciemniejszą poprzez połączenie ich dwóch. Innymi słowy: znalazłem dwie szarości, których uśrednianie addytywne jest neutralne.

W przypadku koloru na czarnym lub białym tle można użyć funkcji Scalanie ziarna, aby znaleźć uśredniony kolor addytywny, a w przypadku Ekstrakcji ziarna uzupełnienie tego drugiego.

EDYCJA: sprawdź to. Te żółte kolory mogą wyglądać tak samo.

wprowadź opis zdjęcia tutaj

Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.