Szukasz przykładów pięknych map? [Zamknięte]


184

Często, kiedy tworzymy mapy, opiera się na naszej subiektywnej interpretacji tego, co jest estetyczne. Chciałbym, żeby ludzie publikowali przykłady pięknych map, przedstawiających dowolne zjawiska w jakikolwiek sposób.

Poniżej zamieściłem jedną z moich ulubionych map. To jest przykład mapy wartość według alfa, o którą ostatnio pytano, jak wdrożyć mapę wartości według alfa w GIS? , a zdjęcie pochodzi ze strony GeoVista .

alternatywny tekst

Cytat dla twórców mapy :

Analizy geowizualne w celu poprawy interpretacji statystyki skanowania przestrzennego: analiza śmiertelności z powodu raka szyjki macicy w USA Jin Chen, Robert E Roth, Adam T Naito, Eugene J Lengerich i Alan M MacEachren International Journal of Health Geographics 2008, 7:57

Byłoby najlepiej dla kultywowania wiedzy, gdyby ludzie opracowali, dlaczego cytowane przez nich mapy są piękne.

Uważam, że powód, dla którego uważam, że cytowana mapa wartości według alfabetu jest piękna, polega na tym, że tworzy ona bardzo prostą, ale oczywistą i uderzającą hierarchię wizualną, dzięki której można interpretować znormalizowany współczynnik śmiertelności. Jest to szczególnie przydatne w połączeniu z bardzo „hałaśliwym” znormalizowanym współczynnikiem umieralności i zazwyczaj bardzo hałaśliwymi klastrami o nienormalnie wysokich wskaźnikach wytwarzanych przez technikę klastrowania SatScan. Widać nawet bardzo małe skupiska wokół Chicago i Filadelfii.

Istnieją inne dodatkowe elementy mapy, które ułatwiają oczy. Na przykład czarne tło, cięższy biały kontur wokół stanów i biały kontur stanów (który jest mieszany tak samo jak wartości atrybutów). Mapy z wieloma wielokątami mogą szczególnie rozpraszać uwagę, jeśli nie zachowa się ostrożności podczas kreślenia konturów wielokątów.

Również legenda jest szczególnie dobrze stworzona i skutecznie demonstruje koncepcję (choć z pewnością nie jest to typowa legenda, więc wzięła się za oryginalna myśl twórcza).

Odpowiedzi:


77

To pytanie zostało przekonwertowane na Wiki Wiki i wiki zablokowane, ponieważ jest to przykład pytania, które szuka listy odpowiedzi i wydaje się być wystarczająco popularne, aby uchronić je przed zamknięciem. Powinno to być traktowane jako szczególny przypadek i nie powinno być postrzegane jako rodzaj pytania, które jest zachęcane w tej lub dowolnej witrynie Stack Exchange, ale jeśli chcesz wnieść do niego więcej treści, możesz to zrobić, edytując tę ​​odpowiedź .


RADICAL CARTOGRAPHY pokazuje kilka naprawdę fajnych przykładów.

Moje dwie ulubione:

  • Meandry Missisipi

alternatywny tekst

  • Atlas statystyczny ze spisu powszechnego USA z 1870 r

alternatywny tekst


Prace Eduarda Imhofa, a zwłaszcza jego ręcznie rysowane mapy cieniowania wzgórz:

wprowadź opis zdjęcia tutaj


Ponieważ pytanie nie określa, że ​​mapa musi być tradycyjną statyczną mapą, chciałbym zaproponować Mapnificent mapę czasów podróży w Londynie .

alternatywny tekst

Jak zwykle Google dokłada wszelkich starań, aby korzystać z interfejsów API mapowania online. Jeśli chodzi o projektowanie map, interfejs API v3 daje teraz większą kontrolę nad ulepszaniem podstawowej mapy podstawowej.

Mapa jest również bardzo przyjazna dla użytkownika, ale myślę, że użyteczność prawdopodobnie wykracza poza sferę piękna.


58

Kilka przykładów pięknych map przepływu

Artykuł w otwartym czasopiśmie PLoS, Redrawing the Map of Great Britain from Network of Human Interactions : Carlo Ratti, Stanislav Sobolevsky, Francesco Calabrese, Clio Andris, Jonathan Reades, Mauro Martino, Rob Claxton, Steven H. Strogatz PLoS ONE, Vol. 5, nr 12. (8 grudnia 2010 r.)

alternatywny tekst

Zawarte na całym świecie przyjaźnie na mapie Mapped (przez blog Flowing Data ) alternatywny tekst

Pierwotnie opublikowałem to w innym wątku na temat wizualizacji przepływów sieciowych . Każdy zainteresowany reprezentowaniem przepływów powinien sprawdzić kilka wątków na tej stronie oznaczonych siecią .


Jeśli chodzi o powód, dla którego uważam, że te mapy są piękne, mapy przepływu mogą łatwo stać się bardzo skomplikowane. Bałagan wpływów i odpływów jest trudny do wizualizacji i skutecznego podsumowania (zobacz moją inną odpowiedź, w której szczegółowo opisuję, w jaki sposób zazwyczaj wykonuje się wizualizację linii przepływu).

Te dwie mapy przepływu są przykładem skutecznego wizualizacji takich informacji przepływu w zwięzły sposób. Artykuł PLoS jest bardzo dobrym przykładem wykorzystania perspektywy 3D (której nigdy nie byłem w stanie zrobić w 3D niczego, co wyglądałoby bardzo ładnie!).

Czasami wiedza o tym, co wchodzi w tworzenie jakiejś pracy, również daje ci większe uznanie. Czytanie posta na blogu o tworzeniu mapy na Facebooku jest wspaniałą prezentacją rodzajów trudnych umiejętności zarządzania danymi niezbędnych do obsługi i zrozumienia tak ogromnego zestawu danych.

Chociaż każda z map ma swoich krytyków, artykuł PLoS został skrytykowany przez Andrew Gelmana jako trywialny , a Laurent w komentarzach opublikował serię postów na blogu Th. Joliveau, uważam, że każda z nich to wciąż piękna (i bardzo skuteczna) wizualizacja map przepływów między dwoma lokalizacjami.

29

Moje ulubione mapy to mapy pasków John Ogilby z trasami w Wielkiej Brytanii.

Oryginały pochodzą z 1675 r., Ale myślę, że był też oficjalny przedruk około 1700 r.

Mam ten (droga z Hereford do Leicester) wiszący w moim biurze. Chciałbym uzyskać pełny atlas, ale koszt byłby większy, niż mogę sobie na to pozwolić!

alternatywny tekst

Naprawdę piękny, nie wspominając o przełomowych rzeczach.


27

Od 2011 roku nagrody SND :

Najlepsza drukowana mapa - mapa „Zatoki Meksykańskiej” (PDF dostępny tutaj ):

wprowadź opis zdjęcia tutaj

Nagroda Miguela Urabayena - mapa NG „World of Rivers”:

wprowadź opis zdjęcia tutaj

( Tutaj wersja interaktywna )

(Przez blog FlowingData )


25

To właściwie interaktywna mapa

To naprawdę cudowny wątek dla miłośnika map takiego jak ja! Znalazłem to (z niewielką pomocą moich przyjaciół) Rock and roll.

Metalowa mapa

wprowadź opis zdjęcia tutaj


22

Z biodra moją odpowiedzią byłaby „Wyspa” Stephena Waltera: dowcipny, pozbawiony szacunku, nieco wywrotowy, ręcznie narysował mapę Londynu przedstawiającą ją jako wyspę (wyśmiewając się z londyńskiego centralnego widoku świata).

http://www.bl.uk/magnificentmaps/map4.html

Myślę, że jest piękny, ponieważ jest bardzo oryginalny, szczegółowy, fascynujący i interpretuję go jako przesłanie idei samych map.

Powiedziawszy, że uważam, że pytanie jest zbyt niejasne, byłoby bardziej użyteczne, gdyby było bardziej szczegółowe. IMHO istnieje wiele osobnych cech, które składają się na piękno mapy:

Funkcja: Czy nadaje się do określonego celu? Głosowałem za tego typu mapą londyńskich rur: oryginalna i wysoce funkcjonalna poświęca reprezentację odległości, aby pokazać sieć z większą jasnością.

Estetyka: mapa wyspy

Zainteresowania historyczne: osobistą ulubioną jest mapa geologiczna Wielkiej Brytanii autorstwa Williama Smitha - pierwsza na świecie. alternatywny tekst

robił to prawie sam przez 15 (jak sądzę) lat, przed nim nikt nie pomyślał o zmapowaniu tego, co było pod ziemią.

Byłbym najbardziej zainteresowany usłyszeniem przykładów map przedstawiających wyjątkową funkcjonalność.


22

Interaktywna mapa Szanghaju : wprowadź opis zdjęcia tutaj

W rzeczywistości istnieje wiele innych miast rysowanych w takim stylu.

Skorzystaj z GOOGLE Translate ;)

Bardzo interesujący renderer, całkiem dobry dla interaktywnych publicznych map, tak myślę.


22

Co powiesz na mapę przepływową Minarda przedstawiającą Napoleona atakującego Rosję, rozsławioną przez Tufte? Zarówno piękny, jak i pouczający. Osiąga to ostatnie głównie przez abstrahowanie z dala wiele typowych elementów, które identyfikują go jako carte , ale nadal przekazuje silne poczucie geografii zaangażowanych.

Mapa Minarda


20

Mapa wiatru http://hint.fm/wind/ . Zobacz przepływ wiatru na twoich oczach. Poniżej znajduje się zrzut ekranu z 30 października 2012 r., Kiedy huragan Sandy uderzył we wschodnie wybrzeże Stanów Zjednoczonych.

wprowadź opis zdjęcia tutaj


18

Uwielbiam mapy Dymaxion. W tym przykładzie z Wikipedii mapowano migracje ludzi:

wprowadź opis zdjęcia tutaj

Ponownie przypomina mi, jak mała jest Europa.16

National Geographic Atlas of the World, dziewiąta edycja, nie jedna mapa, ale cały Atlas map.

alternatywny tekst

Dostępne jako:

National Geographic Atlas of the World, Dziewiąta edycja (twarda okładka)

National Geographic Atlas of the World, Dziewiąta edycja (twarda okładka)

National Geographic Atlas of the World, dziewiąta edycja (miękka okładka)

National Geographic Atlas of the World, dziewiąta edycja (spersonalizowana)

National Geographic Atlas of the World, dziewiąta edycja (edycja platynowa z walizką)

National Geographic Atlas of the World, dziewiąta edycja (edycja platynowa bez walizki)

ceny wahają się od 109,00 USD do 1 798,00 USD

spowiedź: mapperz miał pewne dane wejściowe do bazy danych NGS (zlecone podwykonawcom), ale to nie jest sprzedaż! po prostu miło jest widzieć, że jest skończony i dostępny dla wszystkich15

Kilka ładnych map wykonanych w R:

wprowadź opis zdjęcia tutaj http://spatialanalysis.co.uk/2012/03/mapped-british-shipping-1750-1800/ wprowadź opis zdjęcia tutaj http://spatialanalysis.co.uk/2011/03/global-migration-maps/

Ten został wykonany przy użyciu danych OpenStreetMap, chociaż nie jestem pewien, jak algorytmy zostały zaimplementowane (R lub nie), wykres został wykonany za pomocą ggplot2:

wprowadź opis zdjęcia tutaj http://spatialanalysis.co.uk/2012/02/london-cycle-hire-pollution/

Postanowiłem opublikować te mapy jako przykład tego, co można osiągnąć za pomocą oprogramowania, które nie jest znane z możliwości tworzenia ładnych wykresów (w tym map geograficznych). Dla mnie są to przykłady najlepszych lub najpiękniejszych map utworzonych w R w ostatnich latach, z których każda ma dużo pracy.


15

Każda edycja OpenStreetMap kiedykolwiek wykonana, wizualizowana.

Skala kolorów waha się od zielonego dla starego, przez niebieski, a następnie różowy, do białego dla ostatniego. Na poziomie światowym wygląda ładnie; powiększ i jest to fascynujące. Możesz sprawdzić całą mapę tutaj .

wprowadź opis zdjęcia tutaj

wprowadź opis zdjęcia tutaj


14

Jestem biologiem i większość tworzonych map ma coś wspólnego z naturą i zarządzaniem nią. Naprawdę zainspirowały mnie piękne mapy z konkursu ESRI Conservation Mapping . Odwiedź stronę, aby zobaczyć bardzo dobre i ładnie wyglądające przykłady.

Na przykład ta piękna mapa autorstwa Marka Endriesa z US Fish & Wildlife Service, która podkreśla obszary priorytetowe dla ochrony w zachodniej Karolinie Północnej. Kliknij tutaj, aby zobaczyć zdjęcie w pełnej rozdzielczości (rozmiar powyżej 4 MB).

Wszystkie kredyty idą Mark Endries.  Zdjęcie z CMC ESRI11

Le monde diplomatique oferuje naprawdę piękne mapy. Wyglądają jak ręcznie rysowane mapy, ale nie jestem pewien, czy tak naprawdę są.

Dlaczego uważam, że te mapy są piękne? Wolę ręcznie robiony styl - ale w nowoczesny sposób: nie wyglądają jak mapy historyczne. Mapy te wizualizują aktualne globalne problemy gospodarcze, społeczne lub środowiskowe z dużą dokładnością i zawsze interesującym kontekstem przestrzennym.

Afryka bez marginesów.

Co jakiś czas publikują na tych mapach Atlas der Globalisierung (tylko w języku niemieckim?)

10

Ta mapa pokazuje, jakie granice polityczne zostałyby określone, gdyby superkontynent Pangea nadal istniał. Powinien być pokazany na każdym kursie geografii / geologii.

wprowadź opis zdjęcia tutaj


Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.