Klient nie jest zadowolony z projektu. Nie chce płacić


22

Mam nowego klienta, który zatwierdził moją propozycję, mówiąc, że podzielimy projekt na kamienie milowe - pierwsza płatność po pierwszym kamieniu milowym (30%). Problemy pojawiły się od samego początku, ponieważ nie miała krótkiego ani zbyt wielu szczegółów na temat projektu, takich jak przykłady projektowe, czy też szkielety lub szkice. Zasadniczo pracowałem trochę w ciemności.

PROBLEM: W każdym razie zatwierdziła kilka pierwszych szkieletów, ale po ukończeniu projektu wcale NIE BYŁA PROSZĘ i nie chce płacić, zanim dokonam niezbędnych zmian projektowych.

Nie mam z tym problemu, ale wykonałem już dużo pracy i chciałbym zarabiać, zanim zainwestuję w to jeszcze więcej godzin. Po długich dyskusjach, podczas których próbowałem wyjaśnić, że zdecydowanie mogę zmienić projekt, to nie jest problem, ale muszę zapłacić, odmawia, mówiąc:

Płacenie nie jest problemem [lol], ale co, jeśli ona płaci i nadal nie podoba mi się projekt, który wymyśliłem.

Wydaje się, że dyskusje nigdzie nie idą i tak naprawdę mam tego dość. Co mogę zrobić w tej sytuacji?


Komentarze nie są przeznaczone do rozszerzonej dyskusji; ta rozmowa została przeniesiona do czatu .
DᴀʀᴛʜVᴀᴅᴇʀ

Odpowiedzi:


29

Patrząc na twoje pytanie, dostrzegam kilka punktów, które budzą moje bezpośrednie obawy:

„... pierwsza płatność po pierwszym etapie (30%).”

Dla mnie to przynajmniej natychmiastowy problem. Ja również realizowałem płatności etapowe, ale pierwszym etapem jest zawsze depozyt . Jeśli otrzymujesz zapłatę przed podniesieniem palca, zyskujesz z kilku korzyści!

... problemy pojawiły się od samego początku, ponieważ nie miała krótkiego ani wielu szczegółów ...

Kolejna czerwona flaga. Jeśli pojawiały się problemy od samego początku, należy je rozwiązać na początku . Rozpoczynanie wszelkiego rodzaju briefów bez odpowiedniego zakresu zawsze wymaga kłopotów.

Opcje idą naprzód

W tej chwili masz po prostu dwie opcje, które w dużej mierze zależą od Twojego postrzegania klienta i dotychczasowych interakcji z nią. Jeśli nalegasz na otrzymanie zapłaty, otrzymasz lub nie otrzymasz zapłaty, a być może zerwiesz związek. Czasami może to być warte zabezpieczenia 30% i zaoszczędzenia sobie więcej kłopotów ze złym klientem.

Lub pozwól mu się ześlizgnąć, wykonaj (tak mało!) Dodatkową pracę, jak to możliwe, i spróbuj załatać związek dla obopólnych korzyści.

Powodzenia! Moim zdaniem następnym razem powinieneś zabezpieczyć depozyt i zakres, a unikniesz tej sytuacji w przyszłości.


24

Klient korzysta z ciebie. Prosty i prosty.

Jeśli „płatność nie jest problemem”, jak twierdzi klient, wówczas klient nie miałby problemu z zapłaceniem Ci tego, co jesteś winien w bieżącym punkcie. Cokolwiek to może być. Jeśli miałeś umowę w wysokości 30% na tym konkretnym etapie ... to poproś o 30%, zanim zrobisz więcej.

Z mojego doświadczenia wynika, że ​​każdy klient, który stwierdza „płatność nie jest problemem”, ale nie płaci po wystawieniu faktury ... nie zapłaci, jeśli na to pozwolisz. Na tym etapie starają się jedynie „wydoić” wszystko, co tylko mogą.

Trzymaj się broni, wymagaj zapłaty za więcej pracy. Nie ma sensu próbować udawać klienta przy dalszej pracy, jeśli ten klient już wykazuje skłonność do skorzystania z ciebie. Biznes to droga dwukierunkowa , klient ufa, że ​​pracujesz, ufa klientowi, że zapłaci. Podtrzymałeś swój koniec. Pokazałeś, że jesteś godny zaufania i wypełnisz to, na co się zgadzasz. Teraz to klient musi udowodnić, że można mu ufać ... nie rób nic więcej dla klienta, dopóki nie wykaże chęci utrzymania swojego końca.

Na podstawie komentarzy do różnych odpowiedzi, jeśli nie ma umowy - nic nie możesz zrobić, aby wymusić płatność. Pamiętaj jednak, że „umowa” to umowa. Mam na myśli „umowa między dwiema lub więcej stronami” jest definicją „umowy”. Jeśli masz pisemny dowód (e-mail), że klient zatwierdził wycenę, a następnie zatwierdzoną pracę ... masz podstawy do zachowania stanowczości.

Pamiętaj, że jest to WIELKI powód, dla którego w wielu przypadkach unikam międzynarodowych klientów. To prawie niemożliwe , aby zebrać od kogoś, jeśli są w innym kraju, a co dopiero na innym kontynencie. I to może być również dlaczego niektórzy klienci nie zatrudnić lokalnie - wiedzą, że nie mogą odebrać. Przyjmę klientów z Wielkiej Brytanii i Kanady, to wszystko (jestem z USA). Wielka Brytania ma niesamowitą dźwignię finansową w stosunku do firm, które są winne ponad 5000 £, jeśli dług można udowodnić. Ale odkryłem ten fakt tylko w Wielkiej Brytanii dzięki zaległemu klientowi w Wielkiej Brytanii i badaniu opcji zbiórki.

Jeśli spotkasz międzynarodowych klientów, zdecydowanie zalecam harmonogram płatności co najmniej 50/50. 50% z góry, a następnie 50% po zakończeniu (przed ostatecznym dostarczeniem pliku). Jeśli to możliwe, 100% z góry jest najlepsze dla klientów międzynarodowych.


1
Być może możesz chcieć wyjaśnić (jak wspomniałeś wcześniej w swoim komentarzu ), że „ szkielety zostały zatwierdzone”, a nie „projekty” (w pierwszym akapicie)
Andrew T.

9

Jako były freelancer widzę tutaj kilka problemów.

  1. Usługi artystyczne są często postrzegane jako tani towar. Jeśli pozyskałeś swojego klienta za pośrednictwem platformy takiej jak na przykład Craigslist, spodziewaj się, że klient nie jest poważnym właścicielem firmy znającym się na pracy z kontrahentem i może próbować uniknąć płatności. Z tego właśnie powodu strony internetowe niezależne często wymuszają płatność z góry.

  2. Przed rozpoczęciem projektu potrzebujesz jak najwięcej informacji od klienta. Zwykle mam ogólny formularz informacyjny, który mam do wypełnienia przez klienta, co pomaga mi lepiej zrozumieć ich potrzeby i pomaga im uzyskać jasność. To także pierwszy etap odfiltrowywania poważnych klientów.

  3. Kamienie milowe, postępy i ograniczenia powinny być mierzalne , np. Opłata za godzinę, maksymalnie 10 szkiców projektowych itp. Nie można zmierzyć subiektywnych scenariuszy, a pozornie krótki projekt może zakończyć się miesiącami po miesiącach, jeśli klient uzyska pełną dźwignię.

  4. Kontrakty . Użyj ich. Obie strony muszą zostać pociągnięte do odpowiedzialności i zrozumieć, na co się zgadzają. Istnieją platformy innych firm, takie jak HelloSign, które ułatwiają elektroniczne podpisywanie prawnie wiążącej umowy. Będzie to również służyć jako kolejny proces filtrowania.

Jeśli klient nie zgadza się na przestrzeganie tych wytycznych, porzuć je i poklep się po plecach, aby uniknąć miny.


6

Przestańcie pracować. Teraz. Musisz zmniejszyć swoje straty. Ograniczę nawet czas spędzony na komunikowaniu się z klientem. Muszą zrozumieć, że wszystko zostało odcięte, a projekt porzucony (chyba że zapłacą).

Jeśli nie płacą 30%, nie zapłacą 100%. (Albo dlatego, że nie chcą, bo nie jesteś wystarczająco dobry, albo po prostu z powodu braku komunikacji.) Nie ma znaczenia, dlaczego. Ten kamień milowy pozwala ograniczyć liczbę nieopłacających się klientów (lub klientów, którzy czują się zobowiązani do zapłaty, do cięcia niewykonujących zamówienia).

Następnym razem poproś o depozyt (nawet 10% sprawi, że klient poczuje się bardziej zainwestowany) lub osiągnie kamień milowy 10-20% na projekt koncepcyjny. Pomyśl także o tym, aby być bardziej selektywnym wobec klienta. Naprawdę myślę, że depozyt jest rzeczą, którą należy zrobić, aby wyeliminować mniej poważnych klientów.

Ponadto, podczas gdy powinieneś idealnie strategować, aby unikać / ograniczać brak płatności, będziesz musiał odpowiednio wycenić swoje usługi - jest to niefortunne dla płacących klientów, ale nieuniknione.


4

Ponieważ użyłeś terminów „zatwierdziłem moją propozycję ... kamienie milowe”, myślę, że może to być praca freelancera?

W takim przypadku umowa pisemna najprawdopodobniej nie istnieje. Gdy zasadniczo licytujesz o pracę napisaną przez anonimowego potencjalnego klienta, a następnie masz nadzieję, że zostaniesz wybrany z puli losowych ofert, możesz zacząć pracować z tym anonimowym klientem, który może ustawić dowolne warunki, ponieważ zawsze może wybrać innego dostawcę pula losowych ofert.

To trochę przypomina loterię, w której nie znasz tej osoby ani tego, jak zareaguje ona na twoje projekty, lub jak zdecyduje się dokonać płatności, czy nie. To ryzyko, które zawsze podejmujesz, pracując na stronach zewnętrznych. Jedyną nadzieją jest, podobnie jak w przypadku innych, zdobycie stałych klientów, którzy już wiedzą, czego się od ciebie spodziewać.

Wydaje mi się, że w tym momencie możesz podjąć tylko działania dozwolone przez witrynę freelancerów: prawdopodobnie spróbuj w grzeczny sposób rozwiązać to bezpośrednio z klientem lub spróbuj mediować problem za pośrednictwem jego systemu wsparcia, lub ostatecznie po prostu pozwól mu odejść i uczyć się od to.


1
Nie sądziłem, że może to być jeden z tych (dreszczów!) Miejsc pracy. Jeśli tak jest, wszystkie zakłady są oczywiście nieaktualne. Zmień moją odpowiedź powyżej, aby uwzględnić „nigdy nie korzystaj z tych stron”;)
mayersdesign

Nie, to nie jest jedna z tych stron freelancerów. Sam jestem freelancerem, ale nie mam umowy - ale nawet gdybym miał, nie mam środków, aby pozwać klienta w połowie świata, więc co czy to by się udało?
Mimy Polina,

1
Obowiązuje ten sam rodzaj rozumowania, ale bez opcji mediacji wspomaganej. Bez umowy i żadnych innych środków ochrony pracy klient może nie płacić. Najlepsze, co możesz spróbować, to słodko porozmawiać o tym w jakiejś kompromisowej umowie.
Lucian

5
@MimyPolina, celem umowy jest głównie określenie zakresu prac i upewnienie się, że wszystkie strony faktycznie wiedzą, na co się zgodziły oraz jak polubownie rozwiązać wszelkie pojawiające się problemy, które są racjonalnie przewidywalne. Dobra umowa faktycznie pomaga zapobiegać sporom, ponieważ oboje przekształciliście wszystkie założenia w atrament, które oboje zrozumieliście. Zasadniczo umowa jest dowodem umowy i jej warunków. To, czy masz zamiar kiedykolwiek wyegzekwować umowę w sądzie, nie ma znaczenia.
K_foxer9
Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.