Co to jest OSGeo4W?


20

Korzystam z GIS od kilku lat (ArcGIS i MapInfo). Ale dopiero po rozpoczęciu korzystania z QGIS natrafiam na OSGeo4W, ponieważ istnieje możliwość pobrania go na stronie internetowej QGIS.

Próbowałem to sprawdzić online, ale wszystko jest bardzo techniczne. Miałem nadzieję, że ktoś może w prosty sposób wyjaśnić, do czego to służy.

Czy jest też różnica między OSGeo4W / OSGeo?


1
Czy możesz powiedzieć, którego GIS używałeś wcześniej i co zrobiłeś lub chciałbyś z nimi zrobić, aby można było napisać odpowiedź, która najlepiej pasuje do twojego obecnego zrozumienia. Czy dla GRASS patrzyłeś na grass.osgeo.org/documentation/first-time-users, a dla osgeo4w czy trac.osgeo.org/osgeo4w/wiki/NewUserIntroduction są zbyt techniczne?
nmtoken

Odpowiedzi:


36

OSGeo:

OSGeo to organizacja parasolowa (Foundation), która obsługuje wiele projektów GIS typu Open Source. Niektóre z bardziej znanych to: QGIS, GeoServer i OpenLayers.

Przynależność do OSGeo zapewnia projektowi pewne wsparcie poprzez pomoc w zarządzaniu i potencjalne finansowanie. Ale daje również projektowi pewną legitymację i pewność. Przynależność do OSGeo oznacza, że ​​projekt ma zespół głównych programistów, mapę drogową dotyczącą tego, dokąd projekt się zmierza, oraz pewną formę zarządzania.

Możesz być pewny, korzystając z oprogramowania GIS Open Source, ponieważ ma ono tę sieć wsparcia przez OSGeo.

OSGeo4W:

OSGeo4W to instalator systemu Windows dla projektów GIS typu Open Source. Charakter Open Source oznacza, że ​​wiele projektów / programów polega na sobie nawzajem w zakresie funkcji. Doskonałym tego przykładem jest GDAL. GDAL jest używany do pewnego stopnia przez praktycznie wszystkie projekty GIS typu Open Source do odczytu i zapisu danych. Ale ponieważ Windows, jako platforma zamknięta, nie opracował menedżera pakietów takiego jak systemy operacyjne oparte na Uniksie. Jeśli więc zainstalujesz GRASS i QGIS przy użyciu ich samodzielnych instalatorów, otrzymasz 2 instalacje GDAL. Dodaj 3 lub 4 kolejne instalacje Open Source i możesz skończyć z tuzinem instalacji GDAL, dodatkowo instalacją tylko dla GDAL.

W tym miejscu pojawia się OSGeo4W. Może śledzić wspólne wymagania pakietów GIS Open Source, dzięki czemu QGIS i GRASS mogą współdzielić jedną instalację GDAL. Śledzi także wersje, dzięki czemu można po prostu aktualizować programy.


7

Spójrz na stronę OSGeo: Open Source Geospatial Foundation . Zobaczysz, że obsługują aplikacje Desktop ( GRASS GIS , QGIS , ...), projekty mapowania sieci ( OpenLayers , GeoServer , MapServer ...), biblioteki geoprzestrzenne ( GDAL / OGR , GEOS , PostGIS , ...) ,. ..

OSGeo4W to po prostu binarna dystrybucja tych bibliotek / oprogramowania dla środowisk Windows ( pakiety OSGeo4W )

Dlatego wyrażenie

można to zrobić w OSGeo

może oznaczać wiele rzeczy (aplikacje, skrypty, ...)


Dzięki za wyjaśnienie. Czy byłbyś w stanie dodać więcej szczegółów na temat działania OSGeo? Zarówno jako strona internetowa, jak i program?
TO6

1
OSGeo nie działa, jest to podstawa obsługująca aplikacje i biblioteki
gen
Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.