Uwzględnianie ślepoty barw podczas projektowania map?


112

W zależności od tego, co czytasz, od 7 do 15% ogólnej populacji ma jakąś formę ślepoty barw.

Czy można to uwzględnić w projektach map, a jeśli tak, to w jaki sposób?


5
Popieram odpowiedź Swingleya. O ile nie wiesz ze 100% pewnością, że twoje mapy (miękkie lub drukowane) zostaną zużyte przez grupę bez problemów z dostępnością, powinieneś spróbować się z nimi pogodzić. W końcu kartografia ma na celu przekazanie wiadomości. Prawdopodobnie nie chcesz, aby twoja wiadomość została źle zrozumiana, jeśli możesz pomóc.
Tim Rourke,

6
To pytanie ma również zastosowanie, jeśli wiesz, że Twoje medium będzie w kolorze czarnym, białym i szarym. A przynajmniej odpowiedzi byłyby bardzo podobne, gdyby pytaniem było, jak przekazać mapę bez kolorów.
Andy W,

Pracowałem z analitykiem GIS, który był dość poważnie ślepy na kolory. Mówię o różowych oceanach i wszelkiego rodzaju.
Simon

wow, 4 świetne odpowiedzi w ciągu jednego dnia. Dzięki ludzie. Chciałbym zaznaczyć wszystkie z nich jako „przyjęte” :)
Matt Wilkie

1
Myślę, że powinieneś otworzyć to jako nowe pytanie. Zyska więcej prasy, a Ty możesz zidentyfikować wszelkie szczególne aspekty artykułu, które chciałbyś omówić bardziej szczegółowo (w rzeczywistości im bardziej szczegółowe, tym lepsze odpowiedzi, które, jak podejrzewam, otrzymasz, w przeciwieństwie do zwykłych zapytań).
Andy W

Odpowiedzi:


73

Jeden z moich klientów jest ślepy na kolory, a kiedy robię dla niego mapy, korzystam z vischeck.com, aby sprawdzić swoją pracę. Możesz przesłać własny obraz, a on zwróci przetworzoną wersję, która pokazuje, jak będzie wyglądał ślepy kolor.

Ma opcje dla różnych rodzajów ślepoty kolorów i jest całkiem edukacyjny.


Niektóre inne opcje oprogramowania: ryobi-sol.co.jp/visolve/en and colorhelper.com
radek

Wiem, że to stary post, ale to narzędzie jest świetne! Mam niewidomego koleżankę z GIS i wyślę mu to!
MappaGnosis

48

Zdecydowana większość pracy, którą wykonuję, jest dla bardzo ograniczonej grupy odbiorców, więc nie, zwykle nie biorę pod uwagę ślepoty barw. Jeśli musisz uwzględnić ślepotę barw, browarnik kolorów ma opcję „bezpieczną dla osób niewidomych” , która jest pomocna.


+1 dla Colorbrewer - ten zasób jest koniecznością! I teraz jest ładnie zintegrowany z ArcGIS i R.
radek

2
Jest również wbudowany w uDig
Ian Turton

2
+1 Colorbrewer jest również dostępny w QGIS od wersji
1.4

21

To bardzo dobry temat ... i istnieje oprogramowanie dla kartografów.

Color Oracle to symulator ślepoty barw dla systemów Windows, Mac i Linux

http://colororacle.cartography.ch/index.html

Systemowe menu szybko przekształca twoją sztukę w paletę, która symuluje to, co widzą ślepi na kolory ludzie.

Obejmuje różne aspekty ślepoty na kolory

Deuteranopia, protanopia i trytanopia.

„Projektowanie map dla osób niedowidzących” [PDF]

http://colororacle.cartography.ch/design.html


Dzięki za ten link. Duża pomoc dla mapy, którą obecnie tworzę.
maning

20

Jestem lekko czerwono-zielony, ślepy na kolory (w tym, że nadal widzę dobrze czerwoną i zieloną, ale mam trudności z powiedzeniem czerwonej i zielonej linii obok siebie). Ułatwia mi to tworzenie map dla osób, które są ślepo czerwono-zielone.

Oprócz wspomnianego powyżej modułu do zaparzania kolorów i wizualizacji, GIMP ma wbudowane filtry niewidoczne dla kolorów, dzięki czemu można dostosowywać obrazy w ramach przetwarzania końcowego . Photoshop ma te same rodzaje filtrów, jeśli masz dostęp.

Wreszcie centrum mapowania ESRI ma zestaw stylów do pobrania, które obejmują zestaw kolorów odpowiedni do niedoborów kolorów .

Mam nadzieję, że to pomaga!


+1 dla filtrów GIMP i Photoshop. Naprawdę interesujące do zobaczenia.
podmroku

9

Gretchen Peterson napisał kilka książek / broszur na temat kartografii GIS, które mogą być przydatnymi zasobami.

Odwołuje się również do strony:


9

badaliśmy ten temat i opracowaliśmy projekt dokumentu (link poniżej), który może się przydać ... Byłbym wdzięczny za wszelkie uwagi dotyczące ulepszenia tego dokumentu

https://docs.google.com/viewer?a=v&pid=explorer&chrome=true&srcid=0BymNZZfQQ3a0NjQxOGVmMjYtNzE5NS00ZGI1LTg4NDMtZTFkYTg0NDQ1YmVi&hl=C&J

--- DODATEK ---

Zgodnie z prośbą tutaj są główne wskazówki ... wiele z nich jest również wymienionych w odpowiedziach innych osób.

Wskazówki dotyczące tworzenia map dla osób niewidomych

 1. Przesadzaj różnice w jasności między kolorami pierwszego planu i tła. Unikaj używania sąsiadujących ze sobą kolorów o podobnej jasności, nawet jeśli odcień lub nasycenie jest inne.

 2. Zminimalizuj liczbę kolorów używanych w mapach tematycznych.

 3. Użyj schematu kolorów zalecanego na stronie http://colorbrewer2.org/, takiego jak jeden z powyższych schematów rozbieżnych. Mają schematy zalecane do użycia w ciemno.

 4. Zmieniaj jasność używanych kolorów. Różnice w intensywności widoczne dla osób nieświadomych kolorów.

 5. Użyj grubszych linii, aby oko lepiej interpretowało kolor.

 6. Jeśli to możliwe, twórz stylizowane mapy z mniejszą ilością informacji geograficznych. Zredukowana ilość informacji oznacza, że ​​kolorów jest mniej do rozróżnienia.

 7. Użyj białych aureoli wokół linii, ponieważ pomaga to zachować odrębność kolorów i zmniejsza zamieszanie, gdy linie się przecinają.

  • Zainstaluj http://colororacle.cartography.ch/, który pozwala zmienić cały ekran na 3 główne typy ślepoty barw, aby sprawdzić, czy zastosowany schemat jest prawidłowy.
  • Sprawdź http://colororacle.cartography.ch/links.html pod kątem innego oprogramowania, którego można użyć.
  • Przeczytaj http://jenny.cartography.ch/pdf/2007_JennyKelso_DesigningMapsForTheColourVisionImpaired.pdf
  • Projekt szablonu ochrony rozwiązuje ten sam problem z innego powodu: jeśli używasz mapy bazowej ze schematem kolorów, wówczas mapa tematyczna, którą zaprojektujesz tak, aby była nałożona na tę mapę bazową, nie może używać tych samych kolorów. Przyglądając się maksymalnej ilości informacji, które możesz nosić bez polegania na kolorze, spędzamy czas na analizowaniu tekstury i wzoru symbolu, stosując podobne metody z czarno-białej fotointerpretacji. Te symbole linii działają dobrze tylko w ograniczonym zakresie skali, w tym przypadku od 20k do 1k. Następnie musisz przejść do innego zestawu. Wszystkie polegają na przesunięciu linii i właściwościach warstwy w celu utworzenia 3 pasm, ale ta technika może nie być dobrze skalowana w dynamicznych usługach funkcji, więc jeśli znajdziemy projekt, który działa, możemy spojrzeć na inne opcje serwera, takie jak buforowanie. Charles Convis, koordynator programu ochrony ESRI.

Dzięki za referencję George, która wygląda jak dobry dokument, chociaż przerzuciłem go tylko wtedy, gdy mam dzisiaj czas. Aby poprawić swoją odpowiedź, możesz załączyć streszczenie (precyzję) tego, o czym jest ten dokument, to podstawowe idee (por. Mikrokontent )
Matt Wilkie

9

Dość stare pytanie, ale ponieważ sam jestem okropnie ślepy na kolory, rzucę 2 ¢ ...

Szybką i brudną metodą jest wydrukowanie mapy w skali szarości. Jeśli nie potrafisz odróżnić dwóch odcieni (a są one podobnymi kolorami na kolorowej mapie), to ja (i, jak zakładam, inni użytkownicy niewidomi), może nie być w stanie odróżnić ich na kolorowej mapie.7

Nowością w bieżących wersjach QGIS (wprowadzonej w 2.4) był test podglądu różnych rodzajów ślepoty barw.

Ten artykuł na blogu z wcześniejszych lat nieco go omawia.4

Uważam, że witryna colarhexa.com jest przydatna w określaniu, w jaki sposób użytkownik może doświadczyć wybranego koloru.

Aby go użyć, po prostu wybierz lub wyszukaj kolor według nazwy, kodu szesnastkowego, rgb itp., A następnie użyj łącza symulatora ślepoty (lub po prostu przewiń na dół strony), na przykład zielony .

Jeśli znasz kod szesnastkowy, po prostu umieść bezpośrednio na adres URL w następujący sposób: http://www.colorhexa.com/00ff00#blindness-simulator


1
Wygląda na dobrą stronę, dzięki :) --- Odpowiedzi tylko na link nie są zbyt przydatne, nieuchronnie linki się psują, a potem zamienia się w jeszcze jeden ślepy zaułek. Link z nazwą i kontekstem jest jednak znacznie bardziej użyteczny. Zobacz moją edycję na przykład (i to tylko przykład, prosimy o ponowną pracę).
matt wilkie

2

W kartograficznych perspektywach znajduje się dobry artykuł :

Kolorystyka dla osób z zaburzeniami widzenia kolorów , Bernhard Jenny i Nathaniel Vaughn Kelso

Istnieje wiele rozważań teoretycznych i praktycznych wskazówek. Wykorzystuje narzędzie Color Oracle wspomniane przez GeorgeC.


Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.